"Waarom is er nog geen aardappelinstituut?" Recuderend suikergehalte in aardappelen van groot belang Voorzitter Ver. v. Bedrijfsvoorlichting v.d. Weele: Nederlandse akkerbouwer eerst gedupeerd: G. Lodewijk bevreesd voor marktordening konsumptieaardappelen Ing. J.T. Andringa: Bij grondbewerking en oogstwerkzaamheden aardappelteelt kijken wat men doet! Brussel begint procedure tegen Frans landbouwbeleid Met en zonder plastik Doré Regels Resuderend suikergehalte lil ■H M. MÊÊM Aardappelexport in januari Ir. C.D. van Loon, P.A.G. V.: De Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting Tholen en Sint-Philipsland en de Z.L.M. kring Tholen en Sint-Philipsland, hebben op dinsdag 4 januari jl. in samenwerking met het Konsulentschap voor Akker- en Rundveehouderij te Goes, in Tholen een studiedag georganiseerd over "Teelt en afzet van vroege- en late konsumptie-aardappelen. De voorzitter van de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting, de heer M.Ph. van der Weele, die de studiedag met een terugblik op de oor sprong van de aardappel opende benadrukte dat we de opgebouwde exportpositie moeten handhaven. Daarvoor zullen we nog meer op de kwaliteit van de knollen moeten letten. Hiervoor is veel kennis en onderzoek nodig, wat momenteel over veel instellingen en instituten is verdeeld. Men vraagt zich soms wel eens af, waarom er geen aardappelinstituut is, wat een gunstig effekt op de aardappelteelt zou kunnen hebben", verzuchtte Van der Weele. Voor 600 a 700.000 ton aardappelen moet nog een bestemming worden gevonden. Waar kan dat heen? Dat is de grote vraag die ons op dit moment bezighoudt". Aldus een verontruste voorzitter van de VBNA, de heer G. Lodewijk die als laatste spreker op de studiedag sprak over "Afzet en kwaliteitseisen bij export van aardappelen" .Direkt aan wijsbare markten zijn er niet, zo stelde hij vast. Een mogelijke uitbrei ding van de teelt is dan ook zeer moeilijk tenzij het EEG-areaal net zo als in het verleden blijft dalen (in het afgelopen jaar met 300.000 ha). De heer Lodewijk die evenals eerdere sprekers veel nadruk legde op het grote belang van een goede kwaliteit van de aardappelen (voor konsumptie geen blauw en onderhuidse beschadigingen en voor de industrie een hoog onderwatergewicht) toonde zich zeer bevreesd voor een eventueel tot stand komen van een marktordening voor kon sumptieaardappelen. Verbaasd zei hij te zijn over het feit dat de drie CLO's het COPA hebben gesteund om tot een marktordening te gera ken. Het is nil dan ook een gespleten huis, handel, ministerie en Landbouwschap zijn er tegen. Hij zei te hopen dat er niets van terecht komt want de eerste die er nadeel van ondervindt is zijns inziens de Nederlandse akkerbouwer. Om de grond in het voorjaar goed te kunnen bewerken zal in het najaar vroeg en droog moeten worden geploegd. In september de zware grond en in oktober en november de lichtere gronden. Het pootbed zal goed verkruimeld moeten zijn, geen kluiten groter dan 25 mm en gelijkmatig diep van 6-10 cm, worden bewerkt. Er dient geen natte ondergrond boven te komen, of versmeerd worden. Vooral scherpe t anden gebruiken aan de aangedreven werktuigen. Men moet vooral kijken wat men doet en er wordt meestal te langzaam gereden. Een hoge tandsnelheid en een lage rijsnelheid geven meer verkruimeling, vraagt veel vermogen en een grotere kans op versmering. Daarom: - tandsnelheid zo laag mogelijk - rijsnelheid zo hoog mogelijk Het poten moet zo gebeuren dat de rijenafstand precies is en er nog 1 ii - 2 cm lossegrond onder de poter aanwezig blijft. Dus geen poters op de vaste on dergrond, want dat geeft rooi- en kwaliteitsproblemen. De ruggen dienen opgebouwd te worden met een traktor op smalle banden en wanneer met een twee (vier) rijer is gepoot moet met een drie (vijf) rijer worden aangeaard. Dat moet dan wel om de andere werkgang geschieden, zodat de sluitrijen tweemaal worden bewerkt, waardoor de poters midden in het bed