Aansprakelijke ïids- verzekering Minister Braks moet desnoods portefeuillekwestie stellen! Landbouwschap: Braks te gemakkelijk over ombuigingen op landbouw over geld en goed Waardering landbouwgrond voor de vermogensbelasting r j Waarop letten Hoofdbestuur Z.L.M.: INGEZONDEN Kwaliteit Opzichtklausule De bedrijfsopvolger J. Spijk De boer en tuinder lopen dagelijks tal van risiko's. Zowel hij, zijn gezinsleden als zijn bezittingen kunnen schade oplopen. De gezinsleden kunnen ziek worden, waardoor doktershulp noodzakelijk is. Hij zelf kan arbeidsongeschikt worden, zodat vervangende arbeidskracht moet worden aangetrokken. Doordat de bedrijfsgebouwen in brand geraken kunnen hoge investeringen noodzakelijk zijn. Vrijwel niemand kan tegenwoordig zelf de kosten dragen, die met de hier genoemde risiko's gepaard gaan. Voor het opvangen van deze en andere risiko's worden daarom verze keringen afgesloten. Behalve dat er schade optreedt kan er ook schade worden aangericht aan de bezittingen van anderen. Als dit gebeurt door de schuld van de boer zal hij de schade moeten vergoeden. Dit kan grote financiële gevolgen hebben. Vandaar, dat ook voor deze schades, waarvoor de boer wettelijk aansprakelijk gesteld kan worden, een verzekering moet worden afge sloten. We hebben het dan over aansprakelijkheidsverzekeringen. Veelal aangeduid als W.A. verzeke ring. W.A.-bedrijf De boer of tuinder is niet alleen aansprakelijk voor zijn eigen hande lingen. Hij is ook aansprakelijk voor de daden en/of handelingen van zijn - minderjarige kinderen; - werknemers gedurende de perio de dat zij werkzaam zijn op het bedrijf; - dieren. Bij het afsluiten van een W.A.-ver- zekering moet er dus op gelet wor den, dat de schade die wordt aange richt door één van bovengenoemde groepen gedekt is. De verzekerings maatschappijen hebben daarvoor de Aansprakelijkheidsverzekeringen voor Bedrijf (AVB) of kortweg W.A.-bedrijf in hun pakket. Een dergelijke verzekering dekt dus alle schade waarvoor men wettelijk aan sprakelijk gesteld kan worden. Scha de aangericht door motorvoertuigen valt hier niet onder, omdat daarvoor een aparte verzekering geldt, de Wettelijke Aansprakelijkheid Mo torvoertuigen. In tegenstelling tot de W.A.-bedrijf is het afsluiten van' een W.A.-verzekering voor motorvoer tuigen verplicht. De hoogte van het verzekerde bedrag. Dit bedrag moet noog genoeg zijn. Als de schade die veroorzaakt is, hoger is dan het verzekerde bedrag, moet uit eigen zak het resterende bedrag worden bijbetaald. Dit kan het einde van het bedrijf betekenen. Wie zijn meeverzekerd. Bij een W.A.-bedrijf zijn vrijwel alle huisgenoten meeverzekerd. Dit zijn dus de gezinsleden. In som mige gevallen zijn de kinderen slechts meeverzekerd totdat ze meerderjarig worden. Als er sprake is van een samenwer kingsverband, b.v. een maat schap tussen vader en zoon, waarbij op het bedrijf twee ge zinnen wonen en werken is slechts één gezin meeverzekerd. Het andere gezin moet dus zelf een aansprakelijkheidsverzeke ring afsluiten. Dieren. Kleine huisdieren, zoals honden en katten, zijn meeverze kerd. Daarnaast wordt uiteraard de schade die wordt veroorzaakt door dieren die "bedrijfsmatig" aanwezig zijn, vergoed. Schade veroorzaakt door een uit de wei gebroken koe is dus gedekt. Pro blemen kunnen ontstaan t.a.v. pony's en rijpaarden van de kin deren. Deze dieren die dus niet voor het bedrijf aanwezig zijn, moeten vaak extra bijverzekerd worden. Het hoofdbestuur van de Z.L.M. dat vergaderde op 31 januari jl. in Ber gen op Zoom, is van mening dat de minister van landbouw veel te weinig weerwerk levert tegen de EG-prijs- voorstellen. Een en ander wordt ge baseerd op de verkeerde veronder stelling, dat de situatie in de land bouw mede als gevolg van de gun stige weersomstandigheden en hoge kg-opbrengsten van de gewassen gunstig zou zijn. De huidige lage prijzen van de landbouwprodukten logenstraffen evenwel deze gunstige verwachtingen. Met nadruk moet daarom worden gestreefd naar ver betering van de prijsvoorstellen. Vooral ook het marktbeleid (afzet) moet volgens het Z.L.M.