Bekijk nu al welke percelen aan herinzaai toe zijn! We zijn alweer bijna in de maand juni, dus zo goed als in de zomer. Iedere veehouderij kan de maanden april en mei voor zijn eigen bedrijf al overzien. We denken dan aan: de produktie van de koeien, de hoeveelheid en de kwaliteit van het gewonnen kuilgras, de stand van de snijmais e.d. Maar het seizoen is nog te kort om een algemeen oordeel te kunnen vormen. De maanden die nog komen kunnen nog veel invloed uitoef*, nen op deze zaken. Toch is het goed om zo halverwege de zomer nog eens een aantal onderwerpen te bepraten. Verzorging van het grasland Zoals alles, heeft ook grasland ver zorging nodig. Zeker als we hoge opbrengsten willen halen. Onder verzorging van het grasland kunnen we veel dingen verstaan. We denken hierbij aan: Je beweiding, voeder winning, bemesting enz. Vooral in deze tijd van het jaar is het niet gemakkelijk om voor het vee steeds over mooi, kort en smakelijk gras te beschikken. Nog op teveel bedrijven zien we dat enkele perce len kort staan en een aantal percelen te lang gras heeft. Dikwijls door de angst van: als het gaat drogen heb ben we te weinig gras, worden be paalde percelen niet op tijd inge- schaard of gemaaid. Het gevolg is dan, dat dergelijke percelen door de koeien slecht worden afgevreten, de volgende keer nog minder en we houden een ruige, slechte wei over. Hoewel we bij te laat maaien meer gras in één keer bij elkaar krijgen, zijn de nadelen toch groter. De kwa liteit van het gras wordt minder, de veldperiode om het gras droog te krijgen duurt langer, de hergroei gaat langzamer en vooral bij droog en schraal weer zal de grasmat slechter worden. We houden dan een wei over waar het goede gras steeds meer verdrongen gaat worden door onkruid en kweek. Ondanks alle goede bedoelingen zullen we toch niet alle omstandigheden in de hand hebben. Daardoor zullen we toch regelmatig percelen hebben, die aan vernieuwing en verbetering toe zijn. (vervolg akkerbouw) kan noodzakelijk zijn. vooral bij zonnig weer, dit binnen enkele dagen te herhalen. Een sexval kan U vertellen of er erwtepeulboorder aanwezig is. In het algemeen geldt: wanneer de peulen langs de rand van het perceel begin nen te zwellen, kunnen de randen rondom het perceel gespoten wor den. Na één week dan nogmaals en dan het gehele perceel bespuiten met bijvoorbeeld 1,5 liter parathion. De bestrijding is erop gericht de rupsjes te doden voordat zij zich in de peul hebben kunnen inboren. "Kwade harten" komen vooral voor in droge zomers en op kalkrijke zeeklei. Het is dan gewenst om 15 kg mangaansulfaat in 700 liter water een keer in het midden van de bloei en een keer aan het einde van de bloei te spuiten. Vooral kapucijners zijn erg gevoelig. Het middel Ronilan is nu toegelaten voor de bestrijding van Botrytis. Toepassing van Ronilan heeft vooral zin in een zwaar gewas en bij vochtig weer tijdens de bloei. Beginnen als de eerste bloemblaadjes gaan vallen, bij voortdurend gunstige omstandig heden voor de schimmel na 10 dagen de behandeling eventueel herhalen. Aan de onkruidbestrijding werd reeds in enkele afzonderlijke artikelen aandacht besteed. Nogmaals zouden we willen beklemtonen om het on kruid te pakken als het klein is. Ba- sagran Ivosit is duurder dan dino- seb maar dooreengenomen ook meer bedrijfszeker. Vlas Ter voorkoming van legering bij te welige groei kan op een gezond ge was bij een lengte van 30-45 cm 3-4,5 liter Terpal of 1,5 liter Cerone ge spoten worden. Niet toepassen op een licht gewas of droogtegevoelige grond. Bij voorkeur toepassen 's morgens vroeg of 's avonds bij be dekte lucht. Kontroleer het vlas ook regelmatig op trips. Vooral als ook kweek moet worden bestreden is augustus-september een goede tijd. Hebt u hiervoor nu al percelen op het oog, dan is het ge wenst om nu van dergelijke percelen een grondmonster te laten nemen. Dan hebt u de uitslag op tijd terug, om indien nodig, de bemestingstoe stand op peil te