Buitenstaander. 500.000e tienerrekening Harmonisatie bestrijding van mond- en klauwzeer ."Het duistere woordgebruik". ingezonden Verandering OK kredietkaartsysteem extra beveiligd Overleg zuivel cao vastgelopen Premieregeling voor schapevleesprodu- centen verruimd Ir. Spithoven P.G.F.re- en devaluaties bedreiging Gemeenschappelijke markt. Beheersovereenkomsten mogelijk in "Sauwerd", "Midden-Opsterland" en "Ruinen" Het Economisch en Sociaal Comité van de Gemeenschap heeft een advies uitgebracht voor een EG-Richdijn van de Raad tot vaststelling van ge meenschappelijke maatregelen ter bestrijding van mond- en klauwzeer. De Europese Commissie heeft al eer der te kennen gegeven geharmoni seerde maatregelen vast te stellen. Een door de Commissie opgesteld rapport toont aan dat de afzonder lijke lidstaten sterk van elkaar afwij kende maatregelen nemen bij de bestrijding van mond- en klauwzeer. Niet in alle lidstaten worden even veel dieren afgeslacht omdat vooral rekening gehouden wordt met de jaarlijkse inenting van bepaalde vat bare dieren bijvoorbeeld van alle runderen in de gehele lidstaat. Zo is inenting in Ierland, Engeland en Denemarken verboden. In Frankrijk, Luxemburg, België, Italië, Nederland en Duitsland worden alle runderen jaarlijks systematisch in geënt. In een aantal lidstaten die een regelmatige systematische vaccinatie toepassen, worden de dieren bij het uitbreken van de ziekte toch ge slacht. Ook in een aantal buurlanden van de Gemeenschap wordt een jaarlijkse systematische vaccinatie toegepast zoals b.v. in Zwitserland, Tsjecho- Slowakije, Oost Duitsland en Spanje terwijl in enkele landen zoals b.v. in Oostenrijk. Bulgarije, Turkije gevac cineerd wordt. In Portugal wordt op basis van vrijwilligheid gevacci neerd. Opgemerkt is dat in de lidstaten vol strekt tegenstrijdige opvattingen bestaan ten aanzien van de algemene beginselen inzake systematische pre ventie van mond- en klauwzeer door vaccinatie. Problemen kunnen ont staan indien één of enkele lidstaten de jaarlijkse inenting gaan afschaf fen. Gehoopt wordt dat tijdens de bespre kingen die zullen volgen op het aan gekondigde voornemen tot het op stellen van een richtlijn tot zekere overeenkomsten tussen de lidstaten zullen leiden. De situatie in de lid staten is sterk verschillend mede in verband met hun mogelijke belang bij de export. vdw Olav Vlaskamp (10 jaar) te Amstelveen opende kortgeleden de 50ö.000e Tie nerrekening bij de Rabobank, één jaar nadat de Rabobank deze nieuwe spaar- vorm voor kinderen in de leeftijd van 10 tot 15 jaar had geïntroduceerd. De heer J.J. Verhaegen, onderdirecteur Rabobank Nederland, overhandigde in cirsus Renz aan Olav Vlaskamp (10 jaar) uit Amstelveen een racefiets, aange zien hij de 500.000e Rabobank Tienerrekening had geopend. In 1973 is de afdeling Aardoliepro- dukten van Cebeco-Handelsraad, met als huismerk OK, gestart met het nog steeds moderne kredietkaartsysteem. De kredietkaartautomaat, die uit een identificatie- en registratieeenheid bestaat, is in de loop der jaren be langrijk veranderd. Alle nieuwe snuf jes op het gebied van de elektronica zijn, na een ruime beproevingsperio de, verwerkt. Om te kunnen tanken, moet de au tomobilist in het bezit zijn van een kaartje. In het kaartje is een nummer ingebracht. Dit is het administratieve nummer van de eigenaar. Daarnaast heeft de gebruiker een tanknummer gekregen, vermeld op een sleutel ring, dat op het cijferbord van de kredietkaartautomaat moet worden ingetoetst. De combinatie van kaart je en tanknummer maakt het moge lijk te tanken. Kaartje en sleutelring dienen dus gescheiden te worden bewaard. Bij verlies van de kaart kan ,dan nog niet door de vinder worden getankt. De getankte hoeveelheid wordt op een cassette en, voor controle, een papierrol vastgelegd. Na verwerking van de cassette wordt het bedrag van de bank- of girorekening afgeschre ven. Ons systeem is hiermee belangrijk verbeterd. De tweede onderhandelingsronde over de cao-1983 voor de zuive lindustrie (24.000 werknemers) is donderdag vastgelopen. Dit hebben de werkgeversorganisaties