VOO It hi: Vit OIIW Orchideeën op Schouwen-Duiveland p.j. zuid geluid "Roze en Groen, is dat nou boerenfatsoen? Vele stage- en uitwisselingsmogelijkheden in 1983 redaktie Henk tegels uit de p.j.z.-agenda onder redaktie van de Redakliekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Bra bant Redaktieadres: Mevr. LJ. de Regt-van Maldegen.. Anna Mariaweg 1, 4494 PB Geersdijk. Een telefoontje met mevr. E. Klompe - de Jonge uit Dreischor bracht ons het gewenste artikel voor onze rubriek in dit blad. Tijdens een perskommissieverga- dering kwam het gesprek over het kweken van exotische bloemen en planten ter sprake en daarbij de gedachte hier iets over te schrijven. Maar geen van ons, die op dat moment rond de tafel za ten, had enige kennis van de ma terie. In zo'n geval gaat ieder voor zich in eigen kring de mogelijk heden na om een dergelijke bij drage toch geplaatst te krijgen en zo kwam het bedrijf in Dreischor in onze gedachte. Een spontane toezegging kregen we op onze vraag en hierbij leest U een duidelijke uiteenzetting van een enthousiaste medewerk ster over deze verfijnde tak van bloementeelt. R.M.M. Als men over orchideeën hoort praten, denkt men al gauw aan een exotisch land. Dat we deze bloemen eens zelf zouden kunnen kweken, hadden we nooit kunnen denken. In 1972 al leefden we met het idee, naast ons hoofdbedrijf (akkerbouw) een kas te gaan bouwen, om de tijd in de wat stillere winter-maanden produktief te maken. Ideeën, die men zich vóór de olie-krisis nog kon permitteren. Een jaar later werd de energie schaars, dan zet je het plan voor een energie-vretende kas wel uit je hoofd. In het voorjaar van 1980 zochten we verder en kwamen in samenwerking met een adviseur tot de ontdekking dat een orchideeën-kas een weinig arbeid eisend objekt is en ook, dat de temperatuur in verhouding met an dere kassen niet zo hoog hoeft te zijn waardoor de energie-kosten betrek kelijk laag blijven. Het plan ging door. Op 10 juni 1980 werd de bouw aangevangen en in augustus stonden 2000 planten naar "leeftijd" en kleur in de kas. Op 30 september d.a.v. werden onze eerste orchideeën-bloemen op de veiling in Berkel afgeleverd. In de natuur zijn er meer dan 20.000 verschillende orchideeën, het aantal hybriden (kruisingen) overtreft dit aantal in grote mate: zo'n 45.000. Ze komen vooral in grote aantallen voor in de tropen; in ons land zijn er nog ruim dertig soorten, waarvan de meeste erg zeldzaam zijn. In onze kas wordt het zeer populaire soort cymbidium in 20 kleuren ge kweekt, herkomst U.S.A. In Neder land is er ongeveer 80 hektare, ver deeld over 200 kwekers in kuituur. De kleur, lange bloeitijd, de houd baarheid en de bloem-produktie hebben tot de populariteit van deze plant bijgedragen. Het duurt lang, voordat een orchi dee-plant enig formaat heeft bereikt. Na 5 a 6 jaar kan men van de plant bloemen gaan snijden. Onze planten zijn 7- tot 10 jaar oud. Als een plant te groot wordt, dient ze gescheurd te worden. Zodoende krijgt men weer vermeerdering van planten. De bloeitijd is medio september tot me dio mei. Onze kas heeft een oppervlakte van 2000 m2. Onze' bloemen hebben een temperatuur nodig van 12 tot 18 graden C. 