De maand april op het zuidwestelijk landbouwbedrijf Akkerbouw Telefonische berichtgeving Tijdens de periode van lichte vorst in februari hebben velen van de situatie gebruik gemaakt om kunstmest te strooien. Ook is toen al een enkel perceeltje van de vroege voorjaarsgewassen, zoals zomergerst, vlas en zaaiuien gezaaid. Door de voorbewerking had de grond soms veel weg van een maanlandschap. De mogelijkheid is dan ook aanwezig dat op dergelijke percelen het zaaibed te diep is losgemaakt. Wat de gevolgen van een te diep losgemaakt zaaibed kunnen zijn hebben we in 1982 kunnen ondervinden. Denk maar aan de opkomst van de suikerbieten in 1982. Na de vorst vielen enkele millimeters regen, maar de zon was snel weer present, hetgeen menigeen tevreden stelde. De inzaai van zomergerst, zomertarwe, vlas, erwten en zaaiuien zette zich weer in gang. De bodemvoorraad N is in 1983 gemiddeld iets hoger dan 1982. De door onze dienst verstrekte richtlijnen omtrent de N-bemesting in 1983 voor kleigronden zijn gebaseerd op deze gemiddelden. Voor een juiste bemesting, afgestemd op Uw perceel is grondonderzoek een vereiste. Indien dit niet gebeurd is, bent U toch gestart met een vraagteken. Wenken bij het spuiten Het aantal toegelaten bestrijdings middelen is zeer groot, waardoor de keuze er niet gemakkelijker op wordt. Een overzichtelijke indeling kunt U vinden in de "Groene P D -berichten" en/of de "Handleiding 1983". Naast de keuze van het mid del zijn ook de omstandigheden bij de toepassing, zoals bijvoorbeeld temperatuur, relatieve luchtvochtig heid, "onkruidontwikkeling, etc. van belang. Lees vooraf de gebruiksaan wijzingen en de voorschriften die op het etiket staan. Denk niet te gauw dat U het allemaal wel weet. Het goed schoonmaken van de spuitma- chine lijkt overbodig om te vermel den, maar elk jaar gebeuren hierdoor weer ongelukjes. Er zijn hiervoor ook speciale middelen, U zult ervan staan kijken wat er "los" komt. Houd bij het uitvoeren van het spuitwerk wind en drift in de gaten. Uw buur man teelt in vele gevallen een ander gewas op het naastgelegen perceel. Onkruidbestrijding over de ploegsne- den Als gevolg van de zachte winter en voorjaar is op veel percelen nu al flink wat onkruid aanwezig. Het mechanisch bestrijden van dit on kruid is mogelijk maar aangezien dit een intensieve grondbewerking ver eist, gaat dit vaak ten koste van Uw zaaibed. Het resultaat van een be spuiting met Gramoxone tegen gras- achtigen of Reglone tegen niet-gras- achtigen is uit dit oogpunt beter en is ook meer bedrijfszeker. Groenbemesting Wij vertrouwen erop, dat U de zuid westelijke actie met betrekking tot de groenbemesters nog niet vergeten bent. De voordelen van de groenbe mesters zijn in het artikel over de maand maart aan de orde geweest. Een overzicht omtrent zaaitijd, zaai- zaadhoeveelheid etc. zijn te vinden in de "Rassenlijst 1983". Vooral voor rode en witte klaver en voor Engels raaigras geldt dat zo vroeg mogelijk zaaien de grootste kans van slagen geeft. Italiaans raaigras mag in verband met de kans op gewas- concurrentie niet te vroeg gezaaid worden. Als de onkruidbestrijding in wintertarwe stevig ter hand moet worden genomen met behulp van bijvoorbeeld groeistoffen of combi naties hiervan, dan zal men een grasgroenbemester moeten nemen. Rode klaver verdraagt alleen een niet te vroege bespuiting met MCPA. De overige groeistoffen zijn uit den boze voor de klavergroenbemesters. Wintertarwe Het areaal wintertarwe is in vergelij king met vorig jaar zo'n 10 a 15% uitgebreid. Dit vindt zijn oorzaak in het feit dat door het mooie najaar 1982 veel bietenpercelen onder goe de omstandigheden ingezaaid kon den worden met wintertarwe. Deze areaaluitbreiding zal hoofdzakelijk ten koste gaan van de zomertarwe. De winter heeft weinig of geen scha de aangericht aan de wintertarwe, de stand is goed met op een aantal per celen een wat dichte stand. Ook de onkruiden hebben van deze zachte winter geprofiteerd. Als ge volg hiervan waren de onkruiden in maart al dermate ontwikkeld dat een bespuiting met een contactherbicide (kleurstof) zonder toevoeging van 10 Weet u de