Agrarische Open Dag in "Altena-Biesbosch" op zaterdag 2 juli 1983 Centrale Warmbloedkeuring 1983 Paardenkeuring WPN Zuiderzeeland 2 juli op Flevohof Uiteenlopende ontwikkelingen in Land- en tuinbouwcoperaties Thoolse Dagen met trekkertrekwedstrijden Demonstraties Friese Vierspan Jaarverslag Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Landbouwschap. Evenals vorig jaar presenteert ook dit jaar Altena-Biesbosch weer zijn agrarisch bezig zijn. Land- en tuinbouw, veetelers, bloemen- en fruit telers zetten hun bedrijven open en laten hun produkten zien. U bent er welkom op zaterdag 2 juli 1983 van 10.00 tot 16.00 uur. Welkom in het land van Heusden en Altena, een groot agrarisch stilte gebied ten zuiden van Gorinchem en ten noorden van Waalwijk en Geertruidenberg. Het gebied tussen Maas en Merwede, waarin uit gestrekte graslanden grote koppels koeien grazen, in de buurt van moderne boerderijen. Waar in een uitgestrekt akkerbouwgebied de beste produkten van ons land naar rijpheid groeien, hier én daar on derbroken door boomgaarden, waar bloemen, groenten en champig nons worden geteeld. Geen spijt U kunt op velerlei manieren deze streek bezoeken. Overal staan bord jes "open dag". Ze wijzen u naar de deelnemende bedrijven. Andere dingen neemt u en passant mee. Het kasteel te Dussen, Babyloniënbroek midden in het weiland, een mooi kasteeltje te Meeuwen (prachtig voor fotografen), flora en fauna langs we gen en dijken. Als dan de zon nog schijnt hebt u er zeker geen spijt van dat u de open dag in het land van Altena en Biesbosch hebt bezocht. Bedrijven die meewerken aan de "Agrarische Open Dag" zijn: 1. Akkerbouwbedrijf: Dhr. G. en M. de Jager, Galeiweg 4. 4251 MZ Werkendam. 2. Kaasboerderij "De Lange Hoe ve", Kleibergsestraat 2, 4265 GB Genderen. 3. Stierenmesterij: Dhr. P.H. van Strijdhoven, Hilsestraat 52, 4271 LP Dussen. 4. Hydrokultuurkwekerij "Nieuw koop", Duizenmorgen 6, 4281 ND Andel. Tuinbouw en bloemenbedrijven aan de Kooikamp te Sleewijk 7. Groenteteelt: Dhr. J.W. Rietveld, Kooikamp 8, 4254 LJ Sleeuwijk. 8. Jaarrond Chrysantenkwekerij: L.A. van der Meer, Kooikamp 3a, 4254 LJ Sleeuwijk. 9. Groenten- en bloementeelt: Dhr. C. Los Zn., Kooikamp 6, 4254 LJ Sleeuwijk. Ook zij heten u welkom.... 5. Champignonkwekerij "Den Eijer" Gebr. J. en C. Spuijbroek, Kruis straat 40, 4267 EV Drongelen. 6. Fruitteeltbedrijf: Dhr. J. van An del, Middenweg 4, 4281 KH An del. 10. Gerberakwekerij: Fa. H.J. de Wit Zn., Kooikamp 8b, 4254 LJ Sleeuwijk. 11. Rozenkwekerij: Fa. H.J. de Wit en Zn., Kooikamp 7, 4254 LJ Sleeuwijk. Van 29 juni t/m 2 juli vinden op Tholen weer de Thoolse Dagen plaats. Het programma van dit geva rieerde feest ziet er globaal als volgt uit: woensdag 29 juni 14.00 uur: opening door burgemeester E. Baerends. Daarna "Ren je rot sportief", een wedstrijd tussen scholen; 19.00 uur: Drumband majorettes uit St. Maartensdijk en "Ren je rot denk werk". Tenslotte Jeugdtrekkertrek. Donderdag 30 juni 14.00 uur: bejaar denmiddag en 20.00 uur: talenten jacht. Vrijdag 1 juli 9.00 uur: opening door de voorzitter; 10.00 uur: rundvee en schapenkeuring; 1330 uur: paarden- keuringen, kampioenskeuringen rundvee en schapen; kampioenskeu ringen van paarden; demonstratie achtspan; demonstratie Hackney's; touwtrekken met koudbloedpaarden; geitendemonstratie; sterkste paard van Tholen; ponyshow met voltige nummers. Zaterdag 2 juli 9.00 uur: proeftrek- ken trekkertrek; 13.30 uur: trekker- De trekkertrekwedstrijden trekken iedere keer weer een zeer talrijk publiek. trekwedstrijd. Mini trekkertrek; de monstratie Crabcrossers; fietscross. 