Kijk- en Praatbijeenkomsten consumptieaardappelen in West Brabant een succes. Aanval op europees rekord aardappelschillen Discussies Landbouwschap kreëert kommissie voor Konsumptieaardappelen èn Uien Hollandse Bintjes Rekord aardappelexport Proef radarkartering met aardappelen Kijken en praten een nieuwe goede vorm van voorlichting. nogal theoretisch aandeed, maar daarom is dit onderwerp niet minder belangrijk. De discussies tusseA de bezoekers onderling en met de voorlichters waren intensief. Ieder kon op zijn eigen wijze daaraan deelnemen. Opvallend was dat de bezoekers hierbij vaak druk bezig waren met het betreffende onderwerp; dit in tegenstelling tot de gebrui kelijke voorlichtingsbijeenkom sten. Dat deze nieuwe wijze van voorlichting de interesse heeft van de aardappeltelers blijkt wel uit de opkomst van ruim 550 be zoekers. Het consulentschap zal binnen de mogelijkheden die er zijn, proberen U op de best mo gelijke wijze van dienst te zijn. Ook voor de voorlichting geldt de uitspraak van Multatuli: "Wie tevreden is over zijn arbeid heeft reden om ontevreden te zijn over zijn tevredenheid". (De foto's zijn genomen in Fijn aart door de heren Cor Harteloh en Eric Schoevers van het Minis terie van Landbouw). ing. F. Houts Hoofd voorlichtingszaken C.A.R. Zevenbergen vrij kon gaan en staan waar men wilde. Aan de muur vroegen in kleurige tekst de belangrijkste teeltaspec ten de aandacht. Bij enkele mon sters geschilde aardappelen kon de bezoeker zien waarop de han del let bij de kwaliteitsbeoorde ling. De meest voorkomende knolziekten lagen ordelijk in bakjes gerangschikt en gingen vele malen door de handen van de bezoekers. Over het wel dan niet gebruik maken van brede banden, kooiwielen, dubbellucht etc. is diepgaand gediscussieerd. De invloed van werktuigen op de grond en de kwaliteit van de grondbewerking stonden even eens sterk in de belangstelling. Ook de interesse voor aardappel- bewaring was groot, met name voor het bouwen, de constructie en de isolatie van de bewaar plaats. Het opwarmen, koelen, de lucht vochtigheid en condensvorming trokken minder de aandacht. Waarschijnlijk komt dit omdat deze materie vrij ingewikkeld en Wellicht wat moe tegen het einde van de bijeenkomst blijft het hoofd bij de algemene discussie helder. in West Brabant 10 bijeenkom sten gehouden voor de aardap peltelers. Deze keer geen lange inleiding, maar bijeenkomsten waar men In het kader van de voorlich- tingsaktie "Zuid West Aardappe len" van de drie zuidwestelijke consulentschappen van de Rijks- landbouwvoorlichtingsdienst zijn Sedert een tweetal jaren is de Hoofdafdeling Akkerbouw van het Landbouwschap nadrukkelijker bezig met het produkt uien. Daartoe is aanleiding vanwege het kwaliteits vraagstuk en de dreiging van toene mende konkurrentie van andere ex porterende landen. Dit heeft geresulteerd in de opzet van een drietal organen welke zich op verschillende punten bezighouden met de ui: a) Kommissie kwaliteitsvraagstuk ken bij de S.N.U.i.F. b) Advieskommissie uien van het K.C.B. (keuring) c) Kommissie afzetbevordering uien bij het N.I.V.A.A. Tot nu toe worden de uien-aangele genheden direkt in de Hoofdafdeling behandeld. Nu er echter een aantal zaken in gang gezet is, deed zich de vraag voor of er niet een vorm moet worden gekreëerd, waarbij de uien- problematiek beter uitgediept kan worden. Dit mede vanwege het no dige tijdsbeslag waar mogelijk in de Hoofdafdeling niet steeds aan tege moet gekomen kan worden. De uien zouden derhalve moeten worden "voorbehandeld" in een kommissie, ressorterend onder de Hoofdafdeling Akkerbouw. De Hoofdafdeling Akkerbouw wil deze kommissie onderbrengen bij de Konsumptieaardappelkommissie. Dit vanwege een aantal parallel-lij nen welke met de uien getrokken kunnen worden zoals het noodzake lijke kwaliteitsbeleid en de afzet-ka- nalen en -markten. Voorgesteld wordt derhalve door de Hoofdafdeling Akkerbouw om de Konsumptieaardappelkommissie om te vormen tot Kommissie voor