Buitenstaander. Afscheid voorzitter Dees van Plaatselijke Commissie Ir. Spithoven bepleit bevriezing interventieprijzen hardfruit Ontwerp-diergeneesmiddelenwet naar Tweede Kamer Geslaagden H.L.S. Dordrecht Zorgelijk Internationaal Farm Management Kongres Kenia Amerikaanse tarwe naar Egypte: Brussel protesteert scherp! Aardappelafzetorganisatie Zuidwest- Nederland boekte winst van 660.000,— Bijdrage jachtakte verhoogd Een dezer dagen is een ontwerp-Diergeneesmiddelenwet verzonden aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Doel ervan is het bevorderen van de kwaliteit van diergeneesmiddelen. Dit ter bescherming van de gezondheid van mens en dier. Om dezelfde reden wordt het gebruik van diergeneesmiddelen in ons land aan banden gelegd. De wet kent een registratieregime en een Kanalisatieregime voor diergeneesmiddelen. Ingevolge het registratieregime mogen diergeneesmiddelen voortaan slechts worden bereid, voorhanden gehouden, afgeleverd of toegepast, indien zij zijn geregistreerd. Dit gebeurt alleen, indien zij een toetsing aan in de wet genoemde kriteria hebben doorstaan. Daarbij wordt gekeken of een diergeneesmiddel de door de fabrikant opgegeven wer king ook inderdaad bezit en of het middel geen schadelijke bijwerkin gen heeft. De voorschriften inzake registratie geven uitvoering aan twee EG-richt- lijnen op het gebied van diergenees middelen. Ons land dient deze richt lijnen in oktober van dit jaar uit te voeren. Er is dan pok grote haast bij de parlementaire behandeling van het wetsontwerp. Een tijdige uitvoe ring van de richtlijnen is nl. van groot belang voor een onbelemmerde ex port van onze dierlijke produkten. Gebruiksvoorschrift De deugdelijkheid en de schadelijk heid van een diergeneesmiddel zijn niet alleen afhankelijk van de sa menstelling, maar ook van de wijze van gebruik. Daarom worden bij de registratie van een diergeneesmiddel dwingende gebruiksvoorschriften vastgesteld. Tevens zal, indien nodig, worden voorgeschreven welke ter mijn in acht moet worden genomen tussen het moment van toediening en het tijdstip waarop het betrokken dier wordt geslacht. Deze wachtter mijnen zijn van groot belang voor de veehouder. Zij stellen hem namelijk in staat ervoor te zorgen dat er geen ontoelaatbare resten van dierge neesmiddelen in zijn dierlijke pro dukten voorkomen. Op grond van de Diergeneesmiddelenwet zullen na melijk tevens eisen worden gesteld omtrent de hoogst toelaatbare hoe veelheid diergeneesmiddelenresten die in dierlijke produkten, zoals vlees en zuivelprodukten mogen worden aangetroffen. Kanalisatieregime Dit regime is bedoeld om een onjuist gebruik van diergeneesmiddelen tegen te gaan. Het bepaalt langs welke weg diergeneesmiddelen bij dieren terecht kunnen komen. Vast gesteld zal worden welke dierge neesmiddelen vrij verkrijgbaar zijn en welke diergeneesmiddelen slechts door tussenkomst van een dierenarts aan dieren mogen worden verstrekt. Zelfs is het mogelijk voor te schrijven dat bepaalde diergeneesmiddelen in het geheel niet mogen worden afge geven aan houders van dieren, ook niet door een dierenarts, maar altijd door de dierenarts zelf moeten wor den toegediend. Zwarte markt De nieuwe wet geeft betere moge lijkheden om de zwarte markt in diergeneesmiddelen te bestrijden. Van iedere fabrikant of handelaar in diergeneesmiddelen wordt nl. een vergunning geëist of zijn diergenees middelen nu onder het kanalisatie regime vallen of niet. Deze vergun ningen worden slechts afgegeven als wordt voldaan aan eisen inzake o.m. deskundigheid, bedrijfsuitrusting eri bedrijfsinrichting. Bovendien worden extra voorzienin gen getroffen, die een doelmatige en afdoende kontrole mogelijk maken. Zo zullen zowel fabrikanten en han delaren in diergeneesmiddelen, als ook dierenartsen, in het vervolg een administratie inzake diergeneesmid delen moeten bijhouden. Tenslotte zal ook op de boerderij de datum van ontvangst en de datum van toediening van diergeneesmiddelen in het log boek moeten worden aangetekend. De voorzitter van onze commissie, de heer D.J. Dees te 's-Gravenpolder, heeft in verband met