De nieuwe Glasgroenterassenlijst 1983! Er is werk, maar wie zal dat betalen? 32e BESCHRIJVENDE RASSENLIJST voor groentegewassen 1983 glasgroenten Blijven zoeken naar het beste rendement Laatste lootjes Sla na jaarwisseling duurder f r Nu ik dit schrijf is het nog ongeveer een week voor pasen en het ziet er niet naar uit dat er in het WAL- CHERSE nog veel veldwerk zal wor den verricht voor de feestdagen. De weersomstandigheden hebben de voorjaarswerkzaamheden tot op he den aardig tegengehouden, en de grond wordt er echt niet droger op met de maartse buien en de tempera tuur laat het ook al afweten. We zul len bij wat droger weer toch op moe ten passen dat we niet te vroeg op het land komen, anders kan er een goede struktuur in een ogenblik voor een heel jaar stuk gemaakt worden. Een enkel perceeltje vroege aardap pelen is er gepoot. Daarvan liggen er een paar onder plastik. Kollega's die de pootaardappelen nog in de be waarplaats hebben staan moeten oppassen dat de spruiten niet te lang worden, want een klein beetje zon op de ramen kan de temperatuur zoda nig op doen lopen dat de kiemen hard naar boven willen schieten, Vat de kwaliteit niet verbetert. Men kan daarom deze partijen beter op een koele lichte plaats bewaren tot de grond pootklaar is. Dat meerdere werk zal zeker beloond worden. De oogstperiode van de winter- bloemkool heeft zich aangekondigd want vrijdag 25 maart werd door de kollega's Harthoorn en Melse de eerste kool aangevoerd op de veiling in Middelburg. De koper is J. Fokke uit Goes. Dit is echter een gewone zaak want de eersten komen al en kel" :°ren in maart. Toch is het ieder jaar weer een dag waar naar uitge keken wordt, daarom van deze plaats hartelijk gelukgewenst met het teelt resultaat! Hopelijk zal de prijsvorming zo zijn dat de winterbloemkool weer een flinke Financiële poot onder de be drijven zal zetten in 1983. De veilingklok gaat a.s. week weer drie dagen per week draaien in Mid delburg. Veel groente komt er op het ogenblik nog niet maar dat wordt van dag tot dag wel wat meer. De preivelden raken al aardig op zijn eind, de prijzen van dit produkt zijn nog maar steeds aan de magere kant gebleven, op het ogenblik van 60 tot 80 cent per kg. Wat de witlof betreft, is het net als bij de prei: een enkeling heeft nog wat wortels om op te zetten vanuit de koelcel en een ander heeft nog wat lof staan in de koude kuil op de ou derwetse manier' er zal zodoende nog wel wat lof komen, maar om grote partijen zal het niet meer gaan. In de loop van april zal de 32e Be schrijvende Glasgroenterassenlijst worden gepubliceerd. Evenals in 1982 wordt dit een uitgave in één boekje, waarin dus de aanbevolen rassen van alle glasgroentegewassen staan ver meld. Naar de mening van de Commissie voor de samenstelling van de Ras- senlijst voor Groentegewassen die de verantwoordelijkheid draagt voor de uitgave van deze Rassenlijst, biedt het boek een keur van informatie van belang voor de kweker en teler van de rassen, de plantenkweker, de voorlichtingsdienst, de agrarische scholen en tal van andere betrokken groeperingen. Behalve overzichten van de aanbevolen rassen met de daarbij behorende rasbeschrijvin gen, waarin de sterke en wat minder sterke punten staan beschreven, geeft de Rassenlijst ook veel alge mene informatie. Overzichten over omvang van de teelt, areaal en vei- lingomzet, beschrijving van teeltwij zen e.d. Verder een Teelt- en zaaika- lender voor alle glasgroentegewassen met daarbij gangbare teeltwijzen, waarbij ook teelttechnische gegevens Dat er uitbreiding in deze teelt komt op Walcheren is nog niet waar te ne men en ik verwacht het ook niet ge zien de prijzen van afgelopen sei zoen. Volgens de berekeningen van de afgelopen vijf jaar wordt er ge steld dat er aan de trek van witlof niet veel meer dan een uurloon is te ver dienen, zoals gepubliceerd in het Z.L.M.