VOOK imü VI'Oil w Vrouwenbladen schets van hun moeizame ontwikkeling De P.J. Zeskamp te Schoondijke. p.j. zuid geluid Vrouwen in het vrijwilligerswerk Konsementenbeurs "De vrouw en haar wereld" Verslag cursus "Maak er iets van" RAK Oost-Zeeuws Vlaanderen Uitnodiging: uit de p.j.z.-agenda redaktie henk tegels secretariaat onder redaktie van de Redaktiekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Bra bant Redaktieadres: Mevr. LJ. de Regt-van Maldegen., Anna Maria weg I. 4494 PB Ceersdijk. Vrouwenbladen worden in toenemende mate door mannen gelezen. In 1976 verscheen een publikatie van Iris Wassenaar, genoemd: "Vrou wenbladen, Spiegel van een mannenmaatschappij". Graag maak ik gebruik van haar gegevens om u te laten zien, dat een eigen rubriek, laat staan een eigen blad, niet alleen moeite, maar zelfs bloed kostte. Historisch gezien komt de vrouwenpers voort uit moralistische week bladen uit het einde van de 17e eeuw. Engeland was het eerste land met een vrouwenblad - 1593 - gevolgd door Duitsland en Italië. Het lezers publiek was niet groot, door maatschappelijke achterstelling van vrouwen. Uitbreiding van onderwijsvoorzieningen zorgde er echter voor dat deze achterstelling geleidelijk werd opgeheven. Van een duidelijke formule was geen sprake, de invloed van de auteur op het blad was groot. De meer politiek-getinte vrouwen bladen kregen te maken met tegen werking van de kant van de over heid. In Frankrijk bijvoorbeeld werd het eerste feministenblad "Etrennes Nationales" verboden en stierven hoofdredactrices op het schavot. Na 1810 werden vrouwenbladen dan ook niet meer door vrouwen, maar door mannen geleid. De inhoud ver schuift van informatie naar ontspan ning. Het modetijdschrift is een uit vloeisel hiervan. Strijdlustige vrou wenorganisaties zien zich gedwon gen eigen periodieken op te richten. Deze feministische bladen spelen een belangrijke rol tijdens de eerste emancipatiegolf in Frankrijk, Duits land en Italië. In Nederland uitte zich dit in acties voor het vrouwen kiesrecht dat in 1919 in ons land wordt ingevoerd. De ontdekking van de huisvrouw als consument Een nieuw type vrouwenblad mani festeert zich tijdens het einde van de 19e eeuw. Het speelt in op de rol van de vrouw als huisvrouw. De naam geving van een Nederlands blad "Huisvrouw, weekblad tot voorlich ting, nut en ontwikkeling van het huisgezin" benadrukt deze rol. De opkomst van dit type vrouwen bladen hangt samen met de indus trialisatie. Deze voorzag de huishou ding van arbeidsbesparende appara tuur en deed de vraag en het aanbod van consumptiegoederen stijgen. De huisvrouw werd als consument ont dekt. Onder deze naam is er door mw. H oogede ure van de handwerkcom- missie een cursus gegeven op de af deling Sint— Maartensdijk. Vanuit het bestuur was mw. Hooge- deure gevraagd om iets leuks te doen met oude spijkerbroeken, uitgetrok ken wol, oude overhemden e.d. Mw. Hoogedeure en de andere ciéleden waren voor zo'n cursus nog nooit be naderd. In overleg met de presidente (die zelf ook aan de cursus mee wilde doen) zijn er toen 3 technieken naar voren gekomen. De eerste 2 lessen is er gewerkt met oude spijkerbroeken en bijpassende stof in een techniek afgeleid van quilting (dronkeman) en applicatie. Er kwamen heel verrassende dingen uit, o.a. kussens, ook voor in een tuinstoel en tassen. De werkstukken werden allemaal anders, doordat er andere stofjes en verschillende bor duursteken zijn gebruikt. De volgende 2 lessen kwam weven aan de orde. Op een ronde plank, doorsnee ca. 24 cm. voorzien van Vervolgens spitst de inhoud zich toe op de plichten van de huisvrouw, met als gevolg veel huishoudelijke