"Weersomstandigheden dit voorjaar behoren niet tot normale bedrijfsrisiko's" Paarden op Manifestatie vanuit de Z.L.M. gezien Z.L.M.-voorzitter A.J.G. Doeleman op Ledenraad: zuidelijke landbouw maatschappij Op 23, 24 en 25 juni a.s.: Grote Z.L.M.-manifestatie met meer dan 1000 dieren "In de Land- en Tuinbouw zijn wij als ondernemers af hankelijk van de natuur. Van regen, van droogte van warm en koud weer. Weersomstandigheden die in hoge mate van invloed zijn op de groei van de gewassen en de produktie van het melkvee. Hoewel wij tegenslagen moeten aanvaarden nemen de weersomstandigheden dit voorjaar vormen aan die op veel bedrijven niet meer tot het normale bedrijfsrisiko gerekend kunnen worden. Ge volg: spanningen en zorgen of en hoe nog op enigszins aanvaardbare wijze gezaaid en gepoot kan worden". Met deze woorden opende de voorzitter van de Z.L.M. de heer A.J.G. Doeleman maandag 30 mei j.l. de vergade ring van de ledenraad die plaats vond in Den Dullaert te Hulst. De heer Doeleman kon tot zijn vreugde tevens konstateren dat er de afgelopen week en daarvoor in ons werkgebied behoorlijk veel werk is kunnen gebeuren. "Dat geldt echter nog niet voor ieder bedrijf. Met erg grote verschillen van gebied tot gebied. En wat wel ge zaaid blijft zijn zorgen geven over de opbrengst en zeker ook over de onkruidbestrijding Hij wees er verder op dat in andere delen van ons land met name in Friesland en Noord West Groningen de situatie nog dramatischer is dan in het Zuidwesten. Vooral de pootgoedtelers zitten daar met grote problemen met daaruit voortvloeiend dat de pootgoedvoorziening voor het komende jaar in gevaar komt in zowel het binnenland als ook voor het buitenland, waardoor de opgebouwde exportpositie schade onder vindt. De Z.L.M.-voorzitter wees ook op de veehouderij die door de aanhoudende regen steeds meer in de pro blemen komt: weilanden worden kapot gereden en de, kwaliteit van het gras wat op inkuilen wacht gaat ziende-* rogen achteruit. Wat betreft de schade zei Doeleman, geen berekeningen te hebben laten maken omdat de. situatie van streek tot streek en van bedrijf tot bedrijf zeer, uiteenloopt. "Zeker is wel dat veel bedrijven zeergrote verliezen zullen, moeten incasseren. De grote zorg daarbij is in hoeverre, de reserves toereikend zullen zijn om deze verliezen op te, vangen. Hij wees met grote nadruk op de noodzaak re-, kening te houden met de specifieke situaties van de land en tuinbouw als het gaat om het progressieve belasting stelsel en de onevenredige zware premieheffingen. "On der deze omstandigheden moet dit zeer indringend en als, een rechtvaardige eis worden onderstreept". Doeleman: "Het is onrechtvaardig dat er niet voldoende ruimte overblijft. Na belastingheffing voor het opbouwen van een verantwoorde reserve. Naast de noodzakelijke investeringen om het bedrijf in stand te houden. Hoe irriterend het ook is, toch zullen wij de huidige sombere situatie dienen te gebruiken om duidelijk te maken hoe onredelijk het progressieve belastingstelsel is voor de land- en tuinbouw met zijn sterk wisselende produk- tieomstandigheden" Vooruitlopend hierop dient er volgens de heer Doeleman direkt een soepele regeling gehanteerd te worden bij de invordering van aanslagen Inkomstenbelasting en Pre mieheffing. Hetzij vermindering van de aanslagen dan wel uitstel van betaling. VRIJDAG 3 JUNI 1983 IaMM 69e JAARGANG NO. 3I land- en tuinbouwblad De Z.L.M.