Rapport over drie keer daags melken METASYSTOX-R Geen vergelingsziekte door bladluisbestrijding met Wegen van slachtvarkens zonder identifikatie zinloos Brochure "Veeverbetering" Samenwerking verkoop JF maïshakselaars PVV blij met centraal proefstation voor de varkenshouderij Identifikatie Runderhuiden Vervoersverbod varkens f3 f A Nieuw PR-rapport: computer op het melkveebedrijf Een centraal proefstation voor de Nederlandse varkenshouderij staat op stapel. Wij meldden dit de vorige week reeds. De plannen voorzien in een onderzoekcentrum om, op wetenschappelijk niveau gelijktijdig en in verschillende richtingen, onderzoek in bedrijfsverband te doen. Het zal aan dertig mensen werk bieden. In bestuurlijk opzicht is de oprich ting van een stichting voorzien, waarin het Landbouwschap, het pro- duktschap voor vee en vlees (pvv) en de regionale varkensproefbedrij ven ieder met twee personen vertegenwoordigd zullen zijn en het mi nisterie van landbouw en visserij met drie vertegenwoordigers. Met name de financiële gevolgen waren in de openbare vergadering van het pw-bestuur op 11 mei aanleiding tot het plaatsen van kritische opmerkingen. De meerjarenbegroting van het produktschap zal daar voor moeten worden aangepast. Een voorstel daarvan komt op 8 juni in het pw ter sprake. Ondanks kritische opmerkingen is het pvv-bestuur duidelijk voorstan der van het snel realiseren van een proefstation voor de varkenshoude rij. De snelle voortgang van een en ander kreeg duidelijk waardering. In overleg met het georganiseerde be drijfsleven riep het ministerie van landbouw in oktober vorig jaar een stuurgroep bijeen onder voorzitter schap van ir. E.F. Geessink. In april '83 werd een eindrapport uitge bracht, in mei gaf het pvv-bestuur - onder enkele kritische aantekenin gen - groen licht. Eindelijk öök de varkenshouderij In navolging van verschillende an dere takken van de Nederlandse land- en tuinbouw krijgt nu ook de varkenshouderij zijn proefstation. Juist bij rechtzittingen blijkt de identifikatie - de herkomst van de dieren - een probleem, zei de woordvoerder van de veehandel in het pvv-bestuur, de heer J. Diepe- veen. Hij verbond daaraan een plei dooi voor het gebruik van de zoge naamde slaghamer, waardoor het betrokken dier aan een nummer per bedrijf geïdentificeerd kan worden. Met ir. Wassenberg vond hij het - ook voor het produktschap - geen goede zaak wanneer op strafbare overtredingen onvoldoende sanktie volgt. Fraude moet bestreden wor den, zei hij. "Maar uw regeling geeft bij ons nog al wat agitatie op bet punt van de individuele merking", merkte Die- peveen op. Desgevraagd bevestigde Wassenberg öök geprikkeldheid van pvv-zijde. Met name is daar sprake van op rechtzittingen waar ook woordvoerders van in het pvv-be stuur vertegenwoordigde organisa ties ageren tegen het pvv. Overigens Computers voor bedrijfsbeheer, al dan niet met meetapparatuur, staan sterk in de belangstelling. De techni sche mogelijkheden krijgen veel aandacht, de ekonomische aspekten komen echter niet of nauwelijks aan bod. Het rapport geeft een aanzet tot een overzicht van de mogelijkheden voor melkveehouderij op computerge bied, vooral om na te gaan wat het rendement van zo'n systeem bepaalt. Daaruit zijn gevolgtrekkingen te maken voor een eventuele aanschaf van een computersysteem voor het eigen bedrijf. Zo is een eenvoudig systeem, voor krachtvoerbeheer het meest geschikt voor een eenmansbe- Daarmee wordt in een duidelijke leemte voorzien. Het grote ekono mische belang van de varkensvlees- sektor dwingt er toe, ook via onder zoek onze konkurrentiepositie te be veiligen. Er zijn tal van onderzoek velden, zoals klimaatbeheersing, ge zondheidsbewaking, kwaliteitsbewa king, kostprijsverbetering, kwaliteit van de arbeidsplaatsen, waarvoor een proefstation mede oplossingen kan helpen aandragen. En dat niet alleen. Via voorlichting zullen de resultaten naar de praktijk moeten doorstromen. De plannen voorzien dan ook in een funktionele begeleiding vanuit het proefstation van de regionale voorlichting voorde varkenshouderij. Het huidige kon- sulentschap in algemene dienst voor maakte hij melding van het slagen van een recente proef met een nieu we slaghamer, zodat wellicht op dit terrein aan de bestaande bezwaren tegen de regeling tegemoet zou kun nen worden gekomen. Zij het dat bij dit gebruik de veehouder - in ver houding tot de individuele oormer ken van de dieren - toch een stuk informatie gaat missen. Het