Praktijkervaringen met nieuwe bewaarmethoden voor spruiten Nieuwe paprika in nieuwe doos de nar kas Vollegrondsgroente N.T.S. bepleit samenwerking Rijks- en particuliere voorlichting Boeke-heesters - Haaren opent nieuw pand. weekstaat energieverbruik Verschillen in gemiddeld vruchtgewicht Spreiding nitraatgehalte bij vollegrond geteelde sla, andijvie en spinazie Duitse consument vindt Hollandse tomaat de beste Guernsey schakelt over op bloemen Met sukses heeft de veiling KZY te Kampen in het afgelopen winter seizoen CA-bewaring van spruiten toegepast. Half december stelden 2 telers spruiten beschikbaar om te bewaren tot een periode met aantrekkelijke prijzen. De KZY koos voor gescrubde CA-bewaring (6% C02 en 3% 02) op grond van de gunstige ervaringen van het Sprenger Instituut. Op een groot aantal plaatsen binnen de N.T.S. wordt uitvoerig ge sproken over voorlichting en dan in het bijzonder over de particuliere voorlichting. Een vorm van voorlichting die naast de rijksvoorlichting de laatste tijd erg hard komt opzetten in zijn vele vormen. In haar onlangs gehouden vergadering heeft het sektiebestuur be sproken hoe we als teelttechnische organisatie in moeten spelen op bovengenoemde ontwikkelingen. De spruiten (ras Rampart) werden aan de stam bewaard in kuubskisten bij een luchttemperatuur van 0,8 graden C. Op 1 maart jl., dus na een bewaarperiode van 80 dagen, waren de spruiten nog steeds uitstekend van kwaliteit: prachtig groen, voldoende stevig en bijzonder goed van smaak. Het uitvalpercentage bedroeg slechts 5%. De indruk bestaat dat de sprui ten nog beter tonen na enige dagen akklimatiseren bij 4 graden C en normale luchtsamenstelling. Op verschillende bedrijven wordt ook geëxperimenteerd met bewaring van spruiten aan de stam bij - 1 gra den C in ijs. De resultaten van deze experimenten zijn eveneens bijzon der goed. Deze methode vraagt ech ter meer arbeid en de kans op vorst- schade ("bok") is natuurlijk veel groter. Zeer opmerkelijk was dat op één van deze bedrijven de spruiten vöor het plukken niet werden ont dooid, maar met goed resultaat in bevroren toestand werden geplukt. Sensorische kwaliteit parthenocarpe augurken vooruit Na de teleurstellende resultaten J)ij de beproeving van parthenocarpe augurken in het voorgaande jaar is in 1982 het onderzoek voortgezet. In samenwerking met het R1VRO be proefde het Sprenger Instituut een aantal nieuw aangemelde partheno carpe en een aantal overwegend vrouwelijk bloeiende rassen. Het ak sent lag daarbij op de sortering D- fijn, omdat de inwendige kwaliteit van het tot zoet-zuur verwerkte pro- dukt vooral bij deze sortering het meest te wensen overliet. Onlangs vond op het Sprenger Insti tuut de sensorische beoordeling plaats door vertegenwoordigers v£n het bedrijfsleven, waarbij vooral de belanghebbende zaadselektiebedrij- ven ruim vertegenwoordigd waren. De algemene indruk was dat de kwaliteit in vergelijking met vorig jaar vooruit was gegaan. Om mieer zekerheid te krijgen zullen deze nieuwe rassen volgend jaar op nieuw in het onderzoek worden op genomen. Voetjesafsnijmachine champignons niet geschikt voor Nederland Sprenger Instituut en IMAG hebben gezamenlijk de prestaties beoordeeld van de Turatti-voetjesafsnijmachine onder Nederlandse omstandighe den. Met deze machine van Ita liaanse makelij worden in Italië en Frankrijk goede resultaten verkre gen. Het Sprenger Instituut heeft vooral gelet op de kwaliteit van het produkt na konservering. Uit de proeven blijkt echter dat de in Ne derland geteelde champignons te gevoelig zijn voor deze machinale bewerking. Door kneuzingen als ge volg van vallen en tegen elkaar schuren, treedt ondanks een snelle konservering na. de oogst bruinver- kleuring op. Dit is vooral het geval bij de betere kwaliteiten. Het is een vaststaand gegeven dat we de komende jaren niet hoeven te verwachten dat de rijksvoorlichting zal uitbreiden; deze zal eerder in krimpen. Dit betekent dat. we als tuinbouw maatregelen moeten ne men om toch voldoende geïnfor meerd te worden. Hiervoor zijn een aantal