Druk aan de pluk zegge en schrijve zuidelijke landbouw maatschappij Dubbele pacht Landbouwschap wil praten over "heffing op meer en premie op minder" E.E.G.-flnanciering z.l.m VRIJDAG 15 JULI 1983 69e JAARGANG NO. 3690 land- en tuinbouwblad Het oogstseizoen voor acht fruit is momenteel in volle gang. In grote hoeveelheden worden aardbeien en rode bessen op de veilingen aangevoerd. Het fraaie weer doet de vruchten in korte, tijd rijpen. De overvloedige aanvoer heeft helaas ook een prijsdrukkend effekt. Zodanig zelfs dat de kostprijs vaak niet eens gehaald wordt. Bovenstaande opname is gemaakt op het bedrijf van de heer M. Bruinooge te Kapelle samen met zijn vrouw en dochter druk bezig is in de rode bessen. Een hete zomer? De weersomstandigheden blijven dit jaar wel bijzonder ekstreem: na de moesson beleven we nu de tropenzon en wie weet wat er nog te wachten staat. De verschillen in opbrengst van de te velde staande gewassen zullen er (waarschijnlijk) nog door toenemen. Voor zover dat trou wens nog mogelijk is want nu reeds is er een wereld van verschil. Vorige week heb ik dat zelf kunnen konstateren via een rondje Nederland. Een Zeeuwse boer had mij reeds verteld dat hij nu voor het eerst meemaakte dat de gewassen in de nieuwe polders er slechter voor stonden dan in zijn eigen omgeving. Via eigen waarneming ben ik tot de konklusie gekomen dat het zuidwesten betrekkelijk goed door de regenperiode is gekomen, al zijn er hier ook heel slechte percelen die hopeloos achter zijn. Maar in vergelijking met bijvoorbeeld Friesland en de kop van Noord-THolland staat het zuid-westen er op dit moment in zijn algemeenheid niet slecht voor. Voor het oostelijk deel van ons werkgebied geldt dat in veel mindere mate. Dat was in ieder geval mijn indruk toen ik op 2 juli j.l. de (weer uitstekend georganiseerde) agrarische open dag in de Biesbosch bezocht. De gewassen waren daar nog niet zo ver in ontwikkeling als in het Zeeuwse maar wat ik er van gezien heb storïïf op zich niet slecht. Al met al blijft het bijzonder moeilijk om voorspellingen te doen over de afloop van dit boerenjaar. Dat er zelfs nog mensen zijn die daar alle vertrouwen in hebben bleek mij tijdens een ontmoeting tussen het K.N.L.C.-bestuur en de direktie van de Z.P.C. toen deze direktie zei geen problemen te verwachten met de afwikkeling van hun pootgoedorders. Dat zou toch bepaald moed moeten geven. In ons blad van vorige week zijn uitvoerig de nieuwe pachtnormen per 15 oktober a.s. gepubliceerd. Gekon- stateerd moet worden dat de staatssekretaris praktisch gesproken op het dubbele is uitgekomen dan de Z.L.M. redelijk vopd. De Z.L.M. zat op zo'n 5% terwijl de staats sekretaris voor zeekleigronden klasse I precies 10% heeft beschikt. Dat hij voor klasse II en III lager uitkomt is slechts van theoretisch belang omdat (vrijwel) alle gron den in ons werkgebied in klasse I zittenVanuit de Z.L.M. gezien is er dus weinig reden tot tevredenheid. Er zal echter niet veel meer aan te doen zijn omdat de staatsse kretaris zich gedekt weet door de grote politieke partijen. In de vaste kamerkommissie voor landbouw hadden deze partijen immers hun kaarten al op tafel gelegd en de staatssekretaris heeft daar heel handig op ingespeeld. Wel heeft het Landbouwschap inmiddels laten weten bezwaar te maken tegen de verhoging van de toeslagen voor eksterne produktieomstandigheden voor met name de zeekleigronden. Wij willen het Landbouwschap hierin natuurlijk hartelijk steunen. Nieuw bij deze pachtnormen is de aanwijzing aan de Grondkamers om de procentuele verhoging genuanceerd toe te passen, een vingerwijzing voor differentiatie derhalve. De kunst zal echter zijn om ook de Centrale Grondkamer in dit