Gewestelijke Raad Zeeland ontstemd over procedure rond beplantingsverordening Lastenverlichting ook voor boeren en tuinders Reinigingsdienst Schouwen- Duiveland houdt inzameling restanten bestrijdingmiddelen Bestuur Landbouwschap wil duidelijkheid over lastenverlichting Voorzitter Landbouwschap: Minister Braks: Roofvogelvervolging moet voorkomen worden De Gewestelijke Raad van het Landbouwschap vergaderde 26 januari j.l. voor het eerst in de nieuwe zittingsperiode. Voor de 15e zittingspe riode (1 jan. 1983 t/m 31 dec. 1984) besloot de Gewestelijke Raad ter benoeming voor te dragen als voorzitter de heer F.C. Verhelst (N.C.B.) te Westdorpe en als plv. voorzitter de heer S. Jorritsma (Indien Vb. C.N.V.) te Goes. De Gewestelijke Raad beraadslaagde over de in procedure gebrachte ontwerp-beplantingsverordening. De raad sprak er zijn teleurstelling over uit dat is afgeweken van het goede gebruik om, alvorens een dergelijk ontwerp in procedure te brengen, overleg te plegen met de belanghebbende instanties. Onder opschorting van de procedure zou een dergelijk overleg alsnog kunnen plaats hebben. Niettemin zag de raad zich genoodzaakt om procedurele redenen te besluiten een bezwaarschrift in te dienen bij Pro vinciale Staten. De verordening ont moet op een aantal essentiële onder delen vanuit de landbouw ernstige bezwaren. Het gaat hierbij o.a. om de mogelijkheden het kapverbod en de herplantplicht aanzienlijk uit te breiden .Dit geldt eveneens voor de weigeringsgronden van de verplicht aan te vragen kapvergunningen. Te vens is de raad van mening dat erf- beplantingen in de verordening be horen te worden uitgezonderd. Ook de schadevergoedingsregeling en de subsidiemogelijkheden acht de raad niet toereikend. Gevreeds wordt dat dë verordening een averechtse uitwerking zal hebben waardoor de animo van grondgebruikers om be planting aan te brengen zal verdwij Van der Veen noemde lastenverlich ting ook voor de agrarische onder nemer essentieel om de continuïteit van zijn bedrijf en de werkgelegen heid van hemzelf en zijn werknemers zoveel mogelijk te garanderen. Van de bedragen die het kabinet tot nu toe voor lastenverlichting heeft uit getrokken hebben boeren en tuin ders nauwelijks meegeprofiteerd. Er is integendeel door de verhoging van de sociale premies juist sprake van lastenverzwaring, zo constateerde de Landbouwschapsvoorzitter. Van der Veen herhaalde dat het ka binet zijn toezeggingen moet nako men over een meer verantwoorde invulling van de bezuinigingen ophet departement van Landbouw. Het gaat hierbij volgens het landbouw schap om het wezen van het land bouwbeleid en het funktioneren van het ministerie. "Een goede en ge zonde landbouw is de komende jaren alleen mogelijk als de hoofdelemen ten van het beleid niet worden aan getast", aldus Van der Veen. Onderhoud bedrijfsgebouwen Naar zijn oordeel moet de agrarische sector ook aanknopen bij de eind ja nuari gepubliceerde regeringsnotitie over het werkgelegenheidsbeleid en het tweede rapport van de Commis sie Wagner. In beide wordt gespro ken over de mogelijkheid om voor langdurig werklozen op experimen tele basis werkgelegenheidsprojecten op te zetten, gericht op versterking van de marktsector. De gedachten, gaan ondermeer uit naar landinrich ting, inpoldering, bosbouw, monu mentenzorg en alternatieve energie projecten. Van der Veen voegde nen, althans zal afnemen. (Zie be richt brief Landbouwschap aan G.S. elders in dit nummer). Rioolwaterzuiveringsinstallatie te Bath De raad besprak de voorstellen van het Hoogheemraadschap West-Bra bant om tot afspraken te komen over de procedure die gevolgd zal worden bij de behandeling van schadeclaims vanuit de landbouw die hun oorzaak vinden in de aanleg en het in werking houden van de rioolwaterzuive ringsinstallatie Met de voorstellen van het Hoog heemraad kon worden inge stemd. Bij schadeclaims zullen on derzoekinstituten als het Instituut voor Plantenziektenkundig Onder zoek (I.P.O.)en het Instituut voor Planten-Natuurwetenschappelijk Onderzoek (T.N.O.) alsmede onaf hankelijke taxateurs worden inge schakeld. Jaap v.d. Veen hieraan het onderhoud van agrari sche bedrijfsgebouwen toe. Leerlingen Van der Veen pleitte ook voor een fiscale tegemoetkoming voor agrari sche ondernemers die leerlingen op hun bedrijf opnemen. Op deze