De N.T.V. staat in 1983 opnieuw in teken energiebesparing Mechanisatie van de teelt van sla op voedingsfilm Verschillen in licht doorlatendheid bij glas Meer licht Elektronika Substraat Waterkwaliteit Afzetkant Oogsten Glaswasser in ontwikkeling De 10e Nederlandse Tuinbouw Vakbeurs in Bleiswijk staat weer in het teken van de energiebesparing. Na negen succesvol verlopen evene menten zou aan deze 10e N.T.V. grote luister moeten worden bijgezet. Het is er in de tuinbouw, en in het bijzonder in de glastuinbouw echter de tijd niet naar om aan uitgebreide festiviteiten te denken. Op veel bedrijven worstelt men met grote financiële problemen, en in de gehele bedrijfstak is de investeringsruimte tot een bedenkelijk minimum ge daald. En dit juist op het moment dat zoveel nieuwe ontwikkelingen zich aankondigen. Ontwikkelingen, gedeeltelijk uit nood geboren, die nodig zijn om op den duur te kunnen overleven, maar nu op dit moment grote investeringen vragen, in het bijzonder m.b.t. energiebesparende maatregelen. Er is inmiddels enkele jaren ervaring met de toepassing van een aantal energiebesparende maatregelen. Het is duidelijk geworden dat het op de tuinbouwbedrijven niet alleen gaat om de energiebesparing, maar dat onder alle omstandigheden het be- drijfsekonomische resultaat centraal blijft staan. Voor een groot aantal gewassen is inmiddels gebleken, dat gasbesparing niet alleen vergeleken moet worden met de jaarkosten van de gepleegde investering, maar dat ook opbrengstvermindering ten ge volge van verminderde lichttoetre- ding in de kassen het rendement be langrijk kan beinvloeden. Dit heeft duidelijk geleid tot een streven naar "meer licht in de kas". Het op de vorige N.T.V. bekroonde nieuwe warenhuisconcept met 4 meter vak grootte, vierzijdig opgelegde ruiten van 1 meter breed en smalle goten is bij de tuinders bijzonder goed aan geslagen en wordt nu al aangemerkt als het normale kastype. Ook andere maatregelen moeten in verband ge bracht worden met het streven naar maximale lichtbenutting, zoals het naar beneden halen van hoogliggen de verwarmingspij pen, het zo klein mogelijk opbergen van schermin- stallaties e.d. De moderne elektronika neemt op de N.T.V. een steeds grotere plaats in. Procescomputers-voor de regeling van het kasklimaat beginnen ge meengoed te worden in de glastuin bouw. Gezien de veranderde teelt omstandigheden in allerlei energie besparende kassen, moet de pro grammatuur voortdurend aangepast worden teneinde de gebruiker de gewenste instelmogelijkheden te verschaffen. Het aantal te regelen funkties neemt gestadig toe, o.a. het beheersen van het C02-gehalte in de kassen en diverse regelingen t.a.v. het watergeven. Voor het telen op substraten zijn speciale "substraat- computers" op de markt gekomen. Sommige computers kunnen al in gezet worden voor bepaalde delen van het bedrijfsmanagement; het is te verwachten dat juist op dit gebied in de toekomst veel aandacht zal worden besteed. Op grond van verschillende overwe gingen bestond er de laatste jaren al een flinke belangstelling voor de substraatteelten. Men kan stellen dat de definitieve doorbraak nu heeft plaatsgevonden, want al meer dan 20% van het glasgroentenareaal is ingericht voor de een of andere vorm van substraatteelt. Ook in de snij bloementeelt is de interesse groeien de. De slechte kwaliteit van het be schikbare gietwater vormt op vele plaatsen een belemmering voor een nog sterkere uitbreiding. Het is verheugend te zien hoe snel het toeleverend bedrijfsleven in speelt op deze nieuwe ontwikkelin gen. Naast "energiebesparing" kan ook "de substraatteelt" als een van de grote toppers van de N.T.V. wor den aangemerkt. Enerzijds gaat het om de substraten zelf, anderzijds om de hierbij ontwikkelde systemen voor verwarming en watergeven. Water geven betekent hier gelijk de 18 ,de wisselinfiltratie, in de tuinders wereld aangeduid als eb-vloedsys- teem. Vooral voor roltafels