Uit de praktijk Verbetering op onderdelen zegge en schrijve IaMM - 69e JAARGANG NO. 3669 zuidelijke landbouw maatschappij Bescherming bodem tegen overmatig gebruik van meststoffen Opkoping Onomkeerbaar 1 Vergader kalender Tenslotte z.l.m m VRIJDAG 18 FEBRUARI 1983 land- en tuinbouwblad Van 71! mil februari vond in Zuidlaren dicht bij de stad Groningen weer de jaarlijkse landbouwwerktuigen- beurs plaats. De stemming was er opperbest; er is veel verkocht en het aantal bezoekers is nog nooit zo groot •eweest. Kenmerkend voor de beurs was niet het nieuwe doch de verbetering van de werktuigen op onderdelen. 'otoAb Westerbeek ge tf<- In opdracht van het Ministerie van Volksgezondheid en Milieuhygiëne heeft de Landbouwhogeschool te Wage- ningen onderzoek verricht naar de fosfaat- en kopertoe stand van de bodem vooral in gebieden met intensieve veehouderij. Voldoende bekend is dat in bepaalde ge bieden, vooral op de zandgronden van Noord Brabant, Limburg en Gelderland veel meer mest geproduceerd wordt dan voor een optimale bemesting noodzakelijk is. Naast transport van mest naar elders, vindt in^die gebie den niettemin op grote schaal overbemesting'plaats. Op basis van op dit moment voorhanden zijnde landbouw kundige criteria becijferen de onderzoekers een mesto verschot dat gelijk is aan 7.2 miljoen ton varkensdrijf- mest. Naast uitspoeling van voornamelijk nitraat naar het grondwater vindt ophoping in de bodem plaats van an dere stoffen zoals fosfaat en koper, stoffen die aan het voer van mestvarkens worden toegevoegd en die later weer grotendeels worden uitgescheiden. Ten aanzien van fosfaat en koper zijn 84 lokaties in sterk overbemeste gebieden bemonsterd en geanalyseerd. Met behulp van eerder ontwikkelde modellen zijn voorspellingen gedaan over de gevolgen van deze overbemesting ten aanzien van uitspoeling van fosfaat naar het grondwater. De resultaten van het onderzoek tonen aan dat het over schot aan stoffen als fosfaat en koper in gebieden met intensieve veehouderij bij ongewijzigd beleid aangaande de mestverwerking onvermijdelijk leidt tot onaanvaard bare en onomkeerbare verontreiniging van bodem- grond- en oppervlaktewater. Voor fosfaat zijn de nadeli ge effecten reeds op zeer korte termijn te verwachten. De schadelijke gevolgen van koper zijn, alhoewel deze zich op enigszins langere termijn zullen voordoen, eveneens onafwendbaar bij handhaving van de huidige bemes tingspraktijk. Het rapport toont aan dat de bescherming van de bodem tegen het overmatig gebruik van mest stoffen een uitermate urgente zaak is, waarvoor op korte termijn maatregelen getroffen moeten worden. Teveel bemesten is wel degelijk mogelijk en kan op lange termijn erg vervelende konsekwenties hebbenzo is uit on derzoek gebleken. Lastenverzwaring, burokratie en bemoeienis van buiten af: dat was de top-drie van de knelpunten (samen goed voor ruim 45% van het totaal) op de onlangs gehouden Z.L.M.-studiedag "Agrarische bedrijfsvoering en milieu wetgeving" waaraan zo n tweehonderd Z.L.M.-ers deel namen. Waarschijnlijk was de score van deze drie nog (veel) hoger geweest als de spelregels dat hadden toege laten: knelpunten als burokratie en bemoeienis van bui tenaf moesten op deze studiedag namelijk buiten be schouwing blijven. Op dat moment wisten de deelnemers nog niet van de uitspraak van de Kroon op grond waarvan een rundveehouderijbedrijf in ons werkgebied de be drijfsvoering zal moeten staken omdat de hinderwetver gunning moet worden ingetrokken. Over lastenverzwa ring gesproken. Eén en ander was het resultaat van het beroep van één man tegen het verlenen van de hinder wetvergunning aan het bewuste bedrijf. Over bemoeienis van