Op Noord-Beveland 10% meer wintertarwe Meer erwten in het bouwplan? De Walcherse witte boon Bouwplan verder rondzetten Grondverdichting Prijzen EG-interventie- voorraden Varkenspest in Rijsbergen Amerikaanse tarwe-uitvoer Grondaankoop Toekomst knolselderijteelt j Geachte kollega-knolsel- derijtelers, Ingezonden Vorige week schreef de Noord-Beve- landse praktijkschrijver dat de bin- nenpraktijk van even groot belang is als de buitenpraktijk. Ik geloof dat we allemaal op die dag dat het Z.L.M.- Land- en Tuinbouwblad (Vrijdag 14 Jan. '83) in de bus kwam wel aan de binnenpraktijk bezig waren, want het was de eerste winterse dag in 1983. Het sneeuwde nl. vele uren achter el kaar. Maar de volgende dag was de sneeuw al weer verdwenen. Nu één week later zien we de eerste zaaimachine op de akker (graszaad zaaien in de wintertarwe) en zo te zien viel het niet tegen, de tractor spoorde niet diep in. De vroeg ge zaaide tarwe staat al te waaien in de wind, maar helaas wordt er al meel dauw waargenomen. De 3 bijeen komsten op Noord-Beveland van de akkerbouw-bedrijven tussen de 15-35 ha. werden redelijk bezocht. hier tot op heden ook mee, dus geen natte voeten o.a. voor de wintertar we. Hopelijk krijgen we nog een vorstperiode die een gunstige in vloed kan hebben op de struktuur van de grond. Op het ogenblik is de ze maar zeer matig. De grond trekt naar onze smaak wat te wit op. Ook voor het verminderen van het aantal schadelijke insekten zal een vorstpe riode een gunstige invloed kunnen hebben. Het zachte weer in deze maand draagt er zeker toe bij, dat velen bezig zijn met het reinigen en kontroleren van het drainagesys teem. Een bezigheid die de detai lontwatering van de percelen ten goede komt en van grote invloed kan zijn op de groei en opbrengst van de gewassen. Het is verheugend te kon stateren dat er op het merendeel van de bedrijven nu veel meer aandacht aan de perceelsontwatering wordt besteed dan 5 jaar geleden. Voor de studiemorgen van de rund veehouderij was er een zeer goede belangstelling. Een bezoek aan de jaarvergadering van de Ver. voor Bedrijfsvoorlichting op 1 februari a.s. willen we eveneens aanbevelen. Het onderwerp dat daar behandeld wordt gaat alle gebruikers van bouw en grasland aan. De invloed, die het veelvuldig berijden van bouw- en grasland heeft op mogelijke verdich tingen van de grond en daardoor op de groei van de gewassen en gras, houdt de laatste jaren velen van ons bezig. De verschillende faktoren die hierop van invloed kunnen zijn wor den behandeld door ing. Andringa. Wat kunnen we er aan doen om de mogelijke schade zo veel mogelijk te beperken kunnen we ons afvragen. De prent van het bonenlezende gezin op WALCHEREN als blikvanger voor de gewassen- en rassenbijlage 1983 van het Z.L.M.-blad sprak ons wel aan. Wij hebben indertijd ook (nog) aan deze aktiviteiten deelgeno men. De sfeer die dit werk meebracht tijdens de winteravonden: Praten en breien ging hierbij heel goed samen, dus interessante gesprekken, grappen en anekdotes. En vooral geen afleiding door radio of televisie. Het dagelijks nieuws werd vooraf uit de krant vernomen en het dorpsnieuws na een bezoek aan de kruidenier, de bakker, de smederij of de kapper. Op de middag of de avond dat de laatste mud klaar kwam werd dit gevierd door het We hadden gehoopt op de helft der aangeschrevenen, maar dat werd niet gehaald. Er is heel wat besproken (ook producten die sporadisch op ons vroegere eiland voorkomen) en de discussie was goed, maar we me nen dat die groep bedrijven uitge breid moet worden tot 60 ha. met 2 bedrijfshoofden vader-zoon of 2 broers), dan waren die bijéénkom sten nog nuttiger. De problemen zijn daar misschien nog groter of min stens even groot. (Zie ook het stukje van de Praktijkschrijver Rond de Schelde van 14 Jan. '83. De prijzen van de aardappelen zak ken nog steeds. Naar we vernamen zijn er al bedrijven die zelf de han delaar bellen en hun product aan