Nerveuze stemming Minister het veld in. zegge en schrijve zuidelijke landbouw maatschappij Nerveus Pachtnormen "Bescherming deel landbouwprodukten wellicht verminderen" Diskussie VRIJDAG 27 MEI 1983 0|^ 69e JAARGANG NO. 36 tuinbouwblad c9 vj. 8 3Uofjf^ z.l.m Minister Braks heeft zich woensdag 25 mei j. I. persoonlijk op de hoogte gesteld van de benarde situatie waarin veel boeren door het aanhoudende slechte weer terecht zijn gekomen. Hij bezocht de bedrijven van de heren H. Risseeuw, Sasputsestraat 9 te Schoondijke en F. Haak, Oranjepolder 3 te Biervliet. Weer is er een week voorbij gegaan zonder dat het weer noemenswaard is opgeklaard. Wat er aan zaai- en poot- goed de grond is ingegaan heeft weinig meer met zaaien en poten te maken. Tot overmaat van ramp bereiken ons nu ook berichten als zouden de wel gepote aardappelen hier en daar rot vertonen. Vooralsnog zou het om zeer kleine percentages gaan, maar toch. De optimisten onder onze leden houden de moed er in door te hopen op een stevige aardappelprijs voor het nieuwe seizoen: "Als de aardappels een paar kwartjes doen hoor je niemand meer" (behalve dan degenen die al dan niet vanwege het slechte weer geen aardappels hebben). Over het alge meen is de stemming echter overwegend gedrukt, ont moedigd, zorgelijk en prikkelbaar. Inmiddels is ook de minister van landbouw er achter dat het in de praktijk bepaald niet goed gaat. Blijkbaar heeft de desbetreffende opmerking van de voorzitter van de Z.L.M. vorige week op deze plaats zijn uitwerking niet gemist. Tegenover de vaste kamerkommissie sprak de minister afgelopen dins dag nu over rampzalige ontwikkelingen en woensdag laste hij enkele bedrijfsbezoeken in op weg naar Schoon dijke (en Brussel). Ook de markt wordt nerveus. De prijs van de (oude) aardappelen is de laatste dagen flink opgelopen. Dinsdag j.l. noteerde de Rotterdamse markt voor de grove aard appelen 28 tot 30 cent terwijl Goes ruim 22 cent no teerde. Daarbij speelde het gerucht over een grote order naar Peru een grote rol. Ook de frites- en chipsindustrie zou zich willen indekken om de periode naar de (late) nieuwe oogst te overbruggen. Wat er allemaal van waar is leest u elders in dit blad (pag. 9). Mijn konklusie is overigens dat het prijsverloop van de aardappelmarkt vrijwel even onvoorspelbaar is als het weer. Een aantal van onze leden maakt zich inmiddels steeds meer zorgen over de afwikkeling van de door hen geslo ten kontrakten. Vanuit de praktijk worden wij nu regel matig gebeld met vragen op dit gebied. Het is moeilijk daarover een algemeen advies te geven omdat veel af hangt van de inhoud van het kontrakt (zie ook de rubriek van de sociaal ekonomische voorlichting op pag. 3). Goed onderling overleg is daarom geboden. In verband met het bovenstaande komt de adviesaan vraag van de staatssekretaris van landbouw met betrek king tot de nieuwe pachtnormen op een psychologisch wel erg slecht moment. Zeker nu de verhogingen er niet om liegen. Blijkens de toelichting heeft de staatssekreta ris zich van de opmerkingen die tot dusverre vanuit de praktijk werden gemaakt niet veel aangetrokken. Het hoofdbestuur van de Z.L.M. sprak reeds eerder als zijn mening uit dat een verhoging van zo'n 5% onder de huidige omstandigheden voldoende is. Daarbij werd Ir. A. de Zeeuw: Een grote groep landbouwpro dukten geniet een relatief ho ge bescherming en slokt naar verhouding een groot deel van de EG-gelden op. Dat zijn enerzijds zware marktorde- ningsprodukten als zuivel, granen, suiker en rundvlees