-blad van 2 weken terug. Al is het vergaderseizoen (zo noemen akkerbouwers de winter tegenwoor dig) afgelopen, er wordt nog genoeg vergaderd en gedebatteerd in hogere kringen, zoals op een bijeenkomst van de landbouwhogeschool in Wa- geningen waar de heer den Uijl stel de dat er in de landbouw dus zeker ook in de tuinbouw, te veel uren moeten worden gewerkt door het bedrijfshoofd met zijn gezin. Hij zag kansen voor het jaar 1986 25.000 ba nen in deze bedrijfstakken te schep pen. Deze zouden dan niet opge bracht moeten worden door produk- tieverhoging, maar door de prijzen van de land- en tuinbouwprodukten. Of deze illussie in vervulling zal gaan valt nog zwaar te bezien, want de af gelopen jaren waren die banen er volgens mij ook al lang. Enkel ze konden en kunnen tot op heden niet geboden worden omdat ons produkt te weinig mag kosten voor de konsu- ment. Hopelijk zal de politiek hier voor een oplossing vinden. De land bouwers en zeker de tuinders zullen deze banen gaarne op hun bedrijven aanbieden. Het zou een welkome verbetering zijn. Het zou een goede zaak zijn als enige kollega's hier nog es enkele woorden aan zouden wijden in onze kranten en tijdschriften! Het is een zaak die de moeite waard is. Met dit verhaal ga ik besluiten, u goede paasdagen met veel zonneschijn in het nieuwe voor jaar toewensend. De eerste winterbloemkool is weer aangevoerd op de veiling te Middelburg Vanwege het minder gunstige voor jaarsweer, is er voor onze THOOL- SE bedrijfsgenoten nog wat tijd vrij gekomen om het voorgenomen zaai- plan nog eens te bestuderen, naar de kostprijs van de diverse gewassen. In de Z.L.M.-krant van 25 maart had onze aandacht, wat de hedendaagse kostprijs van de knolselderij voor de teler is. Voor de betreffende teelt was wel een goed bestudeerde kostprijs berekening gemaakt, en deze ver dient zeer zeker de aandacht van eventuele telers voor het nieuwe sei zoen. Voorheen zijn er dikwijls te leurstellingen geweest in het Finan ciële resultaat van deze teelt, met als gevolg dat men als teler niet de moeite nam, om eens een kleine kostprijsberekening op te maken. Gelukkig stond ook in het verslag, dat een kostprijs van een teelt, voor iedere teler verschillend kan zijn, in verband met grondsoort beschikken over eigen machines, eigen arbeids uren, en goede teeltkennis. Heel deze materie geldt wel voor alle teelten welke in ons bouwplan voorkomen. Vooral is dit van toepassing voor de teelten van de vrije markt en kon- traktteelten. Met de nu bijna gepas seerde afzet en prijsvorming van de zaaiuien oogst 1982, die wel bijzon der teleurstellend is verlopen, dient men zich wel goed bewust te zijn, van de totale kostprijs van dit produkt. Men moet zich terdege afvragen hoe het komt dat afgelopen seizoen de Nederlandse zaaiuien de laagste prijzen hadden in het buitenland. Met de oogst van dit gewas in 1982 hebben wij overwegend prima weer gehad, zodat een alleszins droog en blank produkt kon worden opgesla gen. Is soms de behandeling met on- staan vermeld. Naar de mening van "de Rassenlijst- commissie is dit boek uitgegroeid tot een nuttige handleiding voor velen die betrokken zijn bij de teelt en afzet van glasgroentegewassen. Vorig jaar was deze Rassenlijst in zes weken tijd uitverkocht! Daarom is tijdige bestelling belangrijk en wel bij Drukkerij en Uitgeverij Leiter-Ny- pels B.V., Postbus 831, 6200 AV Maastricht. De prijzen variëren af hankelijk van het aantal bestelde ex emplaren van 13,75 tot 10,— ze sterk gemechaniseerde teelt- en oogstmethoden nog steeds te ruw, of speelt de soort ook nog een woordje mee? Nogmaals een overgenomen kostprijs berekening is voor iedere teler weer enigszins anders, naar ge lang in welke bedrijfsomstandighe den men verkeert, en men moet deze beslist zelf opmaken. Vorige week is de lente ingezet met bar en