zijn leeftijd de De nieuwe voorzitter van de Plaatse lijke Commissie voor de ruilverkave ling Kapelle-Wemeldinge de "heer W. Goeman. wens te kennen gegeven het vporzit- terschap neer te leggen. Het College van Gedeputeerde Staten heeft in middels besloten aan het verzoek gevolg te geven en heeft per 1 januari 1983 benoemd tot nieuwe voorzitter de heer W. Goeman, wonende te Haamstede. Gelet op het zeer vele en zeer ver dienstelijke werk, dat de heer Dees sinds zijn benoeming in 1972 aan de ruilverkaveling KapelleWemeldinge heeft besteed, acht onze commissie het als haar taak aan het vertrek van de heer Dees bij deze bekendheid te geven. Daarnaast zal de mogelijkheid wor den geboden hem persoonlijk te be danken tijdens een receptie, welke zal worden gehouden op vrijdag 11 februari 1983 in de kantine van het Landbouwcentrum, Westsingel 58 te Goes tussen 15.30 en 17.30 uur. Gaarne wil onze commissie u hier voor bij deze uitnodigen. De Plaatselijk Commissie De vertrekkende voorzitter D.J. Dees. Op vrijdag 28 januari 1983 werden 32 studenten van de 4-jarige Hogere Landbouwschool te Dordrecht gedi plomeerd te weten: Afstudeerrichting Agrarische bedrijfskunde 1. W H. Geluk. St. Maartensdijk, 2. A.J.C.M. van Haperen, Terheyden, 3. J. Rozendaal, Zwijndrecht. 4. A. A.H. Testers, Dinteloord, 5. K. Tim mermans. Maassluis. Afstudeerrichting Plantenteelt 1. D. Bakker, Kinderdijk, 2. J.I. Bas ting, Zuidzand, 3. P.J. Haak, St. Kruis, 4. P.M.M. Huige, Ovezande. 5. E.C. Kok, Mijdrecht, 6. M.H.M. Oppenhuis de Jong, Swifterbant, 7. B.H.C.M. Rommens Standdaarbui- ten, 8. G.P. Rozendaal, 's Graven deel. 9. J.A. Veenink, Braamt, 10. B. Vos) Afstudeerrichting Veehouderij 1. §.G.W. Bense. Dieren, 2. E. Evers, Ochten, 3. A. Gorissen. Zevenhui zen, 4. L.A. van der Graaf, Stolwijk 5. A P. Groenendijk, Moerkapelle, 6. 4 P. Hillebrand, Utrecht, 7. A.C. Lek- kerkerk. Zevenhuizen, 8. D. van der Lelij. Maasland, 9. P.G.A. Manders, Spijkenisse, 10. R. Prak. Weerselo, 11. H.A. Rietveld, Ridderkerk, 12. E.G. Smits, Babylonienbroek, 13. H. Smits, Zwijndrecht. 14. W.J. Smits Papendrecht, 15. P.A.W. Steenber gen, Reeuwijk, 16. C.P.A. van de Tillaar, Boerdonk, 17. T. Verhoeff, Streefkerk. In juli 1983 zal in Nairobi. Kenia, het International Farm Management Congress worden gehouden. Belangstellenden kunnen zich voor inlichtingen en aanmelding wenden tot de korrespondent van de I.F.M.A. in Nederland, de heer Ing. J.A.E. Vlielander. Postbus 7202,3280 AA NUMANSDORP, tel. 01865 - 1077. Deze dagen werd bekend dat de Ve renigde Staten de export van 1 mil joen tarwebloem naar Egypte ver kocht hebben, welke verkoop alleen mogelijk was dank zij een forse sub sidie. Het is voor het eerst sedert tien jaar dat de Verenigde Staten op commerciële basis tarwebloem naar Egypte uitvoeren. Egypte is met een 1,6 miljoen ton 's wereld grootste tarweimporterend land. De transactie komt ongeveer overeen één zesde van de omvang van de wereldhandel in tarwebloem. Van de kant van de Gemeenschap is uiter aard tegen deze gesubsidieerde ex port geprotesteerd. Daarbij beroept men zich op de GATT-overeen- komst. Van Amerikaanse zijde wordt aangevoerd dat tarwebloem, als ver werkt produkt niet onder de GATT- regelingen valt. De voorzitter van het Produktschap voor Groenten en Fruit ir. J.E.C. Spithoven heeft op de bestuursvergadering van het schap op 27 januari j.l. uiting gegeven van zijn zorgen om de importhandel in de Rotter damse haven. In de konkurrentie met Antwerpen vooral dreigt Rotter dam terrein te verliezen op het gebied van import en export van groen ten en fruit. Deze ontwikkeling is voor de handel nadelig en kan afbreuk doen aan de mogelijkheid de buitenlandse afnemers een totaal pakket aan te bieden. De voorzitter sprak ook zijn zorgen uit voor wat betreft het EEG-beleid voor de tuinbouw. Als voorbeeld werd aangehaald de verhoging van het interventieprijspeil hetgeen overschotten in de hand werkt. De voorzitter pleitte voor het bevriezen van de interventieprijzen voor hard fruit. Een ander probleem is volgens de voorzitter de verwerkingspremies voor de industrie. Ook