Oppervlakte te poten aardappelen onder druk Bouwplan zal nogal wat wijzigen Voorraad N in de grond valt niet mee... Met 1982 en 1983 in de weer.... Overschotten!! Kalktips Nu a! weer zo'n dag of 10 hebben we ook op ZUID-BEVELAND licht vriezend weer gehad. Gelukkig geen strenge vorst, maar het is toch lekker voor de grond. Bovendien hebben we in deze periode geen neerslag gehad. Die enkele sneeuwvlokken deden geen kwaad. Onverwachts kwamen daardoor wat vroege voorjaarswerkzaamheden op gang. Er is al heel wat kunstmest ge strooid. Dit voor zowel de aardap pels, de suikerbieten als de andere gewassen. Kali en fosfaat waren daarbij de voornaamste, toch blijkt dat ook al heel wat N voor deze ge wassen is gestrooid Soms reeds het hele quantum, soms circa van de benodigde hoeveelheid. Bij zo vroeg strooien zijn de kansen op zoutscha- de zeer klein. Op lichtere gronden kan eventueel bij veel neerslag op al wat verslempte grond wat boven grondse verplaatsing voorkomen. De N kan op lichtere gronden wel wat verder in de grond inspoelen, maar toch weer niet zo ver dat ze onbe reikbaar wordt voor de plantenwor tels. Ook op de wintertarwe is reeds veel N gestrooid. Ze zijn dit jaar een dag of 5 k 6 eerder begonnen dan verle den jaar. 't Is wel vroeg, maar je kan het maar één keer goed doen. Voor vervluchtiging hoeven we niet bang te zijn, dit kan een heel enkele maal een rol spelen en dan nog alleen maar in de zeer kalkrijke jonge pol ders. Op verslempte lichtere gronden is er enige risiko op wat verspoeling. Een ander punt is dat de noodzaak om al vroeg en veel N op de tarwe te strooien op de allervroegst gezaaide en nu goed ontwikkelde percelen minder groot is. Vooral omdat deze tarwe veelal staat op aardappelland, waarvan we nu inmiddels weten dat de N-voorraad in de grond'vrij hoog is. Mede door het goed ontwikkelde wortelstelsel kunnen deze planten toch over voldoende N beschikken. Bij deze gewassen heeft al een vrij vroege en vrij sterke uitstoeling plaatsgevonden, veel en vroeg N ge ven kan wel eens een vrij sterke uit breiding van het halmenaantal te weeg brengen, die toch later niet al lemaal een aar kunnen en zullen ge ven. Verder is het zo dat de N- voorraden in de grond dit voorjaar weer zowat op hetzelfde niveau van de 3 voorgaande jaren liggen. Het valt wel op dat konsumptieaardap- pelen en zaaiuien als voorvrucht duidelijk wat hoger liggen dan van alle overige gewassen. Ondanks dat staat het toch vast dat men toch steeds met een onverwacht grote verscheidenheid aan uitkomsten te maken heeft. Ook heeft men hier en daar al wat in het land gereden. Veelal zijn er maar enkele dagen geschikt voor geweest. Niet voor niets is al weer gewezen op het feit dat men soms wel eens erg diep de grond opentrekt, waardoor bijv. voor suikerbieten en zaaiuien het zaaibed wel eens te los kan zijn. Gelukkig zijn de prijzen van de kon- sumptieaardappelen en van de zaai uien weer wat aangetrokken. Enkele weken terug ging het voor vele aard appel- en uientelers een wat onple zierige gevoel geven. Vele bedrijven zijn van hun inkomen toch te sterk afhankelijk van de prijzen van deze vrije produkten. De oppervlakte uit te poten aardap pelen staat nu niet alleen onder druk van de opbrengstprijzen van nu, maar ook de hoge pootgoedprijzen spelen daar een rol in. Wanneer wij voor WEST ZEE.UWS-VLAANDEREN aan deze rubriek onze bijdrage leveren vriest het sinds twee weken 's nachts enkele graden en is het overdag meestal een paar graden boven nul. Een ideaal weertype voor de grond. Uitstekende omstandigheden om kunstmest te strooien. Sporen zijn nauwelijks waarneembaar. Behalve