nieuws uit brussel Geef EG-landbouw voldoende geld Handel wil veterinaire hindernissen in de Gemeenschap opruimen Europese topleiders: Bezuinigen op landbouwpolitiek Lubbers: Nederlandse regering akkoord jan werts - brussel Hoorzitting van Europarlement De Europese Gemeenschap begint de komende maanden een diep gaande bezinning over de kosten van het gemeenschappelijk land bouwbeleid. Via een speciale urgentie-aanpak moet de ministerraad hierover onderhandelingen opgang brengen. Die zullen gericht zijn op wat genoemd wordt: "Een onderzoek naar het bestaande beleid in alle sektoren, waarbij bijzondere aandacht wordt besteed aan het gemeen schappelijk landbouwbeleid". Met dit besluit sloten de tien hoogste politieke Europese leiders zondag middag in het Duitse Stuttgart drie daagse, zwaarbeladen besprekingen af. Op zaterdag was er (onverwachts) een doorbraak geweest. De Tien werden het toen eens over een gedu rende 1983 verlengde compensatie ten gunste van Groot-Brittannië. Op een totaal netto-bijdrage van ruw weg bijna vijf miljard gulden krijgt Londen dit jaar 1,9 miljard vermin dering. Daarmee was voor de Britse regeringsleider mevrouw Margaret Tatcher - die in Stuttgart indruk wekkend knap opereerde - de weg vrij om mee te gaan praten over de drie hoofdpunten van het beraad, te weten: De aanpassing van het land bouwbeleid; Het aanboren van nieuwe finan ciën voor de anders volgend jaar vastlopende gemeenschap; De toetreding van Spanje en Portugal. Premier Lubbers heeft samen met minister Van den Broek (Buiten landse Zaken) drie dagen achtereen de noodzaak van bezuinigingen op het landbouwbeleid verdedigd. Hij haalde zich daarmee de woede op de hals van de Belgische regeringsleider Wilfried Martens. Zondagmiddag tijdens het afsluitende gesprek met de Nederlandse journalisten in Stuttgart vroegen wij Lubbers hoe het mogelijk is dat hij zo makkelijk over bezuinigingen bij de landbouw praat. Nederland is historisch toch altijd tegen het aanbrengen van een plafond geweest? Is er nu een ac centverschuiving in uw beleid? Het antwoord van premier Lubbers luidde: Wij houden als Nederlandse regering vast aan de principes en de uitgangspunten van dat Europese landbouwbeleid. Maar de voorbije jaren is soms de indruk gewekt dat dit beleid een soort sacraal (heilig) iets is. Waaraan je dus niet mag ra ken en dat geen rekening houdt met de financiële konsequenties. Het Nederlandse kabinet heeft in verband met de toenemende finan ciële problemen in de Europese Ge meenschap het afgelopen half jaar die zaak heel intensief bestudeerd. De konklusie is dat je met behoud van de principes toch hier normen en strakkere richtlijnen moet gaan aan leggen. Betekent dit ook dat Nederland in de komende onderhandelingen in de raad van ministers z'n profijt van het gemeenschappelijk landbouwbeleid ter diskussie'stelt? Antwoord van Lubbers: Ja, zonder meer. Het heeft minister Van den Broek en mijzelf, met minister Braks (landbouw) veel moeite gekost om dit thuis uit te leggen. Het is ook wel verrassend, aldus nog steeds Lub bers. dat een land dat zelf zó inten sief van het landbouwbeleid profi teert nu zelf zegt: Hier moet orde op zaken worden gesteld. Dat politiek gegeven ligt er nu. Maar de uitwer king zal, gegeven de typische ken merken van het landbouwbeleid zoals een afhankelijkheid van het klimaat, niet eenvoudig zijn, aldus besloot premier Lubbers. Landbouw "pakken" In Stuttgart is zeer intensief onder handeld over de slotverklaring 24 juni 1983 waarop de Tien elkaar uiteindelijk hebben gevonden en waarvan wij nu de landbouwparagraaf eerst analy seren. Vooraf dient gemeld dat het niet de bedoeling is specifiek de landbouw te "pakken". Men heeft namelijk opdracht gegeven aan zo wel de Europese Commissie (dage lijks bestuur te Brussel) als óók de Europese Rekenkamer te Luxem burg over de hele lijn in alle sektoren "kostenbesparingen en waar moge lijk bezuinigingen" te zoeken. De onderhandelingen zullen boven dien gericht zijn op een billijker ver deling van de lasten over de afzon derlijke lidstaten. Hier doelt men op het al bestaande streven van de Eu ropese Commissie te Brussel om de winst wat te gaan afromen bij de drie landen die momenteel netto ontvan gen van Brussel dankzij het land bouwbeleid. te weten Frankrijk, Ne derland en Denemarken. In het economenvakblad ESB van l juni schrijft drs. R. Verdam, mede werker van de Nederlandse ambas sade bij de EG te Brussel, datje nooit kunt aantonen waar precies de eko- nomische lusten en fasten liggen. Verdam: "Zo is niet duidelijk