nieuws uit brussel Europees parlement is voorstander van heffingen op oliën en vetten jan werts - brussel Landbouwtelling mei 1983 Duitse minister Ertl na 14 jaar uitgezwaaid Geen nieuwe landbouwprijzen vóór 1 mei E.E.G. -steunregeling voor vlas, oogst 1983 Bestaande landbouw, prijzen verlengd Boeren op bezoek bij Massey-Ferguson Groot-Brittannië tien jaar in de Gemeenschap Een ontwerp-resolutie van de Landbouwkommissie om heffingen in te stellen op de invoer van oliën en vetten in de Gemeenschap is door het Europese Parlement met 147 tegen 131 stemmen aangenomen. Een amendement van Woltjer en de Duitse socialist Gautier dat voor ziet in het openen van onderhandelingen tussen de Gemeenschap en de ontwikkelingslanden om de invoer van grondstoffen uit die landen tenminste te stabiliseren kon geen meerderheid vinden. De ministers van Landbouw uit de Europese Gemeenschap hebben tijdens hun vergadering van deze week in Brussel nauwelijks over de vaststelling van nieuwe landbouwprijzen gesproken. Er komt daarvoor een speciale vergadering op 18 en 19 april in Luxemburg. Vervolgens zal men daar vanaf 25 april dan een marathonvergadering beleggen. Het lopende prijsseizoen is alvast tot eind april verlengd. De vergadering in Brussel stond vooral in het teken van het vertrek van de huidige voorzitter van de mi nisterraad de Duitse liberaal Jozef Ertl. Na bijna 14 jaar zijn land op Europees niveau te hebben verte genwoordigd, kreeg Ertl van alle kanten veel lof toegezwaaid. Het werd uiteindelijk een feest van "adieu Jozef, bonjour Michel!". Want voor het eerst na de kabinets wijzigingen in Parijs verving de be faamde Franse socialist Michel Ro- card (53) als landbouwminister de ontslagen mevrouw Edith Cresson. De Beier Ertl is tegelijk vervangen door zijn streekgenoot Ignax Kiechle (Christen-democraat) die meteen tot 1 juli, wanneer de Grieken de leiding overnemen, de ministervergaderin gen gaat leiden. In de vergadering werd Ertl lof toegezwaaid door landbouwkommissaris Poul Dalsa- ger en namens de ministers door de Griekse bewindman Simitis. Tevo ren had de in Brusselse kringen popu laire Ertl met "zijn" Duitse pers geluncht en na de korte vergadering was er een ministerieel diner waar Sinds Groot-Brittannië toetrad tot de Europese Gemeenschap is het aantal melkkoeien gedaald van 23.436 mil joen tot 3.25 miljoen stuks. Het aantal geregistreerde melkvee houders daalde in de tien jaar sinds 1972/73 van 87.225 tot 41.121. Ertl nogmaals van alle kanten in de bloemetjes is gezet. En verdient. Want deze Duitse libe raal heeft gedurende een ongekend lange tijd zijn land als een voortref felijk bewindsman vertegenwoor digd. Ertl wordt nu voorzitter van het DLG, één van de belangrijkste Duitse land- en tuinbouworganisa ties. De Belgen en de Luxemburgers kregen gedaan dat zij hun groene franc met ingang van 1 april al mo gen devalueren met 3,2 procent voor de melk en het rundvlees, "hetgeen voor de agrariërs daar een prijsver betering betekent. Dit vormt de na sleep van de forse devaluatie van hun munt vorig jaar. Die devaluatie van destijds heeft ertoe geleid dat in België-Luxemburg de kostentoena- me voor de agrariër dit jaar het dub bele beloopt van die in Nederland. Voordat het zover was moest de Bel gische bewindsman van landbouw, staatssecretaris De Keersmaeker, zich verzetten tegen pogingen om ook deze beperkte monetaire opera tie uit te stellen tot de ingangsdatum van de prijzen. Door de veehouders werd in 1972/73 13.377 miljoen melk afgeleverd en in 1981/82 15.162 miljoen, wat een toename betekent van 13%. De ge middelde producentenprijs steeg met 312%. Wanneer die prijzen officieel bekend zullen zijn is nog een groot vraagte ken. In Brusselse