VOOR VROUW Zeeuwsche Plattelandsvrouwen bijeen bij afsluiting jubileumactie p.j. zuid geluid A.P.J.W., wat moet je er mee? Verslag van een kursus Landbouw in Frankrijk: gezellig en leerzaam redaktie Henk tegels ZCO wil gebruik windenergie stimuleren uit de p.j.z.-agenda onder redaktie van de Redaktiekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Bra bant Redaktieadres: Mevr. L.J. de Regt-van Maldegen.. Anna Mariaweg 1, 4494 PB Geersdijk. Ondanks storm en regen was op 1 februari toch een groot aantal dames naar "de Vroone" in Kapelle gekomen om bij de aanbieding van het rapport "Tijd en Inventiviteit" aanwezig te zijn. Mevr. J.C. Nijssen-Schrier, prov. presidente, begroette de aanwezigen en zette nog eens uiteen wat de aanleiding tot het samenstellen van dit rapport geweest was. Het jubileumjaar 1981 van de Zeeuwsche afdeling van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen viel samen met het internationale jaar van gehandicap ten. Het prov. bestuur wilde op een bepaalde manier anderen laten delen in de feestvreugde van het jubileum en stelde een actiecommissie in om verschillende mogelijkheden te onderzoeken. Door de leden was via de afdelingen geld bijeengebracht wat besteed moest worden op een manier, waarvan zoveel mogelijk mensen profijt zouden hebben. Het bleek dat er nog weinig onderzoek gedaan was naar de leefomstandigheden van de gehandicapte huisvrouw (wel waren er veel rapporten verschenen over gehandicapten in het algemeen). Het werk van de commissie heeft zich derhalve hierop toegespitst. Er werden 23 huisvrouwen bereid gevonden aan dit onderzoek deel te nemen. Met deze, motorisch of visueel gehandicapte dames, werden 3 groepsgesprekken gevoerd. Het onderzoek heeft plaats gevonden onder verantwoordelijkheid van het Nederlandse Instituut voor Maatschappelijk Werk Onderzoek (NIMAWO). Het doel van de actie Het verkrijgen van inzicht in de pro blemen waarmee een gehandicapte huisvrouw te maken heeft, in de ma te waarin en de wijze waarop deze problemen opgelost worden en in de behoefte aan voorlichting bij het vinden van de beste oplossing. Als resultaat van deze gesprekken is een uitgebreid rapport samengesteld, dat op deze middag aan de deel neemsters aan de gespreksgroepen werd aangeboden. In dit rapport zijn de problemen en knelpunten op pa pier gezet, zoals ze door de gehandi capte zelf ervaren zijn. Tot nu toe werd er veel voor de gehandicapte maar weinig door de gehandicapte gedaan. Overige sprekers Mevr. Drs. H.J. Overbeek gaf een toelichting op het onderzoek. Mevr. W.C.M. Cruyff-Arts bood na een toespraakje, waarin ze de Platte landsvrouwen complimenteerde met het initiatief, de dames het rapport aan. Mevr. M. de Feyter-Dekker gaf de ervaringen van de actiecommissie weer. De heer Drs. F. Mulders besprak de aanbeveling van het rapport. Con clusie van de heer Mulders: een dui delijk, goed leesbaar rapport, waar- Mevr. W.C.M. Cruyff-Arts (r.) overhandigde het rapport aan presidente mevr. J.C. Nijssen-Schrier. mee verder te werken is. De Bond kan zich inzetten voor gehandicapte huisvrouwen door voorlichting te blijven geven en deze vrouwen te ondersteunen bij hun belangenbe hartiging. Aan het eind van de middag waren er hartelijke dankwoorden van mevr. Nijssen voor alle groepen, die deze actie tot een succes gemaakt hebben. Deze groepen werd collectief dank gebracht. Een persoonlijk dank woord was er voor mevr. Sandberg- Braat voor het brailleren van het rapport (voor de visueelgehandicap- ten). Een persoonlijk woord werd bovendien gericht tot mevr. v.d. Leeden. Deze actie had een goed lo pende motor nodig en dat was mevr. v.d. Leeden. De totale opzet is haar idee geweest, dat in deze vorm op deze middag succesvol werd afgeslo ten. .Voor alle medewerkenden waren er bloemen, die deze bijeenkomst een feestelijk tintje gaven. De heer Engel Reinhoudt zorgde op prettige manier voor afwisseling met zijn muzikaal optreden. De teksten van enkele liedjes had hij aan de in tentie van deze middag aangepast. Al met al vormde deze middag een waardige afsluiting van een