en de vak bonden donderdag na het overleg in Amersfoort meegedeeld. Breekpunt was de financiering van de arbeids tijdverkorting. Volgens de vakbonden is het voorstel van de werkgevers "volstrekt onbespreekbaar". De werkgevers in de zuivelindustrie hebben donderdag voorgesteld op basis van een tweejarige cao met in gang van 1 oktober 1984 gemiddeld twee uur per week korter te werken. Deze arbeidstijdverkorting zou per bedrijf konkreet moeten worden in gevuld, aldus de vice-voórzitter van de onderhandelingsdelegatie, HJ. van Grieken. Omdat de prijskom- pensatie van 1 januari (2,06 procent) al is uitbetaald, hebben de werkge vers voorgesteld tijdens de looptijd van de cao geen algemene loonsver hogingen toe te passen, de vakantie toeslag op 7,5 procent te handhaven en de eindejaarsuitkering met 0,5 procent te verlagen. Uit deze bron nen zou de arbeidstijdverkorting kunnen worden betaald, aldus Van Grieken. De vakbonden hebben dit voorstel afgewezen, omdat het een veel te groot offer van de zuivel- werknemers vergt. Volgens onder handelaar W. Winter van de Voe dingsbond FNV komt het werkge- versvoorstel er op neer dat de prijs- kompensatie twee jaar lang niet wordt uitbetaald. De werkgevers zouden bovendien hébben voorge steld het systeem van automatische prijskompensatie uit de cao te schrappen. Werkgeversorganisaties en vakbon den gaan de verschillende voorstel len nu aan hun leden voorleggen. Op 14 april worden de cao-onderhande lingen voortgezet. Aanvragen indienen van 4 april t/m 10 juni 1983 De minister van landbouw en vis serij, ir. G. Braks, heeft besloten de toelatingseisen voor de EG- premieregeling voor schapevlees- producenten te verruimen. Aanvragen voor het verkrijgen van een premie voor het ver koopseizoen 1983/1984 kunnen thans worden ingediend door on dernemers die: - blijkens hun opgave voor de landbouwtelling 1983 ten minste 5 ooien houden; - een bedrijf exploiteren van ten- minste 10 s.b.e.'s (stan- daarbedrijfseenheden). Veehandelaren kunnen eveneens voor eea premie in aanmerking komen, mits zij zijn geregistreerd bij het Bedrijfsschap voor de Handel in Vee en tenminste 5 ooien voor eigen rekening hou den. Aanvraagmogelijkheid Aanvragen kunnen worden inge- diènd in de periode van 4 april tot en met 10 juni 1983. Formulieren zijn vanaf 4 april verkrijgbaar bij de Distriktsbureauhouders (DBH) van de Stichting tot Uit voering van Landbouwmaatre- gelen. Aangezien de aanvraagperiode samenvalt met de periode waarin de landbouwtelling wordt gehou den, zijn de aanvraagformulieren ook verkrijgbaar op de zgn. zit dagen. Deze formulieren kunnen dan gelijktijdig met de opgave voor de landbouwtelling worden ingevuld en ingeleverd. De hoogte van de premie is af hankelijk van de prijsontwikke ling in het verkoopseizoen 1983/1984 en zal te zijner tijd worden bekend gemaakt. In zijn openingswoord bij de openba re bestuursvergadering van het Pro- duktschap voor Groenten en Fruit op donderdag 24 maart heeft voorzitter ir. J.E. C. Spithoven een pleidooi ge houden voor een brede en snelle in tegratie van Europa. Dit om de re gelmatig terugkerende re- en deva luaties te voorkomen. Er vindt geen enkele afstemming plaats van het economisch beleid dat gevoerd wordt in de verschillende Lid-staten en het gevolg is aldus ir. Spithoven dat de landen uit elkaar groeien, grofweg gezegd de verschil len tussen de Middellandse Zeelan den en de andere landen worden groter. Dit is een bedreiging voor de gemeenschappelijke markt dus zeer zeker ook een bedreiging voor land en tuinbouw. "Door de herhaalde devaluaties in de Zuidelijke landen stijgen de EEG-prijzen, ik denk met name aan fruit voor onze sektor, door aanpas sing van de groene koersen jaarlijks met vele procenten extra en dat be tekent produktiestimulering. Het zijn ook met name de Zuidelijke Landen, die onze concurrenten zijn voor onze tuinbouwprodukten. Onze concurrentiepositie is dan ook ver slechterd, ook op de West-Duitse markt, niet t.o.v. het Duitse produkt, maar t.o.v. het concurrerend aanbod uit landen als Frankrijk en Italië en ook