Les in geschiedenis Meer stekken met minder energie zegge en schrijve zuidelijke landbouw maatschappij Kursusonderwijs Koopkracht Eén landelijke organisatie Rundveeverbetering op komst. Medezeggenschap VRUDAG 14 JANUAR11983 69e JAARGANG NO. 3664 land- en Z.l.m. tuinbouwblad Aan de landbouwhogeschool is een nieuwe methode ontwikkeld voor het stekken van planten. Deze komt er op neer dat de stekken een tijdje in het donker in plastik worden bewaard en welbij een bepaalde temperatuur. Na het uitplanten in de stekbak vormt zich dan veel sneller een goed wortelstelsel. Hierdoor is ook een forse tijdwinst mogelijk en daardoor kan veel zuiniger met energie worden omgegaan. De tijdwinst zit vooral in de bewortelingsduur die soms tot de helft kan worden teruggebracht. Waarschijnlijk is de nieuwe methode vrij algemeen toepasbaar. Onlangs liet iemand mi] een cartoon zien waarop een boer stond afgebeeld die met een zorgelijk gezicht naar een aandrijvende donderwolk keek. Op die donderwolk stond "Amerikaanse granen, lage prijzen" en het onderschrift bij deze cartoon was: "Als die bui loskomt zouden de vette jaren wel eens voorbij kunnen zijn". Mijn eerste gedachte was dat het hier om een soort spotprent ging die was gemaakt naar aanleiding van de huidige span ningen tussen de E.E.G. en Amerika over onder andere de graanprijzen. Dat bleek echter niet het geval, het was een tekening die stond afgedrukt in ons landbouwblad van 23 mei 1 953 Dus blijkbaar is er ook op dit gebied niets nieuws onder de zon. Maar wat meer is: de zorg van onze boer uit de cartoon is bij mijn weten ongegrond gebleken. Zal het ditmaal anders gaan? achtef blijft bij diezelfde ha 30 jaar geleden. Dertig jaar lang een terughoudend prijsbeleid voeren heeft er dus toe geleid dat de produktie min of meer verdubbeld is. Anno 1983 beschouwd de Europese Kommissie dit prijsinstrument blijkbaar nog steeds als het middel bij uitstek om de graanproduktie in Europa af te remmen. Gelooft men dan werkelijk dat het ditmaal anders zal gaan? Dertig jaar geleden moest de mechanisatie in de land- en tuinbouw vrijwel nog beginnen. De graanproduktie lag op een beduidend lager nivo dan nu namelijk gemiddeld op zo n 4400 kg. per ha op niet overstroomd land. Nu kijken we van het dubbele nog nauwelijks op. Wat overi gens niet is veranderd is dat er - mondiaal gezien - nog steeds een tekort aan granen is. Feitelijk althans want uit politiek oogpunt bekeken is er blijkbaar een overschot. Dit overschot probeert men nu - in de EEG - weg te werken door een zogenaamd terughoudend prijsbeleid (o, wat klinkt dit toch geruststellend). Het is zeer de vraag of het zal helpen: in 1 953 kreeg de boer gemiddeld zo n 26 cent voor een kilo graan en nu ongeveer het dubbele, dus een stijging van 100% in dertig jaar - gemiddeld iets meer dan 3% per jaar. Over terughoudend prijsbeleid gesproken. Het zou mij niet verbazen als de opbrengst van een ha wintertarwe anno 1 982 qua koopkracht nog Het agrarisch kursusonderwijs wordt gezien de belang stelling vanuit de praktijk zeer gewaardeerd. De kursus wordt blijkbaar gezien als een probaat middel om zich in een betrekkelijk korte tijd een bepaalde materie eigen te maken. Door deze belangstelling heeft het kursusaanbod zich gestaag uitgebreid. Dat geldt voor zowel de gesub sidieerde kursussen als voor de niet gesubsidieerde kur- sussen. Door deze toename in aantal en verscheidenheid wordt steeds meer de behoefte gevoeld aan een zekere koördinatie van het kursusonderwijs op provinciaal nivo. In Zeeland hebben de landbouworganisaties inmiddels laten weten