identifi- katie-vraagstuk blijft de gemoe deren nog bezighouden. In de open bare pvv-vergadering op 8 juni a.s. zal een nader advies over de uitvoe ringsbepalingen daarvoor aan de or de komen, zo werd aangekondigd. Overigens, meldt het pvv-rapport over de opgedane ervaringen, treft niet alleen de waaghouders schuld op het terrein van de identifikatie- problemen. Ook de medewerking van handelaren en kommissionairs en bij uitzondering van de varkens houders zelf, ontbreekt in voorko mende gevallen. Wassenberg be treurt dat "want zonder goede identi fikatie zijn eventuele fraudes niet te achterhalen". drijf met 50 tot 90 koeien. Een sys teem met produktiekontrole is daar entegen pas te overwegen bij meer dan 140 koeien. De huiscomputer die in andere lan den gebruikt wordt bij het bedrijfs beheer is in een apart hoofdstuk be handeld. Ook worden mogelijke verbanden geschetst tussen de be- drijfscomputer en grote centrale computers voor verwerking van melkkontrole- en fokkerijgegevens. Rapport nr. 85. De computer op het melkveebedrijf, dr. ir. A. Kuipers. Het rapport is verkrijgbaar door 7,50 te storten op giro 2307421 van het PR te Lelystad met vermelding van: zend mij rapport nr. 85. de varkenshouderij - nu gevestigd in Utrecht - zal dan ook in het proef station worden ingebouwd. Het door de overheid begeleide on derzoek voor de varkenshouderij vindt momenteel plaats op verschil lende instituten voor landbouwkun dig onderzoek zoals de Landbouw hogeschool, de Fakulteit voor dier geneeskunde en de regionale var kensproefbedrijven. Het onderzoek in Wageningen en ten dele ook in Utrecht is meer fundamenteel ge richt, waarbij ook onderwijsdoelein den een rol spelen. Bij de instituten vindt het vakgerichte meer funda mentele onderzoek plaats. De var kensproefbedrijven voeren het prak tijkgerichte onderzoek uit. Uit deze taakafbakening vloeit voort, dat het onderzoek in bedrijfsverband en het onderzoek gericht op meer vakge bieden of het multidisciplinaire on derzoek momenteel niet de gewenste aandacht krijgt. In deze leemte op onderzoeksgebied kan het proefsta tion voor de varkenshouderij voor zien. Vanuit gesignaleerde en te verwach ten knelpunten in de bedrijfstak zal het proefstation zijn onderzoek rich ten. Door gebruik te maken van de aanwezige kennis en in wisselwerking met onderzoeksresultaten van de verschillende instituten, varkens proefbedrijven en bedrijfsleven kan het onderzoek op het proefstation worden opgezet. In het pvv-bestuur werd daarbij op 11 mei uitdrukkelijk de wens geuit, dan een en ander snel gerealiseerd kan worden. Om werkelijk tot verbetering van de veestapel te geraken is informatie over die veestapel noodzakelijk. Welnu, iedere veehouder die dat wil kan deze informatie verkrijgen. Sterker nog, hij kan welhaast bedol ven worden onder een veelheid van cijfers: koe-index, bedrijfsstan- daardkoe, index-netto melkgeld, vleesindex, exterieurindex, etc. Dit maakt een aantal veehouders mis- Tussen Cebeco-Handelsraad in Steen wijk en Vlogtman Import Landbouwmachines b.v. in Holten is overeenstemming bereikt over de gezamenlijke verkoop van de één- rijige JF aanbouwmaishakselaar, ty pe MH 30. De samenwerking is op 25 april 1983 gestart en daarbij zijn afspraken ge maakt over duidelijk gescheiden af zetkanalen. Zo zal Cebeco-Handelsraad deze hakselaar via zijn koöperatieve dea lerorganisatie blijven verkopen, ter wijl de kommerciële aktiviteiten van de firma Vlogtman zich uitsluitend op de partikuliere landbouwwerk- tuigenhandel zullen richten. Op de Waiboerhoeve te Lelystad is twee jaar lang een proef gedaan met drie keer per dag melken ten opzichte van twee keer per dag. Men werkte met twee vergelijkbare groepen van elk ca. 30 melkkoeien. De belang rijkste konklusies kunnen als volgt worden samengevat. - Het drie keer daags melken geeft een produktiestijging die in de loop van de laktatie geleidelijk toeneemt. Ook in het buitenland komt deze tendens naar voren. - Op grond van de proef op de Waiboerhoeve lijkt een produk tiestijging van'10% gemeten over de hele laktatie goed haalbaar. - Drie keer melken had op de Waiboerhoeve een negatieve in vloed op de gehalten. Ook in de meeste buitenlandse proeven komt dit naar voren. - De hogere produlrtie ging samen met een evenredig hogere krachtvoeropname. Daarbij moet men de struktuurwaarde van het ruwvoer goed in de gaten hou den. - Bij drie keer melken verdient de voeding bijzondere aandacht. In het begin van de laktatie