bieden. Dit is natuurlijk een foute boel. De uienprijs is nog steeds slecht, alleen voor grote partijen - die nuttigen van chocolademelk i.p.v. thee. Ik denk, dat nog wat oudere personen van 60 - 70 jaar hierover wel een mooi verhaal zouden kun nen schrijven. We wachten af! We wachten ook af, of er nog iemand is die in het bezit is van zaad van de Walcherse witte boon. Dit naar aan leiding van het artikel in het rassen- nummer van vorige week. Mogelijk is er nog wel iemand die zelf dit zaad Ook uw rubriekschrijver uit WEST ZEEUWS-VLAANDEREN heeft met voldoening de Gewassen - ras senbijlage 1983 eens goed doorgeno men. Veel waardevolle informatie komt op deze wijze bij de boer. Ook op diverse vergaderingen komen voor ons interessante gegevens beschik baar. Meestal worden dergelijke bij eenkomsten in januari en begin fe bruari gehouden. Misschien komt zo'n bijlage nog beter tot zijn recht als ze een paar weken eerder in het Z.L.M.-blad zou meegestuurd wor den. Er blijven altijd wel wat vragen hangen. Deze bijlage zal er mede voor kun nen zorgen dat nu het bouwplan af gerond kan worden. Voor enkele ge wassen zijn de verdere vooruitzich ten gunstiger dan voor weer anderen. Droog te oogsten erwten bijv. liggen gunstig in de "E.E.G.-markt". Al thans wat betreft de prijs. Als voer- rerwt is het oogsten ook gemakke lijker uit te voeren (dorsen uit het zwad). Een vereiste blijft wel; een goede kg-opbrengst. Daarvoor is goede vruchtbare grond nodig en veel kennis van de teler op teeltkun- dig gebied. Wij verwachten wel weer een uitbreiding van dit gewas, maar zouden willen waarschuwen voor uitzaai op minder geschikte percelen. Ook blijkt dat de zaaizaadhoeveel- heid een stuk hoger dient genomen te worden. Daarvoor zullen de preci- siezaaimachines moeten worden aangepast. Doordat veel wintertarwe is uitgezaaid, zal het areaal van en kele andere gewassen teruglopen. Van aardappelen (lage verkoopprij zen en duur pootgoed), en van uien (zeer lage prijzen) en bieten ver wachten wij zeker een teruggang van er zeer weinig zijn - wordt wel wat meer geboden, maar de uitkomst blijft verlies. In de tarweprijs zit ook zeer weinig beweging, diegenen die van 't land af verkocht hebben zitten nog steeds goed. Uit gegevens die we opvangen op vergaderingen en bijeenkomsten zou op Noord-Beveland 10% meer wintertarwe gezaaid zijn dan vorig seizoen. Het ras Arminda heeft nog steeds het grootste areaal (landelijk zou dit 55% zijn, maar in het Zuid- Westen ligt dit nog heel wat hoger) terwijl in het Noorden van ons land veel meer Okapi gezaaid zou zijn. Bij de suikerbieten zou het areaal hier (bij 60% der opgegeven ha.) on geveer 8% achteruitgaan. Als dit lan delijk zo zou zijn komt de suike rindustrie op de gewenste ha. in krimping. Het nieuwe ras Regina is door velen opgegeven aan de fa briek, maar alleen de eersten die on geveer tussen Kerst- en Nieuwjaars dag hun kaarten opgestuurd hebben komen in aanmerking. Wel jammer voor diegenen die de peeslik hadden geruild voor Oostenrijkse sneeuw, want die waren al vertrokken en ko men zodoende niet in aanmerking. Naar we hoorden komt er volgend jaar weer een nieuw ras van van der Have bij (Bingo). De prijzen voor conservenerwten werden ook be kend. De kg. prijs is gestegèn, maar de 10% toeslag is er af, zodat als we goed rekenen de prijs toch nogal wat minder is. Niet veel opwekkende geluiden in de eerste maand van 1983, maar we gaan vol goede moed de volgende oogst tegemoet, in de hoop dat die even goed is als de laatste maar dan wel met aangepaste prijzen, want met werken onder de kostprijs komt onze economie nog verder in de knoei. bezit of in bezit weet bij buren of kennissen. Als specifiek Walchers produkt èn voor de veredeling van bonenrassen is het interessant wan neer dit ras nog in stand zou kunnen worden gehouden. Na deze mijmeringen over het verle den, weer terug naar het heden en de toekomst. Het klimaat blijft ons gunstig gezind