aardappel- en bonenland is op de meeste bedrijven de kunstmest nu wel toegediend. Op de vroeg ont wikkelde tarwepercelen is er meestal wat minder stikstof toegediend dan normaal de eerste keer wordt gege ven. In verband met enige kans op ver vluchtiging hebben veel kollega's zo lang als mogelijk was gewacht. Wij zelf hebben de indruk dat op enkele graszaadpercelen reeds sprake is van zoutschade. Deze werden al ge strooid voor de regenval van 3 fe bruari. Behalve het strooien van kunstmest is er veel over de vorst gekultivaterd. Meestal lag het perceel er nadien ru wer bij dan ervoor, wat weieens zou kunnen leiden tot een te diep los zaaibed. Uien, vlas, bieten en maan zaad vragen een ondiep los gemaakt zaaibed. Veel zalafhangen van wat voor soort weer hierna volgt. Af wachten dus. Het ziet er naar uit dat op sommige bedrijven het bouwplan nogal wat zal veranderen. We denken dan aan bijvoorbeeld erwten en maanzaad welke op een aantal bedrijven weer in het bovwplan zullen voorkomen. Voor de hele streek gezien, is het areaal wintertarwe en koolzaad uit gebreid. Verder zal er meer zomer- Op THOLEN EN ST. PHILIPS- LAND is de laatste week dankzij het mooie winterse weer veel kunstmest gestrooid. Overigens wordt er wel erg verschil lend gedacht over het wel in de eerste helft van februari zaaien van stik stofmeststoffen of niet! Voor graszaad is dat geen punt, voor tarwe kiezen de meesten voor wél strooien, voor bieten en aardappelen wordt er doorgaans toch een af wachtende houding aangenomen. De voorraad stikstof in de grond viel ons blijkens onze monsters niet mee, en dat betekent dat we toch flink wat N meststoffen zullen moeten strooi en. Gelukkig is de prijs van de mest stoffen 10,- per 100 kg goedko per dan vorig jaar en dat scheelt dan toch weer heel wat wat deze kosten- faktor betreft. Dankzij de prijzenslag t.a.v. de olie is ook de brandstofprijs steeds dalende en dat helpt toch ook weer om de bewerkingskosten en de verwar- mingskosten voor onze bedrijven wat te beperken. Het zal ook wel moeten ook want aan de opbrengst zijde zijn niet zo heel hoopgevende faktoren te vermelden, alhoewel er wat de aardappelprijs betreft er een toch weer wat betere stemming valt waar te nemen. De bietenprijs valt gezien de ver wachtingen niet tegen. Wij verna men dat er voor leden bieten op basis van 16% suiker 102.62 per ton be taald gaat worden. Overigens is dat wel zo'n 6% minder per ton dan vorig jaar en dat is dan toch weer een ontwikkeling die in een tijd van als maar stijgende uit gaven niet zo heel erg gunstig over komt. We weten echter allen dat de bieten- oogst wat tonnen per ha betreft best is geweest en dat er daarom veel C- suiker is geproduceerd. De prijs daarvan op de wereldmarkt is zeer slecht, terwijl er daarnaast nog een heffing is van 2% op de A en 39,5% op de B-suiker. De perspektieven voor een beteie wereldmarkt voor suiker zijn voor alsnog niet best en daarom lijkt ons de nodige terughoudendheid voor de uitzaai van suikerbieten voor 1983 zeker gewenst. 6 De algemene kringvergadering van onze organisatie op St. Philipsland was-maar matig bezocht. Naar onze mening was dat toch jammer omdat er toch wel een aantal belangrijke zaken werden behandeld op allerlei terrein. Samengestelde drainage Terecht wees de voorzitter op de problemen die zich in ons gebied voordoen, t.a.v. de samengestelde drainage. De tijdens de herverkave ling aangelegde samengestelde drai nage is aan vervanging toe, maar omdat er nogal wat gezamenlijke drainages voorkomen geeft dat wat de oplossing daarvan betreft veel moei lijkheden omdat alle betrokken