Hoofdbestuur K.N.L.C. in Friesland vervolg vergadering hoofdbestuur Graanoogst Frankrijk dit jaar kleiner deze manier van werken ook elders in Zeeland toegepast kunnen worden (zie ook elders in dit nummer). akkerbouw De heer H.C. van der Maas voorzit ter van de Akkerbouwkommissie onderstreepte in zijn kort mondeling verslag datgene wat de voorzitter eerder had gezegd over de over- schotproblematiek. Hij stelde vast dat zowel de suikërvoorraden als de graanvoorraden als gevolg van di verse ontwikkelingen en omstandig heden dit jaar gereduceerd worden tot een zodanig kleine omvang dat de eerste signalen van een dreigend te kort aan voedsel op mondiale schaal reeds opgevangen zijn. "Het is van groot belang dit geluid nog es te laten horen als tegenwicht tegen geluiden die steeds hameren op de kosten die overschotten met zich meebrengen", aldus van der Maas. De voorzitter van de akkerbouw kommissie ging vervolgens kort in op een diskussienota van de Hoofdaf deling Akkerbouw van het Land bouwschap, waarin o.m. wordt inge gaan op de bezuinigingen bij het landbouwkundig onderzoek in de akkerbouw en waarbij wordt gesteld dat het bedrijfsleven een optimale invloed moet hebben op de onder zoekprogramma's van de verschil lende onderzoeksinstellingen; dit mede omdat verwacht wordt dat de akkerbouw in steeds sterkere mate als medefinancier van het on derzoek op zal moeten treden, een ontwikkeling die het Hoofdbestuur met sterke zorg vervult. Daar waar het bedrijfsleven niet anders kan en als medefinancier moet fungeren is inspraak in het onderzoekprogram ma van datzelfde bedrijfsleven een eerste vereiste, zosteldehet Hoofd bestuur vast. Uitvoerig werd stilgestaan bij een andere nota van de hoofdafdeling Akkerbouw van het Landbouwschap over het regionaal praktijkonderzoek in de akkerbouw. Daarin staat o.m. dat de overheid het exploitatietekort van het PAGV onder de 50/50 fi nanciering wil brengen. Van der Maas: "Wat in beide nota's op ons af komt betekent een flinke verhoging van de heffingen in guldens per ha. Het PAGV bijt het spits af waar het de bezuinigingswoede van de over heid onder de diverse instituten be treft en zowel dit centraal instituut als de regionale proefboerderijen zullen een grotere claim leggen op de portemonnaie van de boer. Ook een herverdeling van taken binnen de diverse onderzoeksinstituten en een overheveling van bij het PAGV ge detacheerde onderzoekers naar de regionale proefboerderijen staat te gebeuren. "Als het erop aan komt, aldus de heer van der Maas, dan legt de akkerbouwkommissie van - de Z.L.M. toch het accent op de proef boerderijen maar de overheid legt duidelijk prioriteit bij het PAGV; een spanningsveld waarin de land bouw mee moet denken en praten en wel zo dat er uiteindelijk een struk- tuur ontstaat waarmee wij in kunnen stemmen". Overigens meent het hoofdbestuur dat bij de verschillen de landelijke onderzoeksinstituten nagegaan moet worden waar over lappingen in het onderzoek zitten, daar moet het mes dan in. Op die manier kan waarschijnlijk nog flink worden bezuinigd. Als het zover komt dat er meer betaald moet wor den dan wil het hoofdbestuur dat het bedrijfsleven bij het vaststellen van de programma's uiteindelijk het laatste woord heeft. Het hoofdbes tuur is ook van mening dat een cen trale financiering van de proefboer derijen via het Landbouwschap de voorkeur verdient omdat op die wij ze alle boeren meebetalen want iedereen profiteert ook van de resul taten van het onderzoek daar. veehouderij De heer W. van Veldhuizen, voor zitter van de veehouderijkommissie komplimenteert de veehouders met hetgeen zij aan vee hebben laten zien op de Z.L.M.