Verantwoord handelen met grond 8 ■jSj? Relatie landbouw-natuur vanuit de Z.L.M. gezien '^3^8 zuidelijke landbouw maatschappij Beheersovereenkomsten Motie Faber Minister Braks wil reservaat gronden verwerven uit verkoop domeingronden Strukturele aspekten Kavelruil Uitstel bouw kompartimenteringsdammen? -7 r~r« >7^ z.l.m VRIJDAG 11 MAART 1983 69e JAARGANG NO. 3672 land- en tuinbouwblad Momenteel kunnen de boeren in het beheersgebied "De Poel - Heinkenszand" op Zuid-Beveland zich op de hoogte stellen van de konsekwenties die meedoen aan een beheersregeling in dit gebied voor hun bedrijfsvoe ring heeft. Zie voor meer informatie hiervoor de voorpagina waar voorzitter Doeleman de beheersregeling ter sprake brengt en ook het verslag van de eerste informatieavond over dit beheersplan op pag. 9. Verantwoord handelen met grond is vooral in een dicht bevolkt land als Nederland bijzonder urgent. Dat geldt voor boer en tuinder maar ook voor de individuele burger en voor de overheid. Het is ondoenlijk een volledig beeld te geven van wat de betekenis is van de grond voor onze samenleving. Vandaag wil ik het hebben over twee aspekten die van belang zijn voor de land- en tuinbouw met betrekking tot de grond. Deze week zijn er voorlichtingsbijeenkomsten gehouden over hoe en waarom beheersovereenkomsten kunnen worden afgesloten in het gebied de Poel - Heinkenszand. Ondernemers die voor de keuze staan al of niet een be heersovereenkomst aan te gaan zullen willen weten hoe het bestuur van de Z.L.M. aankijkt tegen deze beheers overeenkomsten. Het antwoord kan hierop vrij kort zijn. Wanneer een ondernemer op vrijwillige basis een be heersovereenkomst wil afsluiten staan wij daar positief tegenover. De voorwaarden en de vergoedingen die in de beheersovereenkomsten vermeld staan zijn tot stand ge komen in overleg met de georganiseerde landbouw. Centraal daarbij heeft steeds gestaan de vrijwilligheid. Met deze vrijwilligheid komt de verantwoordelijkheid duidelijk te liggen bij de individuele ondernemer. Dat kan ook niet anders. Immers de omstandigheden in een be paald gebied kunnen van bedrijf tot bedrijf zeer sterk uiteenlopen. Iedere boer moet kunnen beslissen of het verantwoord is, afgestemd op de situatie van zijn bedrijf, of hij grond kan beboeren waar beperkingen op liggen. De voorlichtingsbijeenkomsten zijn er om de inhoud van de beheersovereenkomsten toe te lichten en om hierover onder elkaar van gedachten te kunnen wisselen. De landbouworganisaties werken aan deze bijeenkomsten mee. Wij weten immers dat natuur en landbouw elkaar broodnodig hebben. Daarbij gaat het dan wel om de vraag wat de bijdrage van de landbouw kan en mag zijn als het gaat om het beheer van de open ruimte. Minister Braks heeft aangekondigd dat domeingronden die vrij komen van pacht verkocht gaan worden om met deze gelden natuurterreinen aan te kopen. De minister denkt daarbij aan een bedrag van 15 min. Hiervan vinden wij dat de bijdrage die de landbouw moet leveren te ver gaat. Vooral in de N.O.P. waar nog veel kleine bedrijven zijn komt de sanering duidelijk op de tocht te staan. Verder wordt door de overheid de pacht als finan cieringsinstituut verder uitgehold. De laatste jaren neemt het areaal verpachte grond jaarlijks met 8% af en is daarmee tot bijna éénderde teruggelopen. Verder is niet duidelijk wat de vraagprijs zal zijn van de overheid voor deze vrijgekomen grond en de bedragen die besteed gaan worden in de natuurgebieden. Voorko De regering heeft besloten domeingronden te verkopen om daarmee vrijkomende gelden te kunnen aanwenden voor de verwerving van reservaatgronden in het kader van de Relatienota. Hiermee geeft zij uitvoering aan de motie Faber. Minister Braks (landbouw en visserij) heeft dit de Tweede Kamer tijdens het vragenuurtje van 3 maart j.l. geantwoord na betreffende vragen van het Kamerlid Ta- zelaar. Over de wijze waarop dit besluit uitgevoerd zal worden, vindt thans op ambtelijk niveau overleg plaats. De mi nister kon daarom nog niets zeggen over welke gronden het daarbij in konkreto zal gaan en de omvang daarvan. "Wel is duidelijk dat de geldelijke opbrengst zodanig dient te zijn dat de uitvoering van de Relatienota op een realistische wijze kan doorgaan". Zodra het overleg is afgerond, zal hij de Kamer nader hieromtrent informe- Bij de afstoot van domeingronden zullen landbouw- strukturele aspekten een rol moeten spelen, aldus minis ter Braks. Zijn ministerie en dat van Financiën voeren overleg over de wijze waarop dat kan gebeuren. De be windsman stelde zich voor dat in dat overleg een plan tot verkoop van gronden wordt gemaakt, waarin zowel over de methode van verkoop als over de prijsstelling een gedragslijn wordt vastgelegd. men moet worden dat de overheid prijsopdrijvend gaat werken met daaruit voortvloeiend de dreiging van de W.A.G. Hoe men het ook draait of keert, verkoop van domein gronden betekent een lastenverzwaring voor de land- en tuinbouw. En dat terwijl de overheid streeft naar lasten verlichting voor het bedrijfsleven. De motie Faber mag een verdere sanering - bedrijfsvergroting - van de bedrij ven niet doorkruisen. Daarnaast zou een gedeelte van de beschikbaar komende gelden ten goede moeten komen aan de grondbank. Slechts dan kan er gesproken worden van een evenwichtig beleid tussen natuur en landbouw. Teveel moeten wij ervaren dat de land- en tuinbouw stapje voor stapje in moet leveren. Dat geldt ook bij de ruilverkavelingen. Voor verschillende gebieden in ons werkgebied wordt het wel duidelijk dat de mogelijkheid van ruilverkaveling er binnen afzienbare tijd niet meer inzit. Het lijkt mij een goede zaak dat men in bepaalde regio's nog eens verder onderzoekt wat de mogelijkheden van vrijwillige kavelruil zijn. In meerdere gevallen zijn er goe de ervaringen opgedaan met deze vrijwillige kavelruil. Ook de voorlichting kan daarbij een belangrijke rol spelen om bijvoorbeeld twijfelaars over de drempel te helpen. Meer aandacht voor kavelruil is zeker op zijn plaats. Tot op de dag van vandaag is de mogelijkheid van vrijwillige kavelruil er nog. Deze laatste opmerking moet in een tijd van bezuiniging wel worden gemaakt. Vorige week heb ben wij dat ervaren toen plotseling besloten moest wor den de rentesubsidie en de beëindigingsregeling inklu- sief de glasafbraakregeling op te schorten tot 6 juni. Om de ekstra uitgaven bij de Oosterscheldewerken te kunnen financiëren wil men nu de Philipsdam en/of de Ooster dam op een later tijdstip afbouwen. Hiermee kan men op korte termijn bezuinigen. Bezuinigingen die op langere termijn alleen maar meer geld gaan kosten. Ook voor de landbouw rond het Zoommeer en de Grevelingen is dit uitstel nadelig. Het Landbouwschap heeft zijn be zwaren hierover kenbaar gemaakt. Het is te hopen dat de regering niet te ver gaat met zijn bezuinigingen zodat het paard achter de wagen gespannen wordt! Doeleman

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 1