brengen. In dit ver band is de kalktoestand, vooral op zandgrond, belangrijk. Moet er wor den bijgekalkt, dan kan dat mooi bij de bewerkingen voor het herinzaai- en. Op die manier kan de kalk goed in de grond worden verdeeld en is ook de zuurgraad tegelijk op peil ge bracht. Ook eventuele drainage, egalisatie e.d. is vóór de herinzaai goed mogelijk. Samenvattend kunnen we dus zeg gen, dat het verstandig is om nu al te bekijken welke percelen aan herin zaai toe zijn en welke maatregelen we hierbij nog moeten nemen. Ook hier geldt: regeren is vooruitzien! Beweiden kalveren Kalveren goed en gezond opfokken is niet zo'n eenvoudige zaak. Ook de vraag: moeten we kalveren het eerste jaar in de weide doen, of op stal houden, is niet zomaar te beant woorden, maar hangt af van veel omstandigheden. Hebben we een goed verkaveld be drijf met veel grasland aan huis, dan is het goed mogelijk om de kalveren buiten te laten. Wel moeten deze dieren dan steeds in een "schone" weide komen. En met schoon be doelen we: zoveel mogelijk vrij van Blauwmaanzaad De onkruiden in blauwmaanzaad kunnen hardnekkig en talrijk zijn. Eén bespuiting (na het zaaien) met Asulox is meestal niet voldoende. Een bespuiting met Asulox na op komst kan worden uitgevoerd bij een gewaslengte van minstens 5 cm. De onkruiden sterven slechts langzaam af. Het resultaat van een na-op- komstbehandeling wil nog wel eens tegenvallen, vooral bij duist, straat gras en witte ganzevoet. Witte krod- de wordt na de opkomst beter be streden dan bij toepassing vóór de opkomst, terwijl bovendien een goed effekt wordt verkregen op klein hoefblad. Als er karwij onderstaat kan deze bij een tweede bespuiting soms in groei worden geremd, rood- zwenkgras heeft er eveneens onder te lijden met soms een (te) dunne stand als gevolg. Bij onderzaai van veld- beemdgras is geen Asulox-bespui- ting mogelijk. Tegen grasachtige.onkruiden behal ve straatgras kan Fervin gespoten worden wat ook door roodzwenk goed wordt verdragen. Zodra zuigschade door luizen op treedt, zijn deze te bestrijden met 0,5 kg Pirimor. Tegen de blauwmaan- zaadgalwesp kan in gebieden waar dit insekt ook reeds in voorgaande jaren schade deed een bestrijding worden uitgevoerd tegen de bloei, met permetrin (Ambush). Of en wanneer er wespjes optreden zal middels vangbakken worden nage gaan. Ongeveer 1 week na het ver schijnen van de wespjes dient de be strijding plaats te vinden. Ook op blauwmaanzaad worden goede resultaten behaald met het systeem van gedeelde stikstofgiften. De tweede N-gift als regel zo'n 30 a 45 kg wordt voor het begin van de bloei gegeven. Dit kan ook met ureum. Bij voorkeur 's avonds spui ten met veel water om verbranding te voorkomen. Stam(sla)bonen Onkruid kan in stambonen na op- wormen. Dit houdt dan in dat deze dieren moeten komen op gemaaid land, dus in etgroen (ook wel "toe- maat" genoemd). Om de twee of drie weken moeten de kalveren worden omgeweid in steeds weer een ge maaide weide. U begrijpt wel, dat deze methode alleen goed is uit te voeren, wanneer er regelmatig per celen worden gemaaid. In de praktijk komt dit neer op bedrijven, die veel grasland aan huis hebben. Wanneer het niet mogelijk is om de kalveren op deze manier te bewei den, is het verstandig om ze op stal te houden. Om ze dan toch een lichte besmetting op te laten doen voor de vorming van afweerstoffen is het ge wenst om deze kalveren enkele we ken in de weide te laten. Deze lichte besmetting kan ook worden bereikt door in de zomer vers gras op stal te voeren. Op dit terrein zit ook de industrie niet stil, want er komen van lieverlee middelen om de kalveren te be schermen tegen deze parasieten. Zo is er thans een zogenaamde bolus in de handel, die in de maag van de dieren wordt gebracht en die ervoor zorgt dat de larven van de maag komst nog worden bestreden met 2 liter Ivosit vloeibaar, 6-7,5 liter di- noseb (alleen in landbouwstambo- nen) of met 1,5 liter Basagran per ha. Ivosit en dinoseb