Aviko optimistisch over Studiereis naar aardappelteelt-gebied in Canada Afval Aardappelverwerking groeide enorm Concurrentie Contracten Kwaliteit betaald In 1982 Rekord-hoeveelheid aardappelen verwerkt Bintjes "Voor actieve en wakkere ondernemingen is er nog perspectief'. Deze uitspraak van de heer L. Dolfing is typerend voor het bedrijf waarvan hij al sinds de oprichting directeur is. Het is het aardappel- verwerkende bedrijf Aviko in Steenderen. Begon mèn 20 jaar geleden met 3 personeelsleden in een oude zuivelfabriek, nu werken er 450 man in dit miljoenenbedrijf, dat de grootste producent van verse voorge bakken frites ter wereld is. Uit een gesprek met directeur Dolfing bleek ons dat men in Steenderen ook de toekomst met optimisme tegemoet ziet. De verwerking van aardappelen tot produkten als bijv. frites en chips is in twintig jaar tijd enorm toegeno men. In 1960 werd in Nederland 38.000 ton aardappelen verwerkt, in 1981 was dat 822.000 ton. Bijna een derde van de consumptieaardappe len ging vorig jaar naar de industrie. Illustratief voor deze ontwikkeling is Aviko in Steenderen. In 1962 klein begonnen is men nu uitgegroeid tot een volwassen bedrijf dat exporteert naar alle delen van de wereld. Aviko is in de begin jaren zestig ont staan uit de telersvereniging van de coöperatie Hummelo/Keppel. De 34 boeren die daarvan lid waren, zagen dat hun aardappelen steeds minder Canada heeft een aardappelteelt die ruim 100.000 ha beslaat. De aardap pelen worden afgezet als pootaard- appelen en konsumptie-aardappe- len en in grote hoeveelheden geëx porteerd naar de U.S.A., Midden- en Zuid-Amerikaanse Staten en Noord-Afrikaanse landen. Grote hoeveelheden aardappelen worden geteeld voor de aardappelverwer- konden concurreren op de verse consumptiemarkt tegen de Bintjes van de klei. De vereniging had al een aardige afzet opgebouwd naar di verse frites-verkopers, die zelf hun frites bakten. Daaruit kwam het idee naar voren als telersvereniging zelf de frites voor te bakken en vervol gens te verkopen. Met een aande lenkapitaal van ƒ110.000 en een door de dorpssmid gemaakte bako ven startte Aviko oktober '62 in de oude zuivelfabriek in Hoop Keppel. Dofing was sinds 1960 bedrijfsleider van de aardappelafdeling van de coöperatie Hummelo/Keppel en werd in 1962 directeur van het nieu we bedrijf, Aviko. De groei van Aviko verliep storm achtig. In 1970 verhuisde men naar de produktiehal van een voormalige kende industrie, waarvan de pro dukten eveneens worden geëxpor teerd. Tijdens de studiereis zullen land bouwbedrijven worden bezocht waar zo mogelijk het poten van aardap pelen kan worden bekeken. Opslag plaatsen, sortëerinrichtingen en ver schillende aardappelverwerkende industriën zijn eveneens in het pro- Eén van de vele door Aviko op de markt gebrachte produkten textielfabriek in Steenderen en in 1972 werd een heel nieuwe fabriek gel)ouwd. In 1970 vond nog een be langrijke gebeurtenis plaats. "De 34 boeren van het begin droegen Aviko over aan een veel grotere gramma opgenomen. Zowel op Prince E.dward Island als in New Brunswick zullen onderzoekinstitu ten op het gebied van aardappelen worden bezocht. Men is in Canada ver gevorderd op dit gebied. Tijdens de reis zullen enige bijeen komsten worden georganiseerd met vertegenwoordigers van de Potato Marketing Board, organisaties van de aardappelsektor en landbouwers, handelaren en verwerkers. Zeker op Prince Edward Island