Overschot 10% van totale mestproduktie B uitenstaander Maandelijks gesprek minister-landbouwschap Griekse devaluatie maakt besluit over Europese landbouwprijzen makkelijker Bedrijfssluitingen betalen met heffingen Mestbalans Noord-Brabant: Minister Braks tegen Landbouwschap: Bestuur benoemd voor Stichting Gezondheidszorg Dieren W.- en Midden-IMederland Voorzitter Produktschap voor Vee en Vlees Extra bijdragen groepshuisvesting vleeskalveren Ongeluk In de vergadering van de Gewestelijke Raad van het landbouwschap voor Noord-Brabant die op 4 januari gehouden werd, is o.m. uitvoerig gesproken over de mestproblematiek. De Provinciale Direktie voor de Bedrijfsontwikkeling in de landbouw in Noord-Brabant heeft op ver zoek van het Provinciaal Bestuur een zgn. mestbalans voor het grond gebied van de provincie Noord-Brabant opgesteld. Hieruit blijkt dat bij het gekozen uitgangspunt, uit landbouwkundig oogpunt toelaatbaar, in Noord-Brabant het mestoverschot ongeveer 10% van de geproduceerde mest bedraagt. Aan stikstof komt dit overschot neer op 1.342.500 ton varkensdrijfmest ofwel de mest van ruim 758.300 mestvarkens. Naast de bemiddeling van de Mest bank bij transporten uit de over- schotgebieden en de proefin Sterksel met indikken van de mest wordt momenteel door N.V. Grontmij en Bureau voor R.O. van Heesewijk ge studeerd op een oplossing middels centrale mestverwerking met win ning van biogas. Tot nu toe is voor de afzet van de vergiste mest geen dui delijke oplossing aangegeven, doch dit zou mogelijk kunnen gebeuren in de haalbaarheidsstudie, die door Bureau van Heeswijk aan het Pro vinciaal Bestuur is voorgesteld. De Gewestelijke Raad is van oordeel dat onderzoeken ten behoeve van de op lossing van het mestproblematiek ge coördineerd dienen te gebeuren en dat het landbouwbedrijfsleven daarbij nauw betrokken moet zijn. Samenstelling gewestelijke raad Tot nieuwe leden van de Geweste lijke Raad zijn benoemd de heren J. Jochems te Zundert (NCB) en A.H. Munters te Fijnaart (ZLM) als op volgers van resp. de heren P. Nuyten en A.J.G. Doeleman. De heren Ir. A.J. Latijnhouwers en P. Rantong worden gekozen tot resp. voorzitter en vice-voorzitter van de Geweste lijke Raad. Samenstelling Gewestelijke Commissie De leden van deze gewestelijke commissies, welke ressorteren onder de Gewestelijke Raad worden op voordracht van de Gewestelijke Raad benoemd door het Dagelijks Bestuur van het Landbouwschap. Ten opzichte van de huidige samen stelling van deze commissies komen in de voordracht aan het Dagelijks Bestuur de volgende wijzigingen voor: In de Commissie Grondgebruik worden de heren G. Cunnen te Neerkant (NCB) en A.H. Munters te Fijnaart (ZLM) voorgedragen als opvolgers van resp. J. Somers en C.J. van Hoven. Benoemingen De heer J.F. van Asten te Leende zal namens de Gewestelijke Raad wor den voorgedragen ter benoeming als lid in de Geschillencommissie in het kader van artikel 34 Beschikking Beheersovereenkomsten. Overleg leidingleggers. Met vertegenwoordigers van de sa menwerkende regionale bedrijven en instellingen is overleg geweest over de vergoedingsnormen 1983 Minister Braks van Landbouw en Visserij denkt dat de onverwachte devaluatie van de Griekse munteenheid met 15,5 procent een besluit- over de nieuwe Europese landbouwprijzen aanzienlijk makkelijker zal maken. Hij zei dat op woensdag 12 januari in zijn maandelijks gesprek met het Landbouwschap. De vlak voor kerst gepubliceerde prijsvoor stellen van de Europese Kommissie vormden het voornaamste punt op de agenda. Braks baseerde zijn standpunt op het feit dat Griekenland met zijn koste nontwikkeling als enige uit de pas loopt met de andere lidstaten van de EG. De devaluatie betekent wat dit betreft een korrektie. De bewinds man zei het overigens eens te zijn met de bezwaren