Tussen hoop en vrees Record bezoek Liempde zegge en schrijve zuidelijke landbouw maatschappij E.E.G. Streekradio Gedwongen uitstel voorjaarswerkzaamheden plaatst boeren voor ernstige problemen Forse verhoging pachtnormen m d-en VRIJDAG 13 MEI 1983 69e JAARGANG NO. 3681 tuinbouwblad De werktuigdagen te Liempde zijn zowel op maandag, dinsdag als woensdag druk tot zeer druk bezocht. Vooral dinsdag was een topdag met ca. 50.000 bezoekers. Woensdag kon de honderdduizendste bezoeker worden verwelkomt; een indikatie voor het sukses van de tentoonstelling want in 1981 werden op Liempde 80.000 bezoekers geregistreerd. Toen duurde de tentoonstelling overigens slechts twee dagen. De organisatoren hebben de indruk dat de grote belangstelling vooral samenhangt met de weersomstandigheden die werken op het land in feite nog steeds onmogelijk maken. Hierin moet ook de verklaring worden gezocht voor het feit dat veel Zeeuwen op de Brabantse tentoonstelling zijn geweest. Op de foto een beeld van de expositie. Helaas is ook de afgelopen week het weer zodanig slecht geweest dat er niet of nauwelijks op het land gekomen kon worden. In de praktijk zullen de zorgen daarom be paald weer zijn toegenomen. Hoe zal dit aflopen? Wat dat betreft zijn er meer vragen dan antwoorden. Zelf ben ik wel de laatste dié daarover iets zinnigs kan zeggen. Ik hou het er maar op deze periode te typeren als "tussen hoop en vrees". Het gemeenschappelijk landbouwbeleid in Europa zit ei genlijk al jaren vast op de centen. Verschillende malen zijn er voorstellen gedaan om de E.E.G. uit het financiële slop te halen. Op 4 mei is de Europese Kommissie - het dagelijks bestuur van de E.E.G. - weer met nieuwe voor stellen gekomen. De belangrijkste elementen daaruit zijn dat de inkomsten van de E.E.G. voortaan tot op zekere hoogte worden vastgesteld door de europese instellingen en niet meer door de afzonderlijke lidstaten en dat de bijdrage per lidstaat mede afhankelijk wordt gemaakt van het welvaartsnivo en de positie van de agrarische be drijfstak in die lidstaat. In dit systeem zou het bovendien mogelijk moeten wor den de inkomsten van de E.E.G. te verhogen tot boven de 1% b.t.w.-grens. Voor ons land zou een en ander een verhoging van de (bruto) bijdrage aan de E.E.G.-kas in houden, (mede) gezien de sterke positie van onze agrari sche bedrijfstak in vergelijking met die in andere lidsta ten. Nu is het natuurlijk niet eenvoudig om vanuit Goes deze plannen tot herfinanciering van de E.E.G. te beoordelen. Het is mij echter wel bekend dat de omstandigheden snel kunnen veranderen. De vraag is daarom allereerst of de beschikbare middelen wel steeds even efficiënt worden aangewend. Vanuit de praktijk snapt men bijvoorbeeld van de besteding van de medeverantwoordelijkheidshef fing op de melkproduktie niet veel. De bedoeling was oorspronkelijk deze heffing te gebruiken voor de afzet van zuivelprodukten. In de praktijk is de bestemming van deze enorme som aan heffingsgeld voor de veehouder echter bepaald niet duidelijk. Ik zal toch eens proberen daar inzicht in te krijgen. Maar nu terug naar de nieuwe financieringsvoorstellen van de Europese Kommissie. Het positieve element daarin is in ieder geval dat er meer geld beschikbaar komt voor de E.E.G. Er zit echter een addertje onder het gras want hieraan gekoppeld zit de voorwaarde dat de landbouw uitgaven hoe dan ook wor den teruggedrongen. Het gaat er nu maar om op welke wijze men daar invulling aan wil geven. Of liever: op welke wijze wij - als georganiseerde landbouw in Neder land - (mede) richting kunnen geven aan die invulling. Een bepaald niet eenvoudige opgave waarbij zeer voor zichtig gemanoevreerd zal moeten worden. De voorbereidingen voor de Z.L.M.