De Poolse fruitteelt verlegt accent naar kleinfruit Bezoek aan Polen III en slot Mechanisatie Proefstations en voorlichting Onderstammen en beplanting Afzet Bezoek aan een fruitteeltbedrijf Arbeid Kwaliteit In Polen bestaat de produktie van firuit in verband met het klimaat - soms strenge vorst - in hoofdzaak uit appels. De belangrijkste ap pelrassen zijn: Mc. Intosh, Jo nathan, Spartan en Cortland. Van de nieuwe rassen staat het vroege appelras "Vista Bella" zeer in de belangstelling. Peren worden er in geringe mate geteeld. De voor naamste rassen zijn: Conference, Williams (Bartlett), Clapp's Fa- vorit en Alexander Lucas. Hier naast treft men er veel klein fruit teelt aan, bestaande uit zwarte bessen, rode bessen, kruisbessen, frambozen, bramen en aardbeien. De fruitteelt wordt voor het grootste gedeelte uitgeoefend op privébedrijven, enkele met een oppervlakte van 50 ha, maar de meeste met een oppervlakte van 4 tot 8 ha. Daarnaast wordt op de kleinere boerenbedrijven die, het is al eerder gesteld, een opper vlakte bezitten van 6 a 7 ha de fruitteelt bedreven. Op kleine bedrijven treft men veel zoge naamde boerenboomgaarden aan. Het fruit hiervan is niet ge schikt om te verhandelen en wordt meest gebruikt voor de verwerking in de conservenfa- briek dan wel voor eigen gebruik. Er is een plan gemaakt voor de Poolse fruitteelt dat er als volgt uitziet: produktie voor de markt waarvan op staatsbedrijven geen produktie voor de markt (boerenboomgaarden' klein-fruitproduktie voor de markt waarvan op staatsbedrijven De optimale oppervlakte fruit die men op de staatsbedrijven wil aanleggen is 200 a 300 ha. De laatste tijd ontstaan er tussen de fruitteelt-bedrijven op beschei den schaal eenvoudige samen werkingsvormen vooral wat de verkoop betreft. Men is er niet van overtuigd dat de te ontwik kelen grote staatsbedrijven een toekomst hebben. Vooral op een fruitteeltbedrijf moet je flexibel zijn vinden deze en daarvoor heb je eigen bedrijven nodig en geen bedrijven van grote omvang. Om u een indruk te geven wat men op het gebied van het klein fruit produceert: bessen 150.000 ton frambozen 30.000 ton aardbeien 200.000 ton De pluk van de bessen is men vol ledig aan het mechaniseren met ultra moderne machines. Naast de plukmachines voor zwarte bessen is men nu ook zover dat men een machine voor de pluk van rode bessen heeft ontwikkeld. Er wordt over gedacht deze naar Engeland te exporteren. Met de ontwikke ling van een plukmachine voor kruisbessen is men een eind ge vorderd. Bovendien moet men er rekening mee houden dat de loner, in vergelijking met ons land rela tief zeer laag zijn wat vooral voor de pluk van frambozen, bramen en aardbeien belangrijk is. Men hoopt in 1990 een produktie te betalen van 1.800.000 ton appels, 600.000 ton klein fruit en 280.000 ton aardbeien. Nogmaals men ziet vooral een grote toekomst voor de kleinfruitteelt met een belang rijke export naar o.a. West Duitsland en de Scandinavische landen. Er is een proefstation in Skier- miewice dat we hebben bezocht. Over heel Polen verspreid treft men 12 fruitteelt proefbedrijven aan. Er werken daar ruim 500 mensen. Men wil de voorlichting meer naar de fruitteler brengen, middels individuele voorlichting. Extra geld voor het nemen van proeven is er niet. Alles wat de proefbedrijven aan inkomsten hebben uit hun eigen bedrijven wordt voor het nemen van proe ven benut. Op het proefstation vertelde men, dat Polen te kam pen krijgt met een overproduktie aan appels. De totale produktie was afgelopen jaar 1.500.000 ton, hiervan werd 300.000 ton naar de Sovjet Unie geëxporteerd, terwijl er noodgedwongen 480.000 ton naar de conservenindustrie ver dween. De gemiddelde konsump- tie per hoofd van de bevolking bedraagt 20 kg wat een kon- sumptie betekent van 720.000 ton. Geld om bestrijdingsmidde len in te voeren uit andere landen is er niet. Men is op het gebied van de bestrijdingsmiddelen self supporting, wat betekent dat veel nieuwe middelen die bij ons be schikbaar zijn in Polen niet te koop zijn. 1978 1990 in ha in ha 70.000 147.000 21.000 55.000 226.000 130.000 40.000 55.000 1.100 5.000 Je ziet er beslist niet van die mo derne beplantingen als in ons land. Proeven met 3 rijen syste men dreigen op een mislukking uit te lopen i.v.m. een te snelle groei en daardoor slechte belich ting van de appelen. Men plant ook op een wijdere afstand 5 bij 4 m dan in ons land. Een van de reden is dat er geen smalle fruitteelttrekkers worden gemaakt. Men maakt weinig of geen ge bruik van groeiregulatoren. Het is niet mogelijk om type 9 als on derstam te gebruiken i.v.m. de soms extreme vorst, soms 30 a 40 gr. onder 0. Men gebruikt dan ook vorstresis- tente onderstammen met een te