adviezen en artikelen over het zelf maken van kleding. Op dit moment is veel bespreekbaar in vrouwenbladen. Huwelijk, opvoe ding maar ook de verschillende le venswijzen voor beide sexen worden steeds meer aanvaard. In het alge meen mag gezegd worden dat ge dragsvoorschriften minder stijf en streng worden. Het maakt plaats voor een meer psychologische bena dering van de aangekaarte proble men. Of deze rubriek in toenemende mate door mannen wordt gelezen weet ik niet, maar het zou onderge tekende niet spijten. Ria Harmsen gaatjes, werd geweven met resten wol. Dit weefwerk werd op stof (b.v. van een oude jas) vastgezet en tot een kussen of wandlap verwerkt. De 2 laatste lessen waren de deelneemsters bezig met de techniek quilting (kruisraam). Dit gedeelte van de cursus bracht ook weer heel verschillende werkstukken zoals een sluitingsbies en schouderpasjes voor een bloes, bovenstuk voor een zo mers nachthemd, ceintuur, toilettas en zakdoeketui. Aan het einde van de cursus waren alle deelneemsters vol lof over de resultaten en de ge leerde technieken. Op een le houden hobbytentoonstel ling in sep. 1983 in onze afdeling zul len alle werkstukken te bewonderen zijn. Op deze cursus zijn veel ideeën geboren om spullen die je anders weg zou doen, te verwerken tot leuke din gen. Zonder veel kosten. Alle deel neemsters moesten hun eigen ont werp maken, dat was best wel eens moeilijk maar ook daar werd weer wat van opgestoken. Al met al was het een erg leuke cursus die we u van harte kunnen aanbevelen. De deelneemsters van de cursus "Maak er iets van". Onder het thema "De Vrouw en Haar Wereld" wordt in Het Turf schip te Breda van vrijdag 28 januari t/m woensdag 2 februari 1983, een speciaal op de vrouw gerichte con sumentenbeurs gehouden. Meer dan 110 exposanten zullen de vrouw-van-vandaag alles presente ren waarvan zij denken dat het haar interesseert en bezighoudt met een overvloed van artikelen en ideeën. Een veelomvattend evenement, dat naar verwachting veel bezoek(st)ers zal trekken. Zo zal o.a. aandacht worden besteed aan zaken als: Mode Make Up, Hobbies Sport, Voedingswaren en De brochure "Vrouwen in het vrij willigerswerk" van de Landelijke Stichting Werkwinkel richt zich vooral op vrouwen thuis, met of zonder kinderen, die weinig of geen aktiviteiten buitenshuis hebben. Vrijwilligerswerk kan dan een be langrijke stap zijn. De brochure wijst vrouwen op de rechten en plichten van vrijwilligers en de dilemma's waarmee ze te ma ken kunnen krijgen. Vrijwilligerswerk kan voor vrouwen een echte keuze zijn of slechts een surrogaat voor betaald werk. Voor vrouwen met kinderen is het al erg moeilijk om een betaalde (part-time) baan te vinden' maar ook vrijwilli gerswerk kan problemen opleveren. De voornaamste hiervan zijn het feit dat vrijwilligerswerk meestal niet se rieus genomen wordt en dat men er te veel vanuit gaat dat vrouwen ook in vrijwilligerswerk de traditionele taken op zich zouden moeten nemen. Als vrijwilliger is het van groot be lang om rechten en plichten goed door te spreken met de instelling waarvoor men gaat werken. Moge lijke knelpunten liggen echter niet alleen in de kontakten met de instel lingen, maar ook thuis en met vrien den en familie. Een voorbeeld uit het boekje: "Mijn zwager was jarig en ik had die avond een vergadering in het kader van mijn vrijwilligerswerk. Niemand van de familie aksepteerde Eindelijk weer wat geluid van de Regionale Agrarische Kommissie. Toch hebben we al die tijd niet stil gezeten. Op 27 januari j.l. hebben we een bezoek gebracht aan het plan tencentrum te Wetteren en de Clay- son fabriek in Zedelgem. Begin maart