Preventieve bestrijding bacterievuur Oost Zeeuws-Vlaanderen gestart Buitenstaander Manifestatie School voor LHNO "Prinses Beatrix" te Kruiningen - proefschool burgerinformatica Nationale uitvinderswedstrijd op Flevohof Proefstation Varkenshouderij in Rosmalen? NCB steekt 1 miljoen in onderzoek mestproblematiek Als uitvloeisel van het regionaal overleg over de bestrijding van het bacterievuur in de provincie Zeeland, heeft de Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Landbouwschap besloten met de preventieve bestrij ding een aktie te starten in Oost Zeeuws-Vlaanderen. De leden van de N.F.O. afdeling Oost Zeeuws-Vlaanderen hebben zich bereid verklaard de werkzaamheden uit te voeren in nauw overleg met en onder toezicht van de Plantenziektenkundige Dienst. Sinds twee jaar wordt op de LHNO school in Kruiningen geëxperi menteerd met het vak "informatica" en dat leerlingen graag met com puters bezig zijn was nog zeer onlangs te zien in de onderwijsstand op de Z.L.M.-tentoonstelling. Naar aanleiding van de vorig jaar gerezen problemen met betrekking tot het bacterievuur is op landelijk niveau een beleid vastgesteld waarbij ruimte is gelaten voor regionaal aanvullende akties. Het landelijk beleid is, zoals bekend, gericht op een aktieve bestrijding in de zoge naamde concentratiegebieden (voor Zeeland zijn als zodanig aangewezen het oostelijk deel van Zuid-Beveland alsmede nagenoeg heel Tholen) en in de zogenaamde 500 meter zones rond bestaande fruitteelt- en boomkwekerijbedrijven. Daarnaast zullen nadere spelregels worden vastgesteld ten aanzien van inplanten, vervangen en het onder houd van zeer vatbare waardplanten. De H.I.D.-Bedrijfsontwikkeling en het Provinciaal Hoofd van het Staatsbosbeheer hebben gezamen lijk een initiërende en coördinerende taak in het overleg op regionaal ni veau. In dit overleg wordt in het bij zonder besproken welke maatrege len in de betreffende regio buiten de beschermde gebieden en buiten de zones rondom fruitteeltbedrijven en rondom boomkwekerijen met ont heffing kunnen worden genomen om de fruitteelt en de boomkwekerij nog betere bescherming te bieden en te gelijkertijd het landschap zoveel mogelijk te vrijwaren van schadelijke gevolgen van deze maatregelen. In het kader van dit regionale over leg is verschillende keren gesproken over mogelijkheden om nog enkele gebieden van Zeeland vrij te maken van de nu nog voorkomende aantas tingen van bacterievuur. Vooruitlopend op het uiteindelijke resultaat van deze besprekingen heeft de Gewestelijke Raad van het Landbouwschap besloten de reeds aangetaste plantendelen in Oost Zeeuws-Vlaanderen te doen verwij deren. Het eventuele gevaar van uit breiding van bacterievuur waarbij deze planten als infektiebron zullen kunnen optreden, wordt hierdoor in dit gebied aanmerkelijk verminderd. De betrokken fruittelers en boom kwekers achten een dergelijke pre ventieve bestrijding van deze ziekte van zoveel belang, dat zij spontaan hebben aangeboden om in samen werking met de Plantenziektenkun dige Dienst deze werkzaamheden zelf uit te voeren met inschakeling van enige loonwerkbedrijven uit de omgeving. Donderdagochtend is een aanvang gemaakt met de opruimingsaktivitei- ten. Bij deze aktie zullen alleen die aangetaste delen van meidoorns wor den verwijderd die als zodanig zijn gemerkt door de Plantenziektenkun dige Dienst. Uiteraard zullen bij de uitvoering de normale voorwaarden van de Plantenziektenkundige Dienst worden gehanteerd. Toen dan ook enige maanden gele den door het Ministerie van Onder wijs en Wetenschappen de mogelijk heid opengesteld werd zich op te ge ven als proefschool op het gebied van burgerinformatica meldde