spoor te krijgen en dat KNLC zeer gereserveerd Het bestuur van het Landbouwschap heeft op 6 juli een aantal belangrijke uitspraken gedaan over de manier waarop er bezuinigd kan worden op de kosten van het Europese landbouwbeleid. Als mogelijkheden zijn daarbij genoemd het "afslanken" van de interventieregelingen voor rundvlees en mager melkpoeder en een herbezinning op de bestaande steun- en premieregelingen. Een meer derheid in het bestuur is verder bereid te praten over het invoeren van een "superheffing" als bepaalde produktie- drempels worden overschreden. Deze heffing moet dan wel gekoppeld worden aan een premie op vrijwillige beperking van de produktie. Tegenover deze kombinatie van een "heffing op meer en een premie op minder" stelden alleen de vertegenwoordigers van het KNLC zich zeer gereser veerd op. Veel bestuursleden spraken hun bezorgdheid uit over de snel-stijgende kosten van het Europese landbouwbeleid, waardoor op het ogenblik de bodem van de Europese schatkist zichtbaar wordt. Nederland heeft grote belan gen bij het Europese markt- en prijsbeleid voor land- bouwprodukten. Naar het oordeel van het Landbouw schap mag de kern daarvan in geen geval worden aange tast. Er was wat dit betreft forse kritiek op de opstelling van de Nederlandse regering, die een vergroting van de financiële middelen van de EG afhankelijk heeft ge maakt van bezuinigingen op de kosten van het land bouwbeleid. "Ik ben er allesbehalve zeker van of de re gering daarbij voldoende rekening heeft gehouden met de gevolgen voor de boereninkomens en de werkgele genheid in de Europese landbouw", zei voorzitter Jaap van der Veen in zijn openingswoord. "Morrelen" KNLC-woord voerder Luteijn konkludeerde zelfs dat het kabinet momenteel morrelt aan de basis van het ge meenschappelijk landbouwbeleid. Hij ging daarbij onder meer af op het openingsartikel in de NRC van 5 juli j.l., waarin op gezag van staatssekretaris Van Eekelen (Eu ropese Zaken) melding wordt gemaakt van de manier waarop het kabinet wil bezuinigen op de Europese land bouw. Luteijn vroeg zich daarbij af wie in het kabinet nu eigenlijk de landbouwbelangen behartigt en welke rol de minister van Landbouw daarbij nog speelt. Veel woordvoerders pleitten voor een meer offensieve opstelling van de georganiseerde landbouw bij het aan geven van wat men wél en niet wil. Het bestuur van het Landbouwschap staat sterk afwijzend tegenover ideeën over quotering van de produktie, het verlagen van de graanprijzen en de introduktie van een heffing op inten sieve produkties. Ook het naar Amerikaans voorbeeld uit productie nemen van grond past naar de mening van het Landbouwschap niet binnen de Europese verhoudingen. Wel moet er, aldus het bestuur, worden gezocht naar alternatieve produktiemogelijkheden in de plaats van "overschotprodukten". zal gezien de opstelling van de Centrale Grondkamer niet meevallen. In aktieverband wordt (of werd?) wel gesproken over een lange hete zomer. Wat er nu in snel tempo gebeurt met betrekking tot de E.E.G.-financiering van de landbouw uitgaven zou zo'n zomer best wel eens kunnen recht vaardigen. Het ziet er namelijk naar uit dat de beslissing om de Europese landbouwprijzen drastisch te verlagen nu binnenkort definitief gaat vallen. De Nederlandse re gering loopt daarbij zelfs voorop - en hoe! De positie van de Nederlandse landbouw wordt daarmee in Europees verband nog moeilijker dan al het geval was. Van de Europese partners valt bepaald niet veel steun te ver wachten. De Nederlandse georganiseerde landbouw zal daarom snel moeten handelen om te redden wat er nog te redden is. Dat is wel een hete zomer waard. Oggel

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 1