situatie met de bietenaaltjes? Zo niet, laat dan tijdig grondonderzoek verrichten. een groeistof weieens onvoldoende zou kunnen zijn. De kleurstoffen werken namelijk alleen afdoende op onkruiden in het kiemplantstadium. Het probleemonkruid kleefkruid is dit jaar weer nadrukkelijk aanwezig. Hiertegen kan met succes het mid- delDM 68 worden ingezet. In dit middel zit o.a. groeistof meco- prop, zodat gespoten dient te worden bij groeizaam weer. Van minimale omstandigheden mag men meestal niet een optimaal effect verwachten. Een 100% dodingseffect bij een be spuiting tegen kleefkruid hoort voor alsnog tot de zeldzaamheden. Er zal vrijwel altijd een nabehandeling no dig zijn met MCPP of een mengsel bestrijding voor duist of windhalm heeft plaatsgehad en waar deze on kruiden nu nog voorkomen kunnen de volgende middelen worden inge zet: Arelon Kombi: bij aanwezigheid van muur en kleefkruid, Belgran: bij aanwezigheid van ereprijs, Grami- non Plus: bij aanwezigheid van ka mille en kleefkruid. Deze middelen bevatten naast iso- proturon ook een groeistof en Belgran en Graminon Plus tevens nog een contactmiddel. Dus spuiten bij groeizaam weer! Toepassing van CCC ter voorkoming van legering Hier geldt: voorkomen is beter dan genezen. Bij een late toepassing is de totale verkorting het grootst. De to tale verkorting is echter niet maatge vend voor de vermindering van de legeringsgevoeligheid van het gewas. De grootste stevigheid wordt bereikt door de basis van de stengel te ver korten, dus bij een vroege toepassing van CCC. Een handig hulpmiddel ter bepaling van dit tijdstip is om na te gaan wanneer U de eerste knoop voelt. Wat de hoeveelheid CCC be treft dient men onderscheid te ma ken tussen de rassen. Bij Marksman wordt geen CCC geadviseerd. Bij Okapi is zeker CCC nodig; meestal tweemaal, bijvoorbeeld 1 1 liter lager zijn dan 0,75 a 1 liter/ha). Bij Arminda is één keer 1 liter als regel voldoende, het gewas reageert bij dit ras soms zelfs negatief op CCC. Het ras Citadel neemt een tussenpositie in, dus is wat meer CCC dan bij Ar minda maar minder dan bij Okapi op zijn plaats. Zaai de klaver zo vroeg mogelijk. dat MCPP bevat zoals MCPA/MCPP of Basagran P. Ka mille en muur kunnen eveneens bij een gewaslengte van 12-15 cm uit stekend bestreden worden met Ba sagran P. Klein hoefblad wordt bestreden met 2-4 D. De doorsnede van het blad van klein hoefblad moet minimaal 7 k 8 cm. zijn. Een bespuiting 10 dagen later met MCPA verbetert het effect. De akker- en melkdistels moeten pas bestreden worden als de distels flink ontwikkeld zijn, d.w.z. bij een gewas lengte van 30-35 cm. Veelknopigen, zoals varkensgras en zwaluwtong, worden het beste bestreden door di- camba bevattende middelen. Op percelen waar in het najaar geen bij wintergerst het beste resultaat. De tweede gift, 30 a 60 kg N/ha, moet gegeven worden in stadium F 5. Voor de onkruidbestrijding zijn on geveer dezelfde middelen beschik baar als in wintertarwe. In het voor jaar geen Tribunil. Wintergerst kan al in een vroeg sta dium aangetast worden door meel dauw en dwergroest. Door de zachte winter hebben beide schimmels geen problemen gehad met overwinteren. Er moet dan ook rekening gehouden worden met de mogelijkheid van een vroege aantasting. Een bestrijding kan uitgevoerd worden met Bayle- ton. Het nieuwe middel Sportak bestrijdt zowel meeldauw als net- vlekkenziekte. Consulentschap voor de akkerbouw en de Rundveehouderij te Goes Het telefoonantwoordapparaat is tussen 1 maart en 31 oktober te bereiken onder nummer: 01806 - 14166. Blauwmaanzaad In dit gewas kan zowel kort na het zaaien als vanaf een gewaslengte van 5 cm Asulam gespoten worden. Melde en ganzevoeten worden door dit middel niet bestreden. Bij voor keur geen blauwmaanzaad telen op percelen waar melde en/of ganze voeten verwacht worden. Vorig jaar trad vrij algemeen schade op door de Asulam. Dit was te wijten aan de re gen die gevallen is kort na de toe passing. Het middel is hierdoor te diep gezakt en heeft als gevolg hier van schade gegeven. Wanneer karwij als ondervrucht ingezaaid is kan niet na opkomst gespoten worden met Asulam. Tegen