VOO It in: Vit OIJW Cranendonck en potplantenkwekerij van Dussen, goed voor een leerzame dag. De "boerengroep speelde toneel. p.j. zuid geluid Grond in boerenhand Bodembescherming arofoiEe o redaktie henk tegels uit de p.j.z.-agenda Agrarische scholen Schoondijke vieren 40- en 25-jarig bestaan Verlies arbeidsplaatsen voedings- en genotmiddelenindustrie beperkt onder redaktie van de Redaktiekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Bra bant Redaktieadres: Mevr. L.J. de Regt-van Malde gen.. Anna Mariaweg 1, 4494 PB Ceersdijk. Met een bus vol vrouwen van 5 cursussen, n.l. de vervolgcursussen van de e.v.a.v. over de onderwerpen boekhouden, gezinsbestedingen en veeteeltverzorging, zijn we 8 febr. naar de Cranendonck (proefboerderij voor de veeteelt) en de potplantenkwekerij van van Dussen geweest, 's Morgens vertrokken we om 7.45 uur van het Hof van Tange en in Kapelle bij de ANWB haalden we nog 5 vrouwen en 1 heer op. Na goed 2 uur rijden kwamen we bij Cranendonck aan, waar we eerst koffie kregen. stallen. Alleen bij de kalfjes vind je het vlug zonde, omdat ze stonden te rillen van de kou, want het was goed koud die dag. In de natuur hebben ze natuurlijk geen kacheltje bij zich, al leen krijgen ze daar wel warme melk, wat hier ook steenkoud was. Na de hele boel bekeken te hebben, konden we vragen stellen. Voor diegenen, die thuis geen vee hebben, was het mis schien wat technisch, maar het was heel interessant. Na de gebruikelijke dankwoorden van beide zijden en het afgeven van de enige echte zeeuwse babbelaars, gingen wij op naar de enige echte brabantse kof fietafel, die uitstekend smaakte. Cranendonck In een inleidend praatje hoorden we hoe het bedrijf in elkaar zit, hoeveel ha. land ze hebben, hoeveel melk koeien, pinken en kalveren er zijn, hoeveel personeel er werkt en wat voor onderzoeken er zijn.Hier werd echter verder niet op ingegaan. Ook werd verteld wat ze met de mest doen, wat een steeds groter probleem wordt, hoe het grondgebruik is en op welke manier ze aan voederwinning doen. Na een half uur kregen we een rondleiding over het bedrijf. We kregen o.a. een onderzoek te zien, op welke vloeren de dieren het liefst staan, n.l.: beton, hout, rubber, kunststof, zaagsel of heel fijn gehak- seld stro. Daaruit blijkt, dat beton het minst bevalt en zand en stro het best bevalt. Toen het verschil in de open frontstal en gesloten stallen, waaruit blijkt, dat in de open frontstallen minder ziek tes voorkomen, dan in de gesloten Potplantenkwekerij Toen naar de potplantenkwekerij, wat ongeveer een uur rijden was, maar wat iets langer duurde, omdat de chauffeur zo vriendelijk was om ons wat meer van Brabant te laten zien. We waren dus wel wat te laat. Die potplantenkwekerij beslaat 3 ha. 55 en dat alles onder glas. Het is dan ook de grootste in N ederland. Je kon zien, dat er op verschillende manie ren planten opgekweekt werden, n.l. via zaad en stekken. Dit laatste ge beurt het meest en op verschillende manieren, n.l. de top van een plant, een blad met een stukje stengel, een blad of stukjes blad. als daar ook maar een stukje nerf in zit, b.v. bij de bladbegonia. De planten worden verkocht, als ze in bloei staan en dat is bij de ene plant binnen 5 maanden en bij de andere soms pas na 7 jaar. Ook worden er planten van bloe misterijen gekocht, die zo doorver kocht worden of nog verder opge kweekt worden. Het is heel arbeidsintensief, want er werkt 60 man vast personeel en bij de toppen (rond kerst en moederdag) wordt er nog wel los personeel aan getrokken. Er is maar 1 machine en daar staan nog 3 man aan. Verder mechaniseren is niet mogelijk, om dat dan de planten nog teveel be schadigd worden. Het was prachtig om te zien. Een plant waar je thuis al trots op bent, was nog maar een kleintje vergele ken met daar, maar ze krijgen daar natuurlijk wel een optimale verzor ging, wat er thuis misschien weieens aan schort. Er werd door hen aan particulieren niets verkocht, wat ve len toch wel jammer vonden! Het was een goed idee van de Agra