wat de energiebespa ring betreft. We beleven, denk ik, wel één van de zachtste januarimaanden van deze eeuw. Vrijwel geen vorst, integendeel tamelijk hoge tempera turen. De hoeveelheid neerslag valt het areaal. Blauwmaanzaad, vlas, erwten en wellicht brouwgerst zullen een uitbreiding ondergaan. Ook zo- mergerst kan beter wat dichter wor den gezaaid. Voor de telers van aardappelen en uien zit het met de prijsontwikkeling niet mee. Als daar geen verbetering in komt wordt het voor deze bedrijven een slecht boe- renjaar. Zoals reeds gesteld, worden veel vergaderingen in deze tijd belegd. We kunnen spreken van een goede opkomst. Verder wordt veel deelge nomen aan kursussen. Overal zien we een goede opkomst van de jongeren. Dit is een goede zaak. Het zijn de boeren van de toe komst. Zij zullen het niet gemakke lijker krijgen dan hun ouders. Daar om moeten ze er geleidelijk aan in groeien. Dit kan door het volgen van kursussen, vergaderingen, meedoen aan gewasstudiegroepen en exkursies enz. Dit kan hun vertrouwen geven om straks met volle inzet het bedrijf over te nemen. Per 31 december was bij de Europese interventiebureau's in totaal 6.193.133 ton zachte tarwe opgesla gen. Daarvan was opgeslagen in Ne derland 163.566 ton; Duitsland 2.397.071 ton; Frankrijk 2.397.071 ton; Groot Britannië 273.587 ton; België 56.155 ton; Denemarken 339.912 ton. Voorts was per 31 de cember nog 267.531 ton bij de inter ventiebureau's aangeboden, waar van het Britse aandeel 203.766 ton bedroeg. Het lijkt erop alsof koning Winter ons land dit jaar voorbij gaat. Tot nu toe hebben we alleen nog maar veel regen en wind gehad en af en toe een klein beetje nachtvorst. Zou het kli maat wat aan het veranderen zijn? De afgelopen zomer was het ongekend warm en nu is het steeds te zacht voor de tijd van het jaar. Je zou zeggen het kan toch niet uitblijven. Er zal toch een winter moeten komen. Voor de structuur van de grond zou vorst ook veel beter zijn dan die nattigheid die we nu hebben. Op veel percelen op SCHOUWEN- DUIVELAND zien we water staan, ook op percelen wintertarwe; en het eigenaardige is dat het veelal juist die percelen zijn waar in de afgelopen herfst geknoeid is met het rooien van de aardappelen of de bieten. Dit benadrukt nog eens het belang van een goede structuur voor de doorlatendheid van de grond. Een goede structuur is van essentieel be lang voor het behalen van hoge op brengsten. Op veel bedrijven zal het bouwplan voor 1983 reeds een vaststaand ge geven zijn. Grote verschuivingen zijn meestal niet mogelijk; vooral als we overal horen dat er dit jaar meer wintertarwe is uitgezaaid. Wat Schouwen-Duiveland betreft geloof ik niet dat het areaal wintertarwe is toegenomen. De meeste boeren za ten al rond het maximum aandeel wintertarwe in het bouwplan. Veel wintertarwe, terwijl we eigenlijk te maken hebben met een graanover schot in de EG. Met de suikerbieten is het al niet veel beter. Van alle kanten wordt er sterk op aangedron gen om het areaal bieten zeker niet uit te breiden maar liefst te verklei nen. Ook hier hebben we te maken met overschotten. Wat de vrije pro- Uitzuigen drijfmest Wij willen als Schering Nederland nv. graag reageren op het artikeltje "uitzuigen drijfmest" onder de hoofdkop "Uit de praktijk" in het Z.L.M. Land- en Tuinbouwblad van vrijdag 14 januari. In het artikel wordt gesteld dat de werking t.a.v. o.a. dunner worden en veel minder schadelijk worden van de drijfmest van dergelijke produk- ten nog niet voldoende is aange toond. Wij willen de auteur er heel duidelijk op wijzen dat zeker voor wat betreft het produkt Gullosan de werking wel degelijk is aangetoond. Wij hebben de werking op een dertigtal praktijk- bedrijven,waar een behandelde en een onbehandelde put worden ver geleken, aangetoond. Verder kunnen er legio bedrijven worden genoemd waar met veel sukses Gullosan wordt toegepast. Gaarne willen wij de au teur en evt. anderen met deze adres sen bekend maken. Wij zouden het zeer op prijs stellen indien de auteur zich met ons in ver binding zou willen stellen. met vriendelijke groeten. Schering Nederland B.V. 