buitenaf gesproken. Vermelding verdient overigens dat zowel de gemeente als de milieu-inspektie in deze zaak konsekwent geprobeerd hebben het bewuste bedrijf open te houden. Het zal overigens duidelijk zijn dat deze Kroonuitspraak gezien de omstandigheden nogal wat opschudding heeft veroorzaakt. Daardoor zullen de kon sekwenties van de milieuwetgeving in ieder geval ekstra doordringen. Deze bewustwording is in feite ook de be langrijkste doelstelling van onze studiedag geweest. Van tal van deelnemers hoorde ik dat ze er inderdaad nauwe lijks een idee van hadden hoever het met de milieuwet geving eigenlijk al stond. Hopelijk komt daar nu drastisch verandering in in die zin dat de deelnemers aan de stu diedag hun ervaringen zullen doorgeven in hun afdeling zodat er tijdig maatregelen kunnen worden genomen. Ondertussen kunnen wij de uitkomsten van de studiedag goed gebruiken door er voor te pleiten dat de lasten van de milieuwetgeving niet zonder meer worden afgewen teld op de bedrijven die daarvan de dupe zijn of worden. De gemeenschap zal zich dienen te realiseren dat een schoon milieu zeker in een overvol land als het onze - nu eenmaal veel geld kost. Gehele of gedeeltelijke doorbe rekening van deze kosten in de konsumentenprijzen is dan eigenlijk niet meer dan redelijk. Een liter melk voor een gulden zoveel plus een kwartje milieubelasting. Of mag het een beetje meer zijn? Met het verschijnen van de kunstmeststrooiers komt het eind van het vergaderseizoen in zicht. Ik heb de indruk dat er deze winter nog meer bijeenkomsten zijn georga niseerd dan andere jaren. Als ik al die aankondigingen zie dan vraag ik mij wel eens af in hoeverre er niet een te zwaar beroep wordt gedaan op de belangstellenden. Bovendien doen nogal wat bijeenkomsten elkaar "kon- kurrentie" aan. Dat brengt me er toe om opnieuw na te gaan of het nu echt niet mogelijk is een soort vergader kalender op te stellen zodat iedereen kan zien wat er al gepland is en daarmee dan rekening kan houden. Ik denk dat het het beste is om er maar gewoon mee te beginnen dan gaat met er vanzelf wel rekening mee houden. Men zoli dan niet alleen met de data rekening moeten houden maar ook met de onderwerpen want ook ten aanzien van de onderwerpen zou een beetje meer samenspraak geen kwaad kunnen. Overigens hoop ik dat deze opmerkingen niet worden opgevat als zijnde negatief ten opzichte van de ontwikkelde aktiviteiten. Integendeel: hoe meer akti- viteiten hoe beter, maar je hebt nu eenmaal meer eer van je werk als de mensen voor wie je het bedoelt ook in de gelegenheid zijn om te komen. En daarvoor is,een zekere koördinatie nu eenmaal onontbeerlijk. Eigenlijk zou ik nog iets willen zeggen over de ontwikke lingen op nationaal en internationaal nivo. Gezien de onduidelijke situatie is dat echter nauwelijks mogelijk. Vast staat dat er over de gehele linie ingeleverd moet worden in die zin dat enerzijds de kosten voor het indivi duele bedrijf zullen toenemen en anderzijds de (gegaran deerde) inkomsten zullen dalen. De gevolgen daarvan laten zich raden. De landbouworganisaties staan daar mee voor de niet geringe opgave een passend antwoord te vinden op de gewijzigde omstandigheden. E.E.G.- landbouwkommissaris Dalsager vertelde ons onlangs in Brussel dat hij zich uitsluitend baseert op statistieken. Als landbouworganisatie hebben wij echter met de praktijk te maken. En de praktijk heeft zich nog nooit gehouden aan statistieken, prognoses of hoe al dat moois nog meer mag heten. Domweg omdat de situatie in de praktijk altijd weer anders is. Het zal echter moeite kosten dit Dalsager aan zijn verstand te peuteren.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 1