de nar kas Kleurvoorschriften appelen weekstaat energieverbruik Hevige julirui De witlofteelt in Zuidwest-Nederland Teelt tomaten kleiner dan vorig jaar Zorgen voor goede advisering bij bedrijfscomputer De welkome opfrisser! Verwerking aardappelen! Goede produkties verwacht van Spaans fruit Plukkers zijn er dit jaar gelukkig vol op te krijgen. Nu is niet alle hout timmerhout, maar met goede in- strukties en goed overleg is een hoop te bereiken. Vooral jonge plukkers en pluksters, die interesse tonen kan een hoop geleerd worden en vooral met kleinfruit ben je vaak aangewe zen op scholieren. Het aanvoerpatroon op de veilingen is aan het begin van het seizoen één zijdig, maar zodra de rode bessen ko men, volgen de frambozen, Yellow De meeste appel- en pererassen op ZUID-BEVELAND ondergaan mo menteel een zware rui. De benaming junirui gaat duidelijk niet op dit jaar, het is julirui geworden. Gelukkig hebben veel telers niet gespoten met dunningsmiddelen dit jaar. De zetting was erg wisselvallig, de vegetatieve groei" kwam snel op gang na de bloei en dit was een aanwijzing dat de rui wel eens sterk kon zijn. Het is dan nu zo ver, de meeste rassen hoeven wei nig of niet nagedund te worden. Het verwijderen aan de toppen van te kleine en scheve vruchten en het wegnemen van overtollige scheuten is het enige wat momenteel rond de dunning aan de orde is. Ook bij het pereras Conference kun nen de kromme en te kleine peertjes nu verwijderd worden. De kwaliteit van een geplukte partij is dan aan zienlijk hoger in het najaar of winter, wanneer we het produkt verkopen. Het is voorsorteren aan de boom. Alle bomen moet men nalopen, maar deze handeling kan. vrij snel worden uitgevoerd en het bespaart koelloon en sorteerloon voor het ko mende afzetseizoen. Bij de meeste percelen Conference blijven ook na de rui voldoende vruchten over om een goede oogst te geven dit jaar. Het seizoen verloopt snel, de klein- Veel scholieren helpen weer bij de oogst van kleinfruit zoals hier de rode bessen. fruittelers zitten begin juli volop in de oogst. De rode bessen zullen aan staande week de boventoon voeren op de Zeeuwse veilingen. Het is te hopen dat de éénmalige verpakking goed wordt betaald voor de telers, want het kost tijd en geld. Zeker moeten wij als teler aan een betere presentatie meewerken, maar de kostenfaktor wordt maar al te vaak op de producent verhaald. Transparant en pruimen. Het is dan begin augustus en de pluk van het zomerfruit staat voor de deur. Als de Benonf en de James Grieves op de markt verschijnen zitten we volop in de pluk. Een drukke, maar mooie tijd voor teler en gezin. Een goede prijs voor een produkt, met veel zorg ge teeld, helpt het werk vaak verlichten en de zestig urige werkweek wordt dan gelukkig beloond. Op I juni j.l. is de Witlofkommissie N.T.S. bijeen geweest. Ditmaal werd vergaderd in Barendrecht en de teelt in dat gebied werd besproken. Zuid- west-Nederland is een belangrijk wit- lofteeltgebied. 30% van de witlof komt hier vandaan en de teelt beslaat een oppervlakte van 1.000 hektare. Het zijn voor 80% gezinsbedrijven en de gemiddelde omzet per bedrijf is ca. ƒ41.000,-. In het gebied Elakkee vindt men veel gespecialiseerde bedrijven. In IJssel- monde heeft men een zeer korte trek van witlof in warenhuizen. In Zeeland teelt men overwegend witlof op water op akkerbouwbedrijven. De witlofwortels worden in Zuid west-Nederland als volgt bewaard: ca. 45% buiten op de hoop, ca. 20% dun gestort in de kas, ca. 20% bui tenlucht en ca. 15% mechanisch. De teelt "met dekgrond" wordt steeds minder en de dekgrondlaag wordt steeds dunner. In Zuid-Hol land en Zeeland zijn er ongeveer 50 bedrijven die op water telen, met een totale oppervlakte van 250 ha. Kostprijs witlofteelt Kommissie-adviseur J. Wals heeft een kostprijsberekening gemaakt van bedrijven die witlof als tussen- teelt hebben, o.a. in de gebieden IJs- Op 1 juni j.l. bedroeg de oppervlakte waarop tomaten werd geteeld 2.237 ha. Dit is 167 ha minder dan op 1 juni 1982 (- 7,0%). Met de aanplant werd in mei j.l. begonnen op 83 ha tegen 160 ha vorig jaar (- 48%). Eén en ander blijkt uit het steek- proefonderzoek "T uinbouwgewas- sen onder glas" van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Het areaal beteeld met komkommers was op 1 juni beduidend