nieuws uit brussel Grote onrust in Brussel rond Amerikaanse bloem- en zuivelleveringen Open Dagen proefboerderij Cranendonck en Technisch Informatie Centrum EG zet stapje naar vrijer handelsverkeer vlees jan werts - brussel Vleeshandel Lagere melkprijs Ruilverkaveling Haagsche Beemden-Oost aangenomen Groenten en fruit Spuitdagen in West-Brabant Gewenningsjaar bij het afsluiten van beheerovereenkomsten Rabo geeft 250.000,- aan NTS Grote onrust heeft zich meester gemaakt van de Europese Commissie en de bewindslieden van landbouw over grote Amerikaanse leveringen van bloem en wellicht ook roomboter aan Egypte. Dat is een land dat voorheen bij ons in West-Europa (met name Frankrijk) kocht. Voor zitter Gaston Thorn heeft geprotesteerd bij de Amerikaanse vice-pre sident Bush toen die dezer dagen Brussel aandeed. De kwestie speelde duidelijk een rol van betekenis bij de vergadering van de Europese landbouwministers maandag en dinsdag in Brussel. De Europese Commissie waarschuwt de Verenigde Staten voor "ernstige consequenties" van een massale bo- terleverantie aan Egypte, zo ver klaarde landbouwcommissaris Poul Dalsager. De Franse minister van Landbouw Cresson was heel boos over de Amerikaanse inbrekerij op onze afzetmarkten. Maar minister Braks meent dat wij niet te hard van stapel moeten lopen met verwijten. Hij wil dat het gesprek tussen de Europese Gemeenschap en de Vere nigde Staten hoe dan ook wordt voortgezet. Bij een conflict trekken wij als Europeanen uiteindelijk toch aan het kortste eind. Overigens is Braks uiteraard ook wel teleurgesteld in het jongste Amerikaanse optre den. Inmiddels heeft de Europese Commissie Amerika aangeklaagd bij het GATT in Genève wegens zijn levering van het miljoen ton Ameri kaans tarwemeel aan Egypte tegen afbraakprijzen. Het GATT ziet toe op naleving van de spelregels in het internationale handelsverkeer. De EG zal er in Genève op wijzen, dat zij de afgelopen jaren altijd ruwweg een miljoen ton bloem aan Egypte leverde, terwijl de Amerikanen in geen tien jaar op die afzetmarkt hebben gezeten. De ministerraad zette overigens de traditionele rituele dans rond de prijsvoorstellen voor de land- en tuinbouw voor het komende oogst jaar voort. Vorderingen zijn daarbij nauwelijks gemaakt. Het wachten is op het advies van het Europees Par lement en de afloop van de verkie-^ zingen in West-Duitsland begin maart. Minister Braks was hier naar eigen zeggen deze week actief met het uitdelen van waarschuwingen om, gezien de budgettaire proble men en dreigende overschotten toch vooral zuinig te zijn bij het verhogen van de prijzen. Vlak voor de verga dering maandag begon „had de Eu ropese Commissie in Brussel haar "Groenboek" gepubliceerd. Daarin stelt zij voor om met name landen als Nederland en andere welvarende, bovendien landbouwexporterende lidstaten een extra heffing op te leg gen. Voor alle duidelijkheid dient vermeld, dat dit geen wijziging in houd van het huidige Europese landbouwbeleid. Maar het kan wel een extra zware last worden voor de Nederlandse minister van Financiën. Minister Braks reageerde terughou dend, maar niet absoluut afwijzend op de jongste financieringsplannen van Brussel. Hij stelde wel de vraag of de Europese Commissie -die heel duidelijk op landen als Nederland mikt als nieuwe bron van inkomen- daarmee wel een juiste keuze maakt. Het zijn immers steeds anderen die de Europese landbouwprijzen (tweederde van het Europees budget, aldus