TE RUIM VOORZIEN de nar kas Trosontwikkeling in futuristische kas verst Driekwart van tuinders ziet toekomst optimistisch tegemoet. weekstaat energieverbruik KNLC-geluid van APPELMARKT KNLC-tuinbouwdag RUMPTSTAD INTRODUCEERT NIEUW MODEL HAKENFREES Multiplastic op Nederlandse T uinbouwvakbeurs commissies bloemkwekerij in groenteteelt. Nieuwe voorschriften kleine verpakking Groenten en Fruit Spruiten prijs maar matig Copa wil beperking invoer appelen zuidelijk Halfrond Amro-onderzoek in kader NTV: Het merendeel van de Nederlandse glasgroente-, champignon- en vol- legrondtelers (dat zijn de boom-, bloembollen- en vollegrondgroente- telers) ziet de toekomst van het eigen bedrijf met vertrouwen tegemoet: desgevraagd zegt 80% van deze ondernemers optimistisch te zijn. Een zesde is optimistisch noch pessimistisch, terwijl slechts zes van de honderd zich ronduit pessimistisch uitspreekt. De tuinders denken de komende 2,5 jaar voor zo'n 1,2 miljard gulden te gaan investeren. Het grootste ge deelte hiervan, bijna 800 miljoen, komt voor rekening van de glas groentetelers, die meer dan 450 mil joen gulden voor energiebesparende voorzieningen reserveren. De groot ste uitgaven bij de vollegrondtelers zijn voor zaai- en plantgoed en ver pakkingsmateriaal. Ook bij de champignontelers vormen deze, na de cellen waarin de champignons worden gekweekt, de grootste inves teringen. Dit komt naar voren uit een onder zoek dat de Amro Bank in het kader van de Nederlandse Tuinbouw Vak beurs te Bleiswijk door het NIPO heeft laten verrichten onder 469 on dernemers in de glasgroente-, cham pignon-, vollegrondsgroente-, fruit-, boom- en bloembollenteelt. Dit aan tal is representief voor de 12815 be drijven die Nederland in deze sector rijk is. Nu opgave mogelijk Op dinsdag 15 februari 1983 zal in het Jaarbeurs Vergader- en Con grescentrum te Utrecht een door het KNLC georganiseerde tuinbouwdag plaatsvinden. Aanvang 9.30 uur. 's Morgens zullen inleidingen gehou.- den worden door drs. G. Hogewo- ning voorzitter Vereniging van Bloe menveilingen in Nederland en dr. W.H. Kemmers, voorzitter Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen. Als thema is gekozen "De positie van de tuinbouw op middellange ter mijn". 's Middags zal ir. W.F.S. Duffhues, directeur akkerbouw en tuinbouw van het ministerie van Landbouw, het onderwerp "De taak van de overheid in het kader van het mid dellange termijnbeleid" toelichten. Tenslotte zal er een forumdiscussie plaatsvinden onder leiding van de heer H.L. Scheffers, voorzitter afde ling tuinbouw KNLC. In dit forum zullen de drie inleiders van deze dag en KNLC-voorzitter ir. D. Luteijn zitting nemen. De heer Luteijn zal ook de conclusies en het slotwoord uitspreken. De mogelijkheid van in schrijving voor deze tuinbouwdag is nu opengesteld. Men kan zich tele fonisch opgeven bij het KNLC-se- creatriaat (070-51.25.41). Na opgave ontvangt men een schriftelijke be vestiging met eventuele nadere ge gevens. Voor deelname aan deze dag zijn geen kosten verbonden. Dit voorjaar zal Rumptstad b.v. te Stad aan 't Haringvliet met een nieuw model hakenfrees op de markt ko men. Deze frees zal geïntroduceerd worden op de Zuidlaarder beurs in februari a.s. De hakenfrees heeft een 50% sterkere aandrijving. De plaatsing wel in volveld- als rijenuitvoering geleverd worden en naar keuze uit gevoerd met aanaarders of aanaard- plaat (zie foto). Met de aanaardplaat zijn in het sei zoen 1982 zeer goede ervaringen op gedaan. Vier identieke, grote, vlak afgestreken ruggen worden in één Het nieuwe model hakenfrees. van de haken is gewijzigd, waardoor een nog betere verkruimeling van de grond bereikt wordt. De klembeugels waarop de haken zijn gemonteerd zijn van een nieuw ontwerp, uitgevoerd in een hoog waardige, geharde materiaalsoort en zó geconstrueerd dat deze onderling én op de freesas zeer goed geborgd zijn. De nieuwe hakenfrees kan zo- keer opgebouwd. Met de aanaard- plaat verkrijgt men een rugopbouw met optimaal verkruimelde grond. De aanaardplaat kan ook gemon teerd worden achter de zwaar model hakenfrees met wisseltandwielkast, zoals in 1982 door Rumptstad b.v. op de markt gebracht is. Verkoop in Nederland vindt plaats door G.W. van Driel van Dorsten b.v. en