obflleven Samenwerking P.J.Z. - E.D. een feit Ruim 11.000 kleine melkveehouders krijgen uitkering vóór 1 april a.s. p.j. zuid geluid Alleen iemand .die is grootge bracht in en met uw vak, begrijpt waarom u bepaalde risiko's neemt voor uw bedrijf, voor uw gezin. Zo iemand is OBF Leven. Afkomstig en opgegroeid in uw vak gebied en nog steeds, als een sterke boom, diepgeworteld in uw vak gebied. Onderling volgens het tradi tionele principemet elkaar voor elkaar zorgen. Het op basis van gezamenlijke inbreng financieel vei ligstellen van een goede oudedags voorziening dan wel de financiële zekerheid van het gezin. Net als u, is ook OBF Leven met z'n tijd meegegaan. Een levens verzekeringmaatschappij die u voor 100% laat delen in de winst. Let welin 1982 werden de uitkeringen verhoogd met liefst 22,7 Informatie kunt u rechtstreeks opvragen maar ook bij alle Rabo- banken, de Friesland Bank, Stands organisaties, Onderlinge Brandwaar- borgmaatschappijen of via uw assurantie-adviseur. Telefonische informatie: Th. v.d. Meer, Bergum 05116-2444 K. Bossen, Aartswoud 02298-1509 H. Lokhorst, Epe 05780 -14470 Onderlinge Levensverzekering maatschappij OBF Postbus 526, 8901 BC Leeuwarden Tel. 058-445555* tst. 148. In harde guldenseen uitkering van f 122.700,- bij een verzekerd bedrag van f 100.000,-. En dat ondanks de scherpe premiestelling. Pluk ook de vruchten van een weloverwogen keusneem een levensverzekering van OBF Leven. Op maandag 21 maart werd de samenwerking op het gebied van de beroepsmatige ondersteuning tussen P.J.Z. en de Plattelands Jongeren Vereniging Eurodelta officieel in een overeenkomst vastgelegd. Dit betekent, dat beide verenigingen uitgesproken hebben dat zij ook in de toekomst beroepsmatige ondersteuning willen hebben, mits dit finan cieel haalbaar is. Dit laatste betekent, dat elke vereniging apart minimaal 1 dag be roepsmatige ondersteuning moet kunnen betalen met de overheids subsidie en dat ze gezamenlijk minimaal 3 dagen beroepsmatige on dersteuning op moeten kunnen brengen uit de subsidie van de overheid. Ook moet uit de subsidie nog een gedeelte van de organisatiekosten opgebracht kunnen worden. Bij deze overeenkomst is ook de P.J.G.N. betrokken in haar funktie als officiële werkgever van de beroepskracht. De P.J.G.N. zal er op toezien, dat beide verenigingen de overeenkomst nakomen. De vastlegging van deze overeen komst gebeurde in een bijeenkomst waarbij het D.B. van de P.J.Z., het D.B. van Eurodelta en een afvaardi ging van het D.B. van de P.J.G.N. aanwezig waren. Verder waren er twee kommissies aanwezig, t.w. de begeleidingskommissie en de arbi trage kommissie. De begeleidingskommissie is de of- zojuist verschenen Handleiding Mineralenonderzoek Voeding Onlangs is door de Commissie On derzoek Minerale Voeding de derde druk van de "Handleiding Mineralen- onderzoek bij rundvee in de prak tijk" uitgebracht. Deze handleiding wil kennis bieden voor het kunnen opsporen - en vervolgens opheffen - van de oorzaken van klachten om trent de gezondheid en het produk- tievermogen van het vee. Het gaat daarbij voornamelijk om problemen waarin de relatie tussen bodem, plant en dier (BPD) een rol speelt. Problemen die voortkomen uit een minder goed bedrijfsbeheer, zoals onjuiste voeder(waarde)voorziening, uiergezondheid, kalveropfok en be- drijfshybiëne worden evenals klauwgebreken en ingewandspara sieten in dit verband wel genoemd maar niet uitvoerig behandeld. Hoe wel de geboden stof zich in de eerste plaats richt op de werkers in het veld, zoals landbouwbedrijfsvoorlichters en praktiserende dierenartsen, ver