Idllll" Cll Zo werkt dat Kinderen en boeren op T. V. zegge en schrijve I VRUDAG 22 A zuidelijke landbouw maatschappij In het land Bezoek de ZLM- Manifestatie op 23, 24, 25 juni a.s. in Kruiningen Voor de vrouw I gm BB Bfl BB 69e JAARGANC tuinbouwblad Een groot deel van de Zeeuwse en veel Brabantse kinderen uit de hoogste klassen van de lagere school zijn de af gelopen vier jaar "de boer op" geweest. Dit in het kader van het gelijknamige scholenprojekt dat wordt georganiseerd door de Z.L.M. en begeleid door het Re gionaal Pedagogisch Centrum Zeeland. Ook dit laatste jaar, het projekt wordt afgesloten, hebben de boeren over belangstelling van de kant van de kinderen niet te klagen. De N.O.S. heeft van enkele klas sikale boerderij bezoeken filmop names gemaakt en zal hieraan in haar programma "Oogst in beeld" op zondag 1 mei aan staande (18.30 uur) aandacht besteden. De opnames werden gemaakt tijdens een landbouwles in de Prins Mauritsschool te Goes en tijdens een bezoek van deze klas aan "hun" boer, de heer A. de Vrieze te Kloetinge. Ook heeft de filmploeg opnames gemaakt tijdens een bezoek van de Inter nationale Schakelklas van de Scholengemeenschap "De Leeuwtjes" te Terneuzen en aan de geitenkaasmakerij "De Pint" van de heer van Dorsselaer in St. Jansteen. De internationale schakelklas, die wordt gevormd door jongeren van 12 tot 22 jaar, afkomstig uit Turkije, Marokko, Spanje, Vietnam en Venezuela is al verschillende malen op bezoek geweest bij de boerderij van de heer Dieleman te Hoek. De Internationale Schakelklas uit Terneuzen op bezoek bij de geitenkaasmakerij "De Pint" van de heer v. Dorsselaer in het Zeeuws Vlaamse St. Jansteen. TV-camera en kinderen volgen belangstellend de uitleg van het bereiden van kaas uit geitenmelk. De geitekaas van de heer v. Dorsselaer vindt voor een belangrijk deel zijn weg naar België. Deze week zijn in Brussel de EEG-ministers van Land bouw bijeen (geweest) om (opnieuw) te pogen de land bouwprijzen voor het jaar 1983/1984 vast te stellen. Op het moment dat ik deze regels schrijf is het niet mogelijk te voorspellen of de ministers "eruit zullen zijn" tegen de tijd dat dit artikeltje verschijnt. Gezien de nog op te lossen problemen gok ik er op dat het de heren (nu zonder madame Cresson) niet zal lukken. Die problemen zijn ten eerste de verhouding met Amerika, in de tweede plaats de steeds maar toenemende produktie en de daarmee samenhangende kosten en ten derde de onderlinge mo netaire verhoudingen. De eerste twee problemen denkt men eenvoudig op te lossen (of te omzeilen) door de europese landbouwprijzen niet of nauwelijks te verho gen. De pijn zit derhalve vooral in de onderlinge monetaire verhoudingen van de EEG-lidstaten. Door deze monetaire verhoudingen wordt namelijk direkt de onder linge konkurrentiepositie bepaald en ook in de EEG is het hemd nog altijd nader dan de rok. De Europese Kommis sie heeft het prijzenoverleg nog ekstra onder druk gezet door juist deze week bekend te maken dat het boerenin- komen in 1982 gemiddeld met 9% is gestegen. Een opzettelijke verrassing heet zoiets. Tevens werd gezegd dat de toch al magere prijsvoorstellen gezien de toege nomen produktie zo'n vijf maal duurder uitkomen voor de EEG-kas als eerder werd aangenomen. De ministers zul len uiteraard met deze informatie hun voordeel doen. Zo werkt dat. Gezien de tijd van het jaar kan ik me voorstellen dat de landbouwprijzen nu niet de eerste zorg zijn van de prak tijk. Zaaien en poten komt nu op de eerste plaats. Blijk baar houdt de minister van Landbouw daar ook rekening mee want zijn voorstel tot herziening van de pachtprijzen is nog steeds niet bekend. Er cirkuleren overigens wel geruchten als zou de minister (veel) hoger zitten dan ons lief is. Bij dit soort fluisterkampagnes moet je trouwens altijd met de mogelijkheid rekening houden dat er opzet telijk "gelekt" is om de reakties uit de praktijk te peilen. Op dit moment is er echter weinig te peilen want onze praktijk zit in het land of staat op punt er naar toe te gaan. Ook de voorjaarsnota maakt dan geen indruk. Voorzover ik het kan beoordelen zijn de bezuinigingen dit keer aan landbouw voorbij gegaan. Of er wat lucht in zit valt echter nog te bezien. Onlangs bezocht ik de studiedag "Boerin zijn, nu" van de Agrarische Kommissie van de Plattelandsvrouwen in Zeeland. Graag wil ik de kommissie komplimenteren met deze qua organisatie en inhoud zeer geslaagde studie dag. Het blijkt dan toch maar weer dat er praktisch zonder geld maar met veel vrijwillige inzet en enthousiasme een hoop valt te bereiken. Mede naar aanleiding van het verslag van deze studiedag in het vorige nummer van ons blad wil ik graag nog enkele zaken onderstrepen. Zo ben ik het zonder meer eens met de stelling dat er aan de positie van de meewerkende vrouw op het agrarisch be drijf nog heel wat valt te verbeteren. Vooral wat betreft de sociale en juridische positie is de boerin nog vrijwel ner gens in vergelijking met de man of vrouw die buiten de deur werkt. Gezien de toenemende betrokkenheid van de boerinnen bij het bedrijf moeten wij er volgens mij op den duur inderdaad naar toe dat het in principe niet uitmaakt of de man dan wel de vrouw de relatie met de land bouworganisatie onderhoudt. Het aparte lidmaatschap voor vrouwen zoals we dat nu bij de Z.L.M kennen moet in die opvatting gezien worden als een overgangsfase naar een geïntegreerd lidmaatschap. Om de mannen te laten wennen en de vrouwen over de drempel te helpen. Als de vrouwen zich dan met evenveel enthousiasme inzetten als nu in hun eigen klub dan gaan we nog heel wat beleven. Ik hoop het nog mee te maken. Oggel

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 1