Minder legkippen te verwachten Bestrijding varkenspest alleen mogelijk met medewerking alle varkenshouders. erf en akker "Ups en downs" Individueel handelen fokker en mester beïnvloedt afzet varkenshouderij Verzuring grondwater Veluwe Varkenspest in Duitsland Ventilatie van varkensstallen EG Schapenregeling voldoet drs. C.C.J.M. van der Meijs Invoerverbod Belgische varkens De omvang van de totale legkippenstapel, incl. kuikens en nog niet legrijpe jonge hennen, was op 1 december j.l. ruim 2.000.000 stuks kleiner dan op 1 december 1981. Het totaal aantal kwam uit op 43.964.000 dieren, hetgeen 4,4% minder was dan vorig jaar. Met name bij de kuikens en nog niet legrijpe jonge hennen werd een sterke daling waargenomen. 't Was voor de KLM een meevaller, maar voor ons een ellende dat het vliegtuig vanaf Wenen tot de laatste plaats was bezet. Er staan in die oude verlengde DC 8 twee rijen stoelen drie aan drie met een nauw gangpad er tussen. We zaten zelf in het midden en met onze brede schouders bijna on wrikbaar naast Corry en een wild vreemde maar aardige Nederlandse heer. Ongelukkigerwijs kon de rug leuning van onze zitplaats niet naar achteren, zodat we eerst als een kaars zo recht noodgedwongen moesten zit ten. Met het vooruitzicht zo'n veertien uur door te moeten brengen daalde ons humeur verbeneden nul. Later vonden we er wat op door het kussen van de zitplaats op te lichten en met de hand de rugleuning te bedienen. Met de dienstverlening was het zwaar pet. Onverschillige stewardessen, die op bijna alles nee verkochten en nog nij dig werden als daar dan een opmer king over werd gemaakt. Men zou haast zweren nimmer meer met de KLM te vliegen en voor altijd de keus op Swiss-A ir te laten vallen. Dorstig en gekweld door een tekort aan slaap bestelden we bij aankomst in ons hotel een fles koud bier. Zoals gewoonlijk wilden we betalen met 22 shillings. De barman schudde het be- kroesde hoofd en zei dat het sinds het nieuwe jaar 20 shillings was geworden. We keken hem ongelovig aan. Hij knikte nogmaals bevestigend en liet er misprijzend op volgen dat de president zelf via de radio op nieuwjaarsdag had aangekondigd dat het bier voortaan 30 shilling per fles moest kosten, 't Was de meest ellendige nieuwjaarsbood schap sinds jaren, vertelde de barman. We dachten dat hij wel wat opbeu rends had te zeggen, maar hij kwam met de aankondiging van een reeks prijsverhogingen. We kunnen er nog wel inkomen dat de president de prijs van bier heeft ver hoogd, want de brouwerij kon het al lang niet meer bijbenen. De enige manier om er dan wat aan te doen is de consumptie te drukken. Nu een fles bier twee maal een minimumdagloon kost zal dat wel effect op het gebruik hebben. Erger is het echter dat ook dagelijkse levensbehoeften in prijs zijn verhoogd. De reeds straatarme Tan- zaniaan, moet de broekriem nog wat verder toehalen. In sommige kringen heeft men het niet genomen en ont stond er een kleine opstand. Er is offi cieel niks over bekend, maar via de BBC en de stem van Zuid-Afrika hoorden we dat er een poging tot re volutie is ondernomen. Het schijnt zo te zijn dat de initiatiefnemers achter slot en grendel zitten. Het is echter wel een teken aan de wand, ook de liefde voor Nyerere gaat door de maag. In Dar es Salaam deden ze al moeilijk over benzine. Er is een tekort, hoorden we. Gelukkig konden we nog met een volle tank en vijf jerrycans de stad verlaten op weg naar de eindeloze maïsvelden in Mbozi. Goed echter dat we de jerrycans hadden want op zo'n 300 kilometer van Dar es Salaam was de benzine bij alle pompstations op. De pomphouders waar we vaste klant zijn, schudden meewarig het hoofd omdat ze ons niet konden helpen. We zitten al drie weken zonder benzine, vertelden ze. Bovendien was ook de prijs per liter met 3 shilling verhoogd. Met een bijna lege tank arriveerden we op het bedrijf, maar daar hoorden we dat we er ingeslaagd waren om 5000 liter jjenzine te bemachtigen en dat zal ons dan wel een poosje gaande houden tot het tekort weer van de baan is (?)