mogelijkheden. Eén hiervan is de zgn. particuliere voorlichting, maar ook een andere opzet van de rijksvoorlichting moeten we niet uit sluiten. Wanneer deze voorlichtings dienst zich meer bezig gaat houden met groepsvoorlichting, is afhanke lijk van de instelling van de telers, bereikt de informatie van deze voor lichting een grote groep telers. Als N.T.S. kunnen we de rijksvoorlich ting helpen en stimuleren bij het op zetten van groepsvoorlichting. Stu dieclubbijeenkomsten zijn hier een goed voorbeeld van. Telers die naast deze groepsvoorlichting op hun be drijven adviezen over teeltmaatrege len, gewasbescherming, enz. willen hebben kunnen dan gebruik maken van de particuliere voorlichting. Het is dan wel een vraag hoe we deze particuliere voorlichters moeten voorzien van de nodige kennis. Hier bij komt naar voren dat er een sa menwerking moet zijn tussen de proeftuinen/proefstations en rijks voorlichting enerzijds en de particu liere voorlichting anderzijds. De sek- tie Vollegrondsgroente N.T.S. is van mening dat deze samenwerking moet komen. Hoe dit echter gestalte moet krijgen daar is men nog niet uit. De paprikafamilie heeft een kleurige uitbreiding ondergaan. Nieuwste telg in het toch al veelkleurige sorti ment (rood, groen, geel en wit) is de "zwarte" paprika. Binnenkort ver schijnt deze van zwart tot aubergi- nekleur variërende nieuweling in een al even nieuwe doos op de markt. Deze nieuwe verpakking zal, wat de bedrukking betreft, tevens het pro totype zijn voor de nieuwe huisstijl, die het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen heeft ontwik keld voor de paprika. Ook komen er nieuwe dozen die de zogenaamde foodtainers bevatten. Op die food- tainer, een schaaltje, komen straks de verschillend gekleurde paprika's te liggen. De zwarte paprika wordt nog slechts in beperkte mate aangevoerd op de veilingen. Het "nieuwe" produkt leent zich bij uitstek voor rauwkost- schotels. Verwachtingen voor 1983 Het paprika-areaal, dat tot mei wordt geplant neemt toe van 212,7 ha. tot 225,2 ha. De sterkste areaal uitbreiding heeft plaats bij de gele paprika. Door de verlating van de aanplant wordt de aanvoer in de zo mer groter, waardoor de prijken in die periode onder druk komen te staan. Ook is de ontwikkeling van de Spaanse konkurrentie van belang. In Almeria is voor dit seizoen een pro- duktie geraamd van 120.000 ton. Er is een verdere verschuiving te ver wachten van groene naar rode pa prika. Daarmee heeft men goede verwachtingen op de Noordeurope- se- en Engelse markt. Het grote aanbod zorgde in 1982 voor een stevige penetratie van Ne derland op de buitenlandse markten. De selektieve vraag naar het Neder lands produkt zou hierdoor wel eens kunnen zijn toegenomen. Dit kan een gunstige faktor zijn bij de prijs vorming in het komend seizoen. Boeke-Heesters BV te Haaren N.Br. zal haar nieuwe showroom in gebruik nemen met een Open Huis in de week van 5 tot/met 9 April 1983. Met de nieuwe showroom, die een oppervlakte heeft van ca. 600 m2, is het mogelijk geworden de klanten permanent een groot gedeelte van het leve- ringsprogramma te tonen, zoals de International traktoren, Surge melklei- dingén en vele produkten uit het uitgebreide pakket Landbouwwerktuigen en tuin- en parkmachines. Tevens is overgegaan tot zelfbedieningsverkoop van een aantal onderdelen, gereedschappen en accessoires. Met ingang van 1 oktober 1982 is een maximaal toelaatbaar nitraatgehalte vastgesteld voor andijvie, spinazie en op de vollegrond geteelde sla. Om de juiste beslissingen te kunnen nemen met betrekking tot de wijze van kon- trole, interpretatie van resultaten van bemonsteringen en de keuze van het bemestingsniveau door de teler, zijn de spreidingen van het nitraatgehal te, zoals die in de praktijk voorko men. globaal geïnventariseerd. Uit de resultaten van dit onderzoek blijkt dat bij de intensieve teelt het nitraatgehalte van sla een gemiddeld lagere spreiding heeft dan van an dijvie en van spinazie, (bestelkode Int.24). Het rapport van het Sprenger Insti tuut is verkrijgbaar door storting van 5,50 