rische Commissie van de Platte landsvrouwen in Zeeland om in sa menwerking met de SEV, alle dames, die hun jaarlijks behulpzaam zijn bij hun activiteiten uit te nodigen voor 'n gezellige middag. Op 't programma stond het. gespeelde verhaal "Van huis uit", gebracht door de "Boeren groep" uit Wageningen. Deze studenten-groep, die bestaat uit ongeveer 50 leden, tracht door contacten met de agrarische wereld eigen inzicht te vergroten. Daarna'ast wil men de verworven visie ook weer uitdragen naar anderen en daarvoor wordt het toneel gebruikt. Het stuk, dat die middag werd ge speeld behandelt het probleem van een boerengezin, waarin vader en moeder steeds hard hebben gewerkt, waarin de zoon trouwt met een on derwijzeres en waarin ook de dochter (in het bezit van een HAVO-diplo- ma) een plaats tracht te vinden. Wanneer bij de zoon een baby wordt verwacht, zegt de onderwijzeres haar baan op en gaat meewerken op het bedrijf. Natuurlijk geeft dit bij haar problemen want haar werk en de fi nanciële armslag vallen weg. Juist als ze besluit weer te gaan werken bui tenshuis blijken haar schoonmoeder en schoonzus andere plannen te hebben, waardoor ze niet meer op het bedrijf zullen kunnen helpen. Het probleem is duidelijk gesteld, een oplossing wordt niet gegeven maar de speelsters wisten het stuk met veel overtuiging te brengen. Omdat de groep openstaat voor nieuwe ervaringen en meningen werd nog in kleine groepjes gedis cussieerd. De gedachten werden sa mengevat door de SEV-ster Lena Huisman en iedereen was het er wel over eens dat het een goede en ook leerzame middag was geweest. wl wi «du o Am idu db Ondertussen was het al 5 uur gewor den en zijn we eerst maar eens om koffie met gebak gegaan. Toen weer richting Zeeland. Om 19.30 uur waren we terug in Middelburg. Ik denk, dat de meesten het er wel mee eens zijn, dat het een geslaagde, leerzame en gezellige dag was, die we graag nog eens over willen doen. Rosa van Nieuwenhuijzen. De agrarische kommissie van de PJGN heeft in december aandacht besteed aan de problemen van de tuinbouw. In dit verslag staat de bijeenkomst van januari centraal toen de grond- en pachtzaken be handeld werden. De vertegenwoordigers uit de verschillende provincies vonden dat grond zoveel mogelijk in boerenhand moet blijven. Een persoonsgebonden toetsing via de Wet Agrarisch Grondverkeer kan hieraan een bijdrage leveren, maar het probleem van grondaankoop door hobbyisten werd in de provincies niet in grote mate gesignaleerd. De grondprijzen moeten zich op een stabiel nivo bewegen en mogen niet leiden tot problemen bij de bedrijfs overname. Grond is een produktie- middel en geen winstobject en dat moet bij de overname ook zo door de fiscus worden gezien. Dat betekent dat de agrarische waarde, de prijs die in familieverband wordt vastgesteld, het uitgangspunt moet zijn. De manier waarop de grondprijzen tot -stand komen, de vrije markt, vond men eigenlijk de beste metho de, wanneer ze tenminste niet tot grote schommelingen leidt, die erg nadelig kunnen zijn. Het pachtareaal neemt in ons land af, maar de oorzaken zijn moeilijk vast te stellen. Men vond het be langrijk dat deze goede financie ringsnorm zo veel mogelijk behou den blijft met alle rechten die pach ters nu ook bezitten. Soms kun je als boer beter eigenaar zijn wanneer bv. de verpachter met allerlei eisen t.a.v. het natuurbeheer op de proppen komt, die problemen geven in de bedrijfsvoering. Bij de herziening van de pachtnormen moet wel reke ning gehouden worden met de ver schillen in opbrengstmogelijkheden, maar dat mag niet leiden tot grote en snelle prijsstijgingen. Jongeren De vraag of door verhoogde pacht prijzen het areaal pacht in stand kan blijven was moeilijk te beantwoor den door de leden van de agrarische kommissie. Er gaat dan wel een ze kere aantrekkingskracht vanuit, maar het is zeker niet allesbepalend voor het rendement. Tevens werd in de A.K. de aandacht gevestigd op het feit dat vele jongeren op het bedrijf blijven hangen in verband met de grote werkloosheid. Dit zou meer aandacht moeten krij gen, omdat dit tot problemen kan lei den bij de beloning, de overname en de produktie-uitbreidingen in de in tensieve sektoren. Ook werd de vraag gesteld of er via een Vestigingswet aan deze ontwikkeling een betere re gulering kan worden gegeven, omdat nu ook al mensen van buiten de land bouw proberen een landbouwbedrijf te beginnen, met alle gevolgen van dien. Gerard Esselink. 