Grote inzending en goede kwaliteit op schapenkeuringen Z.L.M.-manifestatie Tijdens de Z.L.M.-manifestatie 1983 werden diverse schapenkeuringen georganiseerd. Op de eerste dag van deze manifestatie werd een keuring gehouden voor schapen van "zwoegerziektevrije" bedrijven. De inzending was groter, als dat men verwacht had, terwijl ook de kwaliteit in doorsnee goed tot zeer goed te noemen was. Helaas was de publieke belangstelling voor de le zwoegerziektevrije keuring voor Ha afd. Zeeland en Brabant gering. Vrijdag was er een keuring van melkschapen en voor Texelaars van "niet zwoegerziektevrije" bedrijven. Ook op deze dag was er een grote belangstelling aan de kant van de inzenders. De kwaliteit was wisselend. De oor zaak hiervan ligt gedeeltelijk in het feit dat deze keuring vroeg in het seizoen gehouden werd. Het is dan niet altijd eenvoudig om de dieren goed te krijgen voor de keuring. Enkeling ooi, geboren in 1982: F. Goethals, Westdorpe; Oudere ooien lammeren: R.J.van Doorn, Axel; Tweetal ooien, geboren voor 1982: R.J. van Doorn, Axel; Tweetal ooien, geboren in 1982: F. Goethals, Westdorpe 2x; Drietal ooilammeren: A.C.M. v.d. Voorde, IJzendijke; Drietal ramlammeren: R.J. van Doorn, Axel. De kwaliteit van de ru- "Zwoegerziektevrije fokschapendag", links kampioen ram: P. Martens, Els- hout, rechts res. kampioen ram: F. Goethals, Westdorpe. a. Resultaten van de "zwoegerziek tevrije fokschapenkeuring" Kampioenschap oudere rammen Voor deze rubriek waren niet zoveel dieren ingezonden. Dit heeft vooral te maken met het feit dat de zwoe- gerziektebestrijding nog maar enkele jaren aan de gang is. Kampioen oudere ram werd de goed vleesram 0299-070 van P. Martens, Elshout. Fokker, S. Zwaagstra, Har- lingen. Res. kampioen 3700-0212 van fokker-eigenaar F. Goethals te Wesdorpe. Deze 2 rammen waren geboren in 1981. Jeugdkampioen rammen Aan jaarling rammen waren 17 stuks aanwezig. De kwaliteit hiervan was wisselend. Hier bleek duidelijk dat een aantal dieren zich nog moeten ontwikkelen. Uiteindelijk werd als jeugdkampioen gekozen 4209-0177 van G. Muskens, Crom voort, fokker, GJ. Verberne Texel. Een vlotte ty pische ram. Res. jeugdkampioen werd 3711-090 van fokker-eigenaar A.C.M. v.d. Voorde te IJzendijke. Een ram met veel type. De overige 1-A prijzen in deze rubriek was voor: D.J. van Gorsel, Tholen. Kampioenschap ooien De rubrieken "individuele ooien" en "ooien met lammeren" waren in doorsnee een goede rubriek. Uit deze rubrieken werd een kampioene en jeugd kampioene gekozen. Kam pioene werd 3700-0048 van fokker- eigenaar F. Goethals te Westdorpe. Deze in 1980 geboren ooi heeft zeer veel type. Res. kampioene werd 3700-0015 van F. Goethals te West dorpe. Jeugdkampioene ooi werd 3283-0125 van P. Martens uit Elshout. Een pri ma ooi, met fraaie bespierde achter hand. Res. jeugdkampioene ooi werd 3700-0310 van F. Goethals te West dorpe. De la prijzen in de rubrieken individuele ooien en ooien met lam meren waren als volgt: Enkeling ooi, geboren in 1981: G. Muskens, Cromvoort; 10 brieken "ooi lammeren" was sterk wisselend, m.n. wat betreft de uni formiteit. Slechts de kopnummers sprongen hier duidelijk naar voren. De kwaliteit van de tweetal ooien was beduidend beter. Veelal was er sprake van goede uniforme groepen, samengesteld