KNLC kommentaar Boer blijven in de EG Landbouwschap eens met uitgifteplan 1983 Zuidelijk Flevoland over geld en goed De "geruisloze" overdracht Manifestatie-telefoontje: "Ik kan niet met mijn dikbil komen KNBTB wil kleinere weidebedrijven O. en S.-fonds stelt 8 min ter beschikking Fransen pleiten voor lange termijnovereenkomsten Uitreiking schoolverklaringen Internationale Schakelklas Steunregeling bijenteelt Niet iedereen die van school komt vindt werk. Niet iedereen die werk heeft is er zeker van dat hij of zij dat houdt. Voor schoolverlaters die geen werk kunnen vinden of thuis niet mee kunnen werken zijn er niet zoveel mogelijkheden. Is de werkloze schoolverlater jonger dan 18 jaar dan kunnen de ouders kinderbijslag krij gen. De hoogte daarvan is sinds 1 januari 1983 afhankelijk van de ge zinssamenstelling Voorwaarde is wel dat het kind in belangrijke mate door zijn ouders wordt onderhouden en dat het bij het Gewestelijk Arbeids bureau (G.A.B.) als werkzoekende staat ingeschreven. De schoolverlaters van 18 jaar en ouder die nog nooit gewerkt hebben, hebben geen recht op een W.W.- of W.W.V.-uitkering. Zij kunnen een beroep doen op de Rijksgroepsrege ling Werkloze Werknemers (R.W.W.) die ook voor hen geldt. De regeling, die trouwens ook voor ex- zelfstandigen geldt, wordt uitge voerd door de Gemeentelijke Sociale Dienst. Ook hierbij geldt weer dat de schoolverlater zich als werkzoekende laat inschrijven bij het G.A.B. De uitkering is gebaseerd op landelijke normbedragen. Voor thuiswonende werkloze kinderen zijn die bedragen per 1 januari 1983: per maand: 20 jaar 506,85 19 jaar ƒ412,60 18 jaar 341,15 Naast deze maandelijkse (ook weke lijks is mogelijk) uitkering wordt lx per jaar (in juni) een extra vakantie uitkering uitbetaald van resp. 50,13, 41,81 en 37,28 per maand dat uitkering wordt verkregen. Is de schoolverlater ouder dan 20 jaar en voldoet hij of zij nog steeds aan de voorwaarden zoals inschrijving bij het G.A.B., dan valt hij of zij in de kategorie alleenstaanden. De norm bedragen worden dan voor 21, 22 en 23 jaar en ouder respektievelijk ƒ840.60, ƒ924,90 en 1.012,95 per maand. Het vakantiegeld bedraagt dan resp. 50,86, 56,46 en 52,99. De uitke ring loopt door tot passend werk is gevonden en zolang aan de genoem de voorwaarden wordt voldaan. Het weigeren van passende arbeid kan gevolgen hebben voor de uitkering. Betaalde arbeid Het verrichten van betaalde arbeid tijdens de uitkering is toegestaan. Dat moet dan natuurlijk wel opge geven worden aan de Sociale Dienst. Van de verdiensten wordt 25% niet van de uitkering afgetrokken. Ook onbetaald werk (vrijwilligers werk) met behoud van uitkering is mogelijk. Daarvoor gelden echter weer vele voorwaarden, zoals het aanmelden bij de Sociale Dienst. Soms moet zelfs vooraf toestemming gevraagd worden. Het werk mag het aannemen van een passende werk kring niet belemmeren en het werk mag niet worden gedaan in een be drijf; ook niet dat van familie. Houdt die voorwaarden dus goed in de ga ten. Anders kost het je uitkering. Volgende keer nog iets over werk loosheidsregelingen in het alge meen. J. van Wijck Onder de vele honderden telefoontjes "in en uit" het Manifestatie-sekre- tariaat toch ook eentje, dat kostelijk is voor "niet agrarische oren"..... Telefoon gaat: "Meneer Sinke: Ik kan niet met mijn dikbil naar de tentoonstellienge in Kruunienge komme.... Ie is kreupel. Dat is bijzonder jammer, meneer..... Ik zal het aan de juryleden doorgeven; Beterschap met Uw dikbil..... Het Landbouwschap is het eens met het plan van staats sekretaris Koning om in 1984 in Zuidelijk Flevoland 21 landbouwbedrijven uit te geven. Het gaat om tien weide- en elf akkerbouwbedrijven, waarvoor in totaal 1045 hektare is gereserveerd. De organisaties binnen het Landbouwschap gaan met he uitgifteplan 1983 akkoord met uitzondering van de katholieke landbouworganisatie (KNBTB). Deze organisatie is van mening dat de bedrijfsomvang van de te stichten weidebedrijven te groot is. Hierdoor wordt de overgang naar de nieuwe polder in financieel opzicht ernstig bemoeilijkt, zo vindt de KNBTB. Het bestuur van de Stichting Ontwikkelings- en Sanerings fonds voor de Landbouw heeft be sloten ook voor 1984 8 min ter beschikking te stellen voor bij dragen aan bedrijfsverzorging. Het bestuur, dat tot heroverwe ging van haar regelingen was ge noopt gezien de budgettaire pro blematiek, hechtte eraan voor het komend jaar het bedrag van 8 min voor bedrijfsverzorging te handhaven. De