De veehouder zal doelbewust aan fokkerij moeten doen! Veehouderij ling uit te voeren op de pootmachine. Hiervoor is dit jaar bij de teelt van konsumptie-aardappelen voor het eerst Solacol in poedervorm be schikbaar. Deze vorm heeft het voordeel dat het niet zoals bij het verspuiten van Solacol het optreden van rot in de hand werkt, terwijl er minder sprake is van huidirritatie dan bij verschillende andere voor dit doel gebruikte poeders. Waar er (ook maar voor een gering percentage) rotte knollen voorkomen in de partij moet een "natte" behandeling zon der meer afgeraden worden. Wakker worden Voordat de pootaardappelen afgele verd worden, worden deze bewaard in centrale bewaarplaatsen, meestal mechanisch gekoeld. De bewaartem- peratuur is 3 - 4 graden C. waarbij geen kieming van betekenis optreedt. Direkt poten na ontvangst van koud bew aard pootgoed is sterk af te raden. Bij voorkeur moet het pootgoed twee a drie weken vóór het poten uit de mechanisch gekoelde bewaarruimte zijn gehaald. Door bewaring bij wat hogere temperatuur kan het poot goed dan wakker worden. Bij bewaring in zakken moeten deze zodanig in rijen worden geplaatst dat licht en en lucht voldoende kunnen toetreden om een te snelle kieming tegen te gaan. Bij bewaring in grote kisten met een inhoud van een half tot één ton kan men bij een te vlotte kieming de pootaardappelen om storten. Op sommige bedrijven heeft men goede ervaringen met losse aanvoer, waarbij de opslag op het bedrijf in kipwagens plaatsvindt. Het omstorten kan dan plaatsvinden door de aardappelen via een trans portband van de ene wagen naar de andere te laten lopen. Met gefor ceerd opwarmen moet men voor zichtig zijn. Als de kiemen eenmaal los zijn. dan is een verdere groei moeilijk tegen te houden. Bedenk steeds dat het afbreken van kiemen bij het omstorten maar ook later, wondjes veroorzaakt die even zovele invalspoortjes voor schimmels vor men. Ook in dit opzicht vormt de aanwezigheid van (enkele) rotte knollen een bedreiging voor heel de Partij- Vroeg poten in maart, in koude en natte grond moet worden ontraden. Vooral bij zwakke partijen, aanwe zigheid van rhizoctonia enz. moet al les gedaan worden wat mogelijk is om een snelle opkomst te bevorderen en mag dus niet te vroeg en niet te "koud" gepoot worden. Onkruidbestrijding Na de zachte maanden december en januari is het onkruid op vele perce len reeds op de ploegsneden flink ontwikkeld. Op dergelijke percelen verdient een chemische bestrijding met Gramoxone of Reglone de voorkeur boven een grondbewerking die vrijwel altijd noopt tot een die pere bewerking dan uit het oogpunt van struktuurbederf verantwoord is. Wat de onkruidbestrijding in winter tarwe en bieten betreft kan verwezen worden naar die artikelen die hier speciaal aah gewijd worden. Nog enkele opmerkingen over de onkruidbestrijding in blauwmaan- zaad. Dat ligt namelijk niet zo een voudig. Zo gaf dit middel in 1982 met veel regen tijdens en kort na de opkomst, flink wat schade met zelfs uitrijden als gevolg. Bovendien is de werking op ganzevoeten en melde- soorten totaal onvoldoende en op zwarte nachtschade zwak. zodanig zelfs dat men zich moet afvragen of op grond waar deze onkruidsoorten van betekenis voorkomen (zoals op "rooie" grond) telen van blauw- maanzaad wel verantwoord is. Het aansturen op paardemiddelen na opkomst is in dit geval wel een erg onzekere basis. De toepassing na opkomst is wel veiliger dan de toepassing bij het zaaien maar uit het oogpunt van on kruidbestrijding soms ook minder bedrijfszeker. De bestrijding van duist bijvoorbeeld is alleen mogelijk door een toepassing direkt na het zaaien. Omgekeerd mag bij aanwe zigheid van karwij alleen direkt na het zaaien worden gespoten. N.B. Voor de bestrijding van duist