nemen hoogproduktieve dieren te weinig energie op. Bij drie keer melken schien wel wat kopschuw want het is niet ieder even duidelijk hoe van al deze cijfers ten volle profijt kan worden getrokken. Om meer duide lijkheid en inzicht te verschaffen in de informatiestroom die op de vee houder afkomt, heeft het Konsu- lentschap voor de Akkerbouw en de Rundveehouderij te Goes een bro chure samengesteld. Hierin komen vele aspekten van de rundveeverbe Advertentie I.M. duurt die periode langer. Als men drie keer per dag gaat melken, dan zal men dat minstens gedu rende een halve laktatie moeten doen, omdat de winst anders niet groot is. Voor de praktijk is verder voor drie keer daags melken het volgende van belang. 1. Er moet voldoende arbeidsaan bod zijn of de arbeid moet voor een redelijke prijs aangetrokken kunnen worden. 2. De (niet geringe) sociale bezwa ren moeten op de koop toe geno men worden. 3. Het produktieniveau van het be drijf moet reeds ruim boven het gemiddelde liggen. 4. Het ruwvoer moet van zeer goede kwaliteit zijn en aan de voeding moet maximale aandacht worden besteed. 5. Het drie keer daags melken moet men minstens een halve laktatie volhouden. Drie keer daags melken, door ing. W.J. Bruins. Het rapport is verkrijg baar door storting van 10,- op giro 2307421 van het Proefstation PR te Lelystad, met vermelding: zend mij rapport 89. tering aan de orde. Na een verklaring van de begrippen die bij de rundveefokkerij gehan teerd worden, komen achtereenvol gens aan de orde: de melkkontrole en de vele gegevens die daardoor be schikbaar komen, de stierkeuze, met zaken als vererving en het insemina tieplan en de weg van stiermoeder tot fokstier. Deze brochure van 48 bladzijden is nummer 30 in de serie "Aktualitei- ten". Deze serie wordt uitgegeven samen met de Federatie van Vereni gingen voor Bedrijfsvoorlichting en de Stichting ter Bevordering van het Landbouwkundig Onderzoek in Zeeuws-Vlaanderen. Het is te ver krijgen bij: Federatie van Vereni- gin.gen voor Bedrijfsvoorlichting voor Zeeland, Westsingel 58, 4461 DM Goes, door overschrijving van 4,— op gironummer 3959908 on der vermelding van "Aktualiteiten 30". Konsulentschap voor de Akkerbouw en de Rundveehouderij te Goes Veehouders staan er nog veel te wei nig bij stil dat de waarde van een rund ook meebepaald wordt door de huid. Een runderhuid brengt gemid deld 65,- tot 85,op, maar die waarde vermindert als er beschadi gingen zijn van prikkeldraad, tou wen, schuurplekken, brandmerken of runderhorzels. De hoofdafdeling Veehouderij van het Landbouwschap vindt dat vee houders bewust zorg moeten gaan besteden aan het zo gaaf mogelijk houden van de huid van hun dieren. Staatssekretaris A. Ploeg (landbouw en visserij) heeft besloten vanaf 19 mei 1983 een vervoersverbod voor fok- en gebruiksvarkens in te stellen in de Gelderse vallei (Gelderland en Utrecht). Dit om een verdere uit breiding van varkenspest te voorko men. BAYER E VRy Uit een pw-rapportage over de bevindingen van de kontrole-instellin- gen voor het wegen van levende en geslachte varkens blijkt, dat op de slachterijen de voorschriften over het algemeen goed worden nageko men. Meer problemen zijn er kennelijk bij het wegen van levende dieren. Hoewel vele waaghouders goed meewerken aan de kontrole zijn er ook nog steeds weegplaatsen waar dat te wensen overlaat. Dat kan betrekking hebben op het niet meewerken aan herwegen, toetsen en of het verstrekken van gegevens voor administratieve kontrole. Vlotte medewerking is daarbij natuurlijk öök van belang om de kontrole-kos- ten binnen de perken te houden. Blijft die medewerking onvoldoende - of in geval van grove overtreding - dan wordt het pvv-vignet, waaraan de weegplaatsen herkenbaar zijn - tijdelijk - ingenomen. Dit los van ge rechtelijke vervolging. De rundveeverbetering staat de laatste jaren steeds sterker in de be langstelling bij de veehouders. Belangrijke fokveedagen, demonstraties van dochtergroepen van stie ren en open dagen van K.I.-Verenigingen worden dan ook goed bezocht. Hetzelfde geldt voor vergaderingen en bijeenkomsten waar de veever betering centraal staat. Onder de veehouders groeit het besef dat veeverbetering niet slechts is weggelegd voor een selekte groep "fokkers". Die tijd ligt reeds lang achter ons. Veeverbetering is een belangrijk onderdeel van die be drijfsvoering voor ieder die een optimale bedrijfsvoering nastreeft. 27 mei 1 983 13

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 13