Cebeco Handelsraad. Multiplastic B.V. te Zevenaar neemt deel aan de Nederlandse Tuinbouw- vakbeurs die van 1 t/m 5 februari 1983 in Bleiswijk wordt gehouden. Multiplastic, een kunststofverwer- kend bedrijf met als hoofdaktiviteit het spuitgieten van thermoplasten, presenteert op de NVT zijn komplete assortiment produkten ten behoeve van de tuinbouw. Hiertoe behoren planten- en oogst- kisten voor kwekers en tuinders en fust (bloemenemmers, containers en potplantentrays in vier typen) voor veilingen. De Commissie bloemkwekerij van het KNLC spreekt zijn teleurstelling en verontrusting uit over het feit dat, in tegenstelling tot eerder positieve berichten hierover, de Europese Commissie niet met concrete voor stellen voor een effectiever Derde- landen-beleid is gekomen. Er wordt ten sterkste op aangedrongen dat het Landbouwschap deze zaak opnieuw met de minister van Landbouw be spreekt. De commissie bloemkweke rij vergaderde 19 januari j.l. De Commissies bloemkwekerij en groenteteelt zijn van mening, dat ge tracht moet worden voor gebruikers onder de 30.000 m3-gas een goede financiële regeling te ontwerpen. De gehele glastuinbouwsector zou van de gelden die door de Gasunie voor dit doel beschikbaar zijn gesteld, moeten kunnen profiteren. Het dient echter wel een redelijk uit te keren bedrag per tuinder minder te blijven. De Commissie bloemkwekerij en groenteteelt vinden dat de aardgas- prijs ten onrechte te hoog wordt vastgesteld. Dit is het gevolg van elementen die alleen op de prijs van olie van toepassing zijn, zoals het zwavelgehalte in olie, lucht-veron- treinigingsheffing en de kosten van noodvoorraadvorming aardolie. Het bestuur van het Produktschap voor Groenten en Fruit heeft de Verordening Kwaliteitsvoorschriften Groenten en Fruit gewijzigd waar het betreft de voorschriften inzake groenten en fruit verpakt in kleine voor de konsument bestemde verpak kingseenheden. Groenten en fruit aanwezig in kleine voor de konsument bestemde ver pakkingseenheden moeten voorzien zijn van aanduidingen aangevende: de naam of de handelsnaam en het adres van de verpakker of in de Europese Ekonomische Ge meenschap gevestigde verkoper met dien verstande dat voor rechtspersonen het adres mag worden vervangen door de plaats van vestiging; de naam van het produkt of de variëteit resp. soort indien voor geschreven in de genummerde bijlagen; het land van oorsprong; het nettogewicht of het aantal stuks tenzij het aantal stuks van een bepaald produkt zonder ope ning van de verpakking van bui tenaf duidelijk kan worden ge zien en gemakkelijk kan worden geteld. Het ziet ernaar uit dat na drie redelijk tot goede spruitkoolseizoenen, dit spruiten-seizoen als zeer teleurstel lend de geschiedenis in zal gaan. Het aanbod was tot dusver groot (+6%) en wanneer althans het kwik niet te veel onder het vriespunt meer daalt, dan komt er ook nog een behoorlijk kwantum op de markt. Dat vorig seizoen de prijs dooreen- genomen prima was, moeten we toe schrijven aan de goede vraag. De vorstperiode in de E.E.G. en de vorstschade in Engeland brachten toen een reactie teweeg waarbij de prijzen relatief veel sterker stegen dan het aanbod afnam; overigens geen onbekend verschijnsel in de tuinbouwsector. Dit seizoen heeft het nog niet of nauwelijks gevroren en ondanks de iets grotere export (+3%) tot dusver waren de prijzen bijzonder laag: slechts 6 dubbeltjes per kilo ontvin gen de telers, tegen ƒ0,95 in '81/82 en bijna een gulden in het seizoen '80/81. De kenmerken van het huidige ap pelseizoen zijn in het kort: een erg grote oogst in heel Europa, nog steeds volle koelcellen en matige tot slechte prijzen. De binnenlandse vraag is tot dusver wel groter (8%) geweest dan vorig jaar, maar de vraag uit het buitenland viel tegen (-25%). De Westduitse markt was zelf ruim voorzien, zodat er naar die belang rijke afnemer weinig exportmogelijk heden waren. Tot half januari bedroeg de gemid delde veilingprijs in Nederland slechts 45 ct/kg, zoals te verwachten duidelijk minder dan de recordprijzen van het vorige (nacht-) vorstseizoen, maar de prijzen lagen echter ook la ger dan die in het, qua produktie-om- vang, vergelijkbare seizoen '80/81. Grote vraag naar industrie-appelen Er werden dit seizoen