deze regeling werkt produktiestimulerend, kost veel geld (rond 1,5 miljard). En verstoort de konl^urrentieverhoudin- gen binnen de Europese konserve- nindustrie. "Willen we de gunstige konkurren- tiepositie handhaven dan zal nog meer dan nu het geval is, de nadruk moeten liggen op de kwaliteit. Der halve is de medefinanciering door de overheid van de kosten van kwali- teitskontrole een zinvolle zaak. Het is onverantwoord om hierop te bezui nigen". De fruitteeltsektor is herstellende. Er is een geweldige stap vooruit gezet in de presentatie van het fruit. De ver pakking wordt echter in een periode van grote oogst en lage prijzen te duur bevonden. Er was dan ook aanleiding om tegen deze achtergrond de verpakkings- Op de Algemene Vergadering van Aandeelhouders van de "Aardappel afzetorganisatie voor Zuidwest-Ne derland" te Zierikzee, die plaats zal vinden op 10 februari in de Wouwse Tol te Bergen op Zoom, zullen o.m. de balans en verlies- en winstrekening welke laatste sluit met een winst van 660.000,— (vorig boekjaar 439.000,— worden vastgesteld. De vergadering zal zich uit moeten spreken over een voorstel tot verde ling van de winst. Voorgesteld wordt 85.500,- bij te schrijven op aan delen, 72.600,— is dividenduitke ring 8% op het gestorte kapitaal, aan tantième voor direktievoering door Cebeco-Zuidwest wordt een bedrag voorgesteld uit te keren van 100.000,— terwijl aan de reserve zal worden toegevoegd het resteren de bedrag van 402.300,— In het jaarverslag hekelt de direktie de pogingen die op E.G.-niveau worden ondernomen om te geraken tot een aardappelmarktordening. "Producenten en konsumenten zijn niet gediend met politiek bepaalde aardappelprijzen. een serie korte kommentaren, die - volgens dit grapje dan - het beste voorzien kunnen worden van de volgende opschriften: Knudde I, Knudde II, Knudde III, etc. De hoofdartikelen van de neder- landse dagbladen hebben ook zoiets. Hun inhoud kan meestal samengevat worden onder de kop "Mis" of "Fout", hoewel dat er lang niet altijd boven staat. Ik ben eens nagegaan hoe dat zit met de stukken van Luteijn. Het blijkt dat deze vrijwel altijd neer komen op Bedenkelijk en vaker nog op "Zorgelijk". Probeer het maar eens, zo lang het nog kan. Buitenstaander Ir. J.E.C. Spithoven voorschriften enigszins te versoepe len. Uien De aparte heffing ingesteld in 1982 ten behoeve van de afzetbevordering uien werd positief beoordeeld. De opbrengstprijs van de Nederland se export-ui is relatief gezien slecht. Het kwaliteitsniveau zou hierin ver betering moeten brengen. In de komende maanden moet het overleg hierover worden afgerond zo dat ieder tijdig voor het nieuwe uien- seizoen weet waar hij aan toe is. Dit volksvoedsel nr. één is bovendien ongeschikt om als wisselgeld te die nen voor andere produkten waarvan de prijzen politiek worden bepaald". De direktie onderstreept voorts het belang, ook in de verdere toekomst, van een versterking van haar eigen reserves. Minister ir. G.J.M. Braks (landbouw en visserij) heeft besloten om vanaf 1 april 1983 de bijdrage voor een jacht akte te verhogen van 30.— tot 40,— De verhoging is bedoeld om het Jachtfonds in staat te stellen zijn taken beter te vervullen. Zoals be kend heeft het Jachtfonds enerzijds tot taak de instandhouding te bevor deren van wildsoorten, die voor de vrije natuur waardevol zijn, en wor den anderzijds uit dit fonds tege- möetkomingen verleend in gevallen van ontoelaatbare wildschade. Om dezelfde reden zal de bijdrage voor de jachtakte volgend jaar met 10,— worden verhoogd. Binnenkort zal David Luteiju af scheid nemen als voorzitter van het KNLC. Ik zal hem missen, vooral zijn bijdragen aan het landbouw blad. Misschien moet ik dat even toelichten. Zonder dat hij het weet, speel ik een spelletje met hem, al thans met zijn rubriek. Dat is na tuurlijk niet aardig, maar ik bedoel het niet onaardig. Vorig jaar is dat begonnen. Ik las toen ergens een grapje over Ferry Hoogendijk, hoofdredakteur van Elsevier's Magazine. Deze schrijft (of schreef?) elke week voor zijn blad

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 4