Kruiningen zich direkt als gegadigde aan. Op de laatste dag voordat de zomer vakantie begon kwam het bericht dat "Prinses Beatrix" één van de 100 ge- selekteerde scholen was - voor be stuur en personeel een bewijs, dat de voortrekkersrol van deze school is gehonoreerd. Het projekt duurt twee jaar en heeft voor de school een aantal voordelen. In de eerste plaats krijgt de school er acht computers in bruikleen bij, zo dat de beschikbare apparatuur be langrijk wordt uitgebreid. Ook de Het hoofdbestuur van de Noordbra bantse Christelijke Boerenbond heeft een duidelijke voorkeur uitgesproken voor de vestigingsplaats van het bin nenkort op te richten Proefstation V arkenshouderij. Naar de mening van het hoofdbestuur hoort een dergelijk proefstation thuis in de provincie Noord-Brabant. Dit omdat Brabant de "varkenspro vincie" bij uitstek is. Een proefstation moet dicht bij de praktijk staan en goed bereikbaar zijn voor de praktische boer. Als vestigingsplaats is de gemeente Rosmalen genoemd in een brief die Commissaris van de Koningin, mr. A. v. Agt. heeft gestuurd aan de mi nister van Landbouw. Het bestuur van het Stadsgewest Den Bosch is bereid om één miljoen gulden bij te dragen in de stichtingskosten van het proefstation. Het hoofdbestuur van de NCB is in genomen met deze ontwikkelingen en zal dan ook in brieven aan de mi nister van Landbouw, aan de Com missie van Onderzoek en aan de KNBTB pleiten voor de vestiging van het Proefstation Varkenshoude rij in de gemeente Rosmalen. mogelijkheden voor de leerlingen worden daardoor veel groter. Ver volgens wordt via de Stichting voor de Leerplanontwikkeling extra on dersteuning geboden bij het ontwik kelen van de lesprogramma's. Ten slotte wordt de docent - de heer S.M. v.d. Boom - in staat gesteld twee kursussen te volgen n.l. een "ge- bruikskursus" en een kursus over burgerinformatica. Daar staat tegenover dat de school bereid moet zijn over de opgedane ervaringen en de verkregen resulta ten verslag uit te brengen. Wij feliciteren de direktrice - me vrouw H.G.J. Brouwer - en haar staf met deze toewijzing en zullen de le zers van dit blad op gezette tijden over het verloop van het projekt in formeren. A.v.d.L. Het hoofdbestuur van de Noordbra bantse Christelijke Boerenbond is van mening dat er met voortvarend heid gewerkt moet gaan worden aan de aanpak van de mestproblematiek. Hoewel de ontwikkelingen in de af gelopen jaren met name voor de var kenshouderij positief zijn verlopen is het hoofdbestuur yan de NCB ervan doordrongen dat de mestproblema tiek knelpunten gaat opleveren. Gezien vanuit de maatschappelijke verantwoordelijkheid die evengoed behoort tot het hoofdstuk belangen behartiging wil het hoofdbestuur komen tot de samenstelling van een Stuurgroep Mestproblematiek, waarin participatie van overheid en bedrijfsleven wenselijk is. Onder verantwoordelijkheid van de stuurgroep wil de NCB een groep van deskundigen (projektgroep) haalbare oplossingen voor de mest problematiek laten zoeken. De NCB is voorlopig bereid één miljoen gulden te steken in het on derzoek waarbij ervan wordt uitge gaan dat ook de overheden in gelijke mate bijdragen zullen doen. In dat geval zal ook het bedrijfsleven zich niet onbetuigd laten, aldus is de ver wachting van de NCB. De komende zomermaanden zal op Flevohof de nationale uitvin derswedstrijd plaatsvinden, waaraan iedereen gratis kan deelnemen. De uitvindingen hoeven niet persé groot of inge wikkeld te zijn, iedereen kan met een eigen idee meedoen. In een drietal voorrondes, die ge houden worden op zondag 31 ju li, zondag 28 augustus en zondag 25 september, zal door een des kundige jury worden bekeken, wie er voor de