Jj KEN Toename verbruik van groente de nar kas Nieuwe ontwikkelingen Samenwerking is "deling van rechten!" Bloemkool kommissie N.T.S. Gewasbeschermingscommissie besprak mineervliegbestrijding weekstaat energieverbruik Het eerste trosje ziet er goed uit Gedaalde konsumptie van fruit Kernenergie voor broeikassen Onderzoek lichtdoorlatendheid Op ZUID-BEVELAND in het vei linggebouw van Kapelle is weer de jaarlijkse fruitteeltbeurs georgani seerd waarde praktische fruitteler de nieuwste ontwikkelingen op het ge bied van de mechanisatie kon be zichtigen. De Zeeuwse fruitteeltdag geniet een grote bekendheid in den lande, er waren fruittelers uit alle streken van Nederland aanwezig. Ook 's-middags in "de Vroone" te Kapelle, waar drie sprekers konden worden beluisterd, was de zaal bom vol. Gelukkig maar, de fruitteelt in Zeeland is nog springlevend. Bijzonder interessant was de lezing van Dhr. van Oosten van de Z.L.M. die zijn boekwerk, Tweede Structuurrapport Zeeuwse fruitteelt belichtte. Opmerkelijk hierbij was het areaal fruit in Zeeland vergele ken met overig Nederland. De op stand van appelen is in Zeeland in de periode 1952-1981 veel minder snel gedaald dan in overig Nederland. Zeeland nam in 1952 8,2% van het Nederlandse appelareaal voor zijn rekening. In 1981 was dit 16,1%. Een behoorlijke verschuiving ten goede. Bij de peren is dit beeld nog roos kleuriger. In 1952 bezat Zeeland 10,1% van het Nederlandse areaal peren, in 1981 was dit 26,4%. De op pervlakte peren in Zeeland is zelfs gestegen. Een gunstig beeld. Naast deze gunstige ontwikkelingen in ons teeltgebied, staat het moeilijke punt benadrukte nog eens de grote geva ren van het bacterievuur voor onze perenteelt. Het is te betreuren dat onze overheid voor de bestrijding van hel bacterievuur niet krachtiger optreedt en niet meer financiële middelen uittrekt. Op de lange ter mijn zal het de overheid, zonder in grijpen, veel en veel meer gaan kos ten. Onbegrijpelijk was daarom het be toog van Dhr. Riemens, bacterievuur is volgens hem een uiterst gevaarlijke Van de mogelijkheid tot het stellen van vragen werd door o.m. de heer M.J. Goud gebruik gemaakt. van de afzet. Ook de sprekers van vrijdag 14 januari bekritiseerden de wijze van afzetten, namelijk het vei len op drie punten, het wordt zo langzamerhand vervelend, maar het is en blijft ons grootste zorgenkind. In de toekomst moeten de Zeeuwse fruittelers één veilpunt kunnen rea liseren, om hun afzet optimaal te la ten functioneren. We zullen eraan moeten blijven werken. Onze NFO voorzitter Dhr. de Jager, ziekte, maar bacteriekanker is min stens even erg. Een typisch voorbeeld van het verschil in denken tussen practische mensen en theoretische. Kanker in fruitbomen is zonder meer in de hand te houden, maar wanneer bacterievuur echt toeslaat en de tem peratuur en luchtvochtigheid zijn gunstig, kan perceel geheel worden vernietigd. Jammer dat Dhr. Riemens zich in deze materie niet beter heeft laten voorlichten. In het oogstjaar 1981/82 is volgens berekeningen van het Produktschap voor Groenten en Fruit het binnen lands verbruik van verse groenten ge stegen met 1,9 kg ten opzichte van voorgaand jaar tot 54.9 kg. In de periode 1935/1939 bedroeg het gemiddeld hoofdelijk verbruik nog slechts 46.0 kg. Sinds 1976/77 toen het verbruik per hoofd 46.9 kg bedroeg is een gelei delijke toename vast te stellen. Ver melding verdient dat de veilingaan- voer in 1935/39 gemiddeld 626.000 ton bedroegen in 1981/82 1.657.000 ton. Wat met inbegrip van korrek- ties, kontrakt e.d. neerkomt op een handelsproduktie van 820.000 ton per jaar gemiddeld in 1935/39 en van 2.571.000 ton in 1981/82. In 1981/82 stond tegenover een net to-invoer van 215.000 ton een uitvoer van 1.591.000 ton, terwijl 367.000 ton door de industrie verwerkt werd en 48.000 ton onverkocht bleef. Vers fruit Het verbruik van vers fruit daalde van 34.9 kg per hoofd in 1980/81 tot 26.5 kg in 1981/82. In 1935/39 be droeg het hoofdelijk verbruik ge middeld 18.5 kg per jaar. De tötale handelsproduktie daalde van 598.000 ton tot 379.000 ton w£t slechts voor een deel gekompenseerd werd door een toename van de net to-invoer van 307.000 ton tot 315.000 ton. vdw Het Elektrisch Energiebedrijf van de Japanse stad Kyushu is voor nemens de in