„jr&i w geen volledige eenheid De E.E.G. is nog lang Verzekeringsnieuws Let op uw zaak!!! Welkom bij boeren en tuinders. zuidelijke landbouw maatschappij Hobby VRIJDAG 8 APRIL 1983 69e JAARGANG NO. 3676 land- en tuinbouwblad Op de donderdag 31 maart j.l. in motel "De Wouwse Tol" te Bergen op Zoom gehouden vergadering van het hoofdbestuur van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij, heeft de algemeen voorzitter de heer A.J.GDoeleman in zijn openingswoord kritiek geuit op de opstelling van de minister van Landbouw ir. G. Braks bij de prijsonderhan- delingen in Brussel. "Braks houdt bij elke gelegenheid de boeren voor dat een ingetogen prijsbeleid voor Nederland het gunstigst is maar" aldus de heer Doeleman "een wat genuanceerder opste.lling zou zeker te rechtvaardigen zijn". Uit de huidige problematiek rond de herwaardering van de verschillende valuta blijkt aldus de heer Doeleman hoe ver de E.E.G. nog afstaat van e$n volledige eenheid: ieder land probeert bij de onderhandelingen ten eigen bate een zo gunstig mogelijke positie na te streven. Vooral Frankrijk en Engeland zijn daar sterk in. De Z.L.M.-voorzitter wees er op dat de wijziging van de spil koersen voor Nederland tot gevolg heeft dat onze kon- kurrentiepositie op de Duitse markt tegenover Frankrijk belangrijk is verzwakt. "En dat past volledig in de Franse strategie die er alles op zet zijn eksport van vooral agrari sche produkten te vergroten". Na de koerswijzigingen is de rust op de valutamarkt nog niet teruggekeerd. Des kundigen verwachten dat de Duitse Mark dit jaar nog maals zal revalueren. Of de gulden daarbij zal volgen is niet te voorspellen. Als gevolg van de monetaire proble men en rond de aanpassingen van de M.C.B. zijn de prijsonderhandelingen opnieuw uitgesteld en daarmee is het prijsjaar opgeschoven tot 24 april. Doeleman kon- stateerde dan ook dat er weinig zekerheid is over de afloop van de komende, onderhandelingen. Voor Neder land valt er weinig te verwachten en dat geldt ook op langere termijn omdat wij opnieuw plm. 3,5% M.C.B. ekstra af zullen moeten breken! Weinig waardering had de heer Doeleman voor de op stelling van de minister bij de onderhandelingen met het Landbouwschap over de bezuinigingen, met name bij de S.E.V. De heer Doeleman: "Wij vinden dat het Land bouwschap met 25% eigen financiering ver genoeg is gegaan. Het zou beter zijn dat de minister van Landbouw wat kritischer zou kijken naar de begrotingsposten Alge meen, Staatsbosbeheer en Natuurbehoud en Openlucht- rekreatie. Niet dat wij het beleid op zich aan willen tasten maar wel vinden wij dat er erg royaal wordt omgespron gen met de beschikbare gelden! "Te royaal" voegde hij er aan toe "wanneer iedereen tot aan de grens van het onaanvaardbare in moet leveren". Als voorbeeld haalde hij het beheer van de Grevelingen aan. "Het lijkt er wel op dat daar een bepaalde hobby wordt gerealiseerd die met feitelijk natuurbehoud weinig van cjoen heeft". De heer Doeleman ging vervolgens in op bezuinigingen die van invloed zijn op de struktuurverbetering van de landbouw na opgemerkt te hebben dat de individuele struktuurmaatregelen zijn opgeschort tot 7 juni. Ondanks drastisch bezuinigen zei de Z.L.M.-voorzitter van mening te zijn dat de beëindigingsregeling in stand gehouden dient te worden hetgeen wel zal betekenen dat deze meer toegespitst dient te worden op struktuurverbetering. Naar de opvatting van de heer Doeleman valt hier te denken aan beëindiging bij ruilverkavelingen, kavelruil en herstrukturering glastuinbouw. Bij de rentesubsidie geldt hetzelfde: deze moet o.a. gericht zijn op: a. Bedrijfs overname voor jongeren zoals die kortgeleden is opge steld; b. Ontwikkelingen op kleinere bedrijven; c. Bedrijfs- verplaatsing en d. Bedrijfsvernieuwing b.v. herinplant bij de fruitteelt. Maatregelen gericht dus op het individuele bedrijf. Doeleman: "Daarmee is tegelijkertijd het werk gelegenheidsplan van de land- en tuinbouw van de Partij van de Arbeid veroordeeld. Bij de vele problemen die er toch al zijn lijkt het mij beter dit zo ver van de realiteit afstaand idee verder voor kennisgeving aan te nemen". Vervolg verslag hoofdbestuur op pag. 10. De ontwikkelingen rondom de gezondheidszorg zijn de laatste weken in het volle licht komen te staan door uit latingen op een persconferentie van de staats-secretaris v.d. Reyden. De drietrapsraket, die deze secretaris wil lanceren, zal naar ons idee het luchtruim niet halen. Wel is nu al bereikt, dat ziektekostenverzekeraars danig zijn geschrokken en mogelijk domme dingen gaan doen. Wij hebben altijd geleerd, dat de soep nooit zo warm wordt gegeten dan ze wordt opgediend. Wij zien de drietraps raket dan ook als een proefraket, waarvan vast staat dat ze niet van de grond komt en derhalve omgebouwd gaat worden. De staatssecretaris moet komen met kostenbes paringen want de premie dreigt onbetaalbaar te worden. In dat kader heeft niemand behoefte aan kostenver- schuivingen. Op pagina 6 en 7 kunt u daar meer over lezen. "Op dezelfde pagina's wordt ook aandacht gevraagd, voor de arbeidsongeschiktheidsverzekering. Ook al geen goedkope verzekering maar wel noodzakelijk voor de zelfstandige ondernemer. Vervolgens wordt voorlichting gegeven over de branddekking op Uw W.A.-particulier- polis en over de total-loss van Uw auto. Tenslotte wordt in een artikel uiteengezet wanneer u een verzekering kunt opzeggen. Dit artikeltje moet U beslist lezen want dat kan U premiebesparing opleveren. Op 9 april - morgen dus - wordt een ieder weer uitgenodigd om een kijkje te nemen bij boer en tuinder. Kom er in dekas en ga de boer es op De agrariërs verwachten U. Ze hebben er weer wel werk aan gedaan om U een idee te geven over hun werkzaamheden en hun bedrijf. Voor adressen en meer infor matie verwijzen we naar de pa gina voor de vrouw pag. 22).

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 1