het "Groenboek") opstuwen: Ierland, Italië, Griekenland, Frank rijk, België, Luxemburg. Terwijl juist Groot-Brittannië met Nederland en Denemarken in de landbouwmarat- hon altijd het zuinigste zijn, aldus de Nederlandse minister in een eerste reactie. Minder politiek "heet", maar daar om toch wel belangrijk, is het princi- pe-besiuit inzake een verdere vrij making van de handel in vlees. De Italianen die hier tot nu toe dwars lagen, hebben hun verzet gestaakt. Binnen de grote Euro-markt geldt daarom vanaf 1 januari 1985 dat grensautoriteiten (ons) vlees niet meer automatisch kunnen aanhou den voor een keuring. Voortaan moeten zij, aldus Braks woordvoer der, "een gericht vermoeden hebben dat er iets niet deugt". Was boven dien tot nu toe vlees vanaf een ver pakking van drie kilo vrij verhande- baar binnen die grote Euro-markt, voortaan gaat dat al op vanaf 1 ons. "Dit betekent, dat de exportmoge lijkheden voor Nederland dan sterk zijn verruimd", aldus onze minister in Brussel. De nieuwe richtlijn moet uiterlijk tegen 1985 verwerkt zijn in de diverse nationale wetgevingen. Zij voorziet ook in harmonisatie van het onderzoek op restanten van bestrij dingsmiddelen in het verse vlees, zware metalen, hormonen en anti- biötica. Tegelijk is via wijziging van weer een andere Europese richtlijn de mogelijkheid verruimd, dat de EG de invoer van runderen varkens en vers vlees van uit Derde Landen versoepelt. Dit door de eisen ten aanzien van de slachthuizen buiten de Europese Gemeenschap te ver ruimen. Dit slaat met name op leve ringen vanuit de Verenigde Staten Australië en Nieuw-Zeeland. Bij de discussies over de prijzen hebben de ministers hun eerder in genomen stellingen weer verdedigd. "In het algemeen kan men zich wel vinden in de voorstellen van de Eu ropese Commissie", aldus minister Begin vorige week heeft het Hoofdbestuur van het K.N.L.C. een werkbezoek gebracht aan "Brussel". Gesproken is met enige leden van de Europese Com missie nl. de heren Dalsager en A ndriessen. Ook vond een ontmoeting plaats met P. Dankert de voorzitter van het Europees Parlement. Op de foto van links naar rechts een deel van het gezelschap nl. R. Glaser en C. Trojau (lid resp. chef van het kabinet A ndriessen), F. A ndriessen, ir. D. Luteijn, P. Dalsager en zijn kabinetschef O. Jörgensen. De ruilverkaveling Haagsche Beem den-Oost (651 ha - 210 stemgerech tigden) is bij de stemming op 3 fe bruari j.I. in Breda aangenomen met 79% van de gestemde oppervlakte en 62% van de stemmen: Aan de stem ming namen 109 stemgerechtigden deel, vertegenwoordigende een op pervlakte van 547 ha. Hiervan stem den 68 stemgerechtigden met een op pervlakte van 431 ha voor. Tegen stemden 41 stemgerechtigden met een oppervlakte van 116 ha. De ruilverkaveling Haagsche Beem den-Oost is een gebied met een bij zondere problematiek, omdat er niet alleen maatregelen moeten worden getroffen voor de landbouw en voor natuur en landschap, maar tevens ten behoeve van de recreatie voor Breda. Het ruilverkavelingsblok grenst namelijk in het Noord-Westen tegen de stadsrand. Voor de stadsbe woners wordt er binnen het gebied in totaal 77 ha bos aangelegd, waaron der één groot boscomplex van 65 ha. Ook voor fiets- en wandelpaden is ruimte gereserveerd. Voor de landbouw zelf is vooral het versnipperde grondgebruik een pro bleem. De hoofdberoepsbedrijven hebben gemiddeld ruim 6 kavels. Mede" door drie boerderij verplaat singen kan dit