wijze kan een betere aansluiting tot stand komen tussen onderwijs en praktijk. Het leerlingenstelsel zou ook uitge breid moeten worden tot de middel bare agrarische scholen. De regering moet dan, aldus Van der Veen, wel afstappen van financiering op basis van fondsvorming door het bedrijfs leven. Beheersplan relatienotagebieden De Poel-Heinkenszand De Gewestelijke Raad nam kennis van de beheersbepalingen en de be heersvergoedingen zoals' die zijn neergelegd in het ontwerp-beheers- plan De Poel-Heinkenszand. De raad kon zich met de hoofdlijnen van het plan verenigen. Daarbij werd aangetekend dat het goede zaak zou zijn als de deelname van de boeren kan worden bevorderd door niet verplicht te stellen dat alle relatieno- tagrond in één keer voor een be heersovereenkomst moet worden aangeboden. Binnenkort wordt door de Provin ciale Commissie Beheer Landbouw gronden een inspraakprocedure in de streek georganiseerd. De raad is van mening dat reëele voorstellen uit de streek in het definitieve plan moeten kunnen'worden verwerkt. Adviestarieven loonwerk 1983 Na een intensieve voorbereiding be handelde de Gewestelijke Raad de adviestarieven loonwerk 1983 en be sloot tot vaststelling van deze tarie ven die binnenkort zullen worden gepubliceerd. Het grote belang van de instandhouding van rendabele loonwerk bed rij ven voor de agrari sche sector werd andermaal onder streept. Op landelijk niveau zal wor den aangedrongen om de grondsla gen voor de tariefstelling kritisch te beschouwen om de binding met de in Een ieder op Schouwen-Duiveland, die beschikt over overtollige bestrij dingsmiddelen of restanten daarvan of. andere chemische afvalstoffen, welke niet meer worden gebruikt, kan deze inleveren op de hieronder vermelde adressen op Het bestuur van het Landbouwschap vindt dat er vlug duidelijkheid moet komen over de manier waarop boeren en tuinders mee kunnen profiteren van de door de regering aangekon digde lastenverlichting voor het be drijfsleven. De notitie over het werkgelegen heidsbeleid noemt onder meer ver laging van de vennootschapsbelas ting in samenhang met een substan tiële lastenverlichting voor zelfstan digen. Het blijft in het vage of de maatregelen voor het midden- en kleinbedrijf ook van toepassing zijn op agrarische ondernemingen. Het bestuur wijdde op 2 februari een uitvoerige discussie aan de bezuini gingsplannen van de regering. De diverse woordvoerders onderstreep ten daarbij de zienswijze van het da gelijks bestuur, dat de in het regeer de praktijk gehanteerde tarieven te bewaren. Opruiming restanten bestrijdings middelen De raad constateerde dat in de prak tijk dringende behoefte bestaat aan een spoedige totstandkoming van een afdoende regeling voor de inza meling van restanten bestrijdings middelen. Formele regels beletten thans een snelle oplossing van dit in omvang toenemende probleem. In overleg met de betrokken ovjerheids- instaties zal op een praktische bena dering worden aangedrongen. Teeltverordening spinazie Tholen De Gewestelijke Raad behandelde het verzoek tot het instellen van een teeltafbakeningsverordening voor spinazie op het eiland Tholen. Be sloten werd om de ontwikkelingen rond de teelt in 1983 nauwgezet te volgen om te kunnen beoordelen of het instellen van een dergelijke ver ordening m.i.v. het teeltjaar 1984 noodzakelijk en gewenst is. Parallelweg langs RW 60 bij Hulst Kennisgenomen werd van een rap port van Veilig Verkeer Nederland over de doortrekking van de gewes telijke parallelweg langs RW 60 ter hoogte van de stad Hulst. De raad heeft zich in het verleden al duidelijk voor doortrekking van deze parallel weg uitgesproken, en besloot dit rap port in een schrijven aan de ge meenteraad van Hulst te ondersteu nen, omdat voor het landbouwver- keer het doorkruisen van de stads kern van Hulst als zeer ongewenst wordt ervaren. Bouw kolencentrale te Borssele Het Zeeuws Agrarisch Jongeren Kontakt (Z.A.J.K.) uitte in een brief aan de Gewestelijke Raad zijn be zorgdheid over de verwachte nadelige gevolgen van de ingebruikneming van een dergelijke centrale voor de land- Woensdag 23 februari 1983 van 8 tot 12 uur en op Donderdag 24 februari 1983 van 8 tot 12 uur. Van de inzameling zijn uitgezonderd verpakkingsmaterialen en gassen, zoals o.a. methylbromide en andere gassen onder druk. Ik weet