Fruitteelt mechanisatiebeurs te Kapelle bood voor veel belangstellenden veel nieuws Veel fruittelers uit Zuid-West Nederland hebben in de hallen van de veiling te Kapelle op vrijdag 14 januari j.l. de mechanisatiebeurs voor de fruitteelt bezocht. De organisatie was - zoals gewoonlijk - in handen van de NFO-Kring Zeeland. In het kort geven we een overzicht van het nieuws wat er te zien was. (De genoemde prijzen moeten worden beschouwd als richtprijzen exkl. b.t.w.) De beurs bood een gevarieerd programma aan fruitteeltmechanisatie, bouw- en isolatiematerialen, be- drijfsverlichting, elektronika en bedrijfsveiligheid. Zoals gewoonlijk bleek het gebeuren bovendien een sfeervolle ontmoetingsplaats voor handelaren, fruittelers, medewerkers van organisaties, onderzoek en voorlichting. Trekkers Momenteel zijn vrijwel alle merken aan de markt met goed ontwikkelde fruitteelttrekkers in de vermogens klassen van 35 kW (45 pk), 45 kW (60 pk). Bij de beoordeling dient o.a. ge let te worden op de buitenwerkse breedte, stuurbekrachtiging, vol doende versnellingen de voor- en achterwaartse rijsnelheid, de ban denkeus e.d. Nieuw waren Tyresoles RF fruitteelt profielbanden waarbij een compromis is gezocht tussen trekkracht, insporing, lekrijden door snöeihout en de prijs. De nieuwe "fruitteeltprofielen" kunnen tevens aangebracht worden op bestaande carcassen en zijn leverbaar via ban denspecialisten en mechanisatiebe- drijven. Een verbeterde chauffeurs- stoel zagen we bij Frans Pateer b.v. te St. Jansteen, welke eventueel met armleuningen op smalle trekkers kan worden gemonteerd. Deze kompakt gebouwde spuit heeft een buitenwerkse breedte van 120 cm en een hoogte van 155 cm. De kabine is niet geïsoleerd, echter wel voorzien van een koolfilter. De aan drijving is traploos met behulp van hydromotoren op alle wielen. Voor aandrijving kan worden gekozen uit een dieselmotor van 51 of 72 pk. De machine wordt standaard geleverd met een 1000 1 tank en een KWH- spuit (radiaal) of een Aspaspuit (Ax iaal). Opbouw van een andere spuit is echter mogelijk. Ook zou onder de spuit een maaier kunnen worden aangedreven. Als richtprijs werd een bedrag van 45.000,— genoemd. Sorteren Greefa introduceerde de gewicht- sorteerder met 75 cm-segmenten (in plaats van 80 cm) waardoor de op stelling in kombinatie met de Uni- versal-maatsorteerder probleemloos is. Een belangrijke verbetering bij het Universal-maatsorteerdeel is de synchroom meedraaiende afvoer- flappenband onder de meetbanden. Hierdoor is de afvoer van vruchten op smalle uitvoerbajiden naar de vullers mogelijk geworden. De uitvoer van de kistekantelaar is uitgevoerd met rollen van een kleine diameter. Zodat de aanvoer - in kombinatie met een doceerborstel - meer geleidelijk verloopt. Tesso introduceerde een 3-banige gewichtsorteermachine. De vullers waren elektronisch/elektrisch uitge voerd. Nieuw was de "Makeshift"; een hulpmiddel voorzien van een doek om het rollen van fruit in de stapelkist tegen te gaan tijdens het ledigen. Burg's machinefabriek toonde zijn Door: C. v.d. Vrie, Konsulentschap voor de Tuinbouw "Zuid-West Ne derland" te Goes. stapelkistekantelaar welke voortaan in een meer schuine ledigstand wordt uitgevoerd. Deze schuine helling is niet bezwaarlijk voor het ledigen van kisten mét appels en garandeert een volledige goede lediging met peren. Verder toonde Burg een hefwagentje om het ledigen van stapelkisten met de hand te vergemakkelijken. A.P. Gijssel b.v. kwam uit