België". Door de revaluatie van de gulden wordt de invoer goedkoper. Met na me voor een sektor als de conserven- Ir. J.E.C. Spithoven industrie, die toch al moeilijke tij den doormaakt, is dit een hard gelag. Met name doelde hij hier op Frank rijk. De Commissie Beheer Landbouw gronden (CBL) heeft op 10 maart j.l. de beheersplannen voor de relatie- notagebieden in "Sauwerd" (Gro ningen). "Midden-Opsterland" (Friesland) en "Ruinen" (Drerithe) vastgesteld. Op basis van de vastges telde plannen kunnen grondgebrui kers in deze gebieden met ingang van 1 april a.s. beheersovereenkomsten afsluiten. In het ZLM-blad van 18 maart jl. valt Buitenstaanderover wat hij noemt het "duistere woordgebruik" van het Landbouwschap. Zijn voorbeelden liegen er inderdaad niet om: forma tiebezuinigingsoperatie, relatienota- beleid, vermogensversterkingskrediet- règeling, bedrijfsleeftijdsnormen, ge faseerde doorschuiving en ga zo maar door. Buitenstaander beweert dat hij deze begrippen is tegengekomen in een persbericht van het Landbouwschap, een stuk dus dat is bedoeld om boeren, burgers en buitenstaanders op de hoogte te brengen van wat zich in het agrarische wereldje aan wetenswaar digheden afspeelt. Ik ben bang dat "Buitenstaander" het verschil niet weet tussen een persbe richt en een interne notitie van het se cretariaat van het Landbouwschap. Toch is het vrij simpel: een persbericht is alleen een persbericht als er persbe richt boven staat. Het door hem ge wraakte jargon (want dat is het) is Buitenstaanderin werkelijkheid tegengekomen in een intern verslag van het Landbouwschap over de be handeling van de landbouwbegroting. Onze specialisten op het gebied van landinrichting of fiscale aangelegen heden kunnen daarmee uitstekend uit de voeten. In voor de buitenwacht bestemde stukken komen deze woor den niet voor en al helemaal niet in stukken die voor publikatie zijn be stemd, zoals persberichten. Mijn conclusie is dat Buitenstaan derweliswaar het verschil niet weet tussen een interne notitie en een pers bericht, maar voor het overige veel minder buitenstaander is dan hij voorgeeft. Buitenstaanders hebben immers niet de beschikking over in terne stukken van het Landbouw schap. Hooguit lezen ze de persbe richten, zoals die gewoon worden ge publiceerd in de dag-, week- en nieuwsbladen. Hoogachtend, E C. Oggel Hoofd Persdienst Landbouwschap Mijn opa zei het al: Vroeger was de aarde woest en ledig, maar nu is-ie vol en is het een herrie. Zo'n vaart loopt het gelukkig niet bij ons in de polder, maar toch ver andert er ook hier wel wat. Ten minste als je goed oplet, want het gaat langzaam. Ik heb het nu niet over de zes hui zen en zijn bewoners, hoewel het op zijn minst opmerkelijk mag heten dat ik niet eens precies weet met hoeveel mensen we hier momenteel wonen. Dat ligt echter niet aan mij, maar dat is een ander (modern plattelands-)verhaal. Nee, ik heb het over de veranderingen in het landschap en zijn bewoners. Een rijtje meidoorns gaat ten on der door het bacterievuur. De wil gen en populieren worden meer dan gehalveerd en lopen daarna weer uit, wat een heel ander aan zien aan de dijk geeft. Er verschijnt een veld met lucerne, dat het hele jaar groen blijft. In het najaar geeft het maïs je het gevoel in de A chterhoek te zijn. En dan de grootste verandering. Een paar jaar geleden wordt een boomgaard aangelegd met daar omheen een windsingel. Het vol gende jaar wordt het perceel meer dan verdubbeld. Een buurman be gint ook een fruitteeltbedrijf en intussen is een derde gestart, zij het met wel heel kleine boompjes. Langzamerhand verdwijnt de ho rizon uit onze polder en kruipt de wind hogeY. Waar zijn trouwens de hazen en konijnen gebleven? Een hond wordt ouder, zijn blaffen verstomt en aan het eind van de winter gaat hij dood. Maar het klein hoejblad bloeit ge lukkig weer en ook het speenkruid, dat ik van elders hier naartoe heb gebracht evenals de wilde primu- laatjes en het longkruid. Het is lente, wat zal er dit jaar weer ver anderen buiten? Buitenstaander

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 4