trips kan 1 xh liter parathion gebruikt worden. Controleer het pootgoed als het afgeleverd wordt. N.B. 1 Als regel ligt het juiste tijdstip waarop men CCC moet toepassen en dat waarop men de oogvlekkenziekte moet bestrijden ongeveer twee we ken uit elkaar. Combinatie houdt vaak in dat men de CCC te laat spuit en tegen de oogvlekkenziekte te vroeg, ook in die zin dat men nog amper de qggvlekken kan waarne men. N.B. 2 Om na te gaan of een bestrij ding van de oogvlekkenziekte nood zakelijk is bestaat er een duidelijke norm. Deze luidt: alleen spuiten als minstens 15-20% van de stengels oogvlekken vertoont. Spuit niet on nodig! Er is reeds resistentie waarge nomen. Wintergerst Een deling van de N-gift geeft ook Zomergranen Tegen zaadonkruiden kunnen in het kiemplantstadium met. succes DNOC of Herbogil ingezet worden. Verder zijn nog tal van groeistof combinaties te gebruiken. Zie "Handleiding 1983". Vlas In tegenstelling tot voorgaande jaren lijkt de vlasteelt zich dit jaar iets uit te breiden. Deze uitbreiding vindt hoofdzakelijk plaats via landhuur. Vanaf een gewaslengte van 5 cm kan 2,5 liter Extor-Sandoz gespoten wor den tegen zaadonkruiden. Is het vlas 8-10 cm dan de hoeveelheid verho gen tot 3 liter. Aan deze bespuiting kan 0,5 tot 3A liter MCPA 25% wor den bijgevoegd. Ook Actril AC en Certrol A of Basa gran zijn goede zaadonkruidbestrij dingsmiddelen. Spuiten met veel water verdient aanbeveling. Ook aan Basagran kan Vi-3A liter MCPA 25% toegevoegd worden. Als klavers in gezaaid zijn dan geen Basagran spuiten voor deze het tweebladsta- dium hebben bereikt. Bij onder vrucht karwij geen Basagran gebrui ken. Spuiten direct na een parat- hionbespuiting of als nachtvorst ver wacht wordt moet ontraden worden. De trips kan bestreden worden met 1 Vi liter parathion per ha. Erwten Wat de insektenbestrijding betreft kan verwezen worden naar het arti kel dat hierover apart verschijnt. Tot kort voor opkomst kan met Dinoseb in olie, DNOC of Herbogil gespoten worden. Deze middelen bestrijden geen grassen en de eventueel onder- gezaaide karwij is bij opkomst zeer gevoelig voor deze middelen. Kort na opkomst kan gespoten wor den met Ivosit. Spuiten op een droog gewas, een vochtige grond en niet afgeharde onkruiden. Vanaf een ge waslengte van 5 cm. kan Dinoseb of Basagran ingezet worden. Met name de combinatie Basagran plus Ivosit voldoet uitstekend. Knolselderij In april wordt de kunstmest voor knolselderij gestrooid. Tevens is dan het tijdstip aangebroken om het plantbed tot op een diepte van 10 cm los te maken en zonodig af te dichten. Op deze manier kan een vochthoudend plantbed gevormd worden, hetgeen voor de aanslag van de planten in een droge periode van groot belang is. Uien Propachloor (Ramrod, enz.) wordt vrij algemeen toegepast als bodem herbicide. Onder droge omstandig heden valt het effect vaak tegen, stel daarom als men gezaaid heeft een behandeling niet onnodig uit. Op gronden van meer dan 20% afslib- baar en waar zwaluwtong verwacht wordt kan 1 a 1 Vi kg Alicep toege voegd worden aan een iets vermin derde hoeveelheid propachloor. Vlak voor opkomst dient men schoon schip te maken met Gra moxone tot 1 a 2 dagen voor opkomst of Reglone dat tot aan de opkomst gespoten mag worden. Er staat altijd meer dan U denkt. Tussen opkomst en een gewaslengte van 6 cm kan immers zonder kans op schade niets gedaan worden. Maar ook bij een gewaslengte van 6 cm of juist daar boven blijkt dat het meer of minder afgehard zijn van het gewas mede de mogelijkheden wat chemi sche onkruidbestrijding betreft, be paalt. Dat geldt vooral bij een onre gelmatige stand, waarbij de planten als regel toch al minder weerstand hebben. Vanaf 6 cm kan gespoten worden met o.a. het middel Liro- nion. Plantuien kunnen vanaf kort voor, alsook na opkomst, bij aanwezigheid van klein onkruid gespoten worden met Lironion of Bladex. Bij afgehard gewas, dit geldt dan ook voor de on kruiden, 5 liter Schering 11 E olie aan Lironion toevoegen. Suikerbieten Er is overwegend onder droge om standigheden geploegd, de neerslag

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 10