en andere grasachtigen kan na opkomst ook Fervin gebruikt worden in blauwmaanzaad. De melkveehouder heeft zijn bedrijf opgezet om hieruit een redelijk arbeidsinkomen te halen. Óm dit mogelijk te maken moet er in het algemeen "tev lange tijd worden gewerkt. Dit komt door de zeven daagse werkweek, welke we maar in een enkele tak van bedrijfsuitoe fening vinden. Met alleen te werken zal de melkveehouder nooit zijn doel bereiken. Hij zal ook aan doelbewuste fokkerij moetet doen. Wat daarmee be reikt wordt, kost geen handenarbeid en draagt wel bij tot een betere arbeidsvergoeding. Door Uw ogen, oren en gezond verstand goed te gebruiken, kunt u in vele gevallen zonder financiële investeringen nop veel geld verdienen. Maak gebruik van de U ter beschikking staande informatiebronnen, zoals het K.I.-blad, de gegevens van melkkontrole en fokregistratie. Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting en de voorlich ting van rijkswege en van Uw standsorganisatie. Klauwverzorging Mede door een doelbewuste fokkerij zijn de klauwen van de koeien de laatste jaren beter geworden. Toch blijft het een bittere noodzaak om de klauwen van de melkkoeien regel matig te kontroleren en zonodig te korrigeren. Wanneer er tweemaal per jaar een grondige inspektie van de klauwen plaatsheeft, dan is er vaak weinig snij- en kapwerk te doen. Als men wacht tot er moeilijk heden met de klauwen ontstaan, is men te laat. Een groot gedeelte van de kreupelheid onder melkvee zou voorkomen kunnen worden door re gelmatige kontrole van de klauwen. Bij de klauwverzorging hoort ook de klauwontsmetting. De dieren in een ligboxenstal kunnen dagelijks door een voetbad lopen. Dit voetbad moet om de 14 dagen worden ververst met een 3^ handelsformaline-oplossing. Dus 3 liter handelsformaline op 100 liter water. Indien uitvoerbaar zou het ook nuttig zijn om de dieren van een grupstal eenmaal in de stalpe- riode een uur in een voetbad te plaatsen. Gezondheidszorg kalveren Een pasgeboren kalf heeft heel wei nig afweerstoffen tegen ziekten. De navel moet direkt na de geboorte ontsmet worden. Door het dier zo vlug mogelijk na de geboorte moe dermelk (biest) te geven, krijgt hij anti-stoffen binnen. De lebmaag van een kalf is maar klein, geef het kalf dan ook enkele keren per dag een hoeveelheid biest één liter per keer. Deze biest mag niet koud of verontreinigd zijn. Wanneer kalve ren in éénlingboxen gehuisvest wor den, kunt u de biest ook met de speenemmer verstrekken. Ze nemen dan wel 8 liter biest of meer op. De biest wordt koe-warm verstrekt en mag nadien afkoelen omdat het kalf er maar kleine beetjes per keer van drinkt. Een gevreesde ziekte bij jon ge kalveren is witte diarree. Deze diarree wordt veroorzaakt door een infektie met colibakteriën. De kal veren zijn erg ziek en hebben koorts. Door de jonge dieren te enten, kan deze koli-infektie in een aantal ge vallen voorkomen worden. De meeste jonge kalveren zitten veel te warm. Het beste is om de jonge kalveren in een frisse, tochtvrije ruimte te huisvesten. De koude-op- fok wint steeds meer terrein. De sterfte aan jonge kalveren in Neder land kost de melkveehouderij mil joenen guldens. Een deel van dit verlies zou voorkomen kunnen wor den door het pasgeboren kalf vlug moedermelk te verstrekken en door een betere huisvesting van de kalve ren. Bij kalveren, die dit vootjaar naar buiten gaan. kan het nodig zijn om deze dieren te enten tegen long worm. Dit is een tweemalige enting, waarvan de eerste zes weken voor het inscharen moet plaatsvinden. Na vier weken wordt de tweede enting verricht. Kalveren, welke ouder zijn dan 2 a 3 maanden, kunnen pinkengriep krij gen. Verschijnselen van pinkengriep zijn: hoesten, koorts, snellere adem haling. vieze neus en soms oogont