sterke groeikracht. Veel wordt gebruik gemaakt van de M 26, de East Maling 7 en de M.M. 106. Dit zijn alle drie matig sterke on derstammen met eigenschappen van sterke groeikracht, later in produktie, moeilijker werken door meer snoei werk. Men pro beert deze negatieve faktoren te voorkomen en experimenteert met een tussenstam. Men neemt als onderstam type M M 106, ent daarop type 9, hierop ent men het ras dat men wenst. Men hoopt op deze manier te bereiken dat de tussenstam de funktie overneemt voor een zwakkere groei. Op één bedrijf was een aanplant in het 3e groeijaar met een oppervlakte van 5 ha waar deze tussenstam werd gebruikt. Het planten ge beurt erg diep met de veredeling onder de grond, ook weer i.v.m. het voorkomen van vorstschade. Omdat de grond zo weinig kost oculeert men op de plaats waar de bomen komen te staan. De bo men hoeven dus niet meer te worden verplant zoals bij ons. Het voordeel van deze methode is^ dat de boom niet lijdt van het verplanten. taald. Uit een diaserie over de mechanisatie bleek dat deze in de fruitteelt even ver gevorderd is als bij ons, in de praktijk bleek dit echter niet zo te zijn. ting was van 1970, de jongste van 1981. In 1982 werd er een pro duktie gehaald van 800 ton fruit waarvan er 600 ton in een koel huis kon worden bewaard. De afzet gebeurt op een andere manier dan in Nederland. De overheid stelt de prijs vast die de Naast een bezoek aan een fruit teeltbedrijf van 8 ha waarvan 4 ha Een bezoek aan het proefbedrijf. Rechts de heer Th. Vogelaar, midden de heer Jagielinski mede-eigenaar van een fruitbedrijf en links de heer Iwanek Maki hoofd van de voorlichting. teler ontvangt. In 1982 was dit 45 cent per kg appelen. De fruitte lers wensen dat er een uitbetaling komt naar kwaliteit en naar ras, men beseft dat kwaliteit de grootste leus zal zijn die in de praktijk moet worden toegepast. Daarnaast worden appelen ver kocht aan partikulieren, of men zich daarbij ook aan de vastge stelde prijs hield is een vraag die niet duidelijk werd beantwoord. De arbeid is er relatief goedkoop, ook de levensstandaard is veel lager dan in Holland. De werk nemers op de fruitteeltbedrijven werken per uur. Indien er geen werk is hoeft men niet te komen en men wordt dan ook niet be hardfruit en 4 ha boomkwekerij, waar 4 arbeidskrachten werkten, bezochten we een privé bed rijf van 60 ha. Het was een familie bedrijf met 3 eigenaren, 2 broers en 1 neef, die een samenwer kingsvorm waren aangegaan. Men vindt in Polen meer dan honderd van dergelijke familie bedrijven. De kwaliteit van de grond was slecht. Zij hadden een gedeelte gekocht voor 30.000 Zlothy per ha ƒ900,— per ha), de waarde van de 2 ton ap pelen in 1982. 30 ha van deze grond werd geïrrigeerd, middels druppelbevloeiïng en nevelirri gatie. Op het bedrijf werkten 14 arbeidskrachten. De opstand bestond uit 34 ha ap pelen, 8 ha peren, 5 ha kersen en 3 ha pruimen. De oudste beplan- Van het fruit was 200 ton naar de Sovjet Unie geëxporteerd en 60 ton naar West Duitsland, de D.D.R. en Engeland. Van 15% van de waarde die er van dit be drijf werd uitgevoerd mochten bestrijdingsmiddelen en werktui gen worden gekocht die alleen in het eigen bedrijf mochten worden gebruikt. In dit verband had onze gastheer enorm veel belangstel ling voor het nieuwste type sor- teermachine. In 1981 had hij de le prijs ontvangen voor het leve ren van kwaliteitsfruit in verband daarmee werd hem een heftruck toegewezen. Men dient ook be lasting te betalen, dit gebeurt naar het aantal ha dat men bezit. Onze Poolse gastheren waren erg belangstellend naar de ontwikke lingen in het Westen vooral wat de fruitteelt betreft. Toch zijn zij beducht voor een overproduktie van hardfruit, men houdt het oog als individuele teler vooral ge wricht op de verbetering van de kwaliteit en hoopt dat de export kansen zullen stijgen. Voor in vesteringen in de boomgaarden moet een lagere rente betaald worden dan de normale rente. Op de datum van ons bezoek was de rente voor investeringen van en ten behoeve van de inplant 7% voor machines 11%. Indien de uitvoer vrij zou zijn, zou naar onze mening de Poolse fruitteelt een zware konkurrent zijn voor onze telers, hoofdzake lijk omdat men veel goedkoper kan produceren door o.a. goedko pe grond en goedkope arbeid en een belastingstelsel dat een lage belasting van de ondernemer vraagt. Het instituut en de proef bedrijven staan er borg voor dat de ontwikkelingen die er overal in de wereld zijn op het gebied van de fruitteelt ook in Polen uitgepro beerd zullen worden. J. Markusse Theo Vogelaar Een moderne machine voor het oogsten van zwarte bessen. Links de heer Markusse. 12 8 juli 1983

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 12