gemiddelde waar schijnlijk worden teruggebracht tot twee. Belangrijk is ook dat er in het kader van de ruilverkaveling naar wordt gestreefd de vele overpaden op te heffen. Veel boeren moeten nu over tal van percelen om hun eigen grond te bereiken. Dank zij een nieuwe kavelindeling zou dit pro bleem al grotendeels kunnen worden opgelost, waarbij de nieuwbouw van de te verplaatsen bedrijven een grote rol speelt. Verder worden nieuwe wegen aangelegd om de grond rechtstreeks te kunnen bereiken. Braks. De discussie spitst zich vol gens hem toe op onderdelen zoals met name zuivel en granen. In de zuivelsector speelt de Europese Commissie met de gedachte om de. officieel voorgestelde 3,2 procent verhoging van de prijzen terug te brengen naar 2,4 procent. Dit wegens de overproduktie van de afgelopen jaren. In verband met de afbraak van monetaire compensaties zou de Ne derlandse veehouder dan komende lente zijn prijsniveau helemaal niet meer zien toenemen. In de graan sector staan we voor de vraag hoe wij de wenselijke terughoudende prijs verhoging gaan realiseren, aldus Braks. Volgenshemmoetmenookhier r zuinig zijn om nieuwe overschotten te beperken en tegelijk de Amerika nen gunstig te stemmen. Bovendien is er in de Akkerbouw toch al een duidelijke produktiviteitsstijging ge realiseerd, zo fluisterde een van Braks adviseurs hem tijdens het ges prek met de pers nog in. Voor het rundvlees is er zorg bij de ministers uit diverse landen (Enge land, Nederland, België, Duitsland) dat het prijsniveau zó hoog wordt dat men zichzelf uit de markt prijst in vergelijking met het goedkopere varkens- en pluimveevlees. In een jaar tijd zien wij hoe het aanbod van overtollig rundvlees voor opslag (in terventie) stijgt van honderdduizend naar tweehonderd dertigduizend ton. "Bij de afnemende koopkracht van nu is dat voor een behoud van de vleesconsumptie gewoon geen goeie zaak", aldus Braks. De Nederlandse minister ageerde ook tegen de 'export' van de oor- Jan Werts spronkelijk puur Italiaanse geboor tepremie in de rundveehouderij via Griekenland naar Ierland. Regiona le problemen in de genoemde landen mag je niet te lijf gaan via zulke pre mies. Eenzelfde verhaal geldt voor de zoogkoeien. De minister zette zijn litanie van waarschuwingen via schapevlees langs de sectoren groen te en fruit voort. Ook daar zou hij eigenlijk liever zien dat de voor to maten geldende verhoging van de prijs met 3,5 procent voor de hele sector zou gelden in plaats van de 5,5 procent die nu wordt voorgesteld. In Nederland moet dit jaar 20 procent van de appeloogst via interventie uit de markt worden genomen. Voor mandarijnen om maar eens een heel ander voorbeeld te geven, is dat op Europees niveau zelfë met een kwart van de oogst het geval. In de Euro pese Gemeenschap zit momenteel een voorraad van twee-en-een half miljoen ton appelen. Dit zijn alle maal bovendien bederfelijke pro- dukten die grotendeels na interventie vernietigd moeten worden. "Dan kun je niet ongestraft die prijzen verhogen", aldus minister Braks in Brussel. Op 23 en 24 februari a.s. worden op de Proefboerderij Cranendonck te Soerendonk de winter open dagen gehouden: van 10.00-1230 uur en van 1330-16.00 uur bent u welkom. Als thema staat centraal de melkkwaliteit en de invloed daarop via hygiëne in stal en melkstal, de verzorging van de koeien en de voederwinning. Met name het voorkó men van boterzuursporen en vrije vetzuren in de melk komt aan de