steking. Raadpleeg bij deze ver schijnselen Uw dierenarts. Inzaai grasland Veel ruwvoer van eigen bedrijf win nen komt de rendabiliteit van een melkveebedrijf ten goede. Eigen ge wonnen ruwvoer is meestal goedko per dan aangekocht ruwvoer of krachtvoer. In het voorjaar moet de beslissing worden genomen om snijmais of gras te telen. De beste tijd om gras in te zaaien is in de maanden augustus en september. We kunnen dan het vol gende jaar op een volledige op brengst rekenen. Inzaai in het voor jaar geeft het verlies van één snee. Mocht u toch dit voorjaar nog gras land willen inzaaien, doe dit dan zo vroeg mogelijk. Een oppervlakkige bewerking is voldoende om graszaad te zaaien. Gebruik voor inzaai een graszaadmengsel met een oranje bandlabel met "Waardering 1" (kweek- en duistvrij). Klaver in het mengsel heeft in het vootjaar meer kans van slagen dan in het najaar. Staat het grasland door omstandig heden te dun. dan is het nu de tijd om het grasland door te zaaien. De kos ten van doorzaaien zullen dan door meer grasopbrengst terugkomen. Een volle weide zal meer gras op brengen en geeft onkruid minder kans om door te komen. Onkruidbestrijding in grasland Muur kan in het vootjaar een erg lastig onkruid zijn in grasland. Hoe eerder dit grasverstikkend onkruid wordt bestreden, des te beter. Voor Zorg goed voor de jeugd bestrijding van tpuur zijn er enkele onkruidbestrijdingsmiddelen be schikbaar. Gebruik in jong grasland steeds de laagst aangegeven dose ring. De goedgekeurde muurbestrij dingsmiddelen zijn: 2-4 liter mecroprop. 4 liter Basaran P. 3-5 liter benazolin/mecoprop. 3-4 liter Actril M. Wacht met onkruidbestrijding tol de vorst uit de lucht is en de groei weer in het grassen het onkruid zit. Onderschat de snelle groei van muur niet en spuit tijdig. Tijdig afspraken maken met loonwerker De meeste melkveehouders doen jaarlijks een beroep op hun loon werker. Een goede samenwerking tussen boer en loonwerker komt het uitvoeren van de werkzaamheden en de verstandhouding ten goede. On der een goede samenwerking ver staan we een tijdige afspraak en we derzijds vertrouwen. Wanneer de loonwerker reeds vroeg weet welke werkzaamheden hij op Uw bedrijf mag uitvoeren, dan kan hij bij zijn planning hiermee reke ning houden. Het is raadzaam om nu kon takt met uw loonwerker op te nemen over de te zaaien oppervlakte snijmais en de te verwachten opper vlakte gras die ingekuild moet wor den. Algemeen 1. Stel zelf een stierenkeuze op voor uw pinken en koeien. 2. Ook vaarskalveren van eerste kalfsdieren kunnen worden aan gehouden bij een goede fokwaar de. 3. De vaarskalveren van een proef- stier hebben meestal een goede fokwaarde. 4. Let in deze periode speciaal op het tochtig worden van uw dieren. 5. Ga bij droge weiden de molshopen slepen. 6. Nog even en de hooibouwwerk- tuigen moeten weer worden ge bruikt. Kijk ze nu nog even na. 7. Kontroleer de afrastering en de schrikdraadinstallatie. 8. Ga geen drijfmest meer uitrijden op te beweiden percelen grasland. 9. Stel nu een beweidings- en voe- derwinningsplan op. 10. Loopt U nog met plannen rond voor verbouw en/of nieuwbouw van uw stal, bedenk dan dat de zomer weer vlug voorbij zal zijn. 11. Schenk extra aandacht aan de jong vee-opfok. Hieruit komen de melkkoeien van de toekomst. 