Zorgelijke situatie a^S> Extra werk en kosten vanuit de Z.L.M. gezien zuidelijke landbouw maatschappij Zaai- en pootwerkzaamheden ernstig gestagneerd Overeenstemming over de prijzen z. .m VRUDAG 20 ME11983 I 69e JAARGANG NO. 36 land- en tuinbouwblad Als gevolg van het slechte weer hebben de meeste boeren hun aardappelen en bietenzaad steeds niet kunnen poten en zaaien. De pootaardappelen beginnen behoorlijk te kiemen en dat bezorgd ook de familie Geuze in Oud- Vossemeer op Tholen extra werl: de kiemen moeten zoveel mogelijk van de aardappelen worden verwij derd hetgeen een hele klus is. Hopelijk knapt het weer snel op en kunnen ze de grond in. Vandaag 1 7 mei is het land opnieuw zo nat dat er ook morgen niet gezaaid kan worden. Over het algemeen zijn wij wat voorzichtig te spreken van een zorgelijke situatie omdat wij nu eenmaal weten hoe afhankelijk wij zijn van het weer en hoe ook de natuur dikwijls ook opgelopen schade weer herstelt. Vandaag echter zal ieder het er over eens zijn dat wij van een zorgelijke situatie moeten spre ken. Wel zijn er grote verschillen van gebied tot gebied. Deze verschillen zijn de afgelopen weken nog toegenomen. Ook in onze provincie zijn de verschillen in regenval vrij groot en daarmee ook de omstandigheden of er wel of niet gezaaid is kunnen worden. Landelijk zijn er ook grote verschillen. Zo is er in de Friese kleistreek en in noord-west Groningen praktisch nog niets gezaaid. Zorgen hebben wij wanneer er nu eindelijk eens een weersverbetering komt. Zorgen over de opbrengst van de verschillende gewassen bij deze uitzonderlijk late zaai. Zorgen over het pootgoed dat ligt te wachten en ziender ogen achteruit gaat. Zorgen in de veehouderij. Het gras schiet door terwijl er niet gemaaid kan worden en de koeien op stal moeten blijven om te voorkomen dat de zode vertrapt wordt. Zorgen bij de bloemzaadteelt en de bollenteelt omdat ook daar niet gezaaid kan worden, leder verkeert in onzeker heid. Onzekerheid en vragen waar ook de voorlichting geen afdoend antwoord op kan geven. Er is gewoon geen ervaring om verantwoorde adviezen te kunnen geven. De bestuurskommissie van het Landbouwschap in Zee land heeft vanmorgen de situatie besproken met de H.I.D. Bedrijfsontwikkeling. In dit gesprek kwam duide lijk naar voren hoe moeilijk maar ook gevaarlijk het is adviezen te geven om het bouwplan te wijzigen. De ver antwoordelijkheid daarvoor blijft bij de ondernemer zelf. Afgesproken is de situatie op de voet te volgen. Zo kan het nodig zijn te bemiddelen bij overmacht van kontrak- tuele verplichtingen, doordat bepaalde gewassen niet of te laat gezaaid kunnen worden. Maandag j.l. is het da gelijks bestuur van het K.N.L.C. op werkbezoek geweest in West Zeeuws-Vlaanderen. Zaterdag hebben wij nog overwogen dit bezoek uit te stellen. De ervaring heeft geleerd dat het goed is geweest dat het d.b. van het K.N.L.C. zich op de hoogte heeft kunnen stellen van de situatie, in west Zeeuws-Vlaanderen is er wel wat meer gezaaid dan in noord Zeeland maar ook de gezaaide percelen gaven vooral tijdens de regen die er tijdens de exkursie viel een troosteloos beeld. Zorgelijk is de ont wikkeling van het onkruid op de nog niet ingezaaide per celen maar ook op verschillende percelen die al ingezaaid zijn. Bij de bespreking tussen de dagelijkse besturen van het K.N.L.C. en de Z.L.M. is van onze kant nog eens duidelijk onderstreept de specifieke situatie van de land en tuinbouw als het gaat om het inkomen met daarbij de zware druk van de inkomstenbelasting en de premiehef fing. Afhankelijk van het weer als wij zijn moeten wij als Situatie dreigt kritiek te worden: Weer is een week voorbij en opnieuw hebben maar weinig boeren hun