zal men door het grote aantal Neder landers dat zich daar heeft gevestigd in de Nederlandse taal van gedach ten kunnen wisselen. Indien U zich voor deze reis wenst aan te melden, gelieve u dit schrifte lijk doch in ieder geval vóór 16 fe bruari 1983, te doen aan de Stichting Aardappel Studie Centrum, van Stolkweg 31,2585 JN 's-Gravenhage. Gelijktijdig gelieve u een bedrag ad 500,— inschrijvingsgeld te betalen op postrekeningnr.: 575176 t.n.v. de Stichting Aardappel Studie Cen trum. Eerst na ontvangst van uw betaling zult u op de voorlopige deelnemers groep boeren", zo vertelt Dolfing. "Alle aandelen zijn toen verkocht aan Cebeco-Handelsraad In 1971 nam Domo-Beilen 30 pet. van de aandelen over, maar 9 jaar later zijn die weer terugverkocht aan Cebeco. Twee jaar geleden kocht Aviko het Limburgse bedrijf De Fritesspecia- list met 120 personeelsleden." De recessie is hier nog niet merkbaar, de omzet groeit nog steeds. Vorig jaar verwerkte men 280.000 ton aardap pelen tot produkten als pommes-fri- tes, mini-frites, pommes-chip, rösti, pommes-parisiennes en aardappel kroketten. Van de produkten is 75 procent be stemd voor de export. Aviko heeft een markt aandeel in de EG van 15 pet. Van verse voorgebakken frites is men zelfs de grootste producent ter wereld, met een marktaandeel van alleen al 70 pet in Nederland. Het overgrote deel van de export blijft in de EG, slechts 10 pet gaat naar derde landen. Bestemmingen zijn o.m. het Midden-Oosten, IJsland en Japan. Recentelijk zijn ook contacten ge legd met bijv. Argentinië Egypte en Turkije. De aardappelen die dag en nacht met tientallen grote vrachtauto's worden aangevoerd, komen vooral uit de IJsselmeerpolders Hoeksche Waard en het zuidwesten. Ongeveer 90 pet wordt gekocht van coöperaties als Agrico, Nedato en Cebeco-Zuidwest. Tien procent komt van de vrije han del. Een deel van de aankoop ge beurt d.m.v. langlopende contracten. "Wanneer wij de frites voor een vaste prijs hebben verkocht, zorgen we ook dat we ons voor de aardappelen tegen een vaste prijs hebben inge dekt", aldus Dolfing. "Wat niet op contract wordt geleverd kopen we tegen dagprijs. Daarvoor zijn goede afspraken met de leveranciers. Ko men we er desondanks niet uit, dan geldt de beursnotering van Rotter dam voor die week, vermeerderd met de vrachtkosten". Aviko bestaalt alle aardappelen op basis van kwaliteit. De maximale premie is 2 per 100 kg. Als de kwa liteit onvoldoende is worden kor tingsklassen toegepast, eventueel zelfs de afkeuringsklasse. Dolfing vertelt dat vorig jaar 4 pet van de aardappelen rs afgekeurd, 77 pet kreeg echter een premie. Over alle aardappelen betaalde men gemid deld 1,15 per 100 kg aan premie uit. In 1980 was dat nog maar 0.85 vol gens Dolfing een bewijs dat het sys teem werkt. Er wordt duidelijk meer aandacht aan de verzorging en de bewaring besteed. Toch zijn er nog wel enkele proble men. Nadrukkelijk wijst Dolfing op het belang van een goede bewaar- lijst worden vermeld. In volgorde van aanmelding zullen de gegadigden voor deze reis op de deelnemerslijst worden vermeld. Wij menen goed te doen u erop te wijzen dat het aantal deelnemers voor deze reis beperkt is. Het produktschap voor Aardappelen maakt bekend dat in december 1982 door de industrieën 80.000 ton aard appelen is verwerkt tot pommes fri tes, puree, chips en andere con- sumptieprodukten. De verwerking in het gehele jaar 1982 wordt inclusief correcties