20.00 uur: Band Pardoes. Zaterdag 2 juli houdt de afdeling Zeeland van het Warmbloed Paarden Stamboek Nederland weer haar cen trale merriepremiekeuring. Dit is nu voor de zesde maal en zoals steeds wordt ook deze dag weer gehouden op de weilanden en concoursterreinen van Dhr. B. Meijers, eigenaar van manege "de Eendracht", aan de Rij kebuurtweg te Serooskerke (W). De keuringen vinden hoofdzakelijk in de morgenuren plaats en wel van af 10 uur. 's Middags zijn er wat be treft de keuringen nog enkele be langrijke plaatsingen, met daarnaast uiteraard de kampioenskeuringen van zowel de jongerë als de oudere rubrieken. Daartussendoor zullen diverse shownummers de aandacht opeisen. Eén daarvan is de aanwij zing van-het W.P.N. sportpaard van 24 juni 1983 het jaar. De meest suksesvolle kom- binatie uit 1982 komt hiervoor in aanmerking. Wie dit is blijft voorlo pig nog een verrassing. Daarnaast is er een spektakulair shownummer van IJsbrand Chardon. Deze Hol landse menner komt een demonstra tienummer verzorgen met zijn vier span W.P.N. paarden, waarmee hij vorig jaar zo suksesvol deelnam aan de wereldkampioenschappen. Veel belangstelling van deelnemers en publiek is er ook dit jaar weer voor de rubrieken bestgaand rijpaard, zo wel in de open klasse als bij de fok- merriën, en voor de rubriek best- gaand tuigpaard. Hopelijk zullen enkele kopnummers onze provincie mogen vertegenwoordigen bij de nationale kampioenschappen, die in september in Utrecht gehouden worden, 's Middags begint het pro gramma om 13 uur. Zaterdag 2 juli a.s. organiseert het Warmbloed Paardenstamboek Ne derland, afdeling Zuiderzeeland, haar jaarlijkse keuring op Flevohof. Van 830 uur toö 1730 uur vindt een afwisselend programma plaats, bestaande uit keuringen, een springparkoers en demonstraties van het bekende Friese Vierspan. Tot slot zal een tweetal muziekbands deze dag voor de muzikale noot in het programma zorgen. Keuring WPN Het WPN afdeling Zuiderzeeland organiseert dit jaar haar 34e keuring. Om 9.00 uur starten de voorkeurin gen in de diverse fokrubrieken op het evenemententerrein van Flevohof. In totaal worden een kleine 150 paarden gekeurd, waaronder veu lens, lr, 2- en 3-jarigen, stamboek- merriën en stermerriën. In het middagprogramma wordt om 13.00 uur de spits afgebeten met de jurering van enkelspannen. Aanslui tend vindt de kampioenskeuring plaats van alle merriën die een eerste premie hebben behaald. Daarna is het de beurt aan de enkel spannen open klasse en kunnen rui-, ters hun beste kunnen tonen in een progressief en klassiek springpar koers in de zware klasse. Tot slot zal er een kompetitienum mer voor 2-spannen worden verre den en verzorgt het Friese Vierspan een demonstratie. Friese Vierspan Wie eert fraai aantal staaltjes van menkunst wil zien, kan zaterdag 2 juli zijn hart ophalen, wanneer koet sier Leo