-bestuur versterkt worden. Ook de nederlandse landbouw ont komt in het kader van het beleid van de huidige regering niet aan (forse) bezuinigingen. De voor landbouw voorgestelde bezuinigingen zijn ver houdingsgewijs echter veel hoger dan bij andere departementen. Bin nenkort zullen beslissingen worden genomen om de voorgestelde bezui nigingen met 40% te beperken. Naar de mening van het hoofdbestuur dient de minister van landbouw zich hiervoor in het kabinetsberaad sterk te maken, desnoods door de porte feuille kwestie te stellen. Het Landbouwschap heeft woensdagavond 26 januari j.I. in een gesprek met minister Braks (Landbouw) onvoldoende garanties gekregen dat het kabinet zijn toezeggingen zal nakomen over een voor de land- en tuinbouw verantwoorde invulling van de bezuinigingen op het departe ment van Landbouw en Visserij. Premier Lubbers zegde in november bij de behandeling van de regeringsverklaring toe dat de bezuinigingen op landbouw, die verhoudingsgewijs tweemaal zo hoog zijn als op andere departementen, beter in overeenstemming zullen worden gebracht met de belangen van een goede en gezonde landbouw. Het Landbouwschap heeft minister Braks duidelijk gemaakt niet bereid te zijn medeverantwoordelijkheid te dragen voor de bezuinigingen als het kabinet niet het kader schept waar binnen dat kan. Voorzitter Jaap van der Veen verweet de bewindsman in dit opzicht, dat hij zich te gemakke lijk heeft neergelegd bij de in het re geerakkoord opgenomen ombuigin gen. Het Landbouwschap meent dat het ministerie van Landbouw niet goed kan blijven funktioneren als de bezuinigingsplannen niet worden bijgesteld. Het Landbouwschap heeft van de minister geëist, dat boeren en tuinders in voldoende mate gebruik kunnen maken van de aangekondigde lastenverlichtingen voor het bedrijfsleven. Dat is nu niet het geval. Het kabinetsbesluit over fiskale lastenverlichting via de ver mogens- en voorraadaftrek is voor de agrarische sektor nauwelijks van be lang omdat de agrarische grond niet in aanmerking komt voor de vermo gensaftrek. Aan de andere kant zul len de ombuigingen wel leiden tot hogere lasten voor boeren en tuin ders. Ook dit jaar blijkt, dat we als kwaliteitsleverancier dit maal in de pootaardappelsektor "hoge ogen gooien". Realiseerde men in het voorgaande seizoen in de pootaardappelsektor reeds het enorme eksportcijfer per 31 ja nuari 1982 van 289.000 ton; dit cijfer wordt dit jaar overtroffen met 57.000 ton oftewel ca. 20%. Hieruit blijkt weer duidelijk dat wij dit als eksporterend land al leen kunnen handhaven door het kweken van topkwaliteit. Voorl. diensten West-Brabant Een bepaling waar in de praktijk veel problemen over ontstaan, is de zo genaamde opzichtklausule. Deze klausule di£ in de W.A.-polis- sen is opgenomen, bepaalt dat scha de veroorzaakt aan materiaal of goederen, die in huur of bruikleen zijn, niet verzekerd is. Een voorbeeld; Voor het transport van een paar koeien leent een veehouder de vee wagen van de buurman. Met deze veewagen, die achter de trekker be vestigd moet worden, brengt hij de koeien weg. Op de terugweg raakt de wagen los en. belandt in een sloot. Schade 500,—De veehouder meldt de schade bij zijn verzeke ringsmaatschappij. Hij had schade aangericht aan de bezittingen van zijn buurman en hij was daar wettelijk aansprakelijk voor. De wa gen was immers door zijn schuld be schadigd. De verzekeringsmaatschappij liet hem echter weten, dat zij de schade niet zou vergoeden. Ze wezen de verbijsterde veehouder op de op zichtklausule in de polis. Zo zijn er tal van andere voorbeelden te noemen, waarbij als gevolg van de opzichtklausule de schade niet ver goed wordt door de verzekerings maatschappij. Als u dus goederen leent of huurt moet u zich realiseren, dat schade aan deze goederen niet wordt ver goed. Als een aantal boeren samenwerken met één of meer machines is het van belang aandacht te besteden aan bovengenoemde klausule. Het niet'verzekeren van de schade waarvoor men wettelijk aansprake lijk gesteld kan worden, is onverant woord. Een W.A.-bedrijf hoort dan ook op elk bedrijf aanwezig te zijn. In dit artikel hebben wij op een aan tal belangrijke aspekten van deze verzekering de aandacht willen ves tigen. Het is goed om voortdurend de polissen te kontroleren op hun dek kingswaarde en daar waar nodig de verzekering aan te passen aan de nieuwe situatie. Henk Robben De artikelenserie De bedrijfsopvol ger, geschreven door J. Markusse, kan worden nabesteld. Het ZLM-se- kretariaat verzorgt overdrukken van de originele artikelen, zoals deze de afgelopen weken in de SEV-rubriek hebben gestaan. De volledige serie (tien artikelen) kan worden besteld door overma king van ƒ3,— op girorekening 172503 ten name van Zuidelijke Landbouw Mij, Grote Markt 28, 4461 AJ Goes, onder vermelding van "Serie De bedrijfsopvolger". Kwaliteitseisen uien De nederlandse uien ondervinden op de markt een steeds