met een verzamelband waarop de vruchten uit stapelkisten op goede hoogte ko men om in afzetfust te worden ge raapt, gesorteerd of verpakt. Veiligheidsbeugels voor de fruitteelt Naast de getoonde kabine van de Holder - knikbestuurde-omkeertrekker (type C 500) waren er kabines aanwezig van Eicher-Edscha, Fendt-Edscha, Frans Pa teer b. v. en Gouw-Cabines. De prijs van komplete fruitteeltkabines varieert van f 7.000- tot f 10.000,-. In de stand van het Proefstation voor de Fruitteelt was de heer ing. P.D. Goddrie aanwezig met gegevens over nieuwe fruitrassen. KWH was aanwezig met het "Vario-Electro"-systeem voor het elektrostatisch spuiten. De juiste spanning wordt met behulp van een hygrometer automatisch geregeld. Voor 17 juli a.s. dienen alle oude en nieuwe trekkers - volgens het Land- bouwveiligheidsbesluit - te zijn voorzien van een cabine, frame of beugel. Ook de fruitteelt valt geheel onder de regeling. Aangezien de hefmast niet als valbeugel is ontwik keld en soms wordt gedemonteerd blijft de verplichting in alle gevallen van kracht. Op plaatsen waar het gebruik soms onmogelijk is zal de beugel het beste "neerklapbaar" van uitvoering zijn; gemonteerd dicht vóór de bestuur der. In andere gevallen kan het beste een achterbeugel (uitschuifbaar) direkt achter de zitting worden gemon teerd. Het uitzicht wordt dan minder belemmerd en men ondervindt min der last van zwiepende takken. Af hankelijk van de trekker zal moeten worden bekeken of deze in kombi natie met de hefmast geen proble men veroorzaakt. Trekkerkabines met luchtfiltering Omdat de fruitteler anno 1982 een groot aantal uren besteedt aan de gewasbescherming en daarbij uitge breid in kontakt komt met terug- waaiende hoog gekoncentreerde spuitnevel was de belangstelling voor de tentoongestelde trekkerkabines groot. Een goede kabine reduceert het trekkergeluid (zie tabel 1met 5 a 10 db (A), is ca. 90 cm breed, glad afgewerkt, heeft zichtruitjes voor de voorwielen, ruitenwissers voor- en achter en ingebouwde ventielen voor aansluiting van de hefmast e.d. De verse lucht-filterinstallatie dient geschikt te zijn voor het filtereren van vochtige lucht. Met de ge schoonde lucht wordt enige overdruk in de kabine opgebouwd. De filter- kapaciteit neemt af naarmate er meer lucht wordt doorgevoerd. Frans Pateer b.v. toonde de enige gekeurde installatie. De Goiiw, Ei- cher Fendt en Steenbergen leveren tevens een filtersysteem. Steenber gen toonde tevens een kachel-air conditioning. Zelfrijdende spuitmachine Op plaatsen waar het gebruik van een veiligheidsbeugel onmogelijk is kan een neerklapbare beugel worden gemonteerd. In andere gevallen zal de beugel het beste direkt achter de zitting worden bevestigd. Geheel nieuw was de zelfrijdende spuitmachine van de Aspa fabriek (Italië) die door de fa. Pierre uit Herk-de Stad (België) werd aange boden. Deze machine kan door de regionale handel geleverd worden. Deze kompakt gebouwde zelfrijdende spuit is uitgerust met een 1000 l-tank, een dieselmotor van 51 pk en heeft een traploze aandrijving met hydro-motoren op alle wielen. De beurs stond in het teken van "veiligheid bij de gewasbescherming", voor de voorlichting rondom kabines, luchtfilters, geluidsisolatie en kleding. Een en ander was georganiseerd door de regionale veiligheidskommissie van het Land bouwschap, de Arbeidsinspektie, het IMAG en het CBA te Wageningen en het regionale Tuinbouwkonsulentschap. 17

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 17