Kraayenbrink zijn Friese Vierspan over het evenementen- en concours hippiqueterrein van Fle vohof ment. (Zie foto). De Nederlandse land- en tuinbouwcoöperaties hebben gezamenlijk een omzet van meer dan 30 miljard; zij bieden werk aan ruim 80.000 werknemers; het proces van fusie en concentratie zet zich nog steeds voort waardoor het aantal coöperaties is afgenomen. Dit zijn enige conclusies die getrokken kunnen worden uit de jaarlijkse enquête van de Nationale Coöperatieve Raad voor land- en tuinbouw (NCR) onder zijn leden. Alle evenementen vinden op het Pluimpotterrein te Scherpenisse plaats. Onlangs is het jaarverslag versche nen van de Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Landbouwschap. In het verslag worden de belangrijkste onderwerpen die in het afgelopen jaar door de Raad en de diverse ad vieskommissies werden behandeld kort weergegeven. Er wordt o.a. aandacht besteed aan de problemen rondom het bakterievuur, wildscha- de, droogteschade in Noord-Beve land als gevolg van het afsluiten van het Veerse Meer en het uitstel van de verbreding van het Kanaal door Zuid-Beveland. Concentratie Ook in 1982 is het aantal coöperaties afgenomen. Fusies hebben plaatsge vonden bij aan- en verkoopcoöpera ties, zuivelcoöperaties, veilingen, en plaatselijke Rabobanken. Het aantal land- en tuinbouwcoöpe raties in Nederland is nu gekomen op ca. 1480 inclusief de werktuigen coöperaties. Hierbij dient opgemerkt te worden dat de onderlinge waar borgmaatschappijen, waarvan er in totaal nog ruim 400 zijn, hier niet bij inbegrepen zijn. Wel zijn alle Rabo banken meegerekend, hoewel het werkterrein van deze banken zeker niet beperkt is tot de land- en tuin bouw. In vrijwel alle sectoren was er in 1982 sprake van een lichte daling van het ledental. Terwijl in voorgaande jaren het aan tal werknemers toenam, is het afge lopenjaar het aantal arbeidsplaatsen bij de Nederlandse land- en tuin bouwcoöperaties met ruim 1000 af genomen. Omzetten In de meeste sectoren vond in 1982 een omzetstijging plaats. In de zui velsector steeg de coöperatieve om zet van 11,8 miljard tot 12,5 mil jard. Bij de tuinbouwveilingen en in de consumptie-eierenbranche stond de omzet onder druk als gevolg van prijsdalingen. Omzetdaling als ge volg van hoeveelheidsvermindering kwam voor in de fabrieksaardappe lensector en bij detwolaanvoer. Marktaandelen In de aan- en verkoopsector is het marktaandeel in de coöperatieve aankoop van kunstmest enigszins onder druk komen te staan. Wellicht is de onrustige marktsituatie in deze branche hiervan de oorzaak. Een geringe afname (ca. 1%) van het marktaandeel kwam voor bij: de melkaanvoer, grasdrogerijen, en de pootaardappelafzet. De daling van het marktaandeel in de pootgoed- sector is vrijwel volledig toe te schrijven aan produktiedaling als gevolg van droogte in het werkge bied van de grootste coöperaties in deze branche. Een stijging van het coöperatief marktaandeel kwam voor in de vol gende sectoren: afzet van planten, afzet van consumptie-aardappelen, compostvoorziening van champig nons, boekhoudbureaus en bedrijfs- verzorgingsdiensten. In de overige sectoren bleef het marktaandeel ge lijk. 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 19