zijn ver schillende systemen bedacht, maar ook de teelt op vaste kasbodems, aangelegd met het oog op wisselin filtratie, verheugt zich in een groei ende belangstelling. Zoals gezegd, laat de kwaliteit van het gietwater op veel plaatsen te dingwater. Op het gebied van water opslag in bassins en silo's worden alle mogelijkheden op de N.T.V. ge toond. Zoals altijd is een belangrijk gedeelte van de N.T.V. gewijd aan mechani satie en transport. Op de meeste be drijven is arbeid altijd nog de groot ste kostenpost. Hoewel energiebe sparing een uitermate belangrijke zaak is, mag niet uit het oog verloren worden, dat de prijs voor 1 m3 aard gas niet veel afwijkt van die voor 1 Het Veiling/complex te Bleiswijk waar de 10e Nederlandse Tuinbouw Vakbeurs wordt gehouden. toediening van voedingsstoffen. De druppelbevloeiing stelt hoge eisen aan de kwaliteit en de filtratie van het voedingswater; zoutgehalte en zuurgraad moeten konstant gemeten en zonodig bijgesteld worden. Een groot skala van automatiseringsmo gelijkheden staat ter beschikking met als eindfase de substraatcomputer. In de potplantenteelt bespeurt men een sterk groeiende belangstelling voor wensen over. Op de N.T.V. zijn de mogelijkheden te zien om de wa terkwaliteit te verbeteren. Afhanke lijk van de waterverontreiniging gaat het om ontijzeren, ontharden en ontzouten (omgekeerde osmose). Steeds meer kwekers echter trachten in hun waterbehoefte te voorzien door het opvangen van het regenwa ter dat op hun kassen valt; eventueel kan gesuppleerd worden met lei minuut arbeid. Vrijwel alle voor de tuinbouw (ook buiten de glastuin bouw!) geschikte twee- en vierwieli ge trekkers worden gepresenteerd. Behalve aan de produktiekant wordt op de N.T.V. vanouds veel aandacht geschonken aan de afzetkant. De voor de groenten- en bloementeelt beschikbare sorteermachines en ver- Veel tuinders op heteluchtbedrijven willen de problematiek van het ontsmetten met methylbromide omzeilen door over te schakelen op de teelt in substraat. Bij de teelt van tomaten op substraat past in feite geen slateelt in de grond. Daarom is een aangepast teeltsysteem voor zowel tomaten als sla in substraat noodzakelijk. In samenwerking met Proefstation Naaldwijk is een teeltsysteem ont wikkeld waarbij tomaten en sla zonder al teveel aanpassingen in een zelfde systeem geteeld kunnen worden. Voor de tomatenteelt liggen er 4 go ten per 3.20 m kap die voor de sla- teelt met 3 extra goten worden aan gevuld. De goten liggen op een lichte helling, waarbij vanaf het hoogste punt water en voedingsstoffen kun nen worden gedoseerd. Ten behoeve van de slateelt bleek mechanisatie van planten en oogsten noodzakelijk. Planten met de huidi ge plantmachine is niet mogelijk, terwijl het oogsten van de sla volgens de bekende methoden eveneens op grote problemen stuit. Allereerst is het probleem van het oogsten aangepakt. Een machine is ontwikkeld welke staande in het hoofdpad: een deksel, dat over de 40 meter lange goten ligt en waarin 2 rijen slaplantjes gezet zijn, naar het hoofdpad trekt de volwassen slakroppen met een lintmes van de wortels scheidt de kroppen op werkhoogte brengt het lege deksel schoonmaakt en oprolt de afgesneden wortelmat en het bladafval afvoert. De machine trekt in één werkgang 4 deksels met 8 rijen sla naar voren, zodat 2 oogsters de sla verder kunnen schonen en verpakken. Op dé ma chine is een rollenbaan aangebracht voor het fust. Het prototype is reeds in één slateelt beproefd en wordt thans middels praktijkproeven verder ontwikkeld. Er is tevens een plantmachine ont worpen die de vereiste werkzaamhe den kan uitvoeren. De sla wordt met 8 rijen tegelijk naar het hoofdpad getrokken en op werk hoogte opgevoerd. Er zijn mogelijkheden tot energiebe sparing door het regelmatig schoon maken van het kasdek. Wanneer dit niet gebeurt blijft er al gauw 10% van 't daglicht onbenut. Dit schoonmaken kost echter veel arbeid en is boven dien