-manifestatie. Wel bond hij de Zeeuwse schapenhou ders op het hart voortgang te maken met het zwoegervrij maken van de 14 schapenstapel. In de grote inzendin gen melk- en vleesvee herkende hij de nieuwe richtingen, een teken dat men ook in Zeeland op dit gebied op de nieuwste ontwikkelingen inspeelt. Hij wees er voorts op dat dit jaar op veel bedrijven de kostprijs van de melk te hoog ligt. Daardoor kan het inkomen dit jaar wel es onder druk komen te staan, zo vreesde hij. De heer J.C. Geluk wees het Hoofd bestuur op problemen die er zijn m.b.t. de uitbetaling van de EG-ooi- enpremie. Dat had al rond moeten zijn maar de Europese Commissie is kennelijk bang dat enige landen (waaronder Nederland) een te groot deel uit die pot krijgen. Men is wel bereid - een overigens veel te klein - deel uit te betalen. Het voorstel om tot volledige betaling over te gaan komt weer terug in de Europese Commissie. Over de beslissing die daar genomen zal worden valt nog weinig te zeggen, aldus de heer Ge luk. Tuinbouw De voorzitter van de Tuinbouw- kommissie de heer M.J. Goud maakte het Hoofdbestuur er in dit verband opmerkzaam op dat ook de tuinbouw wordt gekonfronteerd met bezuinigingen in het onderzoek. "Ook in onze sektor bestaat de nei ging om vanuit de verschillende diensten deskundigen terug te trek ken en wel zodanig dat er van een uitholling sprake is. Ook wij willen als we mee moeten betalen volledig meepraten waar het beleidsmatige zaken betreft bij de proefstations en proeftuinen", aldus de heer Goud. De voorzitter van de tuinbouWkom- missie de heer M.J. Goud ging in zijn overzicht eerst in op de situatie in de praktijk. Daarbij stelde hij vast dat door de sterk uiteenlopende weers omstandigheden het teeltpatroon voor verschillende tuinbouwproduk- ten is ontregeld. Het aanbod van di verse buitenteelten is vertraagd op gang gekomen. Ook gelet op het to taal is er een periode geweest met wat ruimte in de markt. Het gemiddelde prijsniveau viel mede daardoor voor verschillende groentegewassen niet tegen. Nu er sprake is van verrui ming aan de aanbodskant werkt dit behoudens enkele uitzonderingen sterk nivellerend op het prijspeil. Ook in de fruitteeltsektor is aldus de heer Goud, wederom gebleken hoe zeer men afhankelijk is van de na tuurlijke omstandigheden. De oogst verwachtingen geven daar blijk van: bij eerder gedane taxaties bleek, dat het beeld sterk wisselend is zowel per ras, perceel, als bedrijf. Diverse appelrassen zoals Goudrei- nette. Jonagold, en plaatselijk ook Cox's Orange en de Golden, zullen geen volle oogst geven. In totaal, zo zei Goud, zou het aan bod van tafelappelen in ons land wel eens tegen de 20% lager kunnen lig gen in vergelijking met vorig seizoen. Het is echter nog te vroeg om dit zuiver te stellen, immers het verdere verloop van de groeiperiode kan daarop mede van invloed zijn. Verder bestaat de indruk, dat de op brengst van diverse pererassen wel eens tegen zou kunnen vallen. De eerste indruk was een praktisch volle oogst. Maar nu we de rui pe riode achter ons hebben zien we, dat op veel percelen vooral de jongere bomen van het hoofdras Conference te dun hangen. Ook de rassen Doyenné du Cornice, Tr.'de Viën- ne en Br. A. Lucas