dat zij er de voorkeur aan geven dat er een medewerker vanuit de dienst bedrijfsontwikkeling als koördinator voor het kursusonderwijs wordt aangewezen. Deze koördinator zou alsdan in nauwe samenwerking met de kommissie agrarisch vakonderwijs (KAVO) in Zeeland het (gesubsidieerde) kursusonderwijs verder kunnen ontwikkelen. Volgens mij zou de KAVO - als al lang be staande kommissie waarin alle belanghebbenden zijn vertegenwoordigd - daarbij uitstekend als platvorm kun nen fungeren voor het totale kursusonderwijs met dien verstande dat het de organisaties vrij staat (korte) kur sussen in eigen beheerte organiseren. De presentatie van alle kursussen zou wel via de KAVO kunnen verlopen. Op deze manier wordt de praktijk nauw betrokken bij het kursusonderwijs. Ook in Brabant is de koördinatie van het kursuswerk onderwerp van bespreking. De Provinciale Raad voor de Bedrijfsontwikkeling zal hierover binnen kort een uitspraak doen. Wellicht dat daarbij dan ook het Het streven is erop gericht, dat uiterlijk op 1 januari 1984 de bestaande landelijke organisaties op het gebied van de rundveeverbetering zullen opgaan in een nieuw op te richten landelijke organisatie, het Nederlands Rundvee- Syndikaat (NRS). Alle betrokken organisaties hebben, al dan niet onder voorbehoud, in principe hun akkoord aan deze plannen, zoals ze in oktober 1982 afgerond zijn, ge geven. Er is een voorlopig bestuur gevormd dat in de loop van dit jaar de plannen tot oprichting verder moet uitwer ken. De nieuwe organisatie zal zich vooral bezighouden uit het reglementeren van de rundveeverbetering, gege vensverwerking, informatieverstrekking en dienstverle ning aan veehouders en lokale en provinciale organisaties. In het nieuwe NRS worden de aktiviteiten ingebracht van de "Stichting Centrale Melkcontrole Dienst", de Fede ratie van Bonden van Rundveefok- en Melkcontrolever- enigingen, de Federatie van Organisaties voor KI bij rundvee, de Stichting Gemeenschappelijke Informatie verwerking voor de Rundveehouderij, de commissie Runder KI van het Landbouwschap, de landelijke com missie voor het Melkbaarheidsonderzoek en de Konink lijke vereniging "Het Nederlandsche Rundvee-Stam boek". Er is gekozen voor een getrapte organisatievorm, waarbij de veehouder lid is van een fokvereniging, of een vereni ging voor veehouderijbelangen en/of een KI-vereniging. De provinciale bonden, waarbij genoemde organisaties zijn aangesloten, en het Fries Rundvee Syndikaat, waar van de veehouders direct lid zijn, zullen de nieuwe orga nisatie gaan oprichten. Voorzitter van het voorlopig be stuur van de NRS is de heer G. Stapel. De boor: Als die bui lus komt zouden <le volte jaren wel eens voorhij kunnen zijn. Zeeuwse KAVO-model op zijn merites zal worden beoor deeld voor toepassing in Brabant. Deze week heb ik in een gezamenlijke bijeenkomst de voorlopige medezeggenschapsraden van alle Z.L.M - scholen mogen installeren. Ik wil niet verhelen dat ik deze vorm van demokratisering van het (lager) beroepsonder wijs met name op relatief kleine scholen nooit zo heb zien zitten. Nu de wet er eenmaal is zullen wij daaraan uiter aard loyaal meewerken. De voorlopige raden gaan nu allereerst het reglement vaststellen. Daarbij kunnen zij voor een groot deel hun eigen bevoegdheden invullen. Bij de installatie heb ik er bij de raden op aangedrongen om "piano" te beginnen zodat de nieuwe verhoudingen tussen schoolgemeenschap en bestuur zich rustig kun nen ontwikkelen. In ieder geval wens ik de raden bij hun werk veel wijsheid toe. Oggel

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 1