organiseren we een avond over de rentabiliteit van de land bouwbedrijven en hoe we de renta biliteit kunnen verbeteren door b.v. samenwerking tussen de bedrijven. In mei organiseren we, als er vol doende animo is, een ploeg-instruc- tiedag. Deze is bedoeld om beter te leren ploegen. Goed ploegwerk is nog steeds de basis voor een goed zaaibed in het voorjaar. We hopen dat dit jaar, door de instructiedag meer deelnemers mee doen aan de regionale ploegkampioenschappen. Graag opgave voor 15 februari. Voor opgave of meer informatie bellen naar: Peter Verhelst, tel. 01158-3343 of bij Karei Dekker tel. :01150-12262. De agrarische commissie van de Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen van Schouwen Duiveland organiseert een gezel lige bijeenkomst met een korte diaserie over gezinsbedrijven (gemaakt door het Nederlands Agrarisch Jongeren Kontakt), waarna we de positie van de agrarische vrouw op onze gezins bedrijven wat nader gaan uitwer ken. Dit alles zal plaatsvinden op 8 febr., om half 8 in "De Kluut" te Zierikzee. Huishoudelijke Apparatuur met daarnaast welkome informatie over werk en wonen, rëkreatie en reizen, energiebesparing, koken en alle mo gelijk andere zaken. Naast twee kleurrijke modeshows per dag, worden er in samenwerking met bekende cosmeticahuizen en gerenommeerde parfumerie-merken doorlopende demonstraties gehou den. Ook het Nederlandse Zuivel- bureau geeft uitgebreide voorlich ting en demonstraties van "Salades met Kaas" en het proeven daarvan. (Dagelijks van 13.00 tot 22.00 uur, zondag van 11.00 tot 18.00 uur. En tree f 6,50) het dat ik toch naar de vergadering ging. Zouden ze ook zo moeilijk hebben gedaan als het om een be taalde baan ging?" De voordelen van vrijwilligerswerk liggen bijvoorbeeld op het vlak van een bijdrage leveren aan het reilen en zeilen in de maatschappij; iets betekenen voor anderen of werken aan zaken die je erg belangrijk vindt. Er zijn ook duidelijk nadelen aan verbonden zoals: vrijwilligerswerk wordt gezien als iets op het tweede plan; ook in het vrijwilligerswerk hebben vrouwen soms weinig kans eens anders te funktioneren en erva ring op te doen in andere soorten werk; door sommig vrijwilligerswerk worden andere vrouwen ontslagen. In de brochure worden tips gegeven om eventuele knelpunten het hoofd te kunnen bieden. Naast deze tips bevat deze brochure ook een groot aantal adressen van bijvoorbeeld advies- en informatie instellingen, feministische en vrou wenorganisaties en aktiegroepen; een literatuurlijst en een lijst met films voor/over vrouwen. U kunt het boekje bestellen door 3,50 (inklusief porto) over te maken op gironummer 44377 ten name van de Landelijke Stichting Werkwinkel Utrecht, onder vermelding van "Vrouwenbrochure". Adres: Lande lijke Stichting Werkwinkel, Potgie terstraat 37, 3532 VP Utrecht, tel. 030 - 910286. 28 januari: Afd. Goes grote avond in 't Zwaantje te Kapelle. Aanvang 20.00 uur. Opgevoerd wordt het To neelstuk de Nachtclub van Kromme Nelis. 29 januari: Afd. West Zeeuws- Vlaanderen, grote avond in zaal Wijffels te Schoondijke. Aanvang 19.15 uiïr. Opgevoerd wordt het to neelstuk "De Buitenstaanders". Na afloop bal. 4 februari: Oost Zeeuws Vlaanderen organiseert samen met de Z.L.M. kring Axel een grote gezinsavond met toneel, spel en dansen. Deze avond wordt gehouden in 't Zelden- rust-college. Entrée 5,— t/m 15 jaar 2,50. 5 februari: P.J.Z.-Schouwen-Duive- land: grote avond in het Tonnenma- gazijn te Brouwershaven. Opgevoerd wordt het toneelstuk "Eigen haard is goud waard". Aanvang 19.30 uur. Na afloop bal. 18 februari: P.J.Z. Walcheren houdt een bowling avond in de "Kaasboer" te Biggekerke. Tijd: 20.30 uur. Op gave bij Wim Blankers tel. 01180-12353. 