groter dan in 1982 en bedroeg 787 ha tegen 683 ha vorig jaar 15%). Hiervan werd in mei j.l. 57 ha aangeplant: vorig jaar was dat 26 ha. De teelt van sla en andijvie onder glas was op 1 juni j.l. vrijwel geëin digd. Er wefd nog op 47 ha sla ge teeld en op 18 ha andijvie. Ook in ons THOOLSE distrikt zijn boeren en tuinders de vorige week verrast met 20 mm regenwater. Reeds geruime tijd hadden velen er verlan gend naar uitgezien, totdat plotsklaps een regenbui, het tevelde staande ge was verkwikte. Vooral de wat vroeger ingezaaide percelen, lieten het met de groei zitten, omdat de capillaire wa tervoorziening het liet afweten. Door de droogte ging het vroege aardappelrooien met veel moeite ge paard, omdat veel harde kluiten en grond het de rapers op de zeefketting moeilijk maakte. Op verschillende plaatsen maakte men vooraf de aardappelruggen eerst nat, met be hulp van een giertank. Maar niets voldoet beter dan een flinke regen bui. In de navolgende dagen, kon men alle gewassen zienderogen zien groeien. Ook de telers knapten er werkelijk van op, want vooral deze zomer, wordt de groei nauwlettend gevolg, omdat de groeitijd kort is. Het laat gezaaide en gepootte, kon hu weer met goed fatsoen geschof feld worden, wat de struktuur van de grond weer ten goede kwam. Voor lopig blijft het nog een open vraag, waar men het meeste van oogsten zal, éérder gezaaid onder minder gunstige omstandigheden, of van eind mei begin juni met beter weer. Ontzaglijk veel zal afhangen van de groei en de weersomstandigheden in het najaar. Door enkele vroege aardappeltelers is nog op een gerooid perceel winterwortelen of mais ge zaaid. Ook dit zaad heeft wel gepro fiteerd van de vórige week gevallen regen. De eerste winterbloemzaden zijn alweer gemaaid, en door een enkele reeds van het zwad gedorsen. Zaaien en oogsten lopen dit jaar kort achter elkaar, wat nog steeds vreemd aandoet. Op de lichtere gronden is de opkomst van de witlof voldoende geweest, maar op de zwaardere klei, is de stand wat ongelijk. Ditzelfde kan ook gezegd worden van de di verse bloemzaadsoorten. Het verve lende hiervan is dat de afrijping, ook dikwijls ongelijk verloopt. Met een goed uitgevoerde bespuiting voor onkruidbestrijding, kan men het on kruid wel goed de baas. Een kleine onoplettendheid kan soms méér of mindere schade veroorzaken. Zo za gen wij op een perceel zaaiuien, waar enkele rijen met overlapping van spuitstof, de standdichtheid voor 75% deed verdwijnen. Van de gelegenheid om de oogsttijd voor aardappelen met teeltonthef fing, met een week te verlengen, heb ben verschillende telers nog geprofi teerd. Wanneer deze teelt om de twee jaar uitgevoerd kan worden, is dit voor ons Thoolse gebied voor de vol- legrondstuinder van zéér groot be lang, vooral voor de werkspreiding. Tot heden toe is deze teelt nog steeds, één van de beste peilers van het klei nere bedrijfstype. Onze streek moet wel ingenomen zijn met het feit dat via het Landbouwschap, de planten- ziektekundige dienst in Wageningen de telers een week méér tijd heeft ge geven, voor wat betreft de rooidatum. Op den duur komt dan óók het nut van het Landbouwschap wat meer openbaar. selmonde en Gouda. Het gaat hier vooral om glastuinbouwbedrijven, die witlof trekken als arbeids- en be- drijfsvulling in de winter. Er worden geen extra investeringen gedaan voor de witlofteelt. Opvallend is echter dat de kostprijs per kg lof op zo'n bestaand bedrijf niet veel lager is dan op een nieuw witlofbedrijf met grote investeringen. Grote kosten posten zijn: wortels en arbeid (wat komt door onvoldoende specialisa tie). Het opzetten van de wortels ge beurt in november, december, ja nuari en februari. Door de grote aanvoer is de prijs, vooral in januari en februari, erg laag. Dit is ook on gunstig voor bedrijven die witlof als hoofdteelt hebben. Door het Kwaliteits-Controle-Bu- reau voor Groenten en Fruit is het Produktschap voor Groenten en Fruit verzocht om nadere kleurvoor schriften vast te stellen voor de vol gende rassen: Summerred (groep B), 33% oppervlakte rode kleur klas se I; 10% oppervlakte rode kleur klas se II; Elstar en Rode Mantet (groep c), 10% oppervlakte rode kleur klas se I; geen kleureisen klasse II. Het verzoek is in EEG-verband aan de orde gesteld, waarbij thans een voorstel gepresenteerd is om met