'Agro Divisie Boxtel. Onlangs brak op het bedrijf van de heer J. Antonissen in Rijsbergen varkenspest uit. 1200 varkens moes ten worden vernietigd wat een grote schadepost is voor dit bedrijf, één van de grootste in deze omgeving. De besmetting komt waarschijnlijk van "buitenaf', maar hoe en van waar is nog niet bekend. Dinsdag 25 januari j.l. waren er nog geen nadere meldingen van deze ziekte binnen gekomen bij de Veterinaire Dienst, noch in Den Haag, noch in Den Bosch. In het gebied dat in een straal van 2 Vi km. rondom het bedrijf ligt heerst een absoluut vervoersverbod voor varkens. Het aandeel van de Verenigde Staten aan de wereldexport van tarwe zal, dukten zoals uien en gardappelen betreft moeten we het nog maar af wachten. Maar daar zijn het dan ook vrije produkten voor. Het kan vrie zen en het kan dooien. (Een flinke nachtvorst zou misschien een uit komst zijnKortom van granen en suikerbieten is er teveel en van de aardappelen en uien wordt je op dit moment ook niet rijk. Wat dan? Een gewas dat de komende jaren onge twijfeld meer in de belangstelling zal komen te staan zijn de erwten en de tuinbonen. De vraag naar eiwitrijke produkten neemt toe, en als land bouw moeten we daar op inspelen. Het is dan ook maar te hopen dat er het komende jaar wat meer praktijk proeven voor handen zijn om de teelt van de erwten nog meer te optimali seren. Een belangrijk pluspunt voor de erwtenteelt is de EG steunrege ling, die enkele jaren terug is inge steld. Voor het verkoopseizoen 82/83 heeft de EG een minimum telersprijs van ƒ75,53 per 100 kg vastgesteld. Als we bedenken dat het een teelt is met relatief gezien weinig kosten, is het zeker de moeite waard om de erwten in het bouwplan op te nemen. Grondaankoop om het bedrijf te ver groten is veelal bedoeld om het inko men te verbeteren en veilig te stellen. Soms gebeurt het dat u voor de keuze komt te staan om buurmans land te kopen. Een oud gezegde leert dat buurmans land maar één keer te koop is. Maar 30.000,— per ha of nog meer is een fors bedrag en het is nog maar de vraag of u uw positie als- landbouwer daardoor verbetert. Overleg eerst goed met een deskun dige en ga alle mogelijkheden goed na; bezint eer ge begint! j Het lijkt me verstandig dat we in het vervolg onze knolselderij uit sluitend verkopen (hetzij op kon- trakt, hetzij op de dagmarkt) aan normale, gezond denkende en handelende handelaren. Het is toch absurd dat we soms nog steeds leveren aan handela ren die voortdurend naar eigen believen, onze met veel zorg ge teelde knolselderij, (ook nog vaak op hun advies) af en toe naar ei gen inzicht tot wel 100 procent afkeuren op vaak door hun zelf bedachte en of gesuggereerde ge breken op alle willekeurige mo menten wanneer ze zelf, al dan niet door eigen schuld in het nauw zitten. Het is toch ook ab surd om te moeten konstateren, dat de ene handelaar alles onder alle omstandigheden, ook deze afg. herfst keurig netjes op tijd afneemt, terwijl de andere voort durend onze belangen in hoge mate schaadt, hetzij door zich te laten misbruiken door zijn klant en dat dan rechtstreeks naar ons doorschuift, hetzij door zijn ver keerd inschatten van de markt. Ik hoop dat u allen mijn advies opvolgt om zo een gezondere af zet te krijgen. Groeten, naam en adres telers: J. Gaanderse - Weelweg 3 - Scharendijke Gebr. Braam - Sluisweg 2 - Nieuwerkerk. volgens mededelingen van het Ame rikaanse ministerie van Landbouw in het seizoen juni 1982 tot juli 1983 niet meer dan 52% bedragen, oftewel rond 103 miljoen ton. Het is het laagste percentage sinds 1976/77. In 1979/80 was het aandeel 58%, het hoogste tot dan bereikt. Wat hoe veelheid betreft bereikte de uitvoer een top in 1980/81 met 114 miljoen ton.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 7