voorjaarswerkzaamheden kunnen beginnen of vervolgen. Het onstandvastige weer, waarbij een of twee dagen droog weer met af en toe zon worden onderbroken door flinke (onweers)buien, is tot grote ergernis en steeds toenemende ongerustheid van de boeren steeds weer spelbreker. Daarbij doen zich regionaal en zelfs plaatse lijk grote verschillen voor, er zijn boeren die vrijwel alle bieten gezaaid en alle aardappelen gepoot hebben maar er zijn er ook die bijvoorbeeld alle bieten, uien en konser- venpeulvruchten nog moeten zaaien en nog geen enkele pootaardappel aan de grond hebben toevertrouwd. Met het verstrijken van de dagen neemt de ongerustheid onder de boeren toe. Voor veel produkten is zaaien en planten na eind mei vrijwel zinloos omdat het groeiseizoen dan te kort en de oogstredukties te groot worden. De kosten zullen dan niet meer goedgemaakt kunnen worden. Overigens lopen de onkosten voor veel agrariërs toch al behoorlijk op omdat bijvoorbeeld meer en met duurdere middelen tegen vooral onkruid moet worden gespoten dan in een nor maal voorjaar. Ook het verwijderen van de kiemen van teveel uitgelopen pootaardappelen vraagt extra tijd en inspanning. Het geduld van de boeren wordt dit voorjaar in wel zeer sterke mate op de proef gesteld. Bij dit alles nog een positief geluid: in zijn algemeenheid kan gesteld worden dat de gewassen die wél zijn gezaaid en geplant er goed voor staan, zij het dat dit voor de kollega's die nog steeds niet op het land hebben kunnen komen een schrale troost is. Om pagina 6 en 7 leest u hoe de praktijk tegen de ontstane benarde situatie aankijkt. Ook op pagina 13 een reportage over de kritieke toestand in verschillende delen van ons werkgebied. ondernemers over voldoende reserves kunnen beschik ken om tegenslagen op te vangen. In het komende ge sprek tussen de staatssekretaris van Financiën en het Landbouwschap zal daar opnieuw ekstra opdienen te worden gewezen! Zondagnacht zijn de ministers van landbouw tot over eenstemming gekomen over de prijzen van de gegaran deerde produkten. Dat werd hoog tijd. Vooral de demon straties van de Franse boeren gingen zeer gevaarlijke vormen aannemen. Terecht heeft minister Braks daar duidelijk protest tegen aangetekend. Het leek er op dat er onvoldoende tegen deze demonstraties werd opgetre den. Was dat omdat de Franse minister van Landbouw de druk van zijn boeren kon gebruiken bij de onderhande lingen? Bij de onderhandelingen ging het niet meer om de prijs verhoging zelf maar over de afbraak van de M.C.B.'s. De Franse boeren voelen zich gedupeerd door de verreke ning van de M.C.B.'s bij eksport. Dat geldt overigens alleen voor die produkten waarvoor de marktregeling geldt. Voor de vrije prodükten verkeren wij in Nederland met onze sterke gulden tegenover de gereduceerde Franc juist in een nadelige positie. Dat geldt ook voor groenten die naast de varkens het doelwit waren van de franse akties. De prijsaanpassing wijkt niet veel af van de verwachtin gen die zeker niet hoog gespannen waren. De 'winst'' die behaald is, zoals uit het kommentaar van minister Braks blijkt, door de vertraagde uitvoering van de ekstra M.C.B.-aanpassing is een korte termijn politiek. De af braak van dit restant (±61/2%) wordt wel opgeschoven naar volgend jaar. Verder verwacht de minister dat de Nederlandse agrariërs o.a. door te verwachten produk- tiestijging er in hun gezinsinkomens niet op achteruit zullen gaan. Wij vragen ons af of de minister op de hoogte is van de situatie waarin de land- en tuinbouw nu ver keert. Wij storen ons in elk geval bijzonder aan opmer kingen die zover afstaan van de realiteit van dit moment. Doeleman

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 1