geven een wisse lend beeld van bijna vol tot bijna leeg. Vanuit de omliggende landen binnen de EEG komen ook berich ten die wijzen in de richting van oogstreduktie, maar, zo meent de kommissie-voorzitter, we moeten het allemaal nog afwachten. De ervaring leert, dat wanneer de totale produk- tie groter is dan de opnamekapaciteit van de markt er afzetmoeilijkheden op komen duiken. Wil een produkt tot waarde kunnen komen dan is evenwicht een betere uitgangssitua tie. Bacterievuur De heer Goud ging tenslotte in op het gevreesde bacterievuur. De telers van peren,-maar ook anderen die te maken hebben met teelten op zowel commerciële basis als voor groen voorziening vragen zich met span ning af hoe groot de infektiedruk van de gevreesde bacterie dit jaar zal worden. "Hoewel tot op heden de zaak niet explosief is geweest, moeten we toch vooral de vinger goed aan de pols houden", en stelde hij nadrukkelijk, georganiseerde en gecoördineerde aktie met als doel opruimen van ziek materiaal blijft noodzakelijk. Immers het bestaande groen gezond houden betekent toch het dienen van een ieders belang. Medewerking van bedrijfsleven, diensten en partikulieren blijft daar bij een belangrijke voorwaarde. Over het eventueel aan partikulieren beschikbaar stellen van gezond ver vangend plantmateriaal, zei de voorzitter van de tuinbouwkommis- sie graag mee te willen denken. Diskussie Tuinbouw De HID ir. W.L.A.C. Tacken infor meerde het hoofdbestuur over een vergadering van het fruitteeltbe drijfsleven in Oost Zeeuws-Vlaande- ren waar besloten is om, nu de pro vincie geen geld beschikbaar stelt voor de bestrijding van bacterievuur, zelf maar aktie te gaan ondernemen. Met behulp van loonbedrijven zullen met in achtneming van de door de Plantenziektenkundige Dienst in gestelde normen, de daarvoor in aanmerking komende bomen en planten worden opgeruimd. De heer Goud merkt naar aanleiding hiervan op dat het bedrijfsleven het zeer op prijs stelt wanneer de loonbedrijven het werk zo doelmatig mogelijk zou den uitvoeren. Mocht het daar luk ken, zo voegde hij er aan toe, dan zou grondgebruik Het hoofdbestuur van de Z.L.M. toonde zich bij monde van de voor zitter van de Commissie Grondge bruik van de Z.L.M. de heer J. Nieuwenhuijze vooral teleurgesteld over het feit dat bij de nieuwe pachtnormen bij de zeekleigronden toch een verhoging van de toeslagen heeft plaatsgevonden. Overigens konstateerdê het Hoofdbestuur dat het wel opmerkelijk is dat bij de pachtnormen steeds toeslagen wor den toegepast en dat aftrekken niet voorkomen. Ook de verhoging van de pacht voor gebouwen bij de vee houderij met 15% achtte men te hoog. Omdat de nieuwe pachtnor men pas ter vergadering werden rondgedeeld werd afgezien van een totaal oordeel. Zoals bekend heeft de Z.L.M. steeds gepleit voor een ver hoging van 5 a 6%. De nieuwe nor men komen uit op resp. 6, 8 en 10% van los land. In een korte diskussie werd door het Hoofdbestuur nog eens onderstreept dat het heffen van belasting op on roerend goed - zoals in het door voorzitter Munters aangehaalde rap port Christiaanse - een volkomen on juiste zaak is. Overige zaken Een concept-reaktie met betrekking tot de zgn. Brede Maatschappelijke Diskussie inzake kernenergie - de Z.L.M. is van me ning dat kernenergie gezien de om standigheden een maatschappelijk aanvaardbare bron van energievoor ziening is - werd aanvaard. De heer L. van Nieuwenhuyze uit De Heen (Nrd. Brabant) dankte