- 't Was de derde week van januari en ze waren net klaar met zaaien. De enor me hoeveelheid regen had alles ver traagd. December ruim 200 mm en tot en met 22 januari reeds 240 mm. Over de laatste 160 ha hadden ze meer dan een maand aangemodderd. Ondertus sen kwamen we wel te weten dat sinds ons vertrek de aandacht evenwel gro tendeels bij de priveakkers had gele gen en de regen als een mooi excuus werd gebruikt. Toen we ons huis bin nentraden na al die tijd, zagen we on middellijk dat muizen er ware orgiën hadden gehouden. Overal vreterijen, zorgen dat deze op bedrijven terecht komen binnen de regio waar de noodentingsgebieden zijn gelegen. Verder moeten geënte varkens van een speciaal merkteken worden voorzien, en de export van bacon naar het Verenigd Koninkrijk is ge durende de eerste drie maanden na de uitvoering van een startenting niet toegestaan. Uiteraard vertraagt de invoering van noodentingen het of ficieel varkenspestvrij verklaren van een land of regio. Dit kan voor het handelsverkeer aanzienlijke conse quenties hebben. Overheid en bedrijfsleven zullen daarom tesamen nagaan wat de eco nomische gevolgen zijn indien de be staande maatregelen binnen het na tionale uitroeiingsplan worden aan gevuld met noodentingen. Aan de hand daarvan kan dan worden be paald of en op welk moment de in voering van deze entingen verant woord is. De Regierungsbezierke Stuttgart, Braunschweig, Mittelfranken en Oberbayern hebben hun status als zijnde vrij van varkenspest moeten prijsgeven. In deze gebieden name lijk zijn haarden van klassieke var kenspest geconstateerd. zelfs grote gaten in de beddesprei en een nest onder het kussen. In de pro visiekast ontdekten we tot onze schrik geen muizen, maar wel dat de witte mieren hier een invasie hadden ge pleegd met de bedoeling zich er blij vend tussen de pakjes soep, saroma, spaghetti, pudding en wat nog meer te vestigen. Met de electriciteitsvoorzie- ning was het weer helemaal knudde, maar voor de rest gaat het wél.... Schrijfkouter Dit o.m. zei drs. C.C.J.M. van der Meijs, direkteur Voedings- en Kwa liteitsaangelegenheden van het mi nisterie van landbouw en visserij bij de algemene vergadering van de Vereniging van Varkenshouders van de Noord-Brabantse Christelijke Boerenbond (NCB) op 11 februari j.l. te Den Bosch. Een van de onderwerpen, waarover een groep konsumenten bezorgd is, is het welzijn van dieren in de inten sieve veehouderij. Momenteel werkt het ministerie van landbouw en vis serij in samenwerking met het Pro- duktschap voor Vee en Vlees aan een vrijwillige regeling voor scharrelvar kensvlees in het kader van de Land- bouwkwaliteitswet. Deze regeling zal de konsument van scharrelvarkens vlees de garantie moeten bieden dat het varken, waarvan het vlees af komstig is, gedurende zijn hele leven op diervriendelijke wijze is gehou den. Drs. Van der Meijs was van mening dat, los van deze bemoeienis van overheidszijde, de individuele ondernemer ook een eigen verant woordelijkheid heeft. "Onderne mers, die met welzijnsaspekten be wust rekening houden, dragen naar mijn overtuiging stuk voor stuk bij aan het vertrouwen bij konsumenten Eén en ander blijkt uit een steek- proefonderzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek. De categorie "kuikens en nog niet legrijpe jonge hennen" daalde met ruim 3.000.000 stuks tot 10.116.000 (-23%). Bij deze achteruitgang past echter de kanttekening dat de waar neming mogelijk iets is verstoord, door het relatief vaak ontbreken van kuikens op de peildatum bij de gro tere opfokbedrijven in de steekproef. Inlegcijfers van eieren van de voor afgaande maanden wijzen weliswaar en dus aan een stabiele afzet". De overheid is volgens hem bereid met het Produktschap voor Vee en Vlees en het Landbouwschap mee te den ken over mogelijke betalingssyste men waardoor het in de toekomst voor fokker en mester ook financieel aantrekkelijk is om rekening te hou den met wensen van eindgebruikers. orde van grootte van 10%. Het aantal leghennen (excl. moederdieren van slacht- en legrassen) nam toe van 29.415.000 'tot 30.398.000 stuks 3,3%). Deze toename kwam ge heel voor rekening van de categorie "leghennen jonger dan 18 maan den". Deze nam toe met bijna 2.000.000 stuks 7,7%). De leghen nen van 18 maanden en ouder na men met 1.000.000 in aantal af (- 28%). Het aantal moederdieren van slacht- en legrassen bleef vrijwel ge lijk ten opzichte van december 1981 Bij het consulentschap in algemene Dienst voor Boerderijbouw en in richting te Wageningen is versche nen het rapport "Ventilatie van Var kensstallen". Dit rapport is voor belangstellenden verkrijgbaar bij dit Consulentschap tegen betaling van 5,— per exem plaar, dit bedrag kan gestort of overgeschreven worden op postreke ningnummer 886049 t.n.'v. het C.B.I. met vermelding van: bestemd voor rapport "Ventilatie van Varkensstal len" De Europese Commissie is van me ning dat de EG marktordening voor schapenvlees goed functioneert er dat voor de periode tot 1984 geen wijziging te verwachten zijn. De Commissie antwoordt dit op vra gen van het Ierse lid van het