en anderzijds een aantal Middel landse Zee-produkten, als olijfolie, tabak en verwerkte groenten. Varkensvlees, pluimvee, groenten en fruit genieten veel minder bescher ming. De relatie tot de markt is voor deze produkten nog vrij open te noemen. Het opmerkelijke is echter, dat juist de laatstgenoemde groep produkten, ondanks die geringere bescherming, de minste problemen veroorzaakt. Zou het niet het overwe gen waard zijn om de bescherming van de eerdergenoemde groepen wat terug te draaien? Deze boodschap gaf de direkteur-generaal voor Land bouw en Voedselvoorziening van het ministerie van landbouw en visserij, ir. A. de Zeeuw, zijn gehoor mee tijdens de Landelijke Studiedag van de Stichting Afne mers Kontrole op Veevoeder op 18 mei j.l. op de Flevo- hof. Ir. De Zeeuw verwacht van het bedrijfsleven dat het een diskussie over deze vraag niet uit de weg zal gaan. Dit omdat de financiële middelen ontbreken om het ge meenschappelijke landbouwbeleid zoals dat tot nog toe werd gevoerd te blijven bekostigen. Bovendien groeit in andere delen van de wereld onvrede over de huidige situatie, die er toch op neerkomt dat de EG, dankzij haar vangnetpolitiek, in het vaarwater kan zitten van landen die wel tegen wereldmarktprijzen kunnen produceren. "Een strijd op de wereldmarkt zou alleen maar verliezers opleveren, geen winnaars", aldus de direkteur-generaal, die overigens van mening is dat het op zichzelf logisch en gerechtvaardigd is dat de landbouwsektor in bescher ming wordt genomen. De EG staat hierin ook bepaald niet alleen. Het is dan ook niet zó -zeer de vraag óf de landbouw beschermd moet worden, maar wel hoe ver die bescherming moet gaan. Een al te grote bescherming van de landbouw is niet goed", zo meent ir. De Zeeuw. "Een sektor die in zichzelf gelooft heeft dat niet nodig. Het zou slechts minder doelmatige producenten de hand boven het hoofd houden". vooral het argument van de staatssekretaris aangevoch ten van de sterke steiging van de eigenaarslasten: vanuit de praktijk wordt beweerd dat deze veel minder zijn ge stegen - en hier en daar zelfs een daling vertonen. Nu heb ik dat niet persoonlijk gekontroleerd maar de vraag is of de staatssekretaris het tegenovergestelde wel feitelijk heeft vastgesteld. Ook bij het argument van het rende ment - om het instituut pacht overeind te houden - wor den inmiddels grote vraagtekens gezet. Uit wetenschap pelijk onderzoek is gebleken dat ook met een meer dan gemiddelde rendementsverbetering de pacht op de lange duur niet (meer) te redden is. Maar wat wil je ook in een tijd dat zelfs de grootste eigenaar - de Staat - grond verkoopt om aan centen te komen! Een ander belangrijk argument om de pacht minder fors te verhogen is dat er van de ingebouwde differentiatie in de praktijk niets is terechtgekomen: vrijwel alle grond zit "aan de top. Ge vreesd moet worden dat het met de nieuwe normen niet anders zal gaan. Daarmee wordt de basis van de huidige indeling van de pachtnormen geweld aangedaan. De vraag is dan ook of de Staat als grootste verpachter het eigen belang niet al te nadrukkelijk voorop heeft gesteld bij de aanpassing van de pachtnormen. Als dit zo zou zijn dan pleit dat er voor de pachtnormen te laten vaststellen door een onafhankelijke instantie. Wellicht ook dat we er naar toe moeten - net als bij de huur - de pachtprijzen van jaar tot jaar te herzien. Hoe dan ook is over de pachtprij zen het laatste woord nog niet gezegd Oggel lr. Ade Zeeuw

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 1