geslaagde actie, die hopelijk perspectieven biedt voor de toekomst van de gehandicap te huisvrouw. R. Mouthaan-Mantel Een samenvatting van het rapport "Tijd en inventiviteit" zullen we de volgende week plaatsen. Eind 1982 zijn we met 24 jongeren uit alle delen van Nederland, 8 dagen in Frankrijk geweest om kennis te maken met de Franse landbouw. We verbleven daar op het kasteel van Méridon, een sinds kort niet gesub sidieerde Nederlandse volkshogeschool in Chevreuse, 35 km ten zuid westen van Parijs. Méridon wil de kennismaking met een andere kui tuur en een andere vorm van samenleving bevorderen op een manier die verder gaat dan de toeristische. Aan de hand van leidingen, bedrijfsbe zoeken, ekskursies en diskussies werd het ons mogelijk gemaakt om een indruk te krijgen van de leefwijze van de Franse boer en van de struktuur en het reilen en zeilen van de landbouw, waarbij de link naar de Europese landbouwpolitiek vaak gelegd werd. Naast de landbouw kundige onderwerpen was er ook tijd voor algemene oriëntatie, en natuurlijk voor ontspanning. In het plattelandsjongerenwerk neemt het vormingswerk een belang rijke plaats in. Dat geldt zowel voor het agrarisch werk als voor het algemeen werk. Vrijwilligers en beroepskrachten proberen dat vor mingswerk in de afdelingen zo veel mogelijk te stimuleren. Dat is echter niet zo gemakkelijk. Een disko of een dropping gaat er meestal in als koek, maar vormings werk, een serieus onderwerp? Dat is veel moeilijker. Veel vrijwilligers in afdelingen zetten zich daar toch voor in. Het thema kiezen is vaak ook snel gebeurd, maar dan. Hoe breng je op een leuke en goede manier zo'n thema op een afdelingsavond? Dat je op een aantrekkelijke en ge zellige manier toch veel informatie op kunt doen, bewees deze kursus wel. Het is aardig om in het kort iets van die week weer te geven. Om het land iets beter te leren ken nen hadden we de eerste dag (zon dag) kennismaking, 's Morgens be zochten we het kasteel en de tuinen van Versailles, vroeger de huisves ting van zonnekoning Lodewijk XIV. In Versailles bezochten we ook de zondagsmarkt, waar werkelijk aller hande voedsel van de hand ging. 's Middags werden we in groepjes van 4 personen in diverse dorpjes ge dropt met een vragenlijst. Een paar uur later moest je dan maar zien dat je antwoorden had. Hiervan werd 's avonds verslag gedaan. De maandag was geheel aan de landbouw gewijd, eerst een inleiding door de Neder landse landbouwattaché, daarna twee bedrijfsbezoeken waarvan één bij een ex-Hollander en tenslotte een lezing en diskussie over de land- bouwstruktuur. De volgende dag vertrokken we met onze bus naar Normandië, waar we door een soort SEV-er ontvangen werden. Deze man had de hele dag verder georga niseerd. Hij vertelde ons eerst iets en nam ons mee voor een bedrijfsbe zoek. Hierna werden we in klejnere groepjes bij gastgezinnen ingedeeld. Vele aperitiefjes en terreinrace later konden we aan tafel. Een geweldige maaltijd werd ons aangeboden met de nodige wijn. Elke boer in Frank rijk laat zijn eigen 'snaps' stoken, in dit geval calvados. Dit moest natuurlijk geprobeerd worden. De ontvangst bij de gastge zinnen is één van de dingen die het meeste indruk gemaakt heeft. Het Franse stokpaardje "we leven er goed van" heeft daar heel wat meer inhoud gekregen. Woensdag begon met problemen nl. het uit bed ko men. Het programma vermeldde een hele dag Parijs. Daar werd ons een geweldig uitgebreide rondrit aange boden, zodat er nu geen gebouw meer is met gehejmen. Later op de dag volgde een ontvangst in de "Tweede Kamer" met een boeiende gedachtenwisseling en 's avonds "los" in Parijs. Verder zijn we o.a. nog op een landbouwpraktijkschool geweest, waar alles wat een boer tegen kan komen onderwezen wordt. Vrijdag gingen we op bezoek in de 'Hallen' van Parijs. Dat is een markt van 220 ha waar alle verse voedsel voor 10 miljoen Parijzenaren aange voerd en verhandeld wordt. De laat ste avond kregen we een uitgebreid slotdiner, waarna een ieder zijn be levenissen in één of andere kreatie kon uiten. Als je zo'n programma overziet