kunnen het beste 's avonds gespoten worden, wanneer de blaadjes naar beneden hangen en zo mogelijk op het moment dat de bonen nog niet meer dan de eerste 2 niet-samengestelde bladeren bezit ten. Voor Ivosit is vochtige grond en klein niet afgehard onkruid een ver eiste voor een goed resultaat. Basagran in het 1,5-2,5 drieb'adsta- dium. Gebruik altijd veel water en werk met een grove druppel. Botrytis en of Sclerotinia kan men het beste preventief bestrijden tij dens de bloei met Ronilan of Rovral. Bij stambonen is dit minder alge meen nodig in tegenstelling tot stamslabonen waar zelfs een tweede bespuiting ongeveer 5-7 dagen later nog gewenst kan zijn. Dit hangt uiteraard van de weersomstandighe den af. De genoemde middelen wer ken ook tegen Sclerotinia (zoge naamde schuimziekte). Wees attent op het voorkomen van luis. Knolselderij De chemische onkruidbestrijding na het planten kan plaatsvinden met Maloran of linuron. Maloran en li- nuron werken zowel via de bodem als via het blad. Kort na het uitplanten kunnen deze middelen op onkruid- vrije vochtige grond gespoten wor den. Deze methode verdient zeker de voorkeur als men kamille en gras achtige onkruiden verwacht. In an dere gevallen is het beter om na het uitplanten te wachten als er veel jong onkruid boven staat. Het is dan meestal al half juni eer het zover is. De bodemwerking van herbiciden komt dan vaak niet meer tot zijn recht. Luizen zitten verscholen in de nog samengevouwen hartblaadjes. Goed opletten en tijdig bestrijden. ing. A. Bakker darmwormen in het dier worden ge dood. Het jongvee moet echter mi nimaal 100 kg wegen, voordat ze op deze manier mogen worden behan deld. Ook moet nog aan een aantal andere voorwaarden precies worden voldaan om een goed resultaat te verkrijgen. Praat hierover ook eens met uw die renarts. Hij kent uw bedrijf en dit soort problemen en kan u daarom beslist een goed advies geven. Tot slot nog dit. Het weiden van kal veren kan goed, als de gekozen me thode maar goed wordt uitgevoerd! Als dit niet mogelijk is, kunnen we de kalveren beter op stal houden. Bestrijding vliegen en rattestaartlarven Vliegen zijn zowel voor mensen als voor dieren erg lastig. Bovendien kunnen ze ook nog ziekten over brengen. Vliegen komen soms in ge weldig grote aantallen voor. Dat is ook geen wonder als we bedenken, dat vliegen zich enorm snel kunnen vermeerderen. Onder gunstige om standigheden kan dit bij sommige soorten binnen 14 dagen gebeuren. En zoals het met veel narigheden is: voorkomen is beter dan genezen. Wat het voorkomen betreft, moeten we zorgen voor een goede hygiëne. Daarom moeten we maatregelen ne men om de zaak zo goed mogelijk schoon te houden. Het rundvee ech ter zal in de zomer buiten veel vlie gen opvangen en die ook met het melken in de stal brengen. Er zijn een aantal insekticiden, waar vliegen mee kunnen worden bestreden. Neem echter wel één van de officieel toegelaten middelen. Als deze mid delen op de juiste wijze worden ge bruikt, is er geen gevaar voor het vee en zijn ze ook niet nadelig voor de kwaliteit van melk en vlees. Het komt nogal eens voor, dat wan neer we een bepaald middel gedu rende 'ange tijd gebruiken, er bij de vliegen een soort immuniteit voor dat middel ontstaat. Dan is het ver standig om een ander middel te gaan gebruiken, waarmee dan vaak weer een goed resultaat is te bereiken. Eén van de belangrijkste ziekten die bij rundvee door vliegen worden overgebracht, is zomerwrang. Deze ziekte, die bij de meeste veehouders wel bekend is, zorgt ieder jaar weer voor veel schade. Vooral op afgele gen percelen waar het jongvee loopt is het niet doenlijk om regelmatig een goede vliegenbestrijding uit te voeren. Sinds enkele jaren zijn er zoge naamde oormerken in de handel die de dieren een bepaalde tijd vrij van vliegen houden. Omdat wrang door vliegen wordt overgebracht is dit ook een goed middel om deze ziekte bij rundvee te voorkomen. Rattenstaartlarven zijn larven van de