dat de Nederlandse Vereni ging tot Bescherming van Vogels een toenemende systematische vervol ging van roofvogels constateert. Hoewel ik niet over gegevens van achterliggende jaren beschikt, vind ik dat een en ander op zich al aanleiding geeft tot ongerustheid. Roofvogels genieten sinds 1936 vol ledige bescherming. Vervolging van deze dieren zal voorkomen moeten worden door middel van voorlich ting. Ook zullen de controleurs Vo- gelwet worden aangespoord, meer accoord opgenomen ombuigingen geen basis kunnen zijn voor het toe komstige landbouwbeleid. Ook het funktioneren van het departement van Landbouw zelf zou worden aangetast. F.C. Verhelst bouw. De raad besloot te onderzoe ken of deze centrale betrokken kan worden in de bestaande regeling met provincie en industrie terzake van de voorkoming en vergoeding van scha de voor de landbouw als gevolg van luchtverontreiniging. Bacterievuurbestrijding De raad besprak de noodzaak om op korte termijn duidelijkheid te krijgen over de regeling die voor het seizoen 1983 zal gelden ter bestrijding van het bacterievuur, daar het met het oog op de belan gen gewenst is tijdig te kun- gewesntgewenst is tijdig te kun nen ingrijpen. De door de over heid tegen eind januari toegezeg de richtlijnen zijn nog steeds niet bekend, waardoor ook de in pro- viciaal verband te nemen maat regelen- niet kunnen worden besproken. Mede in verband met de tot op heden bijzonder zachte winter, waardoor de ontwikke ling van het gevreesde slijm kan worden bevorderd, is het naar de mening van de raad zeer urgent dat op korte termijn concrete af spraken worden gemaakt over de bestrijding van het bacterievuur. Voor de goede orde wordt nog ver meld dat de Reinigingsdienst Schouwen-Duiveland ook is belast met de uitvoering van de Wet Che mische Afvalstoffen. Indien een be drijf of particulier nadere informatie wenst over de mogelijkheden tot verwijdering van chemisch afval of probleemstoffen kan daartoe contact met deze dienst worden opgenomen. De mogelijkheid is aanwezig om ge durende het gehele jaar dergelijke afvallen afzonderlijk te laten opha len of afgeven. Inzamelingspunten voor de aktie op 23 en 24 februari 1983 zijn: Burgh-Haamstede - Gemeentewerk plaats, Burghseweg 66a, Seroosker- ke, - Garage Reinigingsdienst, Hoosjesweg 16, Brouwershaven - Gemeentewerkplaats, Haven Noordzijde 36, Scharendijke - Ge meentewerkplaats, Dijkstraat 17, Zierikzee - Gemeentelijke Plantsoe nendienst, Boerenweg 3, Nieuwer- kerk - Gemeentewerkplaats, Burg. Boumanstraat 6, Bruinisse, - Ge meentewerkplaats Molenweg 12. aandacht te besteden aan strafbare feiten met betrekking tot roofvogels. Aldus minister Ir. G.J.M. Braks (landbouw en visserij) in antwoord op vragen van de Tweede Kamerle den De Boois en Mik. In het onderzoek van de Nederland se Vereniging tot Bescherming van Vogels is in drie van de ruim 130 gevallen een vangkooi gebruikt. Bij het behandelen van een aanvraag voor een vergunning tot jagen met behulp van een kraaienvangkooi wordt onderzocht in hoeverre wordt voldaan aan de voorwaarden. Te vens wordt het advies van het hoofd van de plaatselijke politie uitge bracht over de betrouwbaarheid van de betrokkene(n). Dergelijke vergunningen dienen niet ter bescherming van het jachtwild maar ter bescherming van de land bouw tegen ontoelaatbare wildscha- de. De voorzitter van het Landbouwschap, de heer Jaap van der Veen, vindt dat de agrarische bedrijven recht hebben op een deel van het geld dat het kabinet beschikbaar stelt voor de lastenverlichting van het be drijfsleven. Hij zei dat op woensdag 2 februari aan het begin van de openbare bestuursvergadering Omdat er op Schouwen-Duiveland veel bedrijven zijn, waar met bes trijdingsmiddelen wordt gewerkt, heeft het bestuur van de Reinigings dienst Schouwen-Duiveland besloten om voor Schouwen-Duiveland een inzamelingsaktie te organiseren. Voor tijdelijke opslag beschikt deze dienst sedert enige tijd over een afzonderlijke opslag voor dergelijke stoffen. Na verloop van tijd zullen de ingezamelde stoffen worden afgevoerd naar een daartoe geschikte verwerkingsinrichting. Om verontreiniging te voorkomen worden che mische afvallen zoveel mogelijk afzonderlijk gehouden en niet meer gestort op de vuilverwerkingsplaats. 4

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 4