kerncentrales vrij komende warmte van het koel water aan te wenden voor ver warming in broeikassen. Het idee dit water aan te wenden in de visteelt is al uitvoerig getest en zal binnenkort toegepast worden. Het energiebedrijf zal voor dit doel haar centrale in Genkai in de prefectuur Saga gebruiken, om dat deze een zeer stabiele werking vertoont. Vorig jaar was het 345 dagen de langst nori-stop werkende reaktor in Japan en de op één na langst werkende in de wereld. De be doeling is nu om de voor de aan drijving van de turbines gebruik te stroom, waarin het heet ge worden koelwater werd omgezet, vóór de afkoeling door zeewater te benutten voor de levering van energie aan groentekassen, zon der dat de verkregen warmte ver loren gaat. De stroom zal struktureel vrij zijn van radio-aktiviteit, ondanks dat de geleverde energie van een kernreaktor afkomstig is. Het elektriciteitsbedrijf zal enkele miljoenen guldens uitgeven voor de bouw van drie kassen en an dere experimentele faciliteiten op 150 m2 van het terrein van de centrale in Genkai. Verder zal men enkele land bouwkundige specialisten in dienst nemen voor de experi menten met de teelt van groen ten. Men heeft berekend dat deze kassen veel ekonomischer zullen zijn dan die, die met stookolie verwarmd worden. vdw Tijdens de komende N.T.V. te Bleis- wijk is het voor individuele tuinders mogelijk om in de IMAG-stand door hen meegebrachte glasmonsters te laten onderzoeken op lichtdoorla tendheid. Plaats: stand 372 431. Een meting neemt ca. 20 minuten in beslag, zodat de brenger op het re sultaat kan wachten, c.q. dit later in de IMAG-stand kan vernemen. Bij een te groot aanbod van monsters echter zullen de resultaten van de meting na afloop van de vakbeurs aan de betrokkenen worden toege zonden. Aan de meting zijn geen kosten verbonden. Met een terugblik op het afgelopen seizoen opende voorzitter J. Broer- sen de onlangs gehouden vergade ring van de Bloemkoolkommissie NTS. Een seizoen met een matige kwaliteit en een grote kwaliteit. Deze grote kwantiteit was duidelijk te merken in de prijsvorming..Kortom een matig tot slecht seizoen wat we maar gauw moeten vergeten. De rassenkeuze is een ander aspekt waaróver gegevens zijn verzameld. In het begin van de teelt wordt veelal het ras Delira gebruikt. Elgon en SG 112 zijn rassen die hierna worden gebruikt. Tot slot vertelt de heer Booy nog iets over het gebruik van gewasbescher mingsmiddelen. Voor de onkruidbe- strijding worden Lasso en Ramrod gebruikt. Ridomil voor de meel- dauwbestrijding. Om luizen te be strijden gebruikt men Pirimor, Di- mecron of Hostaquick. Voor de rup- sen-bestrijding gebruikt men Perme- trin en voor koolvliegen Phytosol. Ook in ons THOOLSE distrikt, blijft het van groot belang, dat éénmaal genomen besluiten in de één of ande re vorm van samenwerking, gehand haafd blijven. Zo is er door belang hebbenden in de teelt van groente en bloemzaden vorige week weer ge sleuteld aan een betere afbakening van de teeltgebieden. In verband met kruisbestuiving, zijn er wel terdege goede afspraken nodig, om niet in el- kaars vaanvater terecht te komen. Wanneer deze dingen door diverse zaadfirma's en contraktanten goed op een rijtje kunnen worden gezet, dan is er dikwijls een oplossing. Wanneer in de praktijk blijkt, dat de kar wat éénzijdig trekt, dus is het weer tijd om tot een afdoende rege ling te komen. Dit is altijd beter dan zich te binden, aan een door de overheid opgestelde teeltafbakening. Nu is het echter wél zo, dat de ver schillende partijen in een samenwer kingsverband, meestal ieder op zijn tijd, iets moeten inleveren van hun zelfbeschikkingsrecht. In een goede samenleving dient men er van door dragen te zijn dat men niet alleen bezitter is van bestaansmogelijkhe den. Juist daarom zal er,steeds op nieuw, gestreefd en gezocht moeten worden, naar een juiste verdeling van rechten én plichten, en handha ving van éérder opgemaakte beslui ten. Zo houden wij ook vorige week in ons organisatieblad lezen, dat de Britse aardappelraad, zich bedreigd voelde wegens de "goedkope" im porten uit andere partnerlanden met name dan uit de Benelux. Wanneer dan de voorzitter van de Britse aard appelraad zich uitlaat in bewoordin gen als "blijf met je vuile poten van onze markt af, dan is