uit dieren, met veel ty- f*: Bij drietal ooilammeren was de uni formiteit in doorsnee beter als bij de drietal van ramlammeren, evenals de kwaliteit. Op zich is dit niet verwon derlijk omdat vooral zo vróeg in het seizoen geen eenvoudige opgaaf is om een drietal samen te stellen De bedrijfsgroepen De IA prijs voor 3-tal was voor R.J. van Doorn te Axel. bij het 4-tal voor A. van Sluisveld te Elshout en bij het 5-tal voor F. Goethals te Westdorpe. b. resultaten van de "niet-zwoeger- vrije fokschapen" keuring Kampioenschap oudere rammen In totaal waren er 19 oudere rammen aanwezig verdeeld over 3 rubrieken. De kwaliteit was goed met een aantal fokker-eig. H.J. Huige. fokker-eig. P.J. Provoost. beste kopnummers. Er was nogal wat bemerking op de kwaliteit van de benen. Veelal niet te sterk, en slap in de koten. Als kampioen ram werd gekozen 4210-0208, geboren in 1981 gefokt door P. Verberne, Texel en in eigen dom van Jac. de Feyter te Groede een typische vleesram. Res. kam pioen werd 3626-0016, eig. M.C.J. Kosten, Tholen. Deze in 1980 gebo ren ram en gefokt door M.A. Geuze te Oud Vossemeer heeft veel type.j-je overige 1 A-prijzen was voor 4197-0029: van de gebr. Buck, te Oostkapelle. Een gewoon ontwik kelde ram met een beste kop. Jeugdkampioenschap rammen Voor deze rubrieken was veel be langstelling. In totaal werden er 43 rammen tentoongesteld. De kwaliteit was zeer wisselend met uitstekende kopnummers, en de overige waren goed tot vrij goed. Uiteindelijk werd jeugdkampioen 3714-0195 van M.J. van Stee. Kapel- Ie en G. de Feyter 's H.H.Kinderen. Deze goed ontwikkelde, korrekt ge bouwde typische ram gefokt door P.J. Provoost te Cadzand. Res. jeugdkampioen werd 3239-0205 van M.A. Geuze te Oud-Vossemeer. Een fraaie typische vleesram met norma le ontwikkeling De overige 1 A-prijzen zijn als volgt: 3704-0059: eig. Jac. de Feyter, Groede; 3709-0171: Ossenisse; 3714-180 Cadzand. Kampioenschap ooien De kwaliteit van de oudere ooien was uitstekend. Veel type, met in doors nee ook goed beenwerk en goede vachten. Kampioene ooi werd. 3709-0059 van fokker-eig. H.J. Hui- ge te Ossenisse. Uitstekende fraaie ooi, met goede ontwikkeling en bes- piering in voor- en achterhand. Res. kampioene werd 3714-0047 van fokker-eig. P.J. Provoost te Cadzand. Deze 2 ooien waren afkomstig uit- dezelfde rubriek t.w. enkeling ooien, geboren in 1981. Ook in de rubriek keuring waren deze ooien in dezelfde volgorde geplaatst. Een 1 A-prijs werd nog toegekend aan: Z 6316 van M.A. Geuze te Oud-Vossemeer.Ook bij de jaarling ooien was de goede kwaliteit opmerkelijk. Dit bleek ook de classering van de diverse rubrie ken waar relatief veel le prijzen in werd toegekend. Jeugdkampioene werd 3709-0122. Van fokker-eig. H.J. Huige te Osse nisse. een zeer fraaie typische ooi. Res. jeugdkampioene werd 3714-0194 van fokker-eig. P.J. Pro voost, Cadzand. De overige 1 A-prijzen bij de indivi duele rubrieken jaarling ooien was als volgt: 3632-0095 van fokker-eig. G.M. Ge luk, St. Maartensdijk; 3653-0038 van fokker-eig. C. Verha- ge, Oostkapelle; 3632-0177 van fokker-eig. G.M. Ge luk, St. Maartensdijk.Voor de ru brieken "ooi met lammeren" was veel belangstelling. Kampioene melkschaap. Eig. Mij. de Buck-Geelhoed, Middelburg. In zijn algemeenheid was de kwali teit zeer goed in