bouw achter bij die v 99 Akkerbouw Struktuur Grondprijzen Mechanisatie De opbrengsten Opvolging Algemene indruk -,\v.v Van 1 juni tot 10 juni hebben we een bezoek gebracht aan Polen. De uitnodiging kwam van een groep Poolse boeren die in 1981 de gemeente Reimèrswaal be zocht. Met acht man werd de reis ondernomen naar een dorp op 70 km van Warschau, Saniki ge heten. Een afstand van 1300 km over goede wegen met veel oponthoud aan de Oost-Duitse en Poolse grens. We werden on dergebracht bij bewoners van het dorp. Zelf had ik het geluk een onderkomen te vinden bij een landbouwer met een bedrijf van 12 ha waar hij, zijn vrouw en zijn zoon op werkten. De vrouw van de zoon was hoofd van de lagere school van het dorp. De veestapel bestond uit 4 melkkoeien die aan de ketting aan de kant van de weg of in een weiland graasden, 's Avonds werden ze op stal gezet. Verder waren er nog 4 stuks jongvee. Het land lag op ver schillende plaatsen en was slecht tot zeer slecht verkaveld. Het grootste perceel was 3 ha, het kleinste schat ik op 30 are. Tevens had onze gastheer een mestkui- kenbedrijf waar hij onder nor male omstandigheden 18.000 kuikens mestte. Omdat er gebrek aan voer was stond het hok nu reeds 1 xh jaar leeg. Het bouwplan bestond uit rogge, bieten, aard appelen, vlas, blauwmaanzaad. lucerne en een weiland voor de hooiwinning. Op het bedrijf was een Ursustrekker, 2 ploegen, een kultivator en een eg en een wa gen. Meer werktuigen heb ik niet kunner\ vind^n-la^kiê^gpipg- terwijl sommige bladeren rood geel waren van de eitjes. Des kundigen beweerden dat twee keer spuiten abosluut noodzake lijk was maar dat er slechts voor 1 Vi maal bestrijdingsmiddelen aanwezig waren voor heel Polen. Of de distributie van de middelen op tijd zal zijn om een effektieve bestrijding uit te voeren waag ik te betwijfelen. Polen heeft een oppervlakte van 400.000 ha kultuurgrond waarvan 12% bos. 35% van de bevolking werkt in de landbouw. De vee teelt is van geringe betekenis; er worden hoofdzakelijk akker- bouwprodukten geteeld, dezelfde gewassen die we bij ons kennen. De mechanisatie is in Polen nog met ver voortgeschreden. Op deze manier worden de aardappelen aangeaard Het viel op dat de stand van de bieten goed was. Verschillende velden lagen dicht, de onkruid bezetting was groot. De aardap pelen vertoonden een matige stand. Je zag veel zieke planten. Ik kreeg de indruk dat veel poot- goed uit de konsumptie was ge bruikt. De uien die-wnasal "Vél-- uouwd worden stonden er zeer goed bij en waren praktisch on- kruidvrij, zo ook het blauw maanzaad. De granen, met uit zondering van de tarwe, hadden naar onze begrippen een matige stand met uitzondering van de weinige percelen tarwe. Op veel bedrijven zag je een perceel aardbeien. De verkaveling is uitgesproken slecht. Zeer veel kleine perceel tjes die machinaal moeilijk te be werken zijn. Een ruilverkaveling is daar broodnodig. Deze lopen uiteen van ƒ3.000,- tot 6.000,- per ha. Een prijs die men in relatie moet zien met al De schuur van een Pools landbouwbedrijf 24 juni 1983 het andere. Het valt op dat op 91% van de kultuurgrond de landbouw door zelfstandige on dernemers op meest eigendoms- bedrijven wordt uitgeoefend. De gemiddelde bedrijfsoppervlakte is 7 ha, 20% van de bedrij ven heeft een oppervlakte van aan 10 ha, 80% van de be drijven is kleiner dan 10 ha. Ca. 9% van de kultuurgrond wordt in beslag genomen Hnnr staatsbedrijven die in oppervlak te variëren van 300 tot 1200 ha. Het is te begrijpen dat er veel be drijven zijn waar de landbouw als nevenbedrijf wordt uitgeoefend (17%). Kolchozen dus koöpera- tieve boerderijen zijn er in Polen praktisch niet, dit in tegenstelling tot de andere Oostbloklanden. Het is opvallend dat zeer veel mensen op het land werken met schoffel, zeis, vork en hooihark. Verder