5 maart: Afd. Tholen/St.Philipsland organiseert haar jaarlijks volleybal toernooi. Opgave vóór 18 februari bij Tonny Gubbens, Molenstraat 112. 4698 BD Oud-Vossemeer (tel: 01667-2997) of bij Carlies Suurland (tel. 01663-2447). Op zaterdag 8 januari werd in de hal van de praktijkschool te Schoondijke weer de jaarlijkse zeskamp gehou den. Samen met de uitstekende hulp van de twee hulpteams uit Oost-en West-Zeeuws Vlaanderen, zette de sportcommissie in de morgenuren de spelletjes op. Doordat de spelletjes wat moeilijker waren dan andere ja ren, vergde ook het opzetten meer tijd, zodat alles nog maar net klaar was toen de teams arriveerden. Jam mer genoeg waren de afdelingen Schouwen-Duiveland, 's-Heer Abts- tain klaar, met een touw, welk aan een van de dakspanten was beves tigd. De speler moest vanaf de kist in het touw klimmen en zo over slinge ren naar een bietennet, welk verti kaal op was gehangen. Zonder de grond te raken moest er worden overgestapt op het net, waarna de speler er overheen moest klimmen. Aan de andere kant aangekomen werd de vaak oververmoeide speler in een kruiwagen naar de eindstreep RP7f*tt iflQ getransporteerd. Wanneer zo vier spelers het parcours hadden afge- 4. Zevenbergen 2: 38 punten. 5. Goes: 35 punten. 6. W.Z. Vlaanderen 2: 31 punten. 7. Walcheren: 30 punten 8. W.Z. Vlaanderen 3: 28 punten 9. W.Z. Vlaanderen 122 punten 10. O.Z. Vlaanderen: 18 punten. kerke en Tholen/ St. Phiiipsland er niet in geslaagd een team samen te stellen. Andere afdelingen weer kwamen met meerdere teams, zodat het toch een spannende wedstrijd werd. Het belangrijkste tijdens alle spelen was de samenwerking tussen de ver schillende teamleden. Waar geen sa menwerking was, waren ook de re sultaten minder. Alteen bij de rode draad kwam het op de persoonlijke behendigheid aan. Vier spelers uit een team moesten stuk voor stuk een parcours afleggen. Ze moesten op een kist klimmen, en daarna over een ladder naar de vol gende kist lopen. Daar stond de cap- 20 legd, aangemoedigd door onze ver slaggever Henk Tegels, was het spel klaar. De spelen werden één voor één met sukses afgewerkt, en in de loop van de middag tekende zich een duidelijke strijd af tussen de afdelin gen Noord-Beveland en een Team van Zevenbergen. Tot bij het laatste spel toe was de strijd onbeslist, maar werd uiteindelijk toch beslecht in het voordeel van Zevenbergen, die de Zeskamp voor de vijfde keer in suk- sessie wist te winnen. De volledige uitslag is als volgt: 1. Zevenbergen: 46 punten. 2. Noord Beveland: 43 punten. 3. Sprang Capelle: 39 punten. De PJ.Z. krijgt dit jaar minder sub sidie dan het vorig jaar. Verder heeft Eurodelta besloten dat ook zij in de toekomst beroepsmatige ondersteu ning wil. Dit alles heeft gevolgen voor de aanwezigheid van de be roepskracht en de administratieve kracht op het secretariaat. Henk Ingels, de beroepskracht, werkt dit jaar 4 dagen per week. En wel op maandag, dinsdag, woensdag en donderdag. Marie-Louisse Hop- penbrouwere, de administratieve kracht werkt dit jaar 4 middagen per week en wel op maandag, dinsdag, donderdag en vrijdagmiddag. Op die tijden is er dus iemand van de P.J.Z. aanwezig. Op de andere tijden is op het secretariaat wel iemand aanwezig om mededelingen e.d. door te geven. Je kunt het secreta riaat dus bellen van 's morgens 8.30 uur tot 's middags 16.30 uur. Het te lefoonnummer is 01680-27921. Ver der kun je Henk Tegels ook 's avonds bellen. Het beste kun je dan tussen half zes en zeven uur bellen. Zijn privé nummer is 01680-28974.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 20