vastgesteld op 928.000 ton. In 1981 was de verwerkte hoeveel heid 822.000 ton tegen 757.000 ton in 1980 en 648.000 ton in 1979. De export en import van aardappel- consumptieprodukten omgerekend tot verse aardappelen komen over een met resp. voor 1982 688.100 ton en 55.900 ton temperatuur. Op het suikergehalte niet te veel te laten stijgen zouden de boeren de aardappelen niet moeten bewaren bij temperaturen lager dan 7° C. Een te hoog suikergehalte geeft bruine slappe frites. Dit jaar gaat men dan ook het suikergehalte in de premie betrekken. "Bij de huidige aardappelprijs vormt een premie van 2 al tien procent van de uitbetalingsprijs", zo zegt Dolfing. Dit geeft duidelijk aan welk belang een goede verzorging ook voor de boer heeft. De zes beëdigde keur meesters die Aviko in dienst heeft, lopen volgens de directeur dan ook "met de portemonnee van de boer in de zak". Van september tot half juli verwerkt Aviko alleen Bintjes. Dolfing noemt A viko-directeur L. Dolfing. Bintje "het beste ras". Toch zou hij graag een nieuw ras zien. "Dan wel met dezelfde goede eigenschappen, maar minder blauwgevoelig en met grotere knollen, bijv. 80 procent 50 mm op. De boeren zouden dan ook niet meer zelf hoeven te sorteren. Door sorteren worden de aardappe len minder gemaakt. Wij sorteren ze hier toch nog een keer met moderne elektronische apparatuur. De aard appelen die dan zouden overblijven, kunnen we gebruiken voor de bij- produkten.". Voorlopig blijft dit echter nog een wens, al wordt er ij verig kweekwerk verricht door de aardappelverwerkende bedrijven, in samenwerking met de Nederlandse kwekers bond. Gevraagd naar de toekomstmogelijk heden voor Aviko antwoordde Dol fing dat voor bepaalde afzetgebieden het plafond bereikt is. "In Engeland, West-Duitsland en Nederland neemt het verbruik niet meer toe. Wel zie ik nog uitbreidingsmogelijkheden in bijv. Frankrijk en Italië. Van de 600.000 ton die in Frankrijk thuis en fabrieksmatig verwerkt wordt, is nog maar 12 pet fabrieksmatig voorge bakken. In Nederland is dat 82 pet. Daar is dus nog een enorme ver schuiving mogelijk", aldus een opti mistische Aviko-directeur. Een bedrijf als Aviko heeft heel wat afvalprodukten. De schillen - 1.000 ton per week - gaan naar varkens- en rundveehouders. Voor de verwerking zorgt een bedrijf in Alphen aan den Rijn, dat in 1978 door Aviko is gekocht. De problemen met het afvalwater zijn enige jaren geleden opgelost. Aviko heeft een 5 km lange per sleiding aangelegd naar de zuive ringsinstallatie van het Zuive ringsschap Oost-Gelderland. Men bouwde daar een anaërobe zuivering en het biogas dar daar bij vrijkomt 200 m3 per uur - gaat door een andere buis terug naar Steenderen. Daar wqrdt het in de fabriek weer gebruikt. Bij Aviko is trouwens veel gedaan aan energiebesparing. Rookgassen worden opnieuw gebruikt en met de damp uit de bakovens ver- warVnt men water. JAN VAN LIERE 13 Door het bestuur van de Stichting Aardappel Studie Centrum is beslo ten dit jaar een studiereis naar Canada te organiseren, welke reis zal plaatsvinden van maandag 30 mei tot en met donderdag 9 juni 1983. Tijdens deze reis zal het oostelijk gedeelte van Canada worden bezocht, waar ruim 65% van de Canadese aardappelen worden geteeld. Bezocht zullen worden het Prince Edward Island, New Brunswick en Ontario, terwijl bovendien een reis zal worden gemaakt door Nova Scotia.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 13