's nachts, overdag 16 tot 24 graden C. Om onze orchideeën-kas goed te be heren is een kompleet automatisch paneel nodig: knopjes om tempera tuur te regelen, om de vochtigheid te meten, een meter geeft de windrich ting aan; ramen openen automatisch als het te warm wordt in de kas en sluiten als het hard gaat waaien. Om kompleet te zijn kent het systeem nog een vorst-beveiliging, een regenmel der, stroom-beveiliging, wind en buiten-temperatuur worden geme ten en dit alles gebeurt volledig au tomatisch. Om "puur" regenwater op te vangen, leiding-water is niet geschikt, er zit ten te veel zouten en andere chemi- kaliën in, is er achter de kas een groot water-bassin gegraven. Regen, die op het glazen dak valt, wordt via buizen naar dit bassin geleid. Kar pers zorgen ervoor dat dit water schoon blijft, zij eten de algen op. Via een instelbaar klokje kan dan be paald worden hoe lang en hoe vaak men de planten met dit regenwater wil besproeien. Cymbidium vraagt regelmatig water. Bemesting is een belangrijk onder deel. We gebruiken een meststof met een hoog stikstof- en een meststof met een hoog fosforgehalte. Ook deze planten hebben hun vijan den. Een "vreemde" vijand is o.a. de muis, die de bloem beschadigt door tegen de helm-knoppen te stoten, die daardoor het effekt van een bestui ving krijgen. De lip van de bloem verkleurt dan en verwelkt snel. Het zou te ver voeren nog verder op de teelt van deze bloemen in te gaan. We kregen bij deze teelt, die ons na tuurlijk volkomen vreemd was, be geleiding van een orchideeën-kwe ker uit Aalsmeer. Ik vind het bijzonder prettig in deze tak van ons bedrijf te kunnen mee werken, want orchideeën hebben sinds onheuglijke tijden de bewon dering van de mens genoten. E. Klompe De bedoeling van het week-end is om ervaringen uit te wisselen met mensen die in een vergelijkbare si tuatie zitten, om informatie te geven over het onderwerp van instanties of mensen die zich daarmee bezig hou den. Door verhalen van anderen te horen en je eigen verhaal te vergelij ken met informatie, die je krijgt kun je hopelijk wat beter voor jezelf be palen hoe jij in elkaar zit en hoe je daarmee verder wilt en kunt. Het is nadrukkelijk niet de bedoeling van de organisatoren om iemand in een bepaalde richting te duwen. Uit eindelijk moet iedereen voor zich zelf bepalen, hoe hij of zij wil leven, 't Is wel erg belangrijk dat mensen in de sfeer van veiligheid en vertrou wen hun verhaal kwijt kunnen en Een aantal mensen, die aktief zijn binnen de plattelandsjongeren organisaties, spelen al enige tijd met de gedachte om een week-end te organiseren voor plattelandsjongeren die op de een of andere manier zelf met vragen zitten rond homosexualiteit. Dit idee is hen ingegeven door hun ervaringen in het werk met piattelandsjongeren. Daarin kwamen zij van tijd tot tijd mensen tegen, die te kennen gaven dat ze duidelijk met dat probleem worstelen. Vaak bleef het dan bij een individueel gesprek en doorverwijzen naar andere instanties. Vanuit de veronderstelling dat je met vragen rond homosexualiteit op het platteland toch minder uit de voeten kunt dan in de stad leek het hen daarom zinnig om voor die groep een weekend te organiseren. In een folder hierover schrijven ze het volgende: "Je bent een meisje en je merkt, dat je je soms of vaak meer tot meisjes voelt aangetrokken, dan tot jongens. Je bent een jongen en je merkt, dat je je soms of vaak meer tot jongens voelt aangetrokken, dan tot meisjes. Het is dikwijls moeilijk om dat soort gevoelens van jezelf te erkennen. Je kunt er behoorlijk van in de war raken en je vraagt jezelf af of die gevoelens wel normaal zijn. Je woónt bovendien in een dorp of op een boerderij. De ideeën over hoe je moet leven en welke gevoelens je wel en niet mag laten zien, liggen min of meer vast. Je kent dan ook nauwelijks ofgeen mensen met wie je overje eigen gevoelens zou durven praten. Toch heb je daar wel behoefte aan De Stichting Uitwisseling en Studie reizen voor het Platteland te Bergen heeft haar programma genaamd "In en Uit" gereed. Er