dit zeer zeker geen zakelijke taal. Het blijft altijd jammer, wanneer ook in de Europese Gemeenschap de verschillende lan den zich niet aan gemaakte afspra ken houden. Zo is het ook in onze Thoolse leefgemeenschap een blij vend gebod, om zich in afspraken met contractteelten, loonbedrijven, de gemaakte regelingen na te komen. Ondertussen heeft winter '82-'83 nog weinig moois laten zien. Na decem ber is nu ook januari aan de te natte kant. Vooral de struktuur op de lich tere grond heeft hier veel van te lij den niettemin kan men er alle per celen uithalen, waar veel aan groen- bemesting wordt gedaan. De nadruk zal steeds meer gelegd moeten wor den, op een zo goed mogelijke grondbehandeling. De zeefwerking met de verschillende rooimachines, laten een te fijn gemaakte boven grond achter, met gevolg struktuur- verslechtering. Nodig is dan, dat men in het teeltland, de bodem gelegen heid geeft, om zich weer via een flinke groenbemesting te herstellen. In haar onlangs gehouden vergade ring heeft de Gewasbeschermings commissie NTS een groot aantal za ken behandeld. Uitvoerig is stilgestaan bij de lande lijke campagne die tot doel heeft de komende maanden de populatie mi- neervliegen te reduceren zodat de glastuinbouw mineervlieg-vrij de zo mer in gaat. De commissie realiseert zich dat het van zeer groot belang is dat iedere tuinder er naar streeft de mineervlieg zeer intensief te bestrij den. Doen we dit niet dan zijn de gevolgen niet te overzien, nl.: - Aantasting van de goede naam die het Nederlandse produkt in het buitenland geeft. - Belemmering van de export met grote kans op het sluiten van een aantal landsgrenzen voor het Ne derlandse produkt. - Vermindering van produktie en kwaliteit. Om dit alles te voorkomen moet iedere tuinder meedoen aan deze aktie, is de mening van de Gewasbe schermingscommissie N.T.S. Substraatteelten Een van de moeilijkheden bij de substraatteelten is het gebruik van gewasbeschermingsmiddelen. Een duidelijke uitspraak of middelen die bij de teelten in de grond bij sub straatteelten gebruikt mogen worden is er niet. Daarom is het momenteel niet toegestaan deze middelen te ge bruiken. Een zaak waar de commis sie de nodige aandacht al aan heeft gegeven en bij diverse instanties is gevraagd on meer duidelijkheid in deze. Momenteel wordt hier onder zoek naar gedaan. De commissie is meegedeeld dat dit onderzoek een hoge prioriteit heeft. De eerste twee weken na het uitplanten zijn voor het opstarten van de toma tenteelt gunstig geweest: vrij veel zon, goede luchtvochtigheid binnen en buiten en niet te hete buizen. Het eerste trosje komt er dan goed uitzetten en ook het tweede trosje belooft wat goeds. Toen de afgelopen woensdag beslo ten moest worden of de tomatenplanten middels het draaien van de plastik pot nog langer beheerst moest worden, is dan-ook daar van afgezien, en besloten om een eventueel te vegetatieve groei met een E.C. verhoging en hete buis te bestrijden als dat nodig is. In de grondteelt ligt nu immers een drup pelsysteem, waarmee wat meer met de voeding van de plant gespeeld kan worden. Afgelopen maandag waren er in de grondteelt wat verbrande blaadjes te zien, die toe te schrijven zijn aan een wat te zacht gewas na een donkere opkweekperiode. Vandaag (14/1) is er voor het eerst getrild en sinds gisteren staat er vanwege het donkere weer een temperatuurstoot in van 2,5 gr.C. Er staat geen mini mumbuis in, omdat tot nu toe het gewas daar nog niet om vraagt. Stooktemperatuur op de dag 18,5 gr.C. en 's nachts 15,5 gr.C. Bij 20 mW/cm2 instraling is er een lichtverhoging van 3 gr.C. en bij donker weer tussen 10 en 12 uur een temperatuurstoot van 2,5 gr.C. Hel energieverbruik bedroeg deze week 9086 m3 gas bij een bedrijfsomvang van 10.000 m2. Het gasverbruik is alsvolgt t( verdelen: GRONDTEELT STEENWOLTEELT SDP FUT. Kontrole SDP FUT. Kontrole Week no. 2 d.d. 7/1-14/1 acrylpl. m. scherm acrylpl. m. scherm verbruik in m3 deze week 85 103 93 ~7Ö 88 95 energieverbruik in m3/100 m2 vanaf 218 256 250 173 210 234 oogst in-kg/100 m2 gemiddeld vruchtgewicht in gram De buitenomstandigheden waren deze week: - gemiddelde buitentemperatuur - gemiddelde windsnelheid 7.1 gr.C. 6.5 m/selr DENAR-KAS L. Koop 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 15