zwaardere kon- kurrentie van buitenlandse uien. Teneinde de positie te versterken is verbetering van de kwaliteit van de nederlandse uien noodzakelijk. In het hoofdbestuur werd zelfs gespro ken van de noodzaak voor het be houd van de teelt in Nederland. Men toonde zich daarom voorstander van snelle invoering van kwaliteitseisen. Kolenvergassing Borssele Het stoken van de elektriciteitscen trale te Borssele met kolen kan voor de land- en tuinbouw (grote) schade tot gevolg hebben door de mogelijke uitstoot van afvalgassen en/of vaste deeltjes. Binnen de technische mo gelijkheden dienen maxiale maat regelen te worden getroffen om de uitstoot te beperken en eventueel te zuiveren. Hogere investeringen die dat doel beogen zijn gerechtvaardigd en verdienen verre de voorkeur boven een systeem van schadever goedingen, aldus het hoofdbestuur. Vermogensbelasting wordt geheven naar de grootte van het vermogen. Het tarief bedraagt 8 0/00, wat betekent dat van elke 1.000,— ver mogen 8,— moet worden betaald. Op het eerste gezicht lijkt dat niet erg veel, maar vooral doordat het een jaarlijks terugkomende belasting is, valt het toch gauw erg tegen! Het vermogen wordt bepaald door de waarde van de bezittingen te verminderen met de waarde van de schulden. Het verschil dat dan ontstaat wordt nog verminderd met een belastingvrije som, die in de eerste plaats verschilt naar gelang van de tariefgroep waarin men valt. De belastingvrije som kent onder bepaalde voorwaarden extra verho gingen wegens kinderaftrek, interingsvrijstelling en oudedagsvrijstel- ling. Voor het in een onderneming belegde vermogen is er nog een aparte aan een maximum gebonden vrijstelling, de zgn. ondernemingsvrijstel ling. De bezittingen en de schulden wor den in aanmerking genomen naar de waarde welke daaraan in het ekono- mische verkeer kan worden toege kend. Voor bezittingen waarvoor een "markt" bestaat, zoals voor huizen, landerijen, effekten, auto's e.d. is dat de verkoopv/aarde. Voor in eigen gebruik zijnde landerijen kan in 't algemeen gerekend worden met de verkoopwaarde in verpachte staat. Ondanks het feit dat er een aantal vrijstellingen zijn, die dikwijls tot een forse vermindering van te betalen belasting leiden en ondanks het feit, dat landbouwgronden bijna altijd voor de waarde in verpachte staat kunnen worden aangegeven, kan het te betalen bedrag aan vermogensbe lasting toch nog tegenvallen. Dat vond waarschijnlijk ook een landbouwer, die in 1977 van zijn vader enkele percelen landbouw grond voor 12.500,- per ha kocht. De inspekteur waardeerde de grond voor de vermogensbelasting per 1 januari 1978 op 16.000,— per ha, als zijnde de waarde van de grond in verpachte staat. De landbouwer en Landbouwareaal daalde met 160 ha per dag in West-Duitsland In 1982 ging in Duitsland onge veer 60.000 ha voor de landbouw verloren, dat is ongeveer 160 ha per dag!!! Van de genoemde 60.000 ha had rond 40.000 ha be trekking op weidegrond en 20.000 ha op akkerland. In de periode 1949 tot 1981 ging ongeveer 108,5 ha per dag voor de landbouw verloren. Het landbouwareaal daalde in die periode van 1.207 miljoen ha tot 12.13 miljoen ha, als gevolg van stadsuitbreiding, wegenbouw en industrieterrein. de inspekteur zijn het er wel over eens dat dé waarde in verpachte staat 16.000,— per ha bedraagt, maar de belastingplichtige meent de grond voor een lager bedrag te kunnen op geven. De landbouwer bepleit in beroep een waardering van de grond op een waarde, berekend naar het rende ment van de grond in zijn onderne ming; dat betekent een waardering beneden de waarde in verpachte staat en beneden de aanschaffings prijs. Wordt de grond voor de ver mogensbelasting in aanmerking ge nomen naar verkoopwaarde in ver pachte staat, dan wordt met de kon- tinuïteit van de landbouwonderne ming niet voldoende rekening ge houden. Het Gerechtshof wijst het beroep van de landbouwer af omdat voor de percelen landbouwgrond een markt bestaat en niet aannemelijk is ge maakt dat het praktisch niet mogelijk zou zijn de grond te verkopen onder voorbehoud van een gebruiksrecht in de vorm van pacht. Door zo'n voorbehoud is de kontinuïteit van de onderneming voldoende gewaar borgd. Een lagere waarde dan de verkoopwaarde in verpachte staat wordt niet toegestaan. Ook de Hoge Raad acht de opvatting van de landbouwer niet juist. Het uiteindelijke resultaat dat de grond op 16.000, per ha wordt ge waardeerd zal teleurgesteld hebben. 3

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 3