"Belasting op grond moet geen melkkoe worden voor de gemeenten" Waar staat de kampioen? if zuidelijke landbouw maatschappij Vice-voorzitter A.H. Munters waarschuwt: Definitief besluit over pachtnormen Lastenverlichting Petitie van de Friese Landbouw Jongeren aan het hoofdbestuur van de K.N.L.C. AN ZEGU z.l b H VRIJDAG 8 JULI 1983 69e JAARGANG NO. 3 tuinbouwblad Tijdens de afgelopen ZLM-Manifestatie heeft vooral de Dag van het Paard veel belangstelling getrokken. Toch hebben ook de fokkers en houders van koeienschapen en geiten op de tentoonstelling hoog gekwalifi ceerde dieren gepresenteerd. Deze opname van de geitenkeuring onderstreept dat nog eens Staatssekretaris Ploeg van landbouw heeft in zijn defini tieve besluit over nieuwe pachtnormen in belangrijke mate rekening gehouden met de bezwaren van het Landbouw schap. Dat blijkt uit een brief die de bewindsman op 27 juni j.l. aan de Vaste Commissie voor Landbouw in de Tweede Kamer heeft gestuurd. De staatssekretaris was aanvankelijk van plan om de ba- sispacht voor alle gronden met 15 procent te verhogen. Hij wil nu volstaan met een verhoging van 10 procent voor eerste kwaliteit grond, van 8 procent voor tweede kwaliteit en van 6 procent voor derde kwaliteit. Dit ligt zeer dicht bij het advies van het Landbouwschap om de pachtnorm voor alle drie de kwaliteitsklassen met 8 pro cent op te waarderen. Hetzelfde geldt voor het besluit van de staatssekretaris om de norm voor de rivierkleigronden vast te stellen op het niveau van de zand- en dalgronden. Ook voor de bedrijfsgebouwen heeft de staatssekretaris het advies van het Landbouwschap gevolgd. Voor de bedrijfsgebouwen op akkerbouwbedrijven betekent dit een verhoging met 10 procent, voor die op veehouderij en gemengde bedrijven met 15 proce/it. Het oorspronke lijke plan ging uit van 17 respektievelijk 20 procent. Met het aanpassen van de toeslagen en aftrekken voor de zogenaamde externe omstandigheden is de staatssekre taris wel afgeweken van de adviezen van het Landbouw schap. Hij heeft besloten om met het oog op de noodza kelijke ruimte voor investeringen de toeslagen en aftrek ken voor alle grondsoorten per hektare te verhogen met 20,— voor waterhuishouding en verkaveling en 5,— voor ontsluiting. (zie over de details van de vastgestelde normen pag. 5). "Nu het zo is dat een laat voorjaar in West-Europa met als gevolg lagere opbrengsten van suikerbieten plus enige problemen met de teelt van suikerriet in Cuba zo n sterke invloed hebben op de wereldmarkt als nu het geval is, dan moeten we toch wel konkluderen dat overschotten onmisbaar zijn om een voor de konsument goede prijs te kunnen bewerkstelligen. In dit licht bezien mag de hui dige suikerbietenteler dan ook eisen dat niet te snel kor tingen op suiker worden toegepast". Dit zei vice-voorzit ter de heer A.H. Munters maandag 4 juli j.l. tijdens zijn inleiding in de hoofdbestuursvergadering van de Z.L.M. in het Landbouwhuis te Goes. De heer Munters kwam over de overschotten te spreken, toen hij kort inging op de problemen die de boeren heb ben onderyonden tijdens de voorjaarswerkzaamheden die als gevolg van de vele neerslag ernstig werden be moeilijkt en die zijn uitgevoerd onder zeer ongunstige omstandigheden. Het lijkt erop, zo zei hij, dat bij de aardappelen en vooral bij suikerbieten aanzienlijk minder kilo's zullen worden geoogst. Na dit voorjaar blijven we buitengewoon afhankelijk van het weer en dat bewijst nog es hoe kwetsbaar de landbouw is. "Daar komt nog bij", aldus de vice-voorzitter, "dat het Landbouw Econo misch Instituut niet al te optimistisch is voor het lopende jaar 1983,. vooral niet voor de