-manifestatie 1983 verlopen tot nu toe over het algemeen bijzonder goed. Vorige week moesten we echter een grote teleurstelling wegslikken. We hadden namelijk kontakt gezocht met de initiatiefgroep "Omroep Zeeland" om op de openings dag van de manifestatie vanaf het tentoonstellingsterrein een regionale radio-uitzending te verzorgen. Zowel de initiatiefgroep als de NOS waren enthousiast over het idee. De minister van W.V.C. denkt er echter anders over want eind vorige week liet hij zeer onverwacht weten dat er voor deze proefuitzending geen zendmachtiging wordt De vorige week is in het hoofdkommentaar en in de praktijkpagina's uitvoerig ingegaan op de situatie waarin de verschillende landbouwsektoren waren terecht geko men als gevolg van het feit dat door de steeds maar voortdurende slechte weersomstandigheden de voor jaarswerkzaamheden ernstig werden belemmerd. Nu, een week later, kan bij het opmaken van de balans, wor den gekonstateerd dat sindsdien in de toestand weinig verandering en zeker geen verbetering is opgetreden. Thans is sprake van een ernstige stagnatie die veel boeren voor schier onoplosbare problemen stelt. Voor sommige produkten (zoals vlas) is zaaien al niet meer mogelijk en moet het bouwplan worden aangepast. Ook het zaaien van suikerbieten, erwten en het poten van de aardappe len wordt problematisch, voor deze produkten wordt het groeiseizoen wel erg kort. Volgens deskundigen is zeker dat de late tot zeer late zaai- en pootdata de opbrengsten van de verschillende gewassen in negatieve zin zullen beïnvloeden. Voor zover bekend is een voorjaar met zo veel neerslag en zoveel onwerkbare dagen als in 1983 zeker de afgelopen 100 jaar niet voorgekomen. Op pagina 13 wordt door het CAR te Goes uitvoerig op de nü ont stane situatie ingegaan. Een beeld dat we dit voorjaar tot nu toe veel te weinig hebben kunnen zien!! Staatssekretaris A. Ploeg van landbouw en visserij heeft deze week voorstellen gedaan voor nieuwe pachtnormen. Deze komen er in het kort op neer dat de normen voor los land met 15 procent omhoog gaan en die voor gebouwd met 17 procent voor wat betreft de akkerbouwbedrijven. Voor de veeteelt- en gemengde bedrijven bedraagt de voorgestelde verhoging 20 procent. In de voorstellen staat ook dat de toeslagen en aftrekken voor waterhuishouding en verkaveling worden verhoogd met 25 procent. Het Landbouwschap zal op zeer korte termijn een standpunt bepalen, omdat de vaste kommissie voor landbouw en visserij in de Tweede Kamer op 9 juni aanstaande al een uitspraak over de voorstellen moet doen. afgegeven. Als reden geeft de minister op dat eerst zijn medianota (waarover al zoveel te doen is) door het parle ment moet worden behandeld. Een nogal zwak verhaal. De aanvraag voor de zendmachtiging werd overigens reeds ruim zeven maanden geleden ingediend! Niet al leen is de Z.L.M. hiermee een zeer bijzondere "attraktie" kwijt waarvoor niet zo snel een alternatief gevonden kan worden maar ook is er nu een kans voorbij om (opnieuw) te demonstreren wat de mogelijkheden van streekradio voor het platteland in het algemeen en de landbouw in het bijzonder kan betekenen. Voor de landbouw valt daarbij met name te denken aan regionale weerberichten, beurs- en veilingnoteringen, adviezen en wenken vanuit de voorlichting en eventuele waarschuwingen. Dat gaat nu allemaal niet door. Jammer, maar niks meer aan te doen. Oggel

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 1