in Nederland tot nog toe veel appelen door de in dustrie verwerkt. Het betrof voor 80% binnenlands produkt. Slechts een klein gedeelte werd geïmpor teerd, meest uit Frankrijk en verder nog uit West-Duitsland en België. In het kader van de interventierege ling werd er in de eerste helft van dit seizoen 45 min kg uit de markt ge nomen. Vorig seizoen bleef het in- terventiekwamtum om de bekende reden zeer beperkt. In het seizoen '80/81 werd er tot 1 januari 40 min kg uit de markt genomen en in '79/80 75 min kg. Tot op heden dus geen re- kord, maar 20% van het aanbod is wel veel. Onzekerheid ZHR-import in 1983 Over de hoeveelheden die vanaf maart van het Zuidelijk Halfrond te verwachten zijn, is nog niet zoveel bekend Uit de eerste berichten valt op te maken dat men in Zuid-Afrika in 1983 (7%) minder denkt te kunnen exporteren dan vorig jaar, maar toen werd er juist veel verscheept, zodat we toch zo'n 145 min kg (vj. 156; vvj. 125) kunnen verwachten vanaf de Kaap. De Europese Gemeenschap dient maatregelen te nemen om de in voer van appelen, afkomstig uit het Zuidelijk Halfrond, tot 240.000 ton per jaar te beperken. Deze eis is gesteld door de voor zitter van C.O.P.A., de heer Emo Capodilista, en de waarnemend voorzitter van COGECA, de heer Nouyrit, in een brief aan de E.G.- Commissaris voor de Landbouw, de heer Dalsager. Deze eis wordt gerechtvaardigd door de grote crisis waarin de markt voor appelen op dit mo ment verkeert. Deze instabiele markt had in 1982 een oogst van meer dan 8,3 miljoen ton, een hoe veelheid die alle vroegere rekords slaat. De prijzen voor appelen zijn nu al lager dan de produktiekosten. Het probleem wordt nog verergerd door de economische crisis en haar nega tieve invloed op de koopkracht van de consumenten. De Europese Commissie heeft al ge tracht de producenten te helpen door het preventieve interventieprijssys teem te aktiveren, maar dat is onvol doende gebleken om de markt te sta biliseren. Daarom hebben C.O.P.A. en COGE CA besloten om een beperking van importen uit het Zuidelijk Halfrond te eisen, welke een grote druk op de markt uitoefenen. Van deze druk was trouwens in het verleden ook al spra ke, toen de oogst minder groot was. 1 Het grootse gedeelte van de eerste tros bloeit nu. In de futuristische kas is de trosontwikkeling zowel in de grond als in de steenwolteelt het verst. De grondteelt in zijn geheel is op zijn beurt als geheel ook verder met de bloei dan de steenwolteelt, maar dat is na de opkweekperikelen ook niet zo verwonderijk. Er staat daar nu echter wel een goeie kop op het gewas. Het gewas is met name in de grond nu iets meer aan het groeien gezet, omdat de trosvorming goed was en is en we daar ook aan de kilo's moeten denken. Het is wel sturen met de hand op de rem, maar dat moet kunnen met een druppelsysteem in de grond. Wanneer het gewas wat licht van kleur wordt dan kan door een E.C. verhoging ook de grond- plant in het kegelvormig druppelpa troon nog in zijn kraag gevat worden, hetgeen we deze week ook gedaan hebben met zichtbaar effect. De energieverbruiksverschillen zijn gering. De steenwolafdelingen ge bruikten deze week wel wat meer energie, maar dat wordt waarschijn lijk veroorzaakt door de harde wind die met name daar tegenaan blaast. Het energiescherm gaat tot nu toe elke nacht tussen zonsondergang en zonsopgang dicht met een vochtkier van 5% bij een RV van 90%. Stooktemperatuur op de dag is 19 #C en 's nachts 15,5 #C. Bij 25 mW/cm2 instraling is er een lichtverhoging van 3 °C en bij donker week tussen 10 en 12 uur 's morgens een tempera- tuurstoot van 2 #C. Het energieverbruik bedroeg deze week 10537 m2 gas bij een bedrijf somvang van 10000 m2. Het gasver bruik is als volgt te verdelen: GRONDTEELTSTEENWOLTEELT 0FUT. SDP Week no. 3 d.d. 14/1-21/1 acrylpl. Controle SDP FUT. Controle m. schermacrylpl. m.scherm verbruik in m3 deze week 96 112 91 94 113 113 energieverbruik in m3/100 m2 vanf 28-12-1982 314 368 341 267 323 347 oogst in kg/100 m2 in gram oogst in kg/100 m2 gemiddeld vruchtgewicht i •De buitenomstandigheden waren - gemiddelde windsnelheid: 9,1 deze week: m/sec. gemiddelde buitentemperatuur: 6,5 gr.C. L.Koop DENAR-KAS *19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 19