veehouderij. Mocht dit bewaarheid worden dan zijn er op de bedrijven haast geen financiële reserves meer om dit op te vangen". Overigens is de belastingpolitiek met name voor de zelf standigen van dien aard dat reserveringen onmogelijk blijken, een euvel dat niet alleen de landbouw maar ook andere zelfstandigen (bijv. in de middenst.) aan den lijve ondervinden. Hij vroeg zich dan ook af of we als land bouw wellicht - om op belastinggebied meer sukses te boeken - nauwer samen moeten gaan werken met andere groepen zelfstandigen. De heer Munters zei tot zijn spijt te moeten konstateren dat van de lastenverlichtingen voor het bedrijfsleven die het kabinet heeft toegezegd tot op heden nog niet veel is gerealiseerd. Het C.P.B. heeft trouwens becijferd dat voor '84 maar de helft tot drie kwart van de lastenverlichting zal worden gebruikt voor nieuwè investeringen omdat - en zulks is nodig ook - de bedrijven de lastenverlichting gebruiken om hun eigen vermogen te versterken. Vervolgens wees de heer Mun ters op het pas verschenen rapport Christiaanse dat beoogt de herziening van het belastinggebied van pro vincies en gemeenten. Munters: "Wie schetst onze verbazing dat, terwijl we de onrechtvaardige grondbelasting nauwelijks kwijt zijn, in dit rapport de grond wordt beschouwd als zijnde een objekt waar de onroerend goed belasting ook op geheven dient te worden. Het zal goed zijn ons van meet af aan hiertegen te verzetten. Zoals benzine voor de landelijke De Friese Landbouw Jongeren zijn van mening, dat de N.A.J.K.-nota "Boer Blijven" een bedreiging is voor een gezonde landbouw, omdat er voorstellen in worden ge- dan die ver doorgevoerde overheidsbemoeienis inhou den. Dit noemen zij dan een "Middenbedrijvenbeleid". Dit beleid wordt bepaald door maatregelen zoals contin- gentering, vestigingswet en Wet Agrarisch Grondverkeer. Maatregelen welke een gèzonde ontwikkeling van de Nederlandse landbouwbedrijven in de weg staan, laten te weinig ruimte voor het ondernemerschap. De ontwikkeling in de landbouw moet niet worden be vroren maar de ondernemers zullen met de beschikbare technische en economische middelen verder moeten kunnen bouwen aan hun bedrijf. Dat geeft de grootste kans op een gezonde ontwikkeling van de Nederlandse landbouw en handhaving van de landbouw als belangrijke pijler onder de Nederlandse economie. Wij hopen dat u zult blijven strijden om de bevriezing van de landbouw tegen te gaan. Petitie vastgesteld in de Algemene Ledenvergadering van de F.L.J. van maandag 4 juli te Akkrum en op 5 juli te Zwarte Haan aangeboden aan het Hoofdbestuur van het K.N.L.C. overheid moet de grond geen melkkoe worden voor de gemeenten", zo waarschuwde hij. Als positieve punten van dit rapport noemde Munters dat zij aanbeveelt de onroerend goed belasting alleen te heffen via konforme taxaties, gebaseerd op de ekonomische waarde. De op pervlaktewaardering zou hierdoor komen te vervallen, terwijl ook de uniformiteit die nu van gemeente tot ge meente ver te zoeken is, zou worden'ingevoerd. Dit zou tevens betekenen dat de waterschappen ter bepaling van de lasten voor het onroerend goed weer op een goed bruikbaar en up to date bijgehouden systeem zouden kunnen terugvallen. Tenslotte ging de vice-voorzitter nog in op de konklusie van de werkgroep waterschapsfinan- ciën die in april '83 het zogenaamde rapport Elfferich publiceerde. De daarin gedane suggestie om ook pach ters en inwoners in de omslagheffing te betrekken achtte hij bespreekbaar mits enige wijzigingen in de pachtwet gerealiseerd zouden kunnen worden. vervolg op pagina 14)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 1