gevaarlijk. Daarom wordt ge zocht naar een methode om hierin verbetering te brengen. Helaas kleven er wat bezwaren aan het ge bruik van chemische reinigingsmid delen. In samenwerking met de fa. Brinkman te 's-Gravenzande is een half-automatische dakwasser in ont wikkeling waarvan de resultaten op de komende NTV worden getoond. werkingslijnen zijn allemaal op de N.T.V. terug te vinden, waaronder verschillende nieuwe uitvoeringen. Verpakkingsmateriaal in hout, kunststof en papier is in elke gewen ste vorm aanwezig. Verpakkingsma chines voor snijbloemen, en ook kleinverpakkingsmachines voor aardappelen, groenten en fruit zijn in velerlei uitvoeringen op de N.T.V. aanwezig. Veel aandacht wordt be steed aan het kwaliteitsbehoud van de geoogste produkten. Het zijn niet alleen de koelcellen met hun instal laties, maar ook een grote hoeveel heid van aangepaste verwerkings systemen, die onder de aandacht worden gebracht. De tuinbouw kan niet zonder een groot aantal grond- en hulpstoffen. In vele stands worden artikelen als substraat, potgrond, meststoffen, ge wasbeschermingsmiddelen en kleine tuinbouwbenodigdheden als bloem potten, trays, handgereedschap enz. aangeboden. Bloempotten waren vroeger een eenvoudig artikel, waar van alleen het volume belangrijk was. Moderne mechanisatiemetho- den en b.v. het eb/vloedsysteem stellen echter hun specifieke eisen. Het assortiment bloempotten, met een randje hier of een nokje daar, is dan ook zeer veel uitgebreid. Tenslotte zijn er op de N.T.V. diverse stands aanwezig waar de bezoeker terecht kan om voorlichting te ont vangen. Onderzoekinstituten, proef stations, voorlichtingsdienst, parti- kuliere adviesbureaus, verzekerings instellingen, financieringsbanken e.d. verlenen hun medewerking. Van bijzonder belang is de aktiviteit van proefstations en voorlichting om de tuinder te helpen beslissen welke energiebesparingsmogelijkheden voor hem in de eerste plaats in aan merking komen. De N.T.V. vindt plaats van 1 t/m 5 februari in de veiling te Bleiswijk. Meer en meer raakt de tuinbouw be wust van de noodzaak om een zo hoog mogelijk lichtniveau in kassen te kreëren. Op de laatste NTV werd het duidelijk dat ook de kassenbouw- industrie zich intensief bezighoudt met het ontwikkelen van kaskon- strukties met een hogere lichtop brengst, hetgeen gehonoreerd werd als zijnde energiebesparende maatre gelen. Het glas werd breder (dus minder lichtonderscheppende roe den), goten en andere konstruktiede- len smaller. Konstruktietechnisch valt men van daag de dag over 1% licht, hetgeen een goede zaak is. Het licht wordt echter niet alleen door de konstruktie onderschept, maar ook door de be dekking; in de meeste gevallen nog steeds glas. Uit metingen aan glasmonsters blijkt nu dat het glas vrij grote verschillen in doorlatendheid te zien geeft. Het afgelopen jaar zijn op het IMAG een 50-tal glasmonsters op loodrechte lichtdoorlatendheid onderzocht; 52% had een doorlatendheid tussen de 89 en 90% maar 12% van de mon sters kwam boven de 90% en 26% zat tussen de 88 en 89%. 10% lag zelfs onder de 88%. Tussen de beste en de slechtste zat een verschil van meer dan 4%. Al met al verschillen die de tuinder dwingen om een kritische houding aan te nemen bij de aan koop van glas, 4% is tenslotte snel verdiend. Helaas is geen trend aan te geven naar herkomst van het glas. Het is dan ook een "tuinderssprook je" dat bijvoorbeeld "Belgisch glas" per definitie beter is dan bijvoor beeld "Oosteuropees glas". Het kan wel maar hoeft niet. Ook is het niet aantoonbaar waar dat oud-glas slechter (of beter) is dan nieuw-glas. Op de komende NTV zal het IMAG met een meetopstelling aanwezig zijn die het mogelijk maakt om binnen 20 min. door tuinders meegebrachte glasmonsters door te meten. Dit kan zowel oud- als nieuwglas zijn. De monsters moeten minimaal 4 x 4 cm groot zijn. ing. A.M. v.d. Kieboom

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 18