erf en akker Tegenslag en fouten E er het spuiten ook werkelijk goed op gang kwam, dat duurde helaas da gen, want de diensten van de werk plaats lieten lelijk te wensen over om dat bleek dat van de landbouwspuiten er niet. één in orde was. We verloren vervolgens zo weer drie volle produk tie dagen, weer 120 ha achter met zaaien. Daarna begon de regen ab normaal door te zetten voor november en hinderde de neerslag de vooruit gang bij het zaaien. November was drie keer zo nat als hier min of meer normaal is. Na de eerste week van de cember moesten er nog 250 ha gezaaid worden, dat waren nou net die ha 's die we met de vertraging hadden verloren. In de rest van december was het knoeien geblazen, want ofschoon de regen in die maand net iets minder was Z'n ouders hadden een ge mengd bedrijf. Hij deed de Middel bare Landbouwschool en vond een baan als voorlichter bij een coöperatieve aan- en verkooporga nisatie. Bij de boeren die hij in z'n werk leerde kennen, kwam hij al gauw over heel wat meer te praten dan over veevoeder alleen. Vaak ging 't over financiële problemen. Over de noodzaak te investeren. Problemen die hem steeds meer gingen interes seren. En die hij graag zou helpen oplossen. Tot hij hoorde dat de ABN Bank een man zocht die zulke proble men kon helpen oplossen. R. Muilenburg. Eén van de Agrarische Adviseurs bij de ABN Bank. "Ik woon nog steeds op 't boe renland. In een klein dorpje in de West-Betuwe. Ik mag in m'n buurt graag een handje helpen. Met melken. Of in de drukte van de oogsttijd, op de combine. Soms denk ik wel eens: ik had toch boer moeten wordenMaar voor m'n werk bij de ABN zit ik óók dagelijks in het boeren bedrijf. Net als m'n collega's van het ABN Agrarisch Team (in elke provincie is er zo'n team), advi seer ik boeren over bankzaken. En bankmensen over agrarische zaken. be na Ns ni< ve Bc mi op Er Oi pl< AI bu mi wc AI iei be vo de de AI hij te* go wi m< SMO-publicatie 'De coöperatieve onderneming' W£ O, nze mais staat er gedeeltelijk heel erg goed voor. De vroeg gezaaide per celen staan erbij om te stelen. Nou zullen ze dat ook wel proberen straks als de kolven wat meer tot wasdom komen,^dus daar hoeven we ons niet ongerust over te maken. Het is ont zettend hoe hoog zo 'n gewas kan wor den. We hebben een plant uitgetrok ken en precies gemeten, 335 cm, met de kolfaanzet op een hoogte van 205 cm. Het moet nu voor iedereen hier duidelijk zijn dat vroeg zaaien grote voordelen biedt. De plannen waren goed, we hebben er hemel en aarde voor bewogen, maar helaas liep het niet allemaal volgens plan. Om te be ginnen lagen we tijdens het zaaien vier volle dagen stil, vanwege een tekort aan superfosfaat. Vier volle dagen produktie, terwijl alles net op rolletjes liep, betekende een achterstand van 160 ha. Toen dan eindelijk de fosfaat op het bedrijf arriveerde en we weer met vereende krachten er tegen aan konden, begonnen we danig achter te sukkelen met de herbicidebespuiting. We konden niet eerder beginnen, want toen was de grond te droog, na de re gen echter bleken we ineens met een trekkertekort te kampen te krijgen. Trekkers genoeg overigens, maar van de dertien trekkers waren er zeven kapot. Dezer dagen is verschenen boek 23 van de Stichting Maatschappij en Onderneming getiteld "De coöpera tieve onderneming", door dr. G.J. ter Woorst. Het boek omvat, inclusief, de korte weergave, ca. 140 pagina's. Na een korte introductie, waarin de omvang en de betekenis van enige coöperatieve sectoren in ons land en daarbuiten worden geschetst, gaat de auteur in op-de ontstaansgeschiede nis van het verschijnsel 'coöperatie' en op de ontwikkelingen, zoals die sedertdien hebben plaatsgevonden. De nadruk ligt daarbij op de coöpe ratie als vorm van economische sa menwerking van voor de rest zelf standig blijvende economische huis houdens. zoals die vooral in consu mentenkringen, in de land- en tuin bouw en in het middenen kleinbe drijf tot ontwikkeling zijn gekomen. Het boek beoogt enerzijds een bij drage te leveren tot de theorie-vor ming road deze wat vreemde eend in onze gemengde markteconomie, en daarmede de coöperatieve onderne ming te ontdoen van een verkeerd image. Anderzijds bevat de tekst op tal van plaatsten voorbeelden, die rechtstreeks aan de praktijk zijn ont leend. Het boek kan ad. ƒ20,— worden besteld bij de SMO, postbus 87859,2508 DG, Den Haag, of bij het secretariaat van de Nationale Coö peratieve Raad voor land- en tuin bouw, postbus 80643, 2508 GP. Den Haag. dan normaal, regende het bijna iedere dag in kleinere hoeveelheden, boven dien was de grond in november al overal goed nat gemaakt. Het gevolg was dat met heel veel modderen de laatste akkers werden ingezaaid op 22 januari. He et is duidelijk te zien, de laat ge zaaide percelen groeien heel wat min der vlot. Uit ervaring weten we ook dat alles wat na half december wordt ge zaaid ernstig in opbrengst achterblijft, 't Is niet anders, maar we hebben er weet wat van geleerd. In ieder geval nog vroeger beginnen, proberen de kunstmest nog eerder op het bedrijf te hebben en de werkplaats mensen nog meer achter hun donder zitten zodat alle spullen pikobello werken. We jagen hier voort duend op cijfers en eigenlijk ook een beetje op mensen. We willen uiteraard precies weten wat er aan hoeveelheid kunstmest per ha per perceel wordt verstrooid. Wat ze dan soms aan het doen zijn grenst aan het hemeltergende. Het schijnt schier onmogelijk voor ze te zijn om een kunstmeststrooier goed en konstant af te stellen. We zouden dat natuurlijk nooit te weten zijn gekomen wanneer we er niet als de duivel achter aan zit ten om de werkelijk verstrooide kunstmest vast te stellen. Tijdens ons verlof hebben ze er hier en daar een potje van gemaakt. Zo is er op ons grootste perceel, nu 95 ha, over de hele linie ruim 208 kilo Calcium Ammo nium Nitraat per ha te weinig ge strooid, ofwel 72 kg N. Om de haren bij uit het hoofd te trekken. Nu is het te laat om er nog wat aan te doen, want die mais staat inmiddels al zo'n 2 me ter boven de begane grond. En geloof ons dat is helaas niet het enige perceel dat niet aan zijn trekken is gekomen. Als je dan vraagt waarom, kijken ze schaapachtig in den hoge. Begrijp je dan nondejuu niet dat dit opbrengst kost, roepen.we vertwijfeld. Ze knik ken en geven ons het grootste gèlijk van de wereld. Nu jagen we ze weer uit hun rust en vragen iedere keer hoeveel ze verstrooien en doen ontzettend ver velend over het feit dat ze niet op hun post zijn om de chauffeurs tg kontro leren. Dat moet toch niet mogen, jammeren we dan, ze zijn toch al 21 jaar zelfstandig! Schrijfkouter Deze mais werd op 3 november 1982 gezaaid, de foto werd op 1 februari 1983 genomen, eind mei zal deze mais oogstrijp zijn Wat doet een veevoedings R. Muilenburg van het ABN Agrarisch Team: "Een hectare is zoveel waard als de boer die erop werkt". 12

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 12