per exemplaar op gironummer 875467 t.n.v. het Sprenger Instituut te Wageningen onder vermelding van de desbetreffende bestelkode. De beste tomaten komen uit Ne derland. Dat zegt 52 procent van de Duitse consumenten die heb ben meegewerkt aan een markt onderzoek dat door het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilin gen in de Bondsrepubliek is uit gevoerd. Vooral jongeren, zo is gebleken, hebben voorkeur voor de Hollandse tomaat. Met 57 procent is de ronde tomaat uit Nederland bovendien domine rend op de Duitse markt en ook de vleestomaat is volgens de con sument marktleider. Van de ondervraagde consumen ten noemde 37 procent de goede smaak als belangrijkste reden om de Nederlandse tomaat te kopen, 21 procent de stevigheid, 9 pro cent de constante en blijvende kwaliteit, 8 procent de meest ver spreide verkoop, 6 procent het begrip Holland als kwaliteits symbool en 9 procent koopt ze omdat 'Hollandse tomaten goed en het meest bekend zijn'. Maar liefst 60 procent heeft op de Ne derlandse tomaat niets aan te merken. Nederland, met 52 pro cent als eerste op de lijst van fa voriete tomatenproducerende landen, wordt gevolgd door Italië met 14 procent en West-Duits- land zelf met 13 procent. Ook in 1983 heeft men op Guernsey weer- heel wat minder tomaten aan geplant. Het areaal nam namelijk af van 126 ha in '82 tot 97 ha dit jaar (- 23%). De oppervlakte snijbloemen daarentegen breidde zich in 1983 uit, zodat het totale glasareaal op Guernsey met slechts 5% inkromp tot in totaal 262 ha. Over een langere reeks van jaren bezien is het aandeel van de tomatenteelt in het totale areaal gedaald van 89% in 1965 tot slechts 38% in 1983. Het is dus duidelijk dat de telers op Guernsey steeds meer overschakelen op de bloementeelt. Vooral de free- sia en van de kleinere gewassen de iris staan sterk in de belangstelling. Verder heeft de invoering van het "Cold Crest" label de snijbloemen teelt een nieuwe impuls gegeven. Met deze kwaliteitsgarantie kunnen de snijbloemen van Guernsey goed konkurreren met klasse I uit Neder land. Bij de eerste week met een bescheiden oogst is te zien dat er nogal verschillen zijn in het gemiddelde vruchtgewicht. Over de geoogste kilogrammen is nog niets te zeggen omdat het om nog maar een kleine hoeveelheid gaat. Bij het gemiddeld vruchtgewicht dan valt in de eerste plaats op dat we veel grover zijn dan vorig jaar en verder dat de steenwolteelt grover is dan de grondteelt en dat de acrylplatenkas fijnere vruchten geeft dan de futuristische kas of de geschermde venlokas. Bij het sorteren hebben we dan ook driekwart in de sortering A en een kwart in de sortering C. Dat we over het geheel zoveel grover zijn dan vorig jaar heeft meerdere oorzaken, maar ik houd het erop dat de aangepaste CO2 regeling daar het meest toe heeft bijgedragen - naast o.a. het beter sturen met voeding en het sneller reageren op een hoge RV. Eind vorige week toen het gewas volbelast stond is er overigens wat bladbo- trytis gesignaleerd in de acrylplatenkas en zijn er bij de achtste tros in de grondafdelingen wat bloemen blijven zitten. De stooktemperaturen zijn daarom wat naar elkaar gehaald om de groei erin te houden. De stooktemperatuur is 18 gr.C. op de dag en 16 gr.C. in de nacht. De vochtinvloed werkt en tussen 11.30 uur en 15.00 uur is er een minimumbuis van 45 gr.C. om de ketel te laten draaien t.b.v. de CO2 voorziening. Het energieverbruik bedroeg deze week 11.388 m3 gas bij een bedrijfsomvang van 10.000 m2. Het gasverbruik is als volgt te verdelen: GRONDTEELT STEENWOLTEELT SDP FUT. Kontrole SDP FUT. Kontrole Week no. 12 d.d. 18/3-25/3 acrylpl m.scherm acrylpl. m.scherm verbruik in m3 deze week 106 117 110 102 115 120 energieverbruik in m3/100 m2 vanaf 28-12-1982 1198 1427 1293 1136 1356 1424 oogst in kg/100 m2 3 6 8 0,3 8 17 gemiddeld vruchtgewicht in gram 50,3 63,9 62,5 65 79,8 75,8 De buitenomstandigheden waren deze week: gemiddelde buitentemperatuur gemiddelde windsnelheid 6,9 gr.C. 7,1 m/sek. DENAR-KAS L. Koop 12

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 12