dan lijkt het of het niets dan luchtig ver maak is. Toch is het tegendeel waar. Als deelnemers hebben we veel in zicht gekregen in de ontwikkelingen van de Franse landbouw. Ook de re latie met de Europese landbouwpoli tiek werd veel duidelijker. We hebben ervaren, dat er in Frankrijk flink ge werkt wordt om de eigen produktie op te voeren en dat we in Nederland niet mogen inslapen, anders kunnen we wel inpakken.... Jan-Piet, Jan-Hendrik, Aalt en Daan. Het Zeeuws Coördinatieorgaan voor Natuur-, Landschaps- en Milieube scherming heeft de Zeeuwse ge meentebesturen opgeroepen het ge bruik van windenergie in hun ge meente te stimuleren. Hiertoe is een brief naar alle Zeeuwse gemeentera den en kolleges van burgemeester en wethouders gestuurd. In deze brief worden zij in kort bestek geïnfor meerd over de mogelijkheden van gedecentraliseerde windenergietoe passing, over het vermijden van schade aan landschap en natuur, over de veiligheids- en hinderaspek- ten en over de regelingen die ge meenten kunneri hanteren. "Het ZCO is duidelijk voorstander van toepassing van windenergie. Met name het gebruik van kleine en middelgrote windmolens die ge plaatst kunnen worden bij bestaande bebouwing en infrastruktuur ver dient o.i. alle steun. De gemeenten in Zeeland kunnen hierbij een stimule rende rol spelen, door initiatieven te nemen of tenminste mogelijkheden te scheppen in bestemmingsplannen e.d." aldus het ZCO. Daar proberen provinciale kader- of vormingsgroepen bij te helpen. Ook zij weten echter niet alles. Ook zij hebben behoefte aan goede en nieu we ideeën. Op landelijk nivo probeert het APJW (Algemeen Plattelands Jon geren Werk) daar bij te helpen. Het APJW is de kommissie voor het al gemeen plattelandsjongerenwerk van de nieuwe landelijke federatie. Het APJW heeft als taak de provin ciale vormingskommissie te helpen bij hun werk door ideeën en metho des aan te reiken, of zelfs door on derwerpen uit te werken. Hoe dat allemaal moet is eigenlijk nog de vraag. Er kan immers op allerlei manieren geholpen worden. De ene provinciale groep heeft alleen wat inlichtingen nodig, de andere groep heeft misschien wel een uitgewerkt thema nodig met een kursus erbij 18 februari Afd. Walcheren houdt een bowling in de "Kaasboer" te Biggekerke. Aanvang: 20.30 uur. Opgave bij Wim Blankers (tel. 01180-12353). 18 februari Afd. Fijnaart: grote avond in "De Schakel" te Fijnaart. Aanvang: 20.00 uur. Opgevoerd wordt het blijspel "Kruis of Munt?". Entree: leden 3,— en niet leden ƒ5,-- 22 februari H.B. -vergadering in de Blauwe Hand te Bergen op Zoom. Aanvang: 19.45 uur. hoe dat allemaal moet. Het APJW gaat echter niet zo maar aan de gang. Voordat er verder ge werkt gaat worden wordt er binnen kort een kennismakingsdag gehou den. Op deze dag kan men kennis maken met hetgeen het APJW te bieden heeft, en kan men ook wen sen naar voren brengen. De bedoe ling is te zorgen dat vraag en aanbod zo goed mogelijk op elkaar afge stemd worden. Bovendien wil men stimuleren, dat de provincies onder ling hun materiaal ook zo goed mo gelijk uitwisselen. Op deze wijze kan veel dubbel werk voorkomen wor den. Het gaat er immers om, dat er zo goed mogelijk gewerkt wordt met de (schaarse) beschikbare middelen, zowel in geld als in tijd. Will van Roessel 26 februari 3-C.J.O. volleybal-toer nooi in de sporthal "De Kruitmolen" te Middelburg. Aanvang: 10.15 uur. Men kan zich opgeven door 40,— per team over te maken op nr. 32.05.75.063 van de Rabobank te Renesse t.n.v. de Zeeuwse C.P.J. Goes onder vermelding van "Deel name 3-C.J.O. -volleybaldag. Uiter ste inschrijfdatum: 19 februari. 25-26-27 febr. P.J.Z. kaderweekend in het "van Eeghenhuis" te Aarden burg. 5 maart Afd. Tholen/St. Philips- land organiseert haar jaarlijks vol leybal-toernooi. Opgave vóór 18 fe bruari bij Tonny Gubbens, Molen straat 112,4698 BD Oud-Vossemeer, (tel. 01667-2997) of bij Carlies S'uur- land (tel. 01663-2447). 19 maart P.J.Z. -Juweel. Dit juweel wordt gehouden in 't Fort te Bergen 3p Zoom. Aanvang: 19.30 uur. 21

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 21