tegen het eenzijdi ge karakter van de Griekse beslis sing. Minister Braks heeft minder moeite dan het Landbouwschap met de ma nier waarop de Europese Kommissie de in de Raad van Landbouwminis ters gemaakte afspraken over een te rughoudend prijsbeleid heeft inge vuld. Landbouwschapsvoorzitter Jaap van der Veen wees er wat dat betreft op, dat het voorgestelde prijsniveau onvoldoende is voor een verder inkomensherstel in de land bouw. Minister Braks meent dat er behalve naar de inkomens ook geke ken moet worden naar het markte venwicht. Naar zijn oordeel kan de landbouw in de komende jaren ook met een terughoudender prijsbeleid funktioneren. Het Landbouwschap is van mening dat de Europese Kommissie bij zijn prijsvoorstellen teveel uitgegaan is van de goede oogsten van de afgelo pen twee jaar. Naar het oordeel van minister Braks heeft de produktie- toename tendele ook"een struktureel karakter. Van de zijde van het mi nisterie werd meegedeeld, dat de Europese Kommissie geen belang rijke herziening overweegt van de voorstellen voor de zuivelprijzen. Dit ondanks het feit dat de produktie nog hoger uitgevallen is dan half de cember bekend was. Onaanvaardbaar Voorzitter van der Veen reageerde in het gesprek met de minister op re cente krantenberichten, dat het -ka binet nu besloten heeft om 60 pro cent van de in het regeerakkoord ge noemde bezuinigingen "hard" te maken. Hij herhaalde, dat het Landbouwschap niet bereid is ak koord te gaan met bezuinigingen op het departement van landbouw die verhoudingsgewijs groter zijn dan op andere ministeries. Om deze reden is ook de 60 procent onaanvaardbaar. Het Landbouw schap herinnerde hierbij aan de toe zegging van de minister-president om de bezuinigingen en het landbouwbe lang beter met elkaar in evenwicht te brengen. Minister Braks zei dat het kabinet nog deze maand zal komen met een nadere uitwerking van de in het regeerakkoord gemaakte afspra ken. Het Landbouwschap zal in het volgende gesprek op deze zaak terug komen. Munters nieuw lid gewestelijke raad. voor de aanleg van leidingen in par ticuliere terreinen. Dit'overleg heeft ertoe geleid dat er over het vergoe dingenpakket 1983 volledige over eenstemming is bereikt. Verordening vergelingsziekte bij bieten. Aan het kweekbedrijf Van der Have B.V. te Rilland wordt ontheffing verleend voor het seizoen 1983 ten behoeve van teelt van suikerbieten zaad voor een oppervlakte van circa 1,5 ha verdeeld over 20 groepen. Bestemmingsplannen - In het kader van het vooroverleg met de PPD en/of gemeenten is ontvangen het bestemmingsplan "Buitengebied" van de gemeente Hilvarenbeek. Op 6 mei 1982 zijn de Gezondheidsdiensten van West-Nederland en Utrecht gefuseerd tot de Gezondheidsdienst voor Dieren in West- en Midden Nederland. Daarmede is het eindstadium bereikt van de in 1977 gestarte reorganisatie van de Gezondheidsdiensten in de provin cies Noord-Holland, Zuid-Holland, Zeeland en Utrecht. Tot 31-12-1982 hebben de besturen van de gefuseerde Gezondheids diensten het overgangsbestuur gevormd van de nieuwe dienst. Per 1-1-1983 is de bestuurssamenstelling gewijzigd konform de statu ten. De bestuursleden zijn benoemd door de volgende organisaties vanuit het werkgebied van de Gezondheids dienst: één bestuurslid door de geza menlijke Provinciale Bonden voor de Rundveeverbetering en de Rundveehouderij: één bestuurslid door de geza menlijke Schapenstamboeken; één bestuurslid door de geza menlijke Varkensstamboeken: één bestuurslid door de Neder landse Organisatie voor de Pluimveehouderij 8 bestuursleden door de Vereni gingen voor Veehouderijbelan- gen: 6 bestuursleden door de Stand sorganisaties. Het Dagelijks Bestuur wordt ge vormd door: - de heer S. Moeijes - Berkhout voorzitter; - de heer W.H.M. van Dijk - Hoogland vice-voorzitter; - de heer J. van