het hoofdbestuur voor zijn benoeming tot voorzitter van de OVM der Z.L.M. en voor het in hem gestelde vertrouwen. In het algemeen kon het Hoofdbes tuur zich vinden in een verzoek van het dagelijks bestuur van de PJZ om de PJZ voor een periode van 3 jaar een vaste jaarlijkse bijdrage te verle nen. De PJZ behoeft meer financiële steun van de ZLM omdat het Minis terie van WVC ook fors bezuinigt op het plattelands jongerenwerk. Het hoofdbestuur kon instemmen met het voorstel van het dagelijks bestuur om op dezelfde voet voort te gaan met de ZLM-kaderkursus. In voorkomende gevallen mag ook een afdelingsbestuurslid meedoen mits hij of zij veelbelovend is in bestuur lijk opzicht. Het amendement Van der Linden, dia via een wijziging in de landbouw vrij stelling in de inkomstenbelasting de staat ca. 20 miljoen opbrengt, wordt door het Hoofdbestuur gezien als een uitholling van de landbouwvrijstel- ling. Getracht zal worden de Eerste Kamer die het wetsontwerp nog zal moeten behandelen, te overtuigen van de onjuistheid en de onrecht vaardigheid ervan. Presentielijst hoofdbestuur d.d. A.H. Munters, vice-voorzitter; Mr. J. Og- gel, algemeen-sekretaris; L.J. v. Gastel (kring Schouwen-Duiveland); M.C.J. Kosten (kring Tholen-St. Philipsland); H.C. v.d. Maas (kring Noord-Beveland); K. Dees (kring O. Zuid-Beveland); J. Nieuwenhuyse (kring W. Zuid-Beve land); C.J. Bierens, (kring Walcheren); P. Risseeuw (kring W. Zeeuws-Vlaande- ren); M. Boogerd (kring Axel); J.C. Ge luk (kring W. Brabant); H.J. Juin (Kring O. en M. Brabant); G.A. Knaap (kring Langstraat); A.A. v. Vugt (plv.) (kring Altena-Biesbosch); P.A. Hoogenboom (tuinbouw); M.J. Goud (tuinbouw); W. v. Veldhuizen (veehouderij); D. Hannewijk (veehouderij); G. v. Dis (plattelandsjon geren); adviserende leden: ir. W.L.A.G. Tacken; ir. W.Z. v.d. Meer; W. Koster; L. v. Nieuwenhuyzen. Z.L.M.-instellingen: W.C. Sinke; J. de Lange; raw. J. Priem en J. Wierenga. Het hoofdbestuur van het K.N.L.C. is begin deze week op excursie geweest in Friesland. Het gezelschap heeft in het veld kunnen konstateren welk een nadelige invloed het extreem natte voorjaar heeft gehad op het verdere groeiproces van de diverse gewassen. In het algemeen kan gesteld worden dat de schade aan de gewassen in het noorden van ons land ernstiger is dan in het Zuidwesten. Dit jaar is met nagenoeg onver anderde tarweproduktie te rekenen in Frankrijk, doch voor gerst en mais worden dalingen ten opzichte van vorig jaar verwacht die tot 15% kun nen oplopen. Voor tarwe ligt het areaal op onge veer gelijk niveau als vorig jaar en ook rekent men met een ha-op- brengst die weinig zal afwijken van die van vorig jaar toen deze 5300 kg bedroeg. Voor gerst zou het areaal dit jaar 2,30 miljoen ha bedragen vergeleken met 2,35 miljoen ha vorig seizoen, terwijl vijf jaar geleden het areaal nog rond de 2,80 miljoen ha lag. Wat mais betreft had men aanvan kelijk een toename van het areaal met ruim 100.000 ha verwacht. De zware regenval en overstromin gen maakten dat enkele 1000en ha niet in produktie genomen konden worden. In 1982 bedroeg het maisa- reaal 1,6 miljoen ha, dit jaar zal dat enkele 100.000 ha minder zijn. Op grond van de regenval, die de tarwe nagenoeg onbeïnvloed liet, verwachten experts in Frankrijk dat de opbrengst van mais en van gerst zeker 10 tot 15% kleiner zal zijn dan vorig jaar. vdw 8 juli 1983

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 14