kringen houdt men er al rekening mee dat ook april geen oplossing brengt. Enerzijds is door de recente devaluatie van de Franse, Italiaanse, Ierse munt ruimte ge schapen voor een extra prijsaanpas sing. Anderzijds staan West-Duits- land (13 procent) en Nederland 8.5* procent nu met zulke grote alsnog af te breken monetaire compensaties dat in die landen de komende jaren geen enkele prijsaanpassing meer mogelijk lijkt. Wat er namelijk via die prijzen bijkomt, zal langs de weg van afbraak van monetaire compen saties meteen weer worden afgebro ken. Tussen de twee hier elkaar bekon- kurrerende landen, te weten de Bondsrepubliek eii Frankrijk is nu een kloof gegroeid van 21 mcb-pun- ten (Duitsland 13, Frankrijk -8,1). Het leidt geen twijfel dat Parijs blijft eisen dat dit gat binnen afzienbare tijd wordt gedicht. Ook andere lan den met zwakke munten staan erop dat West-Duitsland en Nederland hun zogenaamd export-voordeel slechten. Een andere komplikatie voor de prijsbesprekingen is de kop peling die vanuit zuidelijke landen wordt gelegd met het vraagstuk van de aanpassing van de tuinbouwpoli- tiek, aan de vooravond van een toe treding van Spanje en Portugal. Evenals vorige jaren zal voor de pro- duktie van vlas een steunbedrag wor den verstrekt voor in Nederland ge teeld en geoogst strovlas. Hiervoor dient een speciale aangifte van vlasteelt te worden ingediend. Voor telers van vlas, die bij de land bouwtelling opgave doen van de teelt van vlas, zal gelijktijdig een "Spe ciale aangifte van vlasteelt, oogst 1983" worden ingevuld. Telers van vlas, die geen oproep voor de landbouwtelling hebben ontvan gen, dienen om voor de regeling in aanmerking te komen, vóór 1 juli 1983 aangifte te doen bij de Stichting tot Uitvoering van Landbouwmaa- tregelen voor Zeeland, Westsingel 58.4461 DM Goes, tel. 01100- 16440 of bij de distriktsbureauhouder (d.b.h.) van de hiervoor genoemde dienst. De ministers van landbouw in de Europese Gemeenschap hebben tijdens hun vergadering van 28 maart j.l. besloten het prijzenjaar 1982-1983 te verlengen tot 25 april a.s. Het gaat hierbij om de produkten melk, rundvlees en schapevlees. De landbouwminis ters besloten hiertoe, aangezien ze nog geen overeenstemming konden bereiken over de land bouwprijzen voor het prijzenjaar 1983-1984. De producenten van de belan- grijkse veehouderijprodukten zullen aanzienlijke inkomensver liezen lijden als gevolg van het uitstel van de vaststelling van de landbouwprijzen voor 1983/1984. Een en ander is door de voorzitter van C.O.P.A. de heer Emo, en de waarnemend voorzitter van CO- GECA, de heer Nouyrit, meege deeld in een brief aan de voorzit ter van de E.G.-Raad voor Land bouw. Een amendement van de Europese Demokraten, waarin gewezen werd op het tekort in de Gemeenschap aan eiwithoudende grondstoffen en dat het daarom niet in het belang van de boeren was de prijzen van deze grondstoffen door een- heffing te verhogen, omdat daardoor de pro- duktiekosten zouden stijgen, werd eveneens verworpen. Het amendement legde er voorts nog eens de nadruk op, dat de algemene politieke en ekonomische belangen van de Gemeenschap geschaad zou den worden door een heffing op oliën en vetten en dat de ontwikke lingslanden daarvan schade zouden ondervinden die niet door een fi nanciële kompensatie zou kunnen worden goedgemaakt. Dit laatste zou dan wel de bedoeling zijn van de resolutie. G raanvervangers Voorts is het parlement van mening dat een oplossing gevonden zal moeten worden voofcde vervangende produkten. die tegen verlaagde rechten of in het geheel geen rechten in de Gemeenschap kunnen worden ingevoerd uit de landen in het alge meen en de Verenigde Staten in het bijzonder. Het Parlement is voorts van