Bodegraven - Ou derkerk a/d Amstel sekretaris; - de heer J.G. Duivenvoorden - Rijpwetering; - de heer W. v.d. Zande - Nieu- werkerk (Zld). Het adres van de Stichting Gezond heidsdienst voor Dieren in West- en Midden Nederland is: Postbus 87 Ronsseweg 553), 2800 AB GOUDA. De Stichting Gezondheidsdienst voor Dieren in West- en Midden Nederland heeft nevenvestigingen in Utrecht, Alkmaar en Goes. Een van de meest opmerkelijkste za ken die ir. G.A.J.M. Meijer, voorzit ter van het Produktschap voor Vee en Vlees in zijn nieuwjaarsrede aanroer de was de suggestie, om bedrijfsslui tingen mogelijk te maken door mid del van heffingen. Dit alles is erop gericht, aldus Meijer om een nu geleidelijk slechter ge worden situatie te verbeteren. Daar bij is het niet moeilijk te bedenken, dat dat uiteindelijk ook voor de var kenshouders een voordeel zou zijn, aldus Meijer. Hij beperkte zich in zijn nieuwjaars rede tot het ontvouwen van enige gedachten over het produktschap voor vee en vlees. Meijer legde er de nadruk op de noodzaak tot verster king van de struktuur waarvoor het kriterium geldt dat we zeer afhanke lijk zijn van exportresultaten, dus dat we het beter moeten doen dan el ders; daarin moet geïnvesteerd wor den. De voorzitter beperkte zijn ontvou wingen in grote hoofdzaak tot de varkenssektor. Het lijkt erop dat de komende maanden heel belangrijk zijn voorde verdere ontwikkelingen. Het komt er nu namelijk op aan, al dus Meijer, dat de individuele be drijven moeten nagaan of ze al dan niet zullen overgaan tot bredere sa menwerking en gelijkertijd een georganiseerde beheersing van de slachtkapaciteit zullen ontwikkelen. De benutting van de slachtkapaciteit moet beter en de kosten van de be drijven moeten omlaag. Bij de komende akties tot verbete ring noemde hij het produktschap zeer belangrijk. «f vdw Het ministerie van landbouw en vis serij en het Fonds Welzijn Land bouwhuisdieren, dat is ingesteld door het Produktschap voor Vee voeder, stellen drie jaar lang jaarlijks 300.000,— beschikbaar voor aan vullend onderzoek naar de toepas baarheid van groepshuisvesting van vleeskalveren in de praktijk. Voor een aantal problemen op technisch en veterinair gebied (vloertype, be zetting-dichtheid, gedragingen van de dieren, controle op ziektes, arbeidsintensiteit) moeten nog op lossingen worden gevonden. Op deze knelpunten zal het aanvullende on derzoek ae komende driejaar gericht zijn. Daarnaast zullen het Ontwik- kelings- en Saneringsfonds voor de Landbouw en het Fonds Welzijn Landbouwhuisdieren 380.000,— uittrekken voor een praktijkproef met groepshuisvesting op veertien bedrijven. Al een poosje ligt het volgende verhaaltje te wachten voor deze rubriek. Ik ben er echter niet zo zeker van, dat u het net zo leuk vindt als ik. Toch schijnt het echt gebeurd te zijn in één van de Zeeuwse dorpen, niet ang geleden. Hoofdpersoon is een boer van ver in de tachtig, die ondanks zijn leeftijd nog erg kras is en regel matig op zijn fiets boodschappen doet in het dorp. Dwars door het dorp loopt een provinciale weg. Hoewel iedereen al vaak tegen hem gezegd heeft dat de tijd voorbij is, dat je midden op de weg kunt rijden, kan de oude boer dit maar niet afleren. Ieder een houdt zijn hart dan ook vast als ze hem weer zien rijden. Op een keer is het zo ver. Een auto, die met de voorgeschreven snelheid door het dorp rijdt onderschept hem in een bocht. Fiets en boer vliegen door de lucht en de auto mobilist vreest het ergste. Hij stopt, stapt uit en durft nauwelijks te kijken in de droge sloot langs de weg. Maar ziedaar, de oude baas blijkt ongedeerd, krabbelt over eind, schudt zijn kleren af en vraagt dan op bestraffende toon aan de automobilist: "Je had me zeker niet gezien, hè?" Buitenstaander 4

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 4