12. Wordt lid van K.I„ Vereniging voor Veehouderij Belangen melkkontrole en fokregistratie), Bedrijfsverzorgingsdienst en de Vereniging voor Bedrijfsvoorlich ting in uw gebied. De bedrijfsvoorlichters, ing. H. Eerkens. ing. R. van der Meer. d.k.g. v*n^550 380 gewone uaiaauhine precisie z<aiMchine gr. erwten ka^r1jnera gr. erwten kapucijners gewenst aantal planten per a opkomst percentage 2 zaden per n hoeveelheid zaaizaad per ha bij d.k.g. van 260 330 55 eo 20 180 250 rijenaf stand afstand in de rij - groene erwten 332 en 336 gram. 40 80» iO 45 90» 5° 53 90* II 150 165 '65 190 120 140 20-25-50 cm 25-50 cm 25-50—5T»5) 50-57.5 8-6,7-<5,3) 9-7.2 kapucijners 381 gram. Toepassing van Roundup in het voorjaar zal alleen op percelen waar men niet voor mei wil gaan zaaien het gewenste resultaat opleveren. De wachttijd die moet worden aange houden om een optimaal effekt te bereiken is al gauw 2 weken maar kan ook wel 4 weken bedragen. Men dient namelijk te wachten tot de kweek roodbruin is verkleurd. Voor een goed effekt is de aanwezigheid van voldoende bladmassa op het moment van spuiten vereist. Met name in de gewassen aardappe len en bieten kunnen we kweek nog bestrijden met Fervin of Fusilade. waarbij opgemerkt dient te worden dat het effekt van Fusilade op kweekgras beter is dan van Fervin. Voor uitgebreidere informatie over de onkruidbestrijding in de diverse gewassen verwijzen wij U naar de "Handleiding 1983". Zaaien van zaaiuien//et zaaien van uien volgens het rijpadensysteem neemt steeds meer toe. Toch zouden nog veel meer percelen volgens dit systeem gezaaid moeten worden. Bij dit systeem wordt uitgegaan van 5 ri jen op 27 cm, gevolgd door een pad van 42 cm. Bij deze methode moet ernaar gestreefd worden dat kort na opkomst een plantenaantal van 30 a 35 per strekkende meter voorkomt. Om dit te kunnen realiserenmoeten het zaai- bed, de kwaliteit van het zaad en het zaaien optimaal zijn. Optimaal zaaien kan onder andere bereikt worden met de precisiezaaimachine. Het grote voor deel hiervan is de regelmatige verde ling van het zaad en een gelijkmatige zaaidiepte; wat onder andere resul teert in een beter opkomstrendement. Erwten Aan het begin van dit artikel hebben we al gewezen op het belang van erwten in het bouwplan. Met het precisiezaaien van erwten kunnen goede resultaten worden gehaald. Het belangrijke voordeel is de goede ruimtelijke verdeling en de bespa ring van zaaizaad. Wel is het preci siezaaien duurder dan gewoon zaai en. De hoeveelheid zaaizaad hangt sterk af van het duizendkorrelge- wicht. Het gewenste aantal planten per m2 zowel bij gewone zaai als uitgevoerd met de precisiezaaimachine. wordt in het volgende overzicht aangege ven. Dit wat betreft groene erw ten en kapucijners. Tevens zijn de zaai- zaadhoeveelheden per ha vermeld en wel bij een variatie van het 1000.- korrelgewicht (d.k.g.). Tellingen bij de zaaizaadhandel in deze winter gaven de volgende 1000-korrelgewichten: Een zaaizaadbehandeling met thiram carbendazim (AAtopam N) is aan te bevelen maar vergeet niet dat ook wanneer het zaad ontsmet is de erwt. waar het over schimmelziekten gaat, bij een slechte struktuur van de grond extra gevoelig is. Houd daar rekening mee bij het klaarleggen van het land en wacht liever een paar dagen dan dat U begint met knoeien. In erwten met karwij als ondervrucht kan gespoten worden met de bodem herbiciden Campagard of Ivorin Su per. Er dient te worden gespoten als de karwij nog niet boven staat. Epipré Ziektebestrijding in de wintertarwe volgens de kalender is uit den boze. Spuit weloverwogen en met beleid. Weet wat u bestrijdt! Het is dus nodig dat U Uw gewas goed kent en regel matig bepaalde ziektewaarnemingen doet. Om u te helpen bij de keuze wel of niet spuiten bestaat hel projekt Epipré. Epipré geeft via de komputer aan de hand van door U gedane waarnemingen de voor uw perceel op maat gesneden adviezen Jbetref- fende gele roest, bruine roest, meel dauw. bladvlekkenziekte. oogvlek- kenziekte en bladluizen. Voor 50.— kunt U met Uw perceel (of meerdere percelen) meedoen. U kunt zich opgeven bij Uw bedrijfs- voorlichter; ook voor nadere infor matie omtrent Epipré kunt U bij hem terecht. 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 11