orde. Tijdens de rondleiding over het be drijf zal.ook (lopend) onderzoek aan de orde komen zoals: krachtvoer aan melkkoeien, volgens norm; warm te- terugwinning uit melk; wanneer de le N strooien? Verder komt aan de orde perspulp aan jongvee, gehakseld stro in de ligboxen en klauwverzorging (met medewerking van Proefstation voor de Rundveehouderij). Voor de nodi ge toelichting zijn voorlichters van de Konsulentschappen aanwezig. Daarnaast zal, als eerste in Neder land, het Technisch Informatie Cen trum voor de Rundveehouderij in Zuid-Nederland zijn te bezichtigen, dat deze winter is klaargekomen. Dit is op Cranendonck gevestigd en bes taat,uit een meetgedeelte en een in formatie- en instruktiegedeelte. In het meetgedeelte wordt doormee- tapparatuur voor melkmachines doorgemeten en bijgesteld. Het in formatie- en instruktiegedeelte is volledig ingericht om voorlichting en instruktie over melkwinning en kwaliteit te geven. Hiervoor zijn sta linrichtingsmaterialen, melkmachi ne-onderdelen, schriftelijk- en foto materiaal aanwezig. Voor deskundige toelichting zijn hier melkwinnings-, huisvestings- en vee- voedingsspeci^listen van de Konsu lentschappen aanwezig. De Proefboerderij Cranendonck (Cranendonck 10 te Soerendonck, tel. 04959-1251) is gelegen langs de weg van Maarheeze naar Soeren donk. Consulentschappen voor de akker bouw en de rundveehouderij te Goes en Zevenbergen Door het Konsulentschap voor de Akkerbouw en de Rundveehouderij te Zevenbergen worden in samen werking met de verenigingen voor Bedrijfsvoorlichting en akkerbouw- studieklubs een aantal spuitdagen georganiseerd. Iedereen die belang stelling heeft wordt uitgenodigd om een van de volgende bijeenkomsten te bezoeken: Vrijdag 18 februari te Nieuwendijk in "Tavenu", aanvang 9.30 uur Maandag 21 februari te Zevenbergen in hotel "Den Ouden", aanvang 19.30 uur Woensdag 23 februari te Wouw in café "Broeren" aanvang 9.30 uur Woensdag 23 februari te Ossen- drecht in café "Van der Venne", aanvang 14.00 uur Dinsdag 1 maart te Welberg in café "P. Koch", aanvang 13.30 uur. Inleider op al deze bijeenkomsten is de heer A.C.M. Mulders, specialist gewasbescherming van het C.A.R. te Zevenbergen. Er zal speciaal aandacht besteed worden aan gewasbescherming in bieten, aardappelen, granen en mais. Diverse andere gewassen zullen in het kort besproken worden. Na een korte inleiding over het betreffende gewas, kunt U vragen stellen en op merkingen maken. Ga vooral eens na welke problemen U het afgelopen jaar tegen bent gekomen en stel deze op de bijeenkomst aan de orde. De staatssecretaris van landbouw en visserij, A. Ploeg, heeft op ad vies van de Commissie Beheer Landbouwgronden (C.B.L.) de toepassing van het stelsel van be- heerregelingen verder verruimd. Het is thans mogelijk een afge sloten beheerovereenkomst na één jaar op te zeggen. Met de in voering van zo'n gewenningsjaar wordt tegemoet gekomen aan een in de praktijk levende wens. Gezien de belangrijke aanpassings problemen van de glastuinbouw aan de sterk gestegen energieprijzen en de betrokkenheid van de Rabobank bij de problematiek, heeft Rabobank Nederland aan de Vereniging van Nederlandse Tuinbouwstudiegroe- pen (N.T.S.) een financiële steun toegezegd van in totaal 250.000,— Dit bedrag zal over een periode van een aantal jaren worden uitgekeerd. De N.T.S. zal de steun gebruiken voor versterking van haar landelijk apparaat.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 5