zijn in 1983 weer vele mogelijkheden voor jongeren tussen de 18 en 28 jaar om gedurende enkele maanden tot een jaar stage te doen in een ander land. Deze stages bieden een unieke kans om door te leven in gezinnen het wonen, werken en denken in een ander land beter te leren kennen. daar een gehoor voor vinden. Als mensen in dat verband bijvoorbeeld wel aan het weekend deel willen ne men maar liever geen post daarover thuis willen hebben, dan zal dat ze ker gerespecteerd worden. Het weekend wordt gehouden van zaterdagmorgen 5 maart tot en met zondagmiddag 6 maart op de volks hogeschool "Allardsoog" in Bakke- veen. Het staat open voor jongens en meisjes en er is zowel vrouwelijke als mannelijke begeleiding. De kosten voor dit weekend zijn 75,-. Voor meer inlichtingen of opgave voor dit weekend kun je terecht bij het sekretariaat of rechtstreeks bij de Volkshogeschool "Allardsoog". Deze laatste is te bereiken onder tel. nr. 05169-1241. Je moet dan vragen naar Aly Pepping of Gerard Wieffer. Het adres van de volkshogeschool is: Volkshogeschool, "Allardsoog", J.v. d. Wielenwei 32, 9243 SH Bakke veen. Voor de meeste programma's is een agrarische opleiding en/of er varing noodzakelijk. Voor een aantal programma's b.v. het IFYE program ma, is dit niet vereist. Enkele mogelijkheden Programma's naar de Verenigde Sta ten van Amerika - IFYE Representative en IFYE Ambassador programma. Een ver blijf van enkele maanden tot een half jaar in verschillende gezinnen in verschillende staten van Amerika - Een stage van 12 maanden in ver schillende Staten van Amerika - 6 maanden naar 1 bedrijf in Ame rika - Via onze zusterorganisatie de Fu ture Farmers of America voor 3, 6, 9 of 12 maanden naar Amerika. - Een werkstage van 8 maanden, één maand vrij reizen en 3 maanden kursus op een universiteit van Min nesota of OHIO Via de universiteit van OHIO stages van minimaal 3 maanden zonder kursus. Stages in Australië, Nieuw Zeeland, Canada of Amerika Stages in Tsjechoslowakije Stages in Griekenland Stages in India Japan of Thailand Europees IFYE programma Gedurende het voorjaar en de zomer van 1983 kunnen enkele jongeren deelnemen aan het Europese IFYE programma. Gedurende minimaal 6 weken tot maximaal 3 maanden kun je het leven in een ander Europees land leren kennen. Stages in E.E.G. verband of indivi duele mogelijkheden in Europa. Van korte duur (3 maanden) en van lange duur mettaalkursus. De eerste lange E.E.G. stage (met taalkursus) start op 19 februari. Opgave: z.s.m. Wie belangstelling heeft voor een van onze programma's raden wij aan om te komen naar een van de voor lichtingsbijeenkomsten die gehou den zullen worden op: 17 januari Emmen R.M.L.S. Mid denstraat 11, Aanvang 14.00 uur 17 januar Alkmaar R.M.L.S. Berg- erweg25. Aanvang 14.15 uur. 21 januari Tilburg N.C.B. Spoorlaan 350. Aanvang 15.00 uur. 29 januari Amersfoort Restaurant "Kobus aan de Poort" Utrechtse straat 49. Aanvang 14.00 uur. Een boekje waarin wat meer infor matie staat is verkrijgbaar bij de Stichting Uitwisseling, Postbus 97, 1860 AB Bergen N.H. of bij het se kretariaat van de PJZ in Zevenber gen. 21 januari afd. Sprang-Capelle Toneel-/balavond in zaal Zidewin- de. Aanvang: 19.30 uur precies. 28 januari Afd. Goes grote avond in 't Zwaantje" in Kapelle. Aan vang 20.00 uur. 5 februari afd. Schouwen-Duiveland Grote avond in het Tonnen ma gazijn te Brouwershaven. Aanvang: 19.30 uur. 18 februari Afd. Walcheren bow ling-avond in de "Kaasboer" te Big- gekerke. Tijd 20.30 uur tot 22.30 uur. Opgave bij Wim Blankers (tel. 01180-12353). 17

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 17