Euro pees Parlement Noel Davern. De gemiddelde prijs voor geslachte lammeren, uitgedrukt in ECU was in 1981 14,7% hoger dan in 1980, terwijl de gemiddelde prijs in de Gemeen schap in de eerste tien maanden van 1982 65% hoger was dan in 1981. Over de omvang van de schapensta pel in de Gemeenschap wordt mee gedeeld dat deze in de periode van 1973 tot en met 1981 met jaarlijks gemiddeld 1,5% toenam. Het aantal schapen in de Gemeenschap neemt verder toe, maar iets sneller dan vóór oktober 1980. Per ultimo 1981 wer den 57.355.000 schapen geteld in de Gemeenschap, dat is 2,2% meer dan een jaar tevoren. In Duitsland, Ne derland, België en Denemarken liep de omvang van de schapenstapel iets terug. VDW Dr. K.G. Robijns, inspecteur in algemene dienst bij de direktie Veteri naire Dienst van 't ministerie van Landbouw en visserij gaf er tijdens vergadering van'de Vereniging van Varkenshouders van de NCB "fe bruari" uitvoerig uitleg over. Hij wees op het grote belang van goede wil en medewerking bij alle varkenshouders. Alleen dan is een goede be strijding mogelijk en kan bijvoorbeeld een door de overheid ingesteld vervoersverbod zijn effect hebben. Voorts zette hij uiteen op welke wijze de varkenspestbestrijding binnen de Europese Gemeenschap en in ons land is geregeld. Daarbij ging hij ook in op de konsekwenties die het uitvoeren van noodentingen zou hebben op het nationaal uitroeiings plan. Volgens de uitroeiingslijn van de EG mag een lidstaat bij verontrustende ontwikkeling van de varkenspestsi- tuatie en na de balans te hebben op gemaakt, de nodige beschermende maatregelen nemen. Daarbij is be grepen de invoering van georgani seerde preventieve entingen. De Eu ropese Commissie dient daarvan in kennis te worden gesteld, waarna een beoordeling volgt van het Permanent Veterinair Comité in Brussel. Noodentingen Indien ons land overgaat tot nood entingen, dan zou het nationale plan per regio aangepast moeten worden. De regionale voortzetting van het plan zal noodzakelijk zijn om garan ties over de verplaatsing van gevac cineerde varkens en om vermenging van geënte en niet-geënte dieren te voorkomen. Dr. Robbijns gaf aan dat het uitvoeren van noodentingen negatieve gevolgen heeft. Zo zullen zeugen de noodentingsgebieden slechts mogen verlaten om te worden geslacht. Biggen bestemd voor de mesterij kunnen niet worden geëx porteerd. Bij de binnenlandse afzet van deze dieren zal men moeten Wil de varkenshouderij in kunnen spelen op toekomstige ontwikkelin gen ,dan zijn twee factoren van wezenlijk belang. Om te beginnen het beter leren kennen van de verlangens van afnemers en vooral van de konsumenten. In de tweede plaats de wil en de mogelijkheid om met die kennis de kwetsbare elementen in de produktiekolom te analyseren en waar mogelijk te versterken. Het op te richten Proefstation voor de Varkenshouderij kan o.a. hierbij een belangrijke rol gaan spelen. Op korte termijn dienen maatregelen te worden genomen om een verdere verzuring van het grondwater in het noordwestelijk deel van de Veluwe tegen te gaan en de uitspoeling be langrijk te beperken. Deze conclusie volgt uit een onderzoek van het In stituut voor Aardwetenschappen in Amsterdam naar de grondwaterkwa liteit in dit gebied en in de omgeving van Koudhoorn en Garderen. Op plaatsen waar in het verleden al metingen werden gedaan is gebleken dat de kwaliteit van het grondwater verder is achteruitgegaan, Op enkele plaatsen in natuurterreinen is verzu ring van het bovenste grondwater waargenomen. Dat gaat gepaard met een stijging van nitraat- en alumi- niumgehalten. In de onderzochte gebieden blijkt de invloed van het huidige bodemgebruik door de landbouw veruit het grootste te zijn. Vooral de gehalten aan nitraat zijn in beide gebieden met intensieve vee houderij zeer hoog. Gemiddeld ligt het nitraatgehalte op 133 mg/1 ver geleken met 4 mg/1 in natuurlijk Veluwe-grond water. De gemeten concentraties liggen ook boven de internationaal gehanteerde grens waarden van 50 mg/1 voor drinkwa ter, aldus het Rapport van het eerder genoemd Instituut voor Aardweten schappen VdW Het ministerie van Landbouw en Visserij heeft in verband met de aanwezigheid van varkenspest in een groot gedeelte van België in dé Be schikking invoer fok- en gebruiks- dieren en in de Beschikking invoer slachtdieren een verbod opgenomen om varkens uit België (met uitzon dering van het westelijk gedeelte van België) in te voeren. Dit verbod is een uitvoering van een EEG-beschikking van 14 december 1982. 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 15