blinde bij. Deze bij zien we 's zomers nogal eens tegen de stalramen zitten en legt eitjes in drijfmestputten e.d., waaruit na verloop van tijd weer lar ven komen. Deze larven hebben een lange staart, vandaar de naam rat testaartlarven. Ze kruipen-over de vloer en langs muren overal naar toe. Deze larven zijn te bestrijden in de drijfmestputten met Tugon-made- dood. Dit middel moet worden op gelost in water en daarna over de mest worden verspreid. Wel voor zichtig zijn en ervoor zorgen dat mensen en huisdieren niet met dit middel in aanraking komen. Bedrijfsverzorgingsdiensten Veel bedrijven in de veehouderij zijn éénmansbedrijven. Hoewel er regel matig hulp is van de andere gezins leden, staan de meeste veehouders er toch alleen voor. Dus zeer kwets baar. Want ook bij ziekte, ongeval e.d. moe het werk aan het vee ge beuren. Op hulp van buren, kennis sen of familie kunnen we misschien wel voor enkele dagen rekenen, maar niet voor langere tijd. Ook is het werk op een veebedrijf door de me chanisering veel ingewikkelder en door de grotere omvang ook moei lijker geworden. Daardoor kunnen we zomaar niet door iedereen het werk laten doen. Daarom zijn er in zo goed als alle streken bedrijfsverzorgingsdiensten in het leven geroepen. De boeren die hier lid van zijn, kunnen dan de hulp inroepen van één van de medewer kers van deze dienst. Dit is niet alleen mogelijk bij ziekte en ongeval, maar ook bij vakantie, tijdelijk drukke werkzaamheden e.d. Uiteraard moeten we niet wachten met lid te worden tot we ziek zijn of een ongeval hebben gehad. Want "een brandend huis kan ook niet worden verzekerd"! Daarom staat er meestal een bepaalde wachttijd voor er hulp wordt gegeven. De mede werkers van de bedrijfsverzorgings diensten zijn zeer ervaren en be kwaam in het werk op een veebe drijf. Deze mensen komen op veel bedrijven en op elk bedrijf doen ze weer nieuwe ervaringen op die ze op een ander bedrijf weer kunnen ge bruiken. Meermalen zeggen dan ook veehouders dal ze leren van de be- drijfsverzorger. Uiteraard kost een bedrijfsverzor- gingsdienst geld en zijn er bepaalde voorwaarden en regels waaraan de leden zich hebben te houden. Om over deze zaken meer te weten te komen, kan men het beste eens in formeren bij zo'n bedrijfsverzor- gingsdienst in de omgeving. Erf- en kuilverharding Ook op een veehouderijbedrijf is een goed verhard erf en een doelmatige kuilopslag noodzakelijk. Regelmatig komt er zwaar verkeer op het erf om produkten op te halen, zoals melk, vee enz. Andere produk ten moeten worden gebracht b.v. veevoer, kunstmest e.d. Dit transport gebeurt meestal met zware vracht wagens. Dat betekent dat de sterkte en de afmetingen van de verhardin gen hierop moeten zijn aangepast. Alléén op zéér droge zandgrond is het mogelijk om zonder verharding toch een goede kuilvoeropslag te hebben. Op de meeste bedrijven echter zal een verharding nodig zijn. Vooral nu tegenwoordig bijna alle kuilvoer m.b.v. de trekker uit de kuil wordt gehaald. Zonder verharding krijgen we steeds diepere sporen, modder en verlies aan kuilvoer. Aan welke eisen een goede verharding moet voldoen, welke materialen, de plaats enz. is van verschillende faktoren afhanke lijk. Daarom zullen we in dit artikel daarop ook niet verder ingaan. Wanneer u plannen hebt om een erf- en kuilverharding te gaan aanleggen, is het verstandig hierover advies te vragen aan uw bedrijfsvoorlichter. Deze man komt op veel bedrijven en samen met hem zult u beslist tot een goed plan kunnen komen. Ook zijn er vlugschriften, waarin veel informatie wordt gegeven over erf- en kuilverharding. Deze zijn ook verkrijgbaar bij de bedrijfsvoorlich ter. Bedenk dat een verharding veel geld kost en zomaar niet te verande ren is. Daarom is het bijzonder be langrijk om tevoren de zaak goed te bekijken en te overwegen. C.A.R. Zevenbergen, De bedrijfsvoorlichter rundveehou derij Ing. A.J. Biemans 27 mei 1983 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 11