boos weer, en voor Pasen zal er wel niet veel meer gezaaid of gepoot kunnen worden. De begin maart gepote vroege aardappelen, hebben het ook moeilijk gehad. Op lage pe'rceelsge- deelten stond vorige week zaterdag het water tussen de ruggen en met het op zijn plaatshouden van de plastiek-folie had men soms de han den vol. Wanneer breed folie voor het tweede jaar wordt gebruikt, scheurt het met harde wind vlugger dan nieuw. Bij de aanleg moet men er echter wel van uitgaan, om er be slist goed grond op te doen. Verder strak aanleggen, zodat de wind het niet teveel op kan bollen. Onze pro vincie is nu eenmaal bedeeld, met dikwijls een harde wind, vooral in voor- en najaar. Maar juist de gere gelde strijd tegen de natuurelemen ten, heeft de vollegrondstelers ge hard om te slagen, met een van de grond afgebouwde onderneming. Dit kasslaseizoen kan men voor wat betreft het aanvoer- en prijsverloop splitsen in twee perioden: die vóór de jaarwisseling en die erna. Tot begin januari ging het ronduit slecht: het aanbod was te groot en de prijs bleef steken op krap 3 dubbeltjes per krop. Daarna nam het aanbod vergeleken met vorig seizoen af en het prijspeil kwam dientengevolge met tot dusver gemiddeld 2 kwartjes op een heel wat vriendelijker niveau te liggen. De export liet eenzelfde ontwikkeling zien als de aanvoer. Het concurre rend aanbod van Franse sla is tot nu toe iets groter geweest dan vorig sei zoen. De teelt en afzet van ijsbergsla heeft zich dit winterseizoen enorm uitge breid. Omdat de buitenlandse vraag prima was, daalde de prijs relatief veel minder dan de aanvoer toenam. (Markt Info P.C.F.) De ZUID-BEVELANDSE fruittelers hebben de snoei van de vruchtbomen grotendeels achter de rug. De pere- snoei is beëindigd, maar hier en daar zijn nog flinke percelen appels te snoeien. Gezien de huidige weersom standigheden is dit nog goed moge lijk. De laatste weken van maart kenmerken zich door bijzonder lage temperaturen en echte maartse buien. Zeker normaal voorde tijd van het jaar, maar wanneer de snoei is beëindigd, ongeveer eind maart, wil iedere fruitteler het snoeihout zo vlug mogelijk verbranden of versnipperen, de stroken poetsen en de eerste on- kruidbestrijding uitvoeren. Om bij het strokenpoetsen te begin nen, de grond moet dan uiteraard goed berijdbaar zijn en drogend weer is gewenst. Alle takken en res ten bladeren komen dan mooi op het rijpad te liggen, het werken bij droog weer verhoogt de kwaliteit van het werk. Daarna de zaak nog een keer versnipperen en de boomgaard ziet er al weer een stuk netter uit, de zwartstroken liggen nu gereed om de eerste onkruidbestrijding uit te voe ren. Waar vorig jaar geen problemen optraden kan men volstaan met Si- mazin, 1-3 kg. of 1-3 liter per ha. Bij resistentie van straatgras is het raad zaam diuron 80% toe te voegen. Vo rig jaar is op verschillende plaatsen in Zuid-Beveland deze resistentie waargenomen. Wanneer nog te veel overblijvende onkruiden van vorig jaar op de zwartstrook staan, dan Amitrol toevoegen in een koncen- tratie van 8-16 liter per ha. al naar gelang de begroeiing. Wanneer een najaarsbespuiting is uitgevoerd, de dosering niet te zwaar nemen, vooral jonge bomen zijn hiervoor gevoelig. De eerste schurftbespuitingen op peren en daarna op appels worden binnenkort uitgevoerd. Neem voor en na de bloei geen onnodige risiko's, er treden vaak infekties op in natte periodes, maar bij regelmatig spuiten geeft dit geen moeilijkheden. Na een lange natte periode, zodat er weinig of geen dagen zijn om een bespuiting uit te voeren kan men al tijd nog naar een kuratief middel grijpen. Er is nu b.v. Rubigan op de markt. Het middel werkt 4 dagen ku ratief, zodat de risiko's beperkt wor den. Ook in deze gaat de stelling op, het is beter voorkomen dan genezen. 13

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 13