Konsumptieaardappelen en Uien. Voorgesteld wordt verder ingaande het nieuwe zittingsjaar 1983 deze kommissie uit te breiden met een tweetal uiendeskundigen. Bij de ver vulling van openvallende vakatures in de Kommissie zijn reeds produ centen die deskundig zijn voor zowel konsumptieaardappelen als uien aangezocht. In de komende jaren zal deze procedure worden vervolgd. De Konsumptieaardappelkommissie had 10 leden hetgeen betekent dat na uitbreiding tot Kommissie voor Konsumptieaardappelen en Uien dit er 12 zullen worden. Berlijn/Tijdens de Grüne Woche, de konsumenten tentoonstelling die jaarlijks door ruim 600.000 bezoekers wordt bezocht, waag den 5 Berlijnse huisvrouwen met sukses een poging om de europese titel aardappelschillen scherper te stellen. Volgens het Guinness book of Rekords dat deze rekord poging officieel registreert moes ten deze 5 dames in 45 minuten meer dan 114,5 kg schillen, om de titel van een team uit het duitse Beieren over te nemen. Er werd geschild onder toeziend oog van een driekoppige jury waarin de heer Heinzelmann, chef-kok van het Berlijnse Stei- genberger hotel, Ir. L. Hertog, landbouwraad op de ambassade te Bonn en Dr.ir. van Arkel, di- rekteur van het Nederlands Insti tuut voor Afzetbevordering van Akkerbouwprodukten. Het goed voorbereide team schilde op de kop af 167,2 kg aardappels. Evenals het team uit Beieren, gaf ook dit team de voorkeur aan ne- derlandse Bintjes, die volgens één van de deelneemsters het een voudigste te schillen zijn. Het europese rekord aardappel schillen mag dan in duitse han den zijn, het rekord aardappel exporteren ligt vaster dan ooit in Nederlandse handen. Op 1 ja nuari van het lopende oogstjaar had Nederland al een kleine 20.000 ton aardappels meer geëxporteerd dan in het vorige oogstjaar. Een opmerkelijke pre sentatie, zeker gezien het feit dat Engeland, dat vorig jaar aanzien lijke hoeveelheden afnam, thans nauwelijks aan de markt is. Als kompensatie hiertegenover staat de grote export order naar Alge rije van 94.000 ton en de export naar Italië die ruim tweemaal zo hoog is als vorig jaar. Het is te hopen dat deze stijgende tendens zich voortzet zodat het thans te lage prijsniveau nog wat aan haalt. Basis van onze export is en blijft nog steeds de export naar West-Duitsland waar van onze export terecht komt. Volgens de laatste berekeningen is ons marktaandeel in de huishoud- sektor hier 28%. Waakzaamheid blijft echter geboden, gezien het feit dat Ackergold sterk in op komst is. De omzet van dit duitse "staatsmerk" steeg maar liefst van 132.000 ton in 1979 tot een omzet van 250.000 ton in 1982. Dit betekent dat de Nederlandse aardappelexporteur in Ackergold een ware konkurrent moet be kennen. Het Landbouwschap gaat samen met het Centrum voor agrobiolo- gisch onderzoek in Wageningen een proef nemen met het karteren van aardappelpercelen door mid del van radarwaarneming uit de lucht. Hierbij zal voor het eerst in de praktijk gebruik worden ge maakt van zg. teledetectieteeh- nieken voor gewassenherkenning en het waarnemen van groeiafwij- kingen op afstand. Bij de radarkartering worden vanuit een vliegtuigje radaropna men gemaakt die met behulp van een computer worden vertaald in areaalkaarten. Waarnemers op de grond blijven noodzakelijk voor het verzamelen van aanvul lende gegevens, in dit geval over het aardappelras en de juiste af metingen van het perceel. Naar verwachting kan er echter veel efficiënter worden .gewerkt dan bij de tot nu toe gevolgde metho de, waarbij karteerders een be paald gebied systematisch door kruisen. Voor de proef met de radarkarte ring zal een gebied in de provin cie Groningen worden uitge zocht. In de Verenigde Staten bestaan op het ogenblik al verge vorderde plannen om satellieten uit te rusten met instrumenten waarmee de stand van de land bouwgewassen automatisch kan worden gevolgd. Een gebiedje van 10 bij 10 meter kan op deze wijze nog worden geanalyseerd. 9

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 9