of het ekonomisch voordeel van een zuive- linterventie in Nederland ligt bij de relatief veel, maar efficiënt produce rende Nederlandse boer of bij een tegen hogere kosten producerende, marginale boer in Duitsland of Italië, die zonder interventie de konkur- rentie waarschijnlijk niet had aange kund en de produktie had moeten stop zetten. Het rekening houden met de land- bouwproduktie voor de bepaling van de speciale sleutel is een omstreden zaak", aldus Verdam, "omdat een gemeenschappelijke markt onlos makelijk is verbonden met het recht op specialisatie en de lidstaten die zich in de landbouw hebben gespe cialiseerd niet nu ineens financieel moeten worden gestraft." Verdam bepleit dat de Europese Gemeen schap - voor zover daar nu speciale hulp geboden moet worden in de richting van achterblijvende landen - een uitgavenbeleid ontwikkelt ten gunste van die partners. Waaraan wij toevoegen dat dit streven echter tus sen 1980 en 1983 bij de diskussies over een nieuwe opzet van de Euro pese integratie is verstikt. Nederland gaat, zo is de verwachting in Brussel, de strijd rond dit principe van gelijke monniken en gelijke kappen bij het afdragen van financiën aan Brussel verliezen. Wat dit betreft is in Stuttgart dit weekeinde het "Europa van de boekhouders" geboren. Het Euro pees lidmaatschap wordt voortaan puur boekhoudkundig benaderd, waarbij ieder land een vergelijking van uitgaven en ontvangsten op EG- niveau gaat bijhouden. Een "Europa van de boekhouders" ook, omdat al le uitgaven in de loop van 1983 kri tisch getoetst gaan worden op hun doelmatigheid: iets waar men overi gens moeilijk bezwaar tegen kan maken. Je zou kunnen zeggen dat de bezuinigingswoede, die tot op heden vooral de nationale uitgaven van de overheid betreft, na de besluiten van Stuttgart ook op EG-niveaü het kli maat sterker gaat bepalen. Jan Werts Landbouwparagraaf Vervolgen wij nu met de letterlijke tekst van de landbouwparagraaf uit de verklaring van Stuttgart: "De grondbeginselen van het gemeen schappelijk landbouwbeleid zullen worden eerbiedigd in overeenstem ming met de doelstellingen van het verdrag tot oprichting van de Euro pese Gemeenschap. Het gemeen schappelijk landbouwbeleid moet worden aangepast aan de situatie waarmee de Gemeenschap binnen afzienbare tijd zal worden gekon- fronteerd. Zodat zij haar doelstellin gen op meer samenhangende wijze kan verwezenlijken. Met name de volgende vraagstukken zullen wor den bestudeerd: Prijsbeleid; Garantiedrempels, in samenhang met produktiedoelstellingen; Medeverantwoordelijkheid van de producenten; Interventieregelingen; Regelingen inzake exportrestitu ties; Vervangende produkten en com munautaire preferenties; Monetair compenserende bedra gen; Steun- en premieregelingen; Interne handelsbelemmeringen: Soort en grote van de landbouw prijzen en bijzondere situaties van de verschillende kategorieën landbouwers; Noodzaak van strikte financiële richtlijnen; Extern landbouwbeleid; Speciale problemen die zich voordoen in bepaalde regio's, zoals de mediterrale gebieden, berggebieden of andere gebieden die tengevolge van natuurlijke of ekonomische kenmerken met problemen kampen. De bestudering zal onder andere uitmonden in konkrete stappen die verenigbaar zijn met de marktvoor- waarden en die genomen moeten worden om een doeltreffende be heersing van de landbouwuitgaven te garanderen. Dit door gebruikma king van alle beschikbare mogelijk heden en bestudering van alle marktordeningen. Alle lidstaten moeten bijdragen aan de bezuini gingen. Tegen l augustus 1983 zal de Commissie voorstellen indienen". Tot zover de landbouwparagraaf uit de verklaring van Stuttgart. Nooit tevoren heeft een EG-topkonferentie zich zo uitvoerig hiermee bezigge houden. Kenmerk van het nu aangekondigde beraad is dat voortaan de kernpro blemen, te weten nieuwe financiën, beheersing van de uitgaven, het landbouwbeleid en de toetreding van Spanje-Portugal gezamenlijk worden behandeld. Er komt daartoe een reeks speciale zittingen van de bewindslieden van Buitenlandse Za ken en Financiën. Zo nodig nemen ook andere ministers, met name die van landbouw ook aan deze onder handelingen deel, aldus de slotver klaring. Het resultaat van al dat be raad wordt tenslotte op 6 december voorgelegd aan de volgende Euro pese "top" te Athene. (Jan Werts, Stuttgart) "Beperking van de EG-landbouwuitgaven kan slechts een geleidelijk proces zijn. Ik kan moeilijk begrip opbrengen voor de stelling van een aantal lid-staten dat allereerst een uitgavenvermindering voor het EG- landbouwbeleid