schaft de handleiding ook welkome informatie voor het middelbaar en jioger landbouwonderwijs en voor geïnteresseerde veehouders. De Commissie heeft zich duidelijk gericht op het vooral via voorlich tingsactiviteiten propageren van maatregelen om te voorkomen dat er zich op de veehouderijbedrijven problemen gaan voordoen. In de thans verschenen derde druk van de Handleiding wordt verder in ruime mate ingegaan op de gevolgen die de veranderende bedrijfsom standigheden - met name de sterke intensivering van zowel veehouderij als graslandgebruik - hebben voor de mineralenvoorziening en daarmee voor de gezondheid en de prpduktie van het vee. De "Handleiding Mineralenonder zoek bij rundvee in de praktijk" kost 10,- en kan worden besteld bij het secretariaat van de NRLO, Postbus 297, 2501 BD 's-Gravenhage, tele foon 070-471021. ficiële opdrachtgever van de be roepskracht. Zij bepaalt uiteindelijk wat de beroepskracht moet doen. In deze begeleidingskommissie zitten twee afgevaardigden van de P.J.Z. en twee afgevaardigden van Eurodelta. Wanneer de begeleidingskommissie niet tot overeenstemming komt of er konflikten ontstaan tussen de bestu ren van de beide verenigingen, de begeleidingskommissie en de be roepskracht, dan zal de arbitrage kommissie proberen om deze pro blemen op te lossen. Deze arbitrage kommissie bestaat uit 2 mensen, die nauwe banden met een van de vere nigingen hebben gehad, maar daar nu verder van af staan. Als leden van de arbitrage-kommissie werden be noemd: Jos Akkermans en Arie Ha- velaar. Tijdens de bijeenkomst van 21maart zijn de taken en bevoegdheden van de betrokken partijen en kommissies vastgelegd. Hopelijk is op deze wijze een sa menwerkingsverband tot stand ge komen, waarvan beide verenigingen nog lange tijd de vruchten mogen plukken. Henk Tegels Ontwikkeling winstpercentage De Europese Kommissie heeft enige tijd geleden voor het toekennen van bijdragen aan ondernemers van kleine melkveebedrijven in ons land een bedrag van 20,2 min beschikbaar gesteld. Voor de verdeling van dit bedrag heeft minister ir. G. Braks (landbouw en visserij) in decem ber j.l. nadere aanwijzingen verstrekt. Op grond hiervan hebben in de aanvraagperiode 17 januari -11 februari 1983 ca. 11.700 ondernemers een beroep op de regeling gedaan. Hier van bleken er 11300 voor een bijdrage in aanmerking te komen; aan de meesten van hen is inmiddels een voorschot van 750,— verstrekt. De bijdrage wordt verleend in de kosten van bepaalde aktiviteiten en voorzieningen ten behoeve van de kleine melkveehouderij (minder dan 30 melkkoeien). Het bedrag van de bijdrage is bepaald op 30% over ten hoogste ƒ5.000,— en 11% over het bedrag daarboven tot ten hoogste 10.000,— Dit laatste percentage heeft de minister onlangs vastge steld. Uitbetaling van de bijdragen De bijdragen variëren van ca. 750,- tot ca. 2.000,- per gevaL Bij de uitbetaling van de bijdragen zullen de reeds eerder verstrekte voorschotten worden verrekend. De dan resterende bedragen zullen vóór 1 april a.s. aan de belanghebbenden zijn overgemaakt. Aard van de aanvragen De ingediende aanvragen hadden betrekking op aktiviteiten en voor zieningen, die in totaal een bedrag van meer dan 100 min omvatten. Ca. 15% van de aanvragers diende een plan in, dat betrekking had op een bedrag van minder dan 5.000,— Bijna de helft (47%) der aanvragen was gericht op een voor stel, waarvan de kosten tussen 5.000,- en 10.000,— beliepen. De rest (38%) had betrekking op plannen, waarvan de kosten meer dan 10.000,— bedroegen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 14