mening dat de druk op de begroting van de Gemeenschap in het bijzonder voortvloeit uit deze invoer uit derde landen. Daarom wijst het ook de medeverantwoordelijkheidsheffing voor de graansektor af, omdat, aldus de mening van het parlement de kosten van de graansektor groten deels veroorzaakt worden door de invoer van de zgn. graanvervangers. Voor de veredelingslandbouw bete kent het aanvaarden van deze reso lutie een bittere teleurstelling. De verhoogde kostprijs zal men moeilijk kunnen terugverdienen door hogere prijzen van het eind- produkt. Ook de konsument is niet gebaat bij hogere prijzen. De Gewestelijk Direkteur van de Stichting tot Uitvoering van Land- bouwmaatregelen voor de provincie Zeeland deelt mede, dat in het tijdvak van 5 april t/m 10 juni 1983 weer de gebruikelijke landbouw telling ingevolge artikel 24 van de Landbouwwet, zal wórden gehou den. De telling strekt zich uit over de bedrijven van personen, die geheel of gedeeltelijk hun bestaan in de landbouw vinden. Het doel van de telling is een zo volledig en nauwkeurig mogelijk inzicht te verkrijgen in de structuur van de Nederlandse landbouw en de landbouwbedrij ven. De gegevens, die hiertoe worden gevraagd, hebben o.a. betrekking op het bedrijfshoofd, de oppervlakte en indeling van het bedrijf, de ge teelde gewassen en de veestapel. Tevens wordt een specificatie ge vraagd van de arbeidskrachten. Aan ieder bij de distriktsbureauhouder (d.b.h.) geregistreerd bedrijf zal een oproep worden gezonden om op een zitdag te verschijnen; ver zocht wordt op de aangegeven datum en tijd op de zitdag te verschij nen. Landbouwers die niet geregistreerd zijn bij de d.b.h. en een land bouwbedrijf exploiteren van tenminste 10 s.b.e.'s (standaardbedrijf- seenheden) zijn verplicht zich te melden, bij de d.b.h.; de adressen en telefoonnummers van de d.b.h.'s staan hieronder vermeld, voor Sthouwen-Duiveland, Tholen. St. Philipsland: Schuurbeque Boeijestraat 2, 4301 KK Zierikzee, tel. 0110-2751. voor Zuid-Beveland: Westsingel 58, 4461 DM Goes, tel. 01100-16440, toestel 132. voor Noord-Beveland, Walcheren: Rouaansekaai 25, 4331 HB Mid delburg, tel. 01180-29147. voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Beethovenhof 76, 4536 AB Terneuzen, tel. 01150-95409. Op de zitdagen kan tevens: aangifte worden gedaan van de teelt van vlas in het kader van de "E.E.G.-steunregeling voor vlas, oogst 1983" een aanvraag worden ingediend voor de "premieregeling voor producenten van schapevlees, .verkoopseizoen 1983/1984". De Gew. Direkteur St. U.L.M. voor Zeeland, ir. W.L.A.G. Tacken Om gebruikers en niet-gebruikers van Massey-Ferguson traktoren in Neder land in de gelegenheid te stellen één der grootste traktorenfabrieken in Eu ropa te bezoeken en aansluitend een avond en een dag in de lichtstad Parijs door te brengen, zijn er pöaktisch elke dag gedurende de maanden januari, februari en gedeeltelijk maart ca. 100 Nederlandse agrariërs met hun dealer op reis geweest naar de Massey-Ferguson-fabrieken in Beauvais. De kombinatie van een zeer interessant bezoek aan één der modernste fa brieken en de gezellige uren in Parijs hebben ervoor gezorgd, dat meer dan 2000 boeren en loonwerkers aan deze unieke aktie deelnemen. Na aankomst in de MF fabrieken in Beauvais werd onder leiding van Ne derlands sprekende gidsen enkele uren het hele produktieproces gevolgd en kan men kennis maken met de modernste komputergestuurde fabrikage- methoden en de "geboorte" van MF traktoren zelf meebeleven. Na afloop wordt een bezoek aan Parijs gebracht, waar onder leiding van Nederlands sprekende gidsen alle bezienswaardigheden worden bezocht. In de moderne MF-fabriek 5

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 5