komen. De Europese Gemeenschap is een procedure begonnen tegen Frankrijk om te voorkomen dat dit land een nieuwe groep land bouworganisaties opricht, welke moet bijdragen aan verbetering van het interne distributiesys teem. De Commissie heeft een formele klacht bij de Franse re gering ingediend. Het dagelijks bestuur van de EEG is van me ning, dat de organisaties tegen strijdig zijn aan de bepalingen binnen de Gemeenschap. Volgens functionarissen leidt de structuur van de nieuwe organi saties tot een bevoordeling van de Franse boeren. De nieuwe opzet maakt beperking van de import mogelijk, vooral de invoer van Italiaanse wijn zou gevaar lopen. Frankrijk krijgt een maand de tijd om verweer op te stellen. (Economisch Dagblad). De heer L.N. Bax, bedrijfsvoorlich- ter .akkerbouw bij het C.A.R. te Goes, begon zijn inleiding: "Teelt van vroege aardappelen met en zon der plastik" met het tonen van het gemiddelde prijsverloop gedurende vijf jaar van de veiling te St. Anna- land. Daarin zat voor het vroege ras Doré een prijsverloop van drie fasen. Hoge prijzen vanaf half juni tot en met de eerste week van juli. Dan treedt er een sterke prijsval op tot het niveau van rond de 50 cent. Eind juli begin augustus zakt de prijs dan langzaam verder tot 30 cent in de tweede helft van augustus. De groei kan dan veelal de zakkende prijs niet meer goed maken. Uit de kombinatie van de verkregen Een goede groenbemester of organi sche mest zorgen voor een goede struktuur, waardoor er- een duide lijke produktie verhoging optreedt. Een kombinatie van beiden geeft een nog hogere opbrengst: Kippenmest 79-80 Stoppêlland zonder 54 ton Stoppelland met 57,1 Grasgroenbemester met 59,9 Grasgroenbemester zonder 57,4 De benodigde hoeveelheid stikstof en de tijd van toediening worden door de weersomstandigheden sterk beïnvloed. Met grondanalyse is nog niet duidelijk aan te geven welke gift men toe moet dienen. Met een late overbemesting kan het mis gaan als het te droog blijft en is het risiko voor doorwas groter na een warme perio de. Zonder beregenen zit daar nog geen duidelijke lijn in. opbrengsten bij proefrooiingen en de gemiddelde veilingprijzen, blijkt dat de hoogste financiële uitkomst van de onder plastik geteelde aardappe len ligt bij levering eind juni. De vroeg gepote Doré zonder plastik geeft de eerste helft van juli de hoogste financiële opbrengst. Dat resultaat doet niet veel onder voor het netto resultaat van de onder plastik geteelde Doré's, want het plastik kost toch rond de 2500/ha. De wat later en niet voorgekiemde komen tot hun hoogste financiële opbrengst door de sterke groei die eind juli begin augustus plaats vindt. De bruto opbrengst blijft wel 3000,— - 4000,— achter bij de De frequentie van de teelt heeft ook duidelijke gevolgen t.a.v. opbrengst, zoals uit proeven op de "Schreef' is gebleken: 1:6= 109 1:4= 100 1:3= 93 1 3 na suikerbieten 83 De grootste oorzaak hiervoor moet gezocht worden in de aanwezigheid van bepaalde schimmels. De meer opbrengst bij het toedienen van Te- mik zou hier door te verklaren zijn, maar de resultaten lopen hier ook wat uiteen. Bij een rijenbehandeling met 10 kg Temik bleek een gemid delde opbrengstverhoging van 2 ton/ha mogelijk, uiteenlopend van 0 tot 5 ton/ha. De produktie per dag wordt beïn vloed door het op te nemen vocht en de invloed van ziekten en plagen. vroeg gerooide aardappelen, maar zijn wel gemakkelijker machinaal te rooien. Bij de financiële opbrengst van Glo ria en Première speelt een hogere prijs voor de bonken een grote rol. De Doré bonken worden dan steeds goedkoper. Faktoren die ook mee spelen in de keuze van een ander ras dan Doré zijn: De pootgoedprijs, het A.M. resistent zijn, maakt een 1 3 teelt mogelijk, al of niet laat van pok- of schurftigheid, waar de Doré zeer gevoelig voor is. Voor de direkte financiële opbrengst behoeft niet onder plastik geteeld te worden. Bijkomende voordelen die van belang zijn bij de vervroegende teelt zijn: - Vroeg vrij land, wat te benutten is voor een ander gewas of groen bemester - Er wordt voor de rooidatum ge rooid, wat een teelt van 1 2 mo gelijk maakt. Bij het uitvoeren van deze teelt moeten de volgende regels in acht worden genomen: - goed voorgekiemd pootgoed ge bruiken - planten met halfautomaat of met een automaat met dubbele poot- band en dan kistje voor kistje leegkiepen. - pootgoed liefst ontsmetten tegen rizictinia - aanaarden en spuiten met de laagste dosering van een bodem herbicide - machinaal 1,5 m. breed plastik leggen of 10 m. beed met de hand. - op tijd het plastik verwijderen, bij een buitentemperatuur van 20 gr. C. - na het plastik verwijderen liefst goed nat houden door beregenen of met de giertank nat te spuiten. Brak water heeft geen schadelijke werking, als het gedurende een korte periode wordt toegepast. Samenvattend kwam de heer Bax tot de konklusie dat Tholen een uitste kend geschikt gebied is voor de teelt van vroege aardappelen, vanwege het klimaat, de bedrijfsgrootte en de gunstige afzetmogelijkheid. Hoewel de laatste jaren voor grove Bintjes een hogere prijs wordt be taald, is het nog niet eenvoudig het percentage grove te verhogen. Drie faktoren liggen vast: - een hogere opbrengst geeft ook een grovere partij - wijder poten geeft meer grove, maar meer uitval - kleiner pootgoed geeft een gro vere partij, maar minder op brengst Voor de verwerking van de aardappel door de industrie is het Resuderend suikergehalte van groot belang. Bij de oogst van een rijp gewas is dat zeer #il C.D. van Loon laag, 0,1%. Bij een te koude bewaring, lager dan 6 gr. C., neemt het gehalte vrij snel toe. Is de temperatuur slechts korte tijd lager dan 4 gr. C. dan treed reeds schade op. Deze gehaltes moeten voor chips la ger zijn dan 0.25% en voor friet lager dan 0,5%. Een bewaartemperatuur van omstreeks 8 gr. C. is dan ook gewenst. Saturna's hebben van natu re een lager suikergehalte en zijn daarom gevraagd voor de chipsberei ding. Het Reducerend suikergehalte zal zeker in 1984 in de uitbetalingsrege ling naar kwaliteit worden opgeno men, aldus de heer van Loon. Volgens het Produktschap voor Aardappelen is in de maand januari 130.000 ton konsumptie- en indus trieaardappelen uitgevoerd. Hierdoor is de totale export van oogst 1982 op 682.000 ton gekomen. Van de oogst 1981 is tot 1 februari uitgevoerd: 667.000 ton. In de kalenderweek van 31 januari t/m 5 februari is 31.000 ton kon sumptie- en industrieaardappelen uitgevoerd. Plantafstand geluk 28/35 35/45 aantal stengels m2 16 22 netto kg 57 ton °'V' 59,3 ton opbrengst groter dan 50 mm 43^ 42 Bij het pootgoed 35/45 zal men wel naar een lager aantal stengels per plant moeten. Had men vroeger bij voorgekiemd pootgoed 4 k 5 stengels, nu zijn er dat 6 7 Een langer koud bewaarde poter geeft wat minder stengels met een hogere opbrengst. stengels/m2 opbrengst 50 mm op koud bewaard vanaf nov. 22 58,4 42,3 koud bewaard vanaf okt. 20 59,3 45,2 Na de eerste helft van juli worden ook andere rassen interessant. Gemiddelden 1978, '80 en '81 Ras rooidatum 24/6 8/7 24/6 8/7 opbrengstverhouding gulden/ha. zonder plastik Doré 90 95 8170 15175 Gloria x 104 99 7338 14978 Première x 109 105 10267 15089 Arkula 100 Amazone x 93 04 x A.M. ras De opbrengst van late konsumptieaardappelen wordt bepaald door de lengte van de groeiperiode en de produktie per dag, zo zei hij. De lengte van de groeiperiode is te beïnvloeden door een snelle begin- ontwikkeling en het zo laat mogelijk afsterven van het gewas. Tegen rizoctonia behandeld en goed voorbehandeld pootgoed gepoot in grond waar geen zoutschade op kan treden geeft de beste start. Uit proeven is gebleken dat een Solakol behandeling 8% meer opbrengst geeft en 4% minder uitval. Een goede ontwatering en struktuur bevorderd het ontwikkelen van het wortelstelsel, wat de zuurstof en stikstof op moet nemen om de plant zo lang mogelijk groen te houden. 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 11