in gang van het komende seizoen in de EEG-kwaliteitsnormen voor appelen en peren aanvullende kleureisen vast te stellen overeenkomstig het ver zoek van het KCB. Naar verwachting zal een en ander binnenkort in EEG-verband vastgesteld worden. Gelet op de nadering van het hard- fruit-seizoen wordt voorgesteld een desbetreffendewijzigingsverorde ning vast te stellen onder voorbe houd van goedkeuring van de over eenkomstige EEG-verordening. Hierbij wordt tevens voorgesteld ge bruik te maken van de versnelde procedure d.w.z. van artikel 100 van de Wet op de Bedrijfsorganisatie. De komst van de bedrijfscomputer in de glastuinbouw maakt het noodza kelijk, dat over het gebruik ervan veel voorlichting wordt gegeven. In aanvulling op hetgeen de overheids voorlichting en de NTS op dit terrein doen. is een bedrijfsgerichte, inten sieve begeleiding gewenst. Met het oog hierop werkt Delta Adviesgroep BV samen met de bekende compu terleverancier H. Hoogendoorn Au tomatisering BV als het gaat over geautomatiseerde bedrijfsbegelei- dingssystemen voor potplantenbe- drijven. In dit samenwerkingsprojekt richt Hoogendoorn zich op de leve ring van computersystemen en zorgt Delta voor de begeleiding en advise ring van de ondernemer. H. Hoogendoorn Automatisering uit 's-Gravenzande levert computers voor de glastuinbouw. Ook bedrijfs- begeleidingssystemen kunnen nu worden geautomatiseerd. Delta Adviesgroep is een begin dit jaar opgerichte adviesorganisatie, ontstaan vanuit de Stichting Ac countants- en Belastingadviesbureau LTB. Eén van de afdelingen van de ze breed opgezette adviesgroep zorgt onder leiding van de heer B. van Marrewijk voor de bedrijfskundige advisering. Verbetering van het be drijfsmanagement staat hierbij cen traal. Het Produktschap voor Aardappelen maakt bekend dat in de maand mei door de industrieën 75.000 ton aard appelen is verwerkt tot pommes fri tes, puree, chips en andere kon- sumptieprodukten. Daardoor is de verwerking tot 1 juni 1983 gekomen op 411.000 ton, tegenover 402.000 ton in 1982 en 359.000 ton in 1981. 8 juli 1983 Het Spaanse Ministerie van Land bouw heeft oogstramingen gepubli ceerd van een aantal zomerfruit- soorten aldaar. Uit deze cijfers blijkt dat men zowel van perziken, abriko zen, pruimen als kersen een grotere produktie denkt te behalen dan vorig jaar.'De oogst van deze fruitsoorten is inmiddels begonnen. De produktie van tomaten bij Denarkas is dit jaar weliswaar groter dan vorig jaar en ook de kwaliteit is bevredigend; toch moet er zelfs onder een ener giebesparend dek meer uit te halen zijn. Naast het leren telen onder een dubbel dek of energiescherm, waarbij de mogelijkheid om op substraat te telen en een goede vochtregeling erg waar devol blijken te zijn. zijn onder andere het voorkomen van onvruchtbare witkoppen (mutaties) en van botrytis zaken die de produktie teveel drukken. Eerder was al gemeld, dat er ruim vijf procent van het gewas door het verschijnsel witkop uitgeteld was. Na de donkere en koude meimaand bleek ook nog eens ruim vier procent van het totaal door de botrytis af te vallen. Bij deze uitval is er geen verschil tussen de kastypen, wél in teeltmethode. In de grondteelt is 7% door botrytis uitgevallen en in de steenwolteelt is dat slechts 1,5%. Ook bij het verschijnsel botrytis- een zwakteparasiet- kan opgemerkt worden dat ongunstige klimaatsovergangen zoals in mei beter opgevangen kunnen worden wanneer een teelt "bestuurd" kan worden. Eigenlijk is dit gelijk aan de ervaringen van het telen onder energiebesparende, lichtonder- scheppende en vochtverhogende kasdekken. De klimaatsinstellingen zijn niet gewijzigd. Het energieverbruik bedroeg deze week 3180 m3 gas bij een bedrijfsomvang van 10.000 m2. Het gasverbruik is alsvolgt te verdelen: GRONDTEELT STEENWOLTEELT Week no. 26 d.d. 24/6-1/7 SDP acrylpl. FUT. Kontrole m.scherm SDP acrylpl. FUT. Kontrole m.scherm verbruik in m3 deze week energieverbruik in m3/100 m2 vanaf 28-12-1983 oogst in kg/100 m2 gemiddeld vruchtgewicht in gram 20 1950 1526 67,2 23 2301 1597 68,8 42 2230 1611 69,5 25 1879 1682 67,5 27 2218 1839 69,7 51 2453 1794 71,7 De buitenomstandigheden waren deze week: gemiddelde buitentemperatuur gemiddelde windsnelheid 16,6 gr.C. 3,5 m/sek. DENAR-KAS L. Koop 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 15