moet plaatsvinden voordat de financiële middelen van de Europese Gemeenschap zullen worden verruimd. De belangen wat betreft inkomensvorming en werkgelegenheid in de landbouw en aan verwante sektoren zijn te groot om op korte termijn zeer ingrijpende beleidsaanpassingen te treffen. Om een gemeenschappelijk beleid op velerlei terrein te ontwikkelen dient de EG over voldoende financiële middelen te beschikken". Voordat zij hun werkbezoek dinsdag 14 juni j.l. begonnen, gaven de landbouw- specialisten van het Europese Parlement een perskonferentie. Op de foto v.l.n.r. Teun Tolman, de Engelsman Robert Battersby, een voorlichtingsfunktionaris van de EG en Eisso Woltjer. (Foto A b Westerbeek) Op het Internationaal Kongres van de Europese Vee- en Vleesunie in Kopenhagen, dat van 16 tot 18 juni werd gehouden, heeft de Neder landse Bond van Handelaren in Vee melding gemaakt van een aantal veterinaire hindernissen, die niet of moeilijk te nemen zijn bij het internationale handelsverkeer. De Bond spreekt van klachten over het veterinair beleid in de Gemeenschap die, zonder politiek gevoelige kwesties te raken, vrij gemakkelijk aangepast kunnen worden aan de praktijk van de handel. Schapenimport Duitsland Duitsland hanteert al ongeveer tien jaar een importverbod van levende slachtschapen uit Nederland, omdat hier de zwoegerziekte voorkomt. De Bond vraagt zich af of dit in voerverbod nu wel gerechtvaardigd is als het om slachtschapen gaat. Bovendien voert Duitsland wel le vende schapen in uit andere landen, die zeker ook niet vrij zijn van zwoe gerziekte e.a. De Bond pleit uiteraard voor ophef fing van dit verbod. De "Nieuwe Drie" Bij het toetreden van de "nieuwe drie" te weten Engeland, Ierland en Denemarken, is een aantal veteri naire bepalingen van kracht gewor den die ertoe geleid hebben dat slechts een éénrichtingsverkeer plaats vindt- vanuit de nieuwe drie naar de "oude" zes EG-landen. Le veringen vanuit de oude Zes naar de nieuwe Drie zijn in feite niet moge lijk. niet bij mestbiggen en mestkal- veren, zelfs niet met slachtrunderen 'en met slachtvarkens vanuit Neder land naar Engeland. De Bond pleit ook voor opheffing van de verplichte enting tegen mond- en klauwzeer van te exporteren slachtrunderen en slachtkalveren. Leucose Zelfs bij invoer van kalveren die naar gekontroleerde mesterijen gaan, moet er een bewijs zijn dat deze kal veren afkomstig zijn van bedrijven. Dit zei Landbouwschapsvoorzitter Jaap van der Veen donderdag jl. tot de landbouwspecialisten van het Europese Parlement. Hij sprak hen toe tijdens een hoorzitting in Den Haag, georganiseerd doof de Kom missie voor de Landbouw van het parlement. De Landbouwkommissie van het Europese Parlement bracht deze week een uitgebreid werkbezoek aan ons land. Men sprak o.m. met de Vaste Kommissie voor Landbouw van de Tweede Kamer, met minister Braks en met premier Lubbers. In Wageningen stelde men zich uitvoe rig op de hoogte van het landbouw kundig onderzoek en ook bezoeken aan een veehouderij- en een glas tuinbouwbedrijf ontbraken niet. "Daarmee, proberen we zoveel mo gelijk misverstanden uit de weg te ruimen", aldus Europarlementariër Teun Tolman, die ook deel uitmaakt van de Kommissie voor de Land bouw. Volgens hem was dit o.a. een goede gelegenheid om duidelijk te maken dat ons land niet onbeperkt grondstoffen van overzee invoert en daarmee de veestapel in leven houdt. Vooral uit Frankrijk komen dit soort verwijten. Men leidde de Parlements leden dan ook rond door de Rotter damse haven. Donderdagmorgen kwam een rijke schakering van sprekers uit de geor ganiseerde landbouw aan het woord tijdens de openbare hoorzitting in Den Haag. Naast het Landbouw schap spraken o.m. vertegenwoordi gers van de Voedingsbonden, de Centrale Plattelandsvrouwen Orga nisaties, de agrarische jongeren en de agrarische handel en industrie. waar geen leucose gedurende de laatste driejaar is waargenomen, een bepaling die geen dierenarts kan waarmaken. De Bond pleit dan ook dat voor le veringen van fok- en gebruiksrunde- ren aan Denemarken en Duitsland volstaan moet kunnen worden met onderzoek op leucose van alleen de te exporteren runderen. Varkenspest De Bond pleit voor een grondige herziening van de bepalingen inzake varkenspest, en daarbij meer moge lijkheden voor enten in te ruimen, respektievelijk belemmeringen voor de handel door enten te verminde ren. De nieuwe Drie staan geen in voer toe van geënte varkens en van vers varkensvlees afkomstig van geënte varkens.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 5