deze rubrieken. Dat is opmerkelijk want meestal valt het niet mee, om een goede uniforme groep samen te stellen. Dit keer is dat wel gelukt, en dat geeft dan ook aan dat hier goed materiaal getoond de uniformiteit aanwezig. De 1A- prijs was voor W. van Gommeren, Oud-Gastel. De bedrijfsgroepen Bij de 3-tallen was de 1 A-prijs voor mevr. M.D. de Visser te Axel een mooie uniforme groep. Bij de 4-tallen was de hoogste eer voor I.J. Risseeuw te Oostburg een uniforme groep met goede koppen. Tot slot bij de 5-tallen was de lA-prijs voor G.M. Geluk te St. Maartensdijk. Dit was een zeer uniforme groep dieren veel type en goede ontwikkeling. c. Melkschapen Ook op deze keuring was een aantal melkschapen aanwezig. Helaas was het aantal oudere rammen gering. De eerste prijs was voor J. Luyk-Munter te Veere. Een goede typische ram. De ooien waren goed vertegenwoor digd. De kwaliteit was wisselend. De diverse kopgroepen toonden wel voldoende type. Aandacht voor het uier en speenplaatsing blijft noodza kelijk. Kampioene ooi werd de in 1980 ge boren ooi S. 802 van Mts. de Buck- Geelhoed, Middelburg. Een typisch Rechts: jeugdkampioen ram: eig. M.J. v.d. Stee, Kapelle G. de Feyter, 's-H.H.Kinderen. Links: res. jeugdkampioen: ei M.A. Geuze, Oud-Vossemeer. werd. De 1 A-prijzen werden als volgt toegekend aan: J.J.A. v.d. Velde, Nieuwerkerk; I.J. Risseeuw, Oostburg; B. Theuns, Wernhout; C. Verhage, Oostkapelle; M.C.J. Kosten, Tholen en W. Ver hage, Oostkapelle. melkschaap. Res. kampioene werd de in 1977 geboren S 506 van J.J. Breel te Veere. Opmerkelijk is dat vooral de oudere dieren beter uit de bus komen dan de jongere. De over ige 1 A-prijzen zijn: Zwoegerziektevrije fokdag, links jeugdkampioen ram: eig. G. Muskens, Crom voort, rechts res. jeugdkampioen ram: eig. A.C.M. v.d. Voorde te IJzendijke. Rechts: Kampioen ram: Jac. de Feyter, Groede. Kosten, Tholen. Links: res. kamp. M.C.J. Bij tweetal oudere ooien was er sprake van goede tot vrij goede ru brieken met beste kopnummers. De 1 A-prijzen werden toegekend aan: toegekend aan: M.A. Geuze, Oud-Vossemeer; M.D. de Visser, Axel.Bij tweetal jaarling ooien was de 1 A-prijs voor: W. Gommeren. Oud Gastel; P.J. Provoost, Cadzand; I.J. Risseeuw. Oostburg. In zijn algemeenheid wa ren dit goede uniforme groepen met veel type. De inzendingen van 3-tal ooilamme ren was niet zo groot. Toch was de kwaliteit goed. De 1 A-prijs was voor IJ. Risseeuw te Oostburg. De inzen ding van 3-tal ramlammeren was groter. De kwaliteit was in doorsnee niet beter als die van de ooilamme ren. In de kopgroepen was voldoen 942 S - fokker-eig. JJ. Breel, Veere: jaarling ooi B 080 fokker-eig. Mts. de Buck-Geelhoed. Middelburg. De 1 A-prijs voor ooi lammeren was voor C. Kostense te Biervliet. Bij 3-tal ooilammeren was de uni- formste groep dieren van C. Kosten se te Biervliet, waardoor deze de LA-prijS in de wacht sleepte. De kwaliteit van de 3-tal ramlammeren was wisselend. De 1 A-prijs was voor de uniforme - melktypische groep van P. Lampert te Veere. Bij bedrijfsgroepen was de IA prijs voor het 3-tal van de Buck-Geelhoed te Middelburg. Deze kollektie bes taande uit de ooien S-801, S-802 en de jaarling B 080 was de uniformste groep. ing. M, Westhuis 8 juli 1983

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 10