-voorzitter wees er vervolgens op dat nu de weersomstandigheden ook in andere delen van Europa slecht zijn men direkt anders aankijkt tegen het probleem van de overschotten. Zo is de suikerprijs in enkele weken met ±70% gestegen. Maar ook voor andere produkten verwacht men dat de overschotten vrij drastisch zullen verminderen. Speculanten lopen hierop vooruit en drij ven daarmee de prijzen soms onverantwoord hoog op. Konsumentenorganisaties zullen er volgens hem goed aan doen hun leden, dus de konsument, duidelijk te ma ken dat het voordeliger is mee te helpen behalen bepaal de voorraden in stand te houden dan afhankelijk te zijn van de grillen van de wereldmarkt. Door het E.E.G. land bouwbeleid is de konsument in elk geval verzekerd van voldoende voedsel tegen redelijke prijzen. De offers die hiertegenover staan zijn zeer gering, aldus de heer Doe- 'eman (zie vervolg elders in dit blad) De Zuidelijke Landbouw Maatschappij, een organisatie van boeren in Zeeland en Noord-Brabant, waarvan het hoofdkantoor in Goes staat, gaat zich op 23, 24 en 25 juni manifesteren in en rond de bedrijfsgebouwen van Aardap- pelhandel C. Meijer b.v. in Kruiningen. Dit grootse festijn vindt plaats op 10 ha keuringsbaan en in 6200 m2 over dekte tentoonstellingsruimte. Naast de Z.L.M. met di verse aanverwante diensten en instellingen, zal o.m. ook het Ministerie van Landbouw aanwezig zijn met meerdere stands. Uiteraard is ook het agrarische bedrijfsleven in een rijke schakering present. Kortom een manifestatie die boeren en buitenstaanders een schitterende mogelijkheid biedt om kennis te nemen van de agrarische sektor in de breedste zin van het woord. Aan de 3 grote toegangswegen naar Midden Zeeland wor den de voorbijgangers middels grote borden attent gemaakt op de manifestatie Aan de expositie gaat 's woensdags in de Grote Kerk te Goes vooraf, de officiële overhandiging van het eerste exemplaar van de Landbouwkroniek aan de minister van Landbouw ir. G. Braks. In deze kroniek is 25 jaar ge schiedenis vastgelegd van de Zeeuwse Landbouw Maat schappij en de Noord-Brabantse Maatschappij van Landbouw betreffende de periode 1944-1969. Op het eind daarvan zijn beide maatschappijen samengegaan en is de huidige Zuidelijke Landbouw Maatschappij ont staan. 's Avonds zal er eveneens in de Grote Kerk een konsert worden gegeven waaraan meewerken Het Zeeuws Orkest o.l.v. Louis Stotijn en Kees van Eersel orgel. Tijdens het konsert zal een bedrag van 10.000,- aan de burgemees ter van Goes,- mr. W. Blanken, worden overhandigd. Een schenking van de Z.L.M. ter financiële ondersteuning van de uitbreiding van het orgel in de kerk met twee registers. Tijdens de expositie staan alle drie de dagen de dieren in het middelpunt van de belangstelling. De ver schillende keuringen en demonstraties zijn zo verschei den van soort, aard en doelstelling dat er veel te genieten valt voor zowel de vakman, de amateur als de buiten staander, en voor jong en oud. Een kleine greep uit het programma bewijst het: keuringen van schapen, geiten,' paarden en koeien, demonstratie van jachthonden, springen en demonstraties van verschillende paarden rassen, een trekwedstrijd tussen fjordenpaarden en men sen enz. enz. Alles rijkelijk ondersteund en omlijst door muziek (zie voor uitvoerig programma elders in dit nummer). Op de Z.L.M.-Manifestatie die 23, 24 en 25 juni a.s. in Kruiningen plaatsvindt zal het dier een zeer belangrijke plaats innemen. Op de laatste dag staat het paard volop in de belangstelling. Men kan dit edel ros bij talrijke demonstraties en springprestaties volop bewonderen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 1