De orde van de dag ZLM-vlag in veilige handen zegge en schrijve Geven en nemen zuidelijke landbouw maatschappij Uitstel L.E.B. '83 Tenslotte En toen was ook de Z.L.M.-manifestatie 1983 al weer verleden tijd. Vrijwel iedereen die bij de organisatie van de manifestatie betrokken is geweest is inmiddels over gegaan tot de orde van de dag. In feite resteert nog slechts de administratieve afwikkeling. Over het geheel genomen mogen wij (wederom) terugzien op geslaagde Z.L.M. dagen. De organisatie heeft dan ook veel positieve reakties gekregen. Maar hoe kan het ook anders: de be langstelling was goed, de sfeer gemoedelijk en het weer kon eigenlijk niet beter. Derhalve: sukses verzekerd. De Z.L.M.-manifestatie kreeg een ekstra feestelijk tintje door de presentatie van de Kroniek 1944 - 1969 van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij en de Noord Brabant se Maatschappij van Landbouw. De Kroniek is daarom zo'n bijzonder boek omdat daarin een voor ons werkge bied revolutionaire periode is beschreven die veel van onze leden bewust hebben meegemaakt. De Kroniek is daarom bij uitstek een boek om in te grasduinen en dan komt de tijd van toen ongetwijfeld vanzelf terug. Al bij al kunnen diegenen die aan het welslagen van de Z.L.M.- dagen hebben meegewerkt hun inspanningen beloond zien met een goed resultaat. Zoals gezegd zijn wij inmiddels overgegaan tot de orde van de dag. Aan de orde is ook nog steeds het inmiddels al berucht geworden amendement van Van der Linden I VRIJDAG 1 JULI1983 I HilBl mm 69e JAARGANG NO. 3688 ldllllll,l Gil tuinbouwblad Zoals bekend wil dit amendement dat enerzijds de glas tuinbouw en de (intensieve) veehouderij onder de land- bouwvrijstelling wordt gebracht maar dat anderzijds de landbouwvrijstelling wordt beperkt tot de vrije verkeers- waarde van landbouwgrond. Voor de glastuinbouw en de veehouderij levert de uitbreiding een (gering) voordeel op maar voor de akkerbouw betekent de beperking een fors nadeel. Vast staat dat de Staat met dit amendement de lachende derde is. Daarbij is men het er ook nog niet over eens hoeveel de Staat er beter van wordt: het Land bouwschap gaat er van uit dat de Staat er twintig miljoen beter van wordt maar het ministerie van Financiën heeft (in een interne notitie) berekend dat de winst wel tot vijftig miljoen kan oplopen. Wat er precies allemaal aan de hand is weet ik niet maar voor mij staat vast dat er hier öf erg ondoordacht is gehandeld of dat er een (politiek) spel wordt gespeeld. Het beste zou dan ook maar zijn dat de Eerste Kamer de hele mikmak terugstuurt zodat we alles nog eens rustig kunnen overwegen. Deze week werd bekend dat de minister van Verkeer en Waterstaat heeft besloten om de aanleg van de Philips- dam met een jaar te vertragen. Daarmee gaat de minister in tegen het advies van de Raad van de Waterstaat die in welk uitstel dan ook slechts nadeel ziet. Voör de land- en tuinbouw betekent dit uitstel dat ook het Zoommeer later v '-Qr is - ergo dat ook het zoete water langer op zich laat wac ten. ^it kac|er js |1et opvallend dat (althans vol- gens de pers) minis... „,aks vgn Landbouw dif terargument blijkbaar niet gebruik t,„eft. Dit steik* mij in mijn al eerder geuite vermoeden dat landbouwbelangen in het kader van de miljardendans rond de Deltawerken in de politieke weegschaal niet al te zwaar (meer) wegen. In het zojuist verschenen Landbouw Ekonomisch Bericht 1983 (L.E.B. '83) wordt in een intermezzo ingegaan op de smaller wordende marges dat wil zeggen dat sinds 1 970 het aandeel van het inkomen in de omzet van het gemiddelde landbouwbedrijf sterk is teruggelopen. In diezelfde periode verviervoudigde de omzet per bedrijf. De konklusie van dit intermezzo laat ik graag aan de lezer over. In het L.E.B. '83 staan trouwens nog een aantal opvallende gegevens: zo neemt het aantal bedrijven nog maar heel langzaam af en ook het areaal landbouwgrond daalt maar heel weinig meer. De oorzaak is terug te voe ren op de ekonomische recessie. Zeer ongebruikelijk noemt het L.E.B. '83 het dat er meer leningen werden afgelost dan opgenomen. Hierdoor daalden de investe ringen met 30%. Dit laatste is geen goed teken - denk ik. Tenslotte nog dit. Op de presentatie van dit L.E.B. '83 is nu eens niets aan te merken. Blijkbaar heeft de kritiek vanuit de praktijk goed geholpen. Tenslotte wil ik alle geslaagde leerlingen, hun ouders, docenten, direktiesen beheerskommissies feliciteren met de behaalde resultaten. En voor wie het aangaat: een heel goede vakantie! Oggel 'Kroniek, door A. Korteweg ƒ40 De opening van de ZLM-Manifestatie was spektakulair: een valschermspringer kwam de ZLM-vlag na een voortreffelijke landing op het manifestatieterrein "even"brengen bij voorzitter Doeleman. Deze nam het doek later mee naar de vlaggemast. Even later wapperde de groene vlag fier boven het terrein bij de ingang en was de tentoonstelling officieel begonnen. (Zie voor uitvoeriger verslagen over de Manifestatie elders in dit nummer). De ZLM-Kroniek op de plaats die deze verdient: tussen dq bloemen!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 1