topconferentie van Europese rege ringsleiders in Stuttgart zal zeker niet als een historisch moment binnen het EG-gebeuren in onze gedachten achterblijven. Met zekere opluchting stellen wij vast dat in elk geval een krisis voorshands is voorkomen. Want voor dit jaar is de Engelse bijdrage geregeld en is een globale richting aangegeven waarin een oplossing voor de financiële problemen van de Ge meenschap gevonden dient te worden. Belangrijk is dat niet op voorhand het gemeenschappelijk landbouwbeleid is aangetast en dat ook de weg naar uit breiding van de eigen EG-financiering via doorbreking van het 1 procent BTW-plafond open blijft. Toch is het aan de andere kant na tuurlijk teleurstellend dat er van zo weinig werkelijk Europese gezindheid bij de nationale regeringen en hun leiders sprake is. Steeds duidelijker wordt hoezeer we voor de oplossing van allerlei ekonomische en sociale problemen afhankelijk van elkaar zijn. We gaan een zorgelijke tijd met de EG tegemoet. Dat geldt zeker ook voor agrarisch Nederland, waar het be staan van zeer velen direkt met een goed funktioneren van de gemeen schappelijke markt is verbonden. Boer blijven in Nederland is vooral afhan kelijk van wat er met de EG gebeurt. Op dal punt vinden we, dat de gelijk namige nota van het Nederlands Agrarisch Jongeren Kontakt te weinig rekening houdt met deze Europese realiteit. Overigens willen we deze nota graag betrekken bij onze diskussie over het te voeren landbouwbeleid. Het getuigt immers van een betrokkenheid en wil tot meedenken binnen de agrarische jongerenorganisatïés, wanneer men er in slaagt zo'n uitgebreide nota naar buiten te brengen. Natuurlijk kunnen Het Landbouwschap heeft wel be zwaar tegen de voorwaarden die worden gesteld bij de uitgifte van pachtbedrijven. Voor de pachter wordt namelijk geen woning be schikbaar gesteld: deze moet hij voor eigen rekening bouwen. Voor de pacht van de bedrijfsgebouwen wordt volgens het schap ten onrechte gebruik gemaakt van een regeling in het Pachtnormenbesluit. Hierdoor moet de pachter twee maal zo veel huur op tafel leggen voor zijn be drijfsgebouwen. Wanneer de pachter daar niet mee akkoord gaat, mag hij de bedrijfsgebouwen zelf bouwen. Het Landbouwschap vindt dat in dat geval een pachtovereenkomst moet worden aangeboden voor de duur van veertig jaar. Ook gegadigden buiten ruilverkave- lingsgebieden en de oudere IJssel- meerpolders kunnen in aanmerking komen voor een fruitteeltbedrijf in Zuidelijk Flevoland. Wat dat betreft zitten de staatssekretaris en het Landbouwschap op één lijn. Dat geldt trouwens ook voor de mogelijkheid om boomkwekers, die door aange paste bestrijding van het bakterievuur hun bedrijf moeten opgeven, in aan merking te laten komen voor ver plaatsing. Volgens art. 17 van de Wet op de inkomstenbelasting kan een onder nemer zijn onderneming overdragen aan één of meer van zijn eigen of aangehuwde kinderen of pleegkinderen zonder dat een afrekening met de fiskus plaatsvindt over de in die onderneming aanwezige stille re serves. Deze "geruisloze" overdracht is mogelijk als aan de volgende voorwaarden wordt voldaan. De ondernemer moet de leeftijd van 65 jaar hebben bereikt of voor 45 procent of meer arbeidsongeschikt zijn. Voorts moet de gehele onderneming worden overgedragen en moeten de kinderen die de onderneming voortzetten de fiskale boekwaarden aanhouden, waarmede de vader eindigt. Zowel de vader als de kinderen die de onderneming voortzetten, moeten dit schriftelijk verzoeken bij de inspekteur die de aanslag regelt. Kreunende onder de last van grote graanoverschotten wordt van Franse zijde bij de Europese Commissie aangedrongen op het sluiten van lange termijnovereenkomsten. De voorzitter van de Franse organisatie van tarwetelers Philippe Neeser dringt daarbij aan op het sluiten van deze overeenkomsten met landen als China, de Sovjet-Unie en landen van het Midden Oosten. Ook zouden 24 juni 1983 £88? irtui dergelijke overeenkomsten gesloten moeten worden met Afrikaanse lan den en Oosteuropese landen. Hij heeft er daarbij tevens op aange drongen maatregelen te nemen die kunnen leiden tot een groter ver bruik van granen binnen de E.E.G. waarbij het niet verwonderlijk is dat hij er bij deze gelegenheid nog eens extra op aangedrongen heeft de in voer van de z.g. graanvervangende produkten terug te dringen. Kortgeleden is een wetsontwerp aan de Tweede Kamer gezonden waarin wordt voorgesteld om de bovenge noemde regeling op enkele punten te versoepelen. In de