finale in aanmer king komen. Deze finale zal plaatsvinden op zondag 16 okto ber a.s. Iedereen, zowel kinderen als vol wassenen, kan aan de nationale uitvinderswedstrijd deelnemen met een eigen originele uitvin ding. De uitvindingenvan de kinderen zijn niet aan een be paald onderwerp gebonden. Ze mogen overal betrekking op heb ben. De uitvindingen die worden ge daan door volwassenen, moeten echter betrekking hebben op voorwerpen, werk- en handelwij zen of spelletjes die door of voor kinderen kunnen worden ge bruikt. Het kunnen uitvindingen zijn die speciaal voor deze wedstrijd uit gedacht zijn, of uitvindingen die al eerder gedaan werden. Of het een uitvinding is die toevallig is ontdekt, of waar bewust naar is gezocht, maakt niet uit. Deelname is gratis en iedere deelnemer heeft zelfs gratis toe gang tot Flevohof. Jurering De jurering vindt plaats in ver schillende leeftijdsgroepen. De jury bestaat uit: een kunstenaar, die vooral op vormgeving zal let ten; een industrieel: die vooral de funktie van de uitvinding zal beoordelen; een hobbyist die vooral kijkt naar originaliteit en tot slot een leerkracht handenar beid, die let op techniek, d.w.z. de manier waarop het materiaal is verwerkt. Het kinderdorp van Flevohof, waar de nationale uitvinderswedstrijd plaatsvindt. Aanmelding Iedereen die mee wil doen aan de nationale uitvinderswedstrijd, kan zich telefonisch opgeven bij Flevohof, tel. 03211-1514. Alle deelnemers krijgen daarna een aanmeldingskaart toegezonden, voor één van de voorrondes. Deze kaart geldt tevens als toegangs kaart. Op de dagen zelf worden de deelnemers tussen 12.00 en 14.00 uur verwacht in het kinderdorp van Flevohof. Daar vindt ook een gratis spelprogramma plaats, met o.a. toneel' spel, dans en poppen kast. Prijzen Elke deelnemer krijgt een leuke herinnering aan de wedstrijd. Voor de finalisten is bovendien een aantal mooie prijzen be schikbaar, waaronder een fiets, een draagbare televisie en een radio. Samen met tienduizend anderen - en m 'n vrouw niet te vergeten - ben ik 25 juni naar de Z.L.M.-Mani festatie geweest. Zoveel indruk als die eerste maal in Wilhelminadorp maakt het dit keer niet op mij. Over vijf jaar zal ik er echter zeker weer bij zijn. Waarom, wat is het aantrekkelijke van zo'n bezoek? Ik vermoed dat het vooral een kwestie is van zien en gezien wor den. Ik weet niet hoe het u vergaat, maar op dit soort tentoonstellingen leer ik weinig, hoezeer de stand houders ook proberen het tegen deel te bereiken. Je begint vol goeie moed. De eerste drie of vier op stellingen bekijk je nog uitgebreid, maar daarna wordt het al gauw minder en lijkt het op plaatjes kij ken bij de kapper. Je ziet allerlei dingen, die je thuis nooit ziet, maar het is teveel. Bovendien word je aandacht afge leid. Voortdurend zijn er beken den, die jou een hand willen geven of gebeurt het omgekeerde. Soms ook zie je mensen, die je op zo'n vrije dag maar liever niet ziet. Daarom ben je alsmaar in de weer: kijken, keuren en vooral knikken. Een ZLM-manifestatie is volgens mij hoofdzakelijk een familiefeest, een agrarische happening waarvan de mensen het meest interessant zijn. Hoewel, de paarden mochten er dit keer ook wezen. Vooral de trekpaarden. Die hebben er zelfs voor gezorgd, dat ik even uit ba lans raakte. Ik begrijp het achteraf niet, want zo'n dierenliefhebber ben ik niet. Het was echter een machtig en ontroerend schouwspel: zes boe renwagens getrokken door twee spannen, ronddaverend in de ring en in bedwang gehouden door staande, iets door hun knieën ge zakte, maar bovenal trotse voer lieden. Schitterend. Buitenstaander 4 8 juli 1983

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 4