25 februari, Afd. Zevenbergen houdt haar grote avond. Plaats: Schouw burg "De Schakel", Doelstraat 1 te Zevenbergen. Aanvang 19.30 uur. Opgevoerd wordt het toneelstuk "Voor drie dagen mijn vrouw". 25 februari, Afd. Schouwen-Duive- land houdt op deze dag een Alge mene Ledenvergadering. Plaats: De Zeeuwsche Herberghe te Zierikzee. Aanvang 20.00 uur. Na afloop van deze vergadering wordt er een film vertoond. 26 februari, 3 C.J.O.-volleybaltour- nooi in sporthal de "Kruitmolen" te Middelburg (Zuid). Aanvang: 10.15 uur. 5 maart, Afd. Tholen/St. Philipsland houdt haar jaarlijkse volleybaltour- nooi in sporthal "Meulvliet" in het stadje Tholen. 12 maart, Afd. Tholen/St. Philips land houdt haar grote avond. 19 maart, Juweel. Dit wordt gehou den in 't Fort te Bergen op Zoom. Aanvang: 19.30 uur. Het Landbouwschap is bang dat boeren en tuinders in de toekomst te maken zullen krijgen met overdre ven beschermingsmaatregelen voor waterwingebieden. Het gaat om circa 125.000 hectare, grotendeels land bouwgrond, waarin op basis van de toekomstige wet bodembescherming stringente eisen gesteld zullen wor den aan het gebruik van de grond. In een brief aan de Vaste Commissie voor milieubeheer in de Tweede Kamer heeft het Landbouwschap gevraagd om meer individuele be schermingsmaatregelen van de 300 winplaatsen voor drinkwater in ons land. De wet bodembescherming gaa^t uit van uniforme maatregelen, zoals die zijn omschreven in een rapport van de commissie bescher ming waterwingebieden. Voor het Landbouwschap is dat onaanvaard baar. Er moet, naar het oordeel van het Landbouwschap, voor ieder concreet geval een afzonderlijke be- Hoewel er nog geen officiële publi- katies hebben plaatsgevonden, is op veel plaatsen reeds bekend geworden dat op 26 mei aanstaande de viering van het 40-jarig bestaan van de Rijks Middelbare Agrarische School en van het 25-jarig bestaan van de Landbouwpraktijkschool, beide in Schoondijke, zou plaatsvinden. Hoofdonderdeel van het programma is de rede van de Minister van Landbouw en Visserij, de heer Braks. In verband met een verandering in de agenda van de Minister, is de ju bileumviering echter verzet naar: woensdag, 25 mei aanstaande (Verdere publikaties volgen nog.) schermingszone worden vastgesteld. Ook over eventuele beperkingen in de agrarische bedrijfsvoering moet van geval tot geval met de betrokke nen worden overlegd. Het Landbouwschap heeft bij de Tweede Kamercommissie ook aan dacht gevraagd voor het feit, dat een groot aantal intensieve veehouderij bedrijven door de toepassing van de Hinderwet in problemen is gekomen. Ruim 40 procent van deze bedrijven kan door de bepalingen van deze wet niet meer uitbreiden. Tenslotte is de commissie gewezen op de problemen die er zijn met het inzamelen van restanten van landbouwbestrijdings- middelen. De vroeger door het be drijfsleven zelf georganiseerde inza- melingsakties zijn onmogelijk ge worden doordat de overheid thans zeer zware vergunningsvoorwaarden stelt waaraan moeilijk kan worden voldaan. Het aantal arbeidsplaatsen in de voedings- en genotmiddelenindus trie is in 1982 in vergelijking met de totale industrie minder gedaald. Het verlies in de totale industrie bedroeg 4,7% de daling in de voedingsen-ge- notmiddelen industrie 3,1%. Dit o.m. blijkt uit de uitkomsten van de Algemene Industrie Statistiek 3e kwartaal 1982 van het Centraal Bu reau voor de Statistiek, aangepast en bewerkt door het ministerie van landbouw en visserij. De gegevens hebben betrekking op bedrijven die 10 of meer personen in dienst heb ben. 21

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 21