eerste plaats wordt het wenselijk geacht de geruis loze overdracht mogelijk te maken voor de ouder die de leeftijd van 55 jaar heeft bereikt. Ten tweede wordt nu voorgesteld de geruisloze over dracht ook mogelijk te maken als een gedeelte van de onderneming wordt overgedragen. Ten derde kan de overdracht ook plaats vinden aan kleinkinderen. Vooral in landbouw- kringen zal men deze wijziging wel op prijs stellen, aangezien er nogal wat landbouwers zijn die voor ze 65 jaar worden, wel een gedeelte van hun bedrijf aan één of meer kinderen zouden willen overdragen. Doordat bij een geruisloze overdracht de kin deren beginnen met de boekwaarde waarmede de ouder is geëindigd, wordt de klaim van de Fiskus op de stille reserves ook doorgeschoven naar die kinderen. Dit betekent ech ter niet dat de overnamesom die de kinderen voor de onderneming be talen of schuldig blijven, gelijk moet zijn aan de fiskale boekwaarde van de onderneming. Ook als niet met de Fiskus wordt afgerekend, kan de overnamesom zakelijk worden vast gesteld. Bij het vaststellen van de overnamesom zal er wel rekening mee gehouden moeten worden dat degenen die de onderneming voort zetten in de toekomst inkomstenbe lasting zullen moeten betalen over de door hen overgenomen stille reser ves. Het is dan ook zeker redelijk dat een bedrag ter grootte van 20 procent van de stille reserves op de koopsom in mindering wordt gebracht. A. Michaël er bij heel wat onderdelen uit de nota kritische kanttekeningen worden ge plaatst. Wij zijn het lang niet altijd eens met konklusies en beleidsaanbe velingen, met name als het gaat om meer overheidsregels gericht op het sturen van de produktie en de bedrijfs omvang. Maar er is een gezamenlijke zorg voor een aantal problemen waar mee we als (toekomstige) boer en tuinder te maken hebben. Met name dan de inkomensontwikkeling in re latie tot de vele uren, die er veelal ge werkt moeten worden; de nadelige ge volgen van overproduktie; de moei lijkheden bij de bedrijfsoverdracht en de toenemende verschillen binnen de sektoren. Wel dient beseft te worden dat ook vandaag de dag bij jongeren een der belangrijkste argumenten om boer te worden nog steeds is: Zelfstandig on dernemer zijn. Aan dat ondernemer schap zijn ook zekere risiko's verbon den. Die kunnen we niet "wegrege- len". In de nota staat centraal het streven naar behoud van zo omstreeks negentigduizend bedrijven in het jaar 2000. Daar ben ik het globaal wel mee ■eens. Wel vind ik het nogal demago gisch als gesteld wordt dat dit neer komt op zo'n 45.000 bedrijven meer dan wanneer het huidige beleid wordt voortgezet. Zo wordt een veel te som ber beeld geschetst van de ontwikke ling van de laatste paar jaren. Toch verdient "Boer blijven" onget wijfeld een plaats binnen de voort gaande diskussie over de richting van het te voeren landbouwbeleid in ons land. Luteijn Op feestelijke wijze, in het bijzijn van ouders, begeleidingskommissieleden, mentoren en docenten, werden op 16 juni j.l. de schoolverklaringen uitge reikt aan die leerlingen van de Inter nationale Schakelklas van de Scho lengemeenschap "De Leeuwtjes", welke na één of twee jaar les, zich de Nederlandse taal, verbaal en schrif telijk voldoende eigen gemaakt had den, om deel te kunnen nemen aan vormen van regulier onderwijs in Ne derland. Naam - Vervolgopleiding in 1983 Bashri Cil - VBu O; Budhy Lemaire - Brugklas mavo; TauFiq Lemaire - Leerlingwezen (horeca); Mario On tere» Montero - C.B.B.; Feben Solo mon - Intas; Ahmet Saglam - M.T.S.; Mustafa Saglam - Brugklas mavo; Giang Truong - H.T.S.; Vi-Tri Truong - M.T.S.; Manelic Vives - Brugklas mavo; De Internationale Schakelklas heeft tot doel buitenlandse jongeren in de leeftijd van 12 - 22 jaar in één a twee jaar Nederlands te leren spreken en schrijven en hen voor te bereiden op deelname aan het voortgezet onder wijs in Nederland. Gezien de resul taten van anderstalige leerlingen, welke de I.S.K. in 1981 en 1982 heb ben verlaten, slaagt het lerarenteam van "De Leeuwtjes" erin, gesteld doel voor 100% te behalen. Voor het verkoopseizoen 1983/84 wordt een communautaire maatregel genomen tot vaststelling van een on derzoekprogramma inzake de var- roa-mijtziekte onder bijen. Dit pro gramma beoogt de ziekte op Euro pees niveau te bestrijden. De Europese Commissie wil het steunbedrag dat reeds verleend wordt daartoe verhogen, waarmee een bedrag van 250.000 ECU of ruim 625.000,— gemoeid zal zijn. vdw

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 3