is het beeld van paard en wagen een normaal verschijnsel. Aardappelen aanaarden met een aanaarder komt veelvuldig voor waarbij soms één man het paard ment en de ander de machine stuurt. Bieten schoffelen met een paard voor een machine met 3 messen zag je eveneens. Ook sproeien met handkracht of met een machine van 2 3 meter breed gebeurde. Hooischudden met de ouderwetse hooihark, ook weer getrokken door een paard en/of trekker was een beeld datje sporadisch zag. Echte moderne hooi-apparatuur heb ik alleen gezien op de staatsbedrijven. Aan het dorp waar wij waren (met een landbouwareaal van 7.000 ha) werden per jaar door de staat 19 trekkers toegewezen. Hoe dat precies ging is mij niet erg duide lijk geworden. Dat hier vriend jespolitiek misschien wel een rol speelt is bepaald niet onwaar schijnlijk. De granen brengen gemiddeld 3.800 kg per ha op. In goede jaren zei men dat een opbrengst van aardappelen van 30 a 35 ton per ha haalbaar is. Van bieten kan men in goede jaren 50 ton per ha oogsten. De uien geven opbreng sten van 30 a 40 ton per ha. Naar mijn vaste overtuiging gel den er in Polen voor de produk- Veel smalle en kleine percelen. Graan, aardappelen, bieten en op de achtergrond lucerne met een boomgaardje ten twee prijzen. Eén prijs die door de staat voor alle produkten wordt vastgesteld en een andere die geldt op de zwarte markt. Uit gesprekken bleek soms dat de zwarte markt soms wel de dub bele prijs opbrengt. De produkten mogen van boer tot boer worden verhandeld, al het overige moet aan de staat worden verkocht. Of dit ook zo geheürt «s een andere zaak. De landbouwbevolking in Polen vergrijst!. Veel jongeren zijn in het verleden naar de stad getrok ken omdat ze onder deze toch wel primitieve omstandigheden niet meer in de landbouw willen wer ken. De landbouw krijgt nu in zijn algemeenheid ook in Polen een beter aanzien. Hoe de ont wikkeling met de opvolging in de toekomst zal zijn is moeilijk te voorspellen en zal in hoge mate afhangen van de politieke situa tie. Men is er van overtuigd dat de bedrijven moeten vergroten. Men probeert dit door een zogenaamd ouderdomspensioen te geven aan diegene die zijn bedrijf verlaat en aan de staat verkoopt. De hoogte van de uitkering is afhankelijk van de produkten die hij heeft voortgebracht uit zijn bedrijf. Het is niet te veel gezegd dat de mechanisatie in de landbouw ja ren achter is in vergelijking met de onze. De bedrijfsgebouwen zijn erg primitief en de verkave ling is slecht. Er zijn niet overal onkruidbestrijdingsmiddelen en gewasbeschermingsmiddelen. In ieder geval worden ze niet ge bruikt. Daardoor moet nog zeer veel handarbeid worden verricht, vooral ook door vrouwen. Het Poolse gezin stelt veel minder eisen aan het leven dan in onze Westerse maatschappij. Een ver nieuwing van de landbouw zal zeer veel geld kosten waarover de regering overigens niet beschikt. Indien de landbouw niet veran dert zullen weinig jongeren de landbouw ambiëren, of het leven en werken op het platteland moet aanlokkelijker gemaakt worden. Indien de landbouw zich moder niseert zullen er grote opbrengst- verhogingen haalbaar zijn. De grondprijzen zijn relatief laag maar de goede gronden vertonen een stijging. Er wordt voorts veel gedaan aan het landbouwonder wijs om de kennis van de toe komstige boer op een hoger plan te brengen. Bij iedere landbouw school bevindt zich een boerderij om ook, naast de theorie, de praktijk te leren. Terwijl alle an dere zaken meest eigendom van de Staat zijn, is de landbouw in het bezit bij de individuele boer. Men ervaart dit als buitengewoon belangrijk en zal dit in ieder geval zo proberen te houden. J. Markusse De koeien staan aan de ketting in de weide. Ze worden 's avonds binnen gehaald 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 11