par tijen dan tegelijkertijd moeten willen vernieuwen en dat blijkt lang niet al tijd het geval te zijn. Meststoffen klaar voor transport naar de gebruiker tegen een prijs die laget is dan vorig jaar om deze tijd Ineens daar was het: het ronken van de traktoren in de vroege morgen. In de BRABANTSE WESTHOEK is het werk op gang gekomen. Aarze lend is men hier en daar een kant open gaan trekken en voorzichtig be gon koning Winter te regeren. Wij hadden hem al helemaal uitgescha keld. Al is zijn regeren tot nu toe niet streng, hij heeft er wel voor gezorgd dat het kanten openrijden gedaan kon worden. Mocht de vorst het ene onmogelijk maken, dan was hij ga rant voor een andere bezigheid. Er is wat kunstmest gestrooid de laatste week. Vooral kali en super op het bietenland. Ook is hier en daar stik stof gestrooid. Overgoten door een stralende zon, begeleid 'door een koude Oostenwind is er al heel wat gebeurd. De strontkarren zijn pre sent. De hele dag zie je ze over de dijken gaan. Daar waar nog wat stront over kan, wordt ze geloosd. Veel grond is echter niet meer be schikbaar om drijfmest te ontvangen. Dus zal het probleem van de volle kelders op de vee- en mestbedrijven met dit wintertje niet geheel zijn op gelost. Er is gezaaid. Graszaad over de tarwe voor groenbemesting. In februari is dit toch wel iets om te onthouden, want dit komt niet zo dikwijls voor. Uit m'n kinderjaren herinner ik me dat in februari wel eens vlas gezaaid werd. Ze kwam in een zacht voorjaar voorspoedig naar boven. Eind maart was het tere groen onder een pak sneeuw bedolven. Dat kan ook. Een vlugge boer wilde de afgelopen week al pootuitjes zetten, al zitten de koelhuizen nog vol met uien, die geen cent waard zijn. Toch is het zaak om zo vroeg mogelijk weer met de nieuwe te komen. Maar het lukte niet. De grond was onderin te hard bevroren. Het laagje rulle grond te dun. Maar hij had gelijk om het te proberen. Niet geschoten is zeker mis. Menige boer gaat wat de uien betreft van oogst 1982 toch achter z'n oor krabben. Er zal gauw verande ring moeten komen anders wordt het huilen. Dat kunnen we niet gebrui ken, er is al narigheid genoeg in de wereld. Terwijl de boer, door de zon wakker gemaakt uit z'n winterslaap, al weer met de nieuwe oogst bezig is, zal de vorige toch afgewerkt moeten worden. We hebben met de aardap pel meer de tijd, dan met de uien. Van dit produkt zitten nog veel koelhuizen vol. We hebben niets an ders nodig dan een hele grote order uit het buitenland. In ons lieve Ne derland eten ze nooit alle piepers op die er nog zitten al stond er iedere dag boerenkool met worst op tafel. En dan te weten dat een fritesfabriek en ons gewest er zo'n 400 ton per dag doordraait. Een heel jaar door uitge zonderd de maanden juli en augustus. Zulke gigantische afnemers staan er nog meer in Nederland. Dan blijft toch de vraag "waar zullen de aard appels blijven dit jaar?" Zo zijn we eind februari met zowel het jaar '82 als met '83 in de weer. Ook in het voorjaar wordt gras landvernieuwing uitgevoerd. Ge lijktijdig met deze ingreep kan op ideale manier de pH van het nieuwe zaaibed door een bekal- king op peil worden gebracht. Een lage pH van de grond wil nog wel eens samengaan met een on voldoende magnesium-toestand. In dat geval zijn afhankelijk van de behoefte vanzelfsprekend magnesium houdende kalkmest- stoffen op hun plaats. Raadpleeg nog eens de analyse rapporten van het grondonder zoek. Vergelijk eens het eigen bouwplan met de voorbeeld bouwplannen in de toelichting. Er kan zodoende duidelijk wor den gekonstateerd welk bekal- kingsbeleid gevolgd dient te wor den. gerst, erwteo. vlas en blauwmaan- zaad worden gezaaid. Bieten, aardappelen en uien zullen er wat minder komen. De prijs van aardappelen is wat verbeterd, maar blijft nog aan de lage kant. De laatste week werden wat meer zaken ge daan. 0e telers van'uien hebben dit jaar een financieel verlies te inkasseren. Hetzelfde geldt voor knolselderij. Het zijn de vier gewas sen, waarmee het met de prijs niet meezit en die gemiddeld genomen, beschouwd worden als de meer in tensieve; meer opbrengende teelten. We mogen dus niet alleen kijken naar dit jaar. Volgens L.E.I.-gege vens zijn het gewassen die over een periode van bijvoorbeeld 5 of 10 jaar toch een hoger saldo opleveren dan de meeste andere gewassen. Zeker ook de bedrijven in de katego- rie van 15-30 ha zullen, willen ze het arbeidsinkomen wat verbeteren het moeten zoeken in deze teelten. Hoe vreemd dit nu ook moge lijken. Daarnaast zal nog meer gestreefd moeten worden naar de hoogst mo gelijke kg-opbrengsten. Dertig ton verschil in opbrengst bij bieten, en 20 ton bij uien en aardappelen kwam zelfs in 1982 nog voor. Al zijn de prij zen dan laag, dan nog is dat een groot financieel verschil. Het LAND VAN ALTENA EN BIESBOSCH werkt ook mee aan het dramatisch woord "overschot". Op bijna alle fronten van onze agrarische bedrijfsvoering is dat aanwezig of een dreiging daarvan. Aan het zuivelfront worden regelma tig redevoeringen, ontwerp-besluiten en harde cijfers gegeven van de groei van de melkplas in ons land. In de eerste maanden van dit jaar on geveer 10%, als dit zo doorgaat zal er wel wat moeten gebeuren om dit in te dammen. Maar in deze tak is de bedrijfsvoe ring mede door de omvorming van de fokkerij met Holstein en andere zeer produktieve zwartbonte rassen, het bedrijfsgemiddelde omhoog ge gaan. Ook mede omdat dit door N.R.S. gestimuleerd wordt zal de omvor ming van onze Hollandsche zwart bonten zeer snel een feit worden. De technologie heeft ook bijgedragen tot de steeds groter wordende melk plas. De investeringen zijn in deze bedrijfstak groot, daarom moet de produktie omhoog. De voorlichting met z'n onderzoek van gehaltes en verteerbaarheid hebben daaraan meegewerkt, als mede de winning, bewaring en het goede gebruik van de voedermidde len. Ook met de aanwending van krachtvoeders wordt de veehouder op de hoogte gehouden van nieuwe ontwikkelingen. In de landbouw zit men ook met overschotten, als ge volg van de grote suikerbieten oogst van vorig jaar en over het hoge per centage C-suiker is al veel geschre ven. Ook met de geschatte voorraad ap pelen zullen we met een overschot moeten rekenen, of er moet nog een onverwachte uitvoer komen, welke de prijs kan beïnvloeden. De aardappelregeling in de E.E.G., zal volgens landbouwdeskundigen een nog grotere strop worden voor onze eigen aardappeltelers, omdat dan het kwaliteitsverschil op de tocht komt te staan. Graantelers in de E.E.G. worden ge- konfronteerd met grote voorraden en konkurrentie van Amerika in onze eigen afzetgebieden. In de verede- lingssektor dreigen soms overschot ten. maar deze zijn soms gemakke lijker weg te werken dan bij onze vaste landbouwprodukten. Ook in de fruitteelt hetzelfde beeld, maar dan soms voor een prachtig produkt een zeer hoge prijs, welke toch weer animo geeft om een prima produkt af te leveren. Bekend is: wij hier in onze gekultiveerde maat schappij met zijn vele